Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

KTM 300 EXC Silindir piston Bakım,Sekman değişim

Motovento
    REKLAM ALANI
    CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Eline sağlık, paylaşım için çok teşekkürler. Solidworks kullanıyorsan eksoz yapımında kullanılmak üzere çok güzel araçlar var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KTM250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok faydalı oluyor yazı. Ama işte pek faydalanmak isteyen yok. Matrax33'ün bu konudaki ilk mesajında dediği gibi. İnsanlar böyle faydalı şeyler yerine ergenlerin r25 ile atışmasını daha ilgi çekici buluyor.

Bu dediklerin çok kafamı karıştırdı. Benim böyle şeyleri MZ'e uygulamam zor iş. Yapılacak olanı Matrax33 yazmış zaten. Klepe exup filan beni aşar. O kadar şeyi yapabilecek olsam zaten sıfırdan motor yaparım yerli motor diye görürsünüz tvlerde.

Valla abi banada pek inandırıcı gelmedi açıkcası. Ama bazı yarışları izledim youtubede. Gerçekten baya iyi kalkıyorlar. Mesela şu motora ne yapmış olabilirler? Motorlu testere gibi gaz yiyor. Aniden rölantiye düşüyor aniden gaz yiyor.

https://youtu.be/WvZtzYZJEmo

301 silindir aldım. Ona uygun yeni piston alacağım. Üst kapak 301 ama 3mm birleşme yerinden alınmış halde. Performans için. Ben buna dediklerinden hangilerini yapayım?

Pistona odacık açma işini anlamadım.

Silindirin portları taşlamak için bi alet bulayım onu hallederim. Yakıtı nasıl etkiler bunu yapmak? Kamyonda tırda yüksek beygir araçlar daha az yakıyor. Bundada böyle olur mu yoksa sonradan yapma iş olduğu için aşırı yakma durumu olur mu?

Bana aşırı hız lazım değil. Max hızı 160 çok bile. Ama o hıza rahatça çıkabilmesi lazım. Zaten ben yolda 90-100 gidiyorum. Ama bazı durumlarda trafikten sıyrılmak için yada önümdeki vasıtayı hızlıca sollamak için basmak gerekiyor. Şu anki haliyle 100e kadar çok rahat çıkıyor. Ama 100den sonra canı gidiyor.

Birde farkettiğim birşey var. Devir saati çalışmıyor ama tahminen 4 bin devir civarına kadar motor hantal. Ama o devri geçince aşırı bi güç geliyor motora. Sanki exup varmış gibi yani. Çok sert kullanıp yüksek devirde vites attığımda -yanlışlıkla- ön tekeri biraz yerden kaldırmışlığım yada arka tekere giderken patinaj attırmışlığım var. Bu dediğimi düşük devirlerdede yapabilirmiyim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:40 ----------

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...e4&oe=5A3439F2

MZ'de durum bu. Dört emiş tek çıkış
    Erdi videodaki motor efsaneymiş oha harbiden ne bu böyle Senin motorda klepe varmı?
    SADECE ENDURO @YOUTUBE

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bende yok klepe. Benimkinde hiç bi sistem yok. İşte o yüzden neler yapabilirim diye araştırıyorum. Klepe yapan var ama randıman alamamışlar.

O videodaki motorun yarısını yapabilsem yeter. Roket gibi kalkıyor adanalı arap. Silindir ve üst kapak kesilmiş gibi. Normal MZlere göre ufak duruyor silindir.

Buda Küba'dan. Ordada meşhur MZ yarışları.

https://youtu.be/nFoUrjz9DXs

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Evet gençler pistonu değiştirdik.Exup ve silindire bakım yaptık.Eksoz yamuk ve düzelmediği için sıfırdan eksoz ürettik.Ve bugun itibari ile motoru bitirip deneme fırsatım oldu,makina her açıdan mükemmel oldu.Özellikle ses ve motorun torku müthiş .Normalde Videodaki o dik rampaları sabit gazla çıkmanız imkansızdır.2t motosiklette doldurarak girmeniz lazım.Yani hızlanıp yüksek gaz kullanmanız gerekiyor.Fakat benim makina 4t gibi oldu maşşalah traktör.Emek verdik ama değdi Videonun tamamı cuma günü gelecek

matrax33 bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ses normale göre daha tok mu çıkıyor ? Kalınlaşmış gibi sanki. Böyle daha kulağa hoş geliyor. Güzel olmuş.

Çapan'a videoyu izleteyim. Enduro zehrini veriyorum yavaştan. Senin videolarla iyice zehirlensin. :D

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Ses normale göre daha tok mu çıkıyor ? Kalınlaşmış gibi sanki. Böyle daha kulağa hoş geliyor. Güzel olmuş.

Çapan'a videoyu izleteyim. Enduro zehrini veriyorum yavaştan. Senin videolarla iyice zehirlensin. :D
    Ses daha tok hafiftende tiz gibi Ama motosikleti baya etkiledi.Bu eksoz olayı acayip önemliymiş.Grupta pistonu değişen baska motorlarda var..Bu şekilde torkları yok.1 ay uğraştım ama takıp binmesi ve böyle performans almak acayip keiyfli bir olay erdi.Darısı başına diyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:12 ----------

İzlet izlet yavaştan gurubu kur
    SADECE ENDURO @YOUTUBE

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kendi el emeğin olunca onunda keyfi başka. Hele bide performansı olumlu etkilediyse o mutluluğun tarifi yok. :D bende şu anki eksozdan memnunum. Görüntüyü halledersem o iş tamam.

İzledi çok beğendi. Şu an motor bakıyoruz. :D xt600 tam ona göre

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Evet güzel çekiyor motor. Rampada baya dik.

Diğer yeni makinalar aynı devirde çıkamıyor mu o rampayı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:03 ----------

erdi xt 600 ağır motor bu gibi rampada yan yatarsan altından çıkarmaya 2 tane adam lazım olur enduronun hafif olanı makbul.

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:03 ----------

erdi xt 600 ağır motor bu gibi rampada yan yatarsan altından çıkarmaya 2 tane adam lazım olur enduronun hafif olanı makbul.
    Pistonu değişmiş diger makinalar çıkamıyorlar,Yani çıkıyorlarda bu devirde exupsız torkla çıkamyorlar.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure

Abi arkadaş aynı zamanda uzun yolda yapacak. Hem zaten videodaki gibi arazi bizi aşar :D bizim için arazi yol olmayan yer işte.

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Eksoz son durum sesi birde böyle dinleyin..
    1.2mm 304 paslanmaz çelik.

SADECE ENDURO @YOUTUBE

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    içinde kurum olmadığı için güzel çınlıyor. İlerleyen zamanlarda biraz daha toklaşır o ses. 1.2mm orjinalinden kalın mı ? Bide motorda yabancı ses var gibi vidyodan mı öyle çıkıyor o ses ? Benim ki de vidyodan çok değişik olmayan sesleri vidyoda fazla çıkıyor.

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    cızırtı peglerden geliyor.Yayları tam sıkmadığı için peglerde gevşeklik var. orjinali sanırım 1 veya 0.8mm olarak yapılmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:42 ----------

Buda 1mm farklı bir model,bunun çapları diğerine göre biraz daha büyük.Boğazdan dar ortaya doğru birden genişliyor.

matrax33 bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bunu neyle kaynatmıştın? Minicik punta ne tatlı duruyor.

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Punta kaynak makinası ile puntaladım.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı KTM250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Punta kaynak makinası ile puntaladım.
    Tel kaç milim? Gazaltından bahsediyoruz değil mi? Onun küçük olanlarına punta kaynağı diyorlarda burda.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Siz bu işi güzel çözdünüz, muhakak bu işi ticarete dökün. Hem siz kazanın, hem kullanıcı ithal malzemeye cebini boşaltmasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

Hatta bu kararlılıkla tüp de yaparsınız. Bi tane fmf parçalayıp içini taklit edebilirsiniz.

Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Tel kaç milim? Gazaltından bahsediyoruz değil mi? Onun küçük olanlarına punta kaynağı diyorlarda burda.
    Hayır gaz altı değil,argon gazı kullanıyor.Bir nevi punta tig kaynağı diyrebiliriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:44 ----------

Siz bu işi güzel çözdünüz, muhakak bu işi ticarete dökün. Hem siz kazanın, hem kullanıcı ithal malzemeye cebini boşaltmasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

Hatta bu kararlılıkla tüp de yaparsınız. Bi tane fmf parçalayıp içini taklit edebilirsiniz.
    Sağol teşekkür ederim Bakalım niyetimiz o yönde,seri imalat tekniği geliştirmeye çalışıyoruz.Aynı zamandada motorlarda test ediyoruz.Eksoz ihtiyacı vesilesiyle üretmiş olduk.Aşamaları sizinle paylaştım bi nevi beraber ürettik sayılır
    Yeni kasa ktm'lerede çiziyorum.Üretim tekniği olarak epey geliştirdik fakat geliştirmemiz gereken diğer önemli nokta salyangozu performansa göre üretmek olması lazım. Şu an benim motordaki motora acayip tork kattı.Diğer modelin şekli bundan farklı bakalım o ne katacak.Bütün bunları geliştirebilirsek epey kullanışlı olaacak gibi.Mesela tork isteyene model 1 hız ve yüksek devir isteyene model 2 gibi satmak lazım.Freerideları biliyorsundur 2t ama 4t gibi tork var..

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Salyangozdan sonra kendi motoruma mutlaka bir tüp üreteceğim.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure

Bende aynı düşüncedeyim. Tip olarakda orjinalden güzel duruyor. Ses olarakda iyi. Performans olarakda iyi.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

ersinkahrama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSX-R 600
    şu mesele için adam akıllı bir türkçe kaynak bulamamıştım paylaşımınız için teşekkürederim elinizden geldiğince 2t tamiratlarını yaparken videoya çekerseniz çok sevinicek insan var eminim dediğim gibi türkçe kaynak sıfır bu konuda. videoları indirip arşivime ekleyeceğim

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)