Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

El yapımı Arka Stop Lambası. Hatta Arka sis Lambası. 20tl..

Motovento
    REKLAM ALANI
    atakan123123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Merhaba Arkadaşlar Motorum dl650
    Çift duylu olmasına rağmen tuhaftır ki park konumundaki ışığı inanılmaz zayıf.Sen uzun yollarda kullanmaya 3 kişilik sele çift ön far yap.
    Ama arkadan görünme.. Cbf 150 de arkadan görünüyor önünü göstermiyor böyle bi acayip çelişkili motorlarım var.. birbirlerini tamamlıyolar
    Park konumu adam öldürür derecede zayıf.Napsak ne etsek derken Önce Plaka lambasını Arttırdım.Sonra topcase'e Reflektör Ekledim.

Eski sahibi ekstra ışık ve fren çakarı koymuş Ondanda Çok memnunum.aslında onlarıda Park konumunda sönük yanık olarak ayarlayabilirdim ufak bir direnç ile.
    Ama Arkadaşlarımda benim Çakarı ek ışığı görünce bayıldılar.Benimkileri Çalmak İsteyenlerle doldu Çevrem. mecburen yapmak zorunda kaldım.. Hazırdada kaliteli bulamadım.( Resimleri atıcam 2.motosikletinde bi ara)
    Maliyet düşük olduktan sonra göz çıkarmaz fazla lamba.. elbet takılacak motor çok.

Karaköyde Çalışıyorum Bende elektronik mezunuyum Eş dost Çevre olmasının avantajlarını Dibinin dibine vuruyorum diyebilirim.
    Wallwasherler Mstech ürünlerini incelemeler falan filan derken...İnce alüminyum çerçevede mercekli bir şey yapmak vardı hayalimde ama uygun kasa bulamıyordum.

Bu proje için en az 3 Farklı İş yeri ile çalıştım önce bunu belirteyim. Prensibim şu benim Çok Düşün Az iş yap.. 22 Yaşındayım Ömrümü Böyle şeylerle harcadım hep.Yani harcadım derken yaşıtlarım top oynarken ben Prizdeki Kabloları kesip kendimi öldürmeye çalışıyordum

13-14lü yaşlarda Düşünmeden İş yapar 5-6 farklı projeyi çöpe atar en son aradığıma yakın şeyi bulurdum.
    Örneğin bir ölçüde bir şey mi kesilecek göz karar keser sonrasında uygun boya getirene kadar parça parça kesmeye devam ederdim.
    Sonrasında İşin okuluna girince Her projenin bir teknik şeması Malzeme Hazırlığı Avantaj Dezavantajlarını karşılaştırarak bir şeyleri yapmaya başladım.
    Neyse Uzatmadan.
    *Pleksi Glass kesen Bir pleksici.(Karaköy)
    *Alüminyum doğramacı ve doğru malzemeler Plastik Kapakları(Karaköyde yine mesela yazgan alüminyum)
    *Cree Led ve Lens (Karaköy Ledciler)
    *Lehim Yapıştırıcı Akvaryum slikonu 3m sticker L profil Cırt kelepçe Paslanmaz Çelik vida Su geçirmez Sökülebilir Soket Makaron Vs. vs bu işin sonu yok. (Karaköy veya bauhause)

*İsteyene göre Frene basınca Çakar Devresi(Aslında bu amaca Daha çok Hizmet ediyor) ( aliexpress)

Aşamalar
    Alüminyumumuzu Kestirdik.. Kapağınıda görüyorsunuz.3 lü yaptım ledleri 2 adet. her biri 4cm kadar.

Pleksicide uygun pleksi kesildi.

Ledler Takıldı 3m ve Solüsyonla sabitlendi.

Nereye Koysam Diye kafayı yiyorum Göze batmasını Çok ele çarpmasını istemiyorum Gönlümden topcase geçiyor ama istemiyorum yer aradım ciddi ciddi sanki tatil için otel bakar gibi.

15 derece açılı mikro lens kullandım yoksa adamı kör ediyor..

Evet İtiraf ediyorum Resimlerde görmediğiniz birde uzunu var bunların.Şimdi ışığınıda göreceksiniz..
    Paslanmaz çelik vida ve hazırlıklar

l profil bilerak aşağıya 80 derece açıladım 10 derece eğimle aşağı bakıyor.

Delikler neden öyle ve Rastgele.? Motorun Stobuyla çanta Arasına tam bu ölçüde bir yer buldum Ve orada Çırt kelepçe ile mükemmel duruyor..
    O yüzden rast gele deldim elimin girmediği bir nokta ve çokta önemli değil tam oturuyor çünkü.

Atladığım Aşamalar Var evet biliyorum çekemedim işte İş yerinde bu kadar oldu araya müşteriler falan girdi Abi tut şu kabloyu falan diye diye yaptık.
    Son hali bu Slikonları Kururkene..

Karadenizde Kışında Yol yapıyorum ve %99 gece sürüşü bolu Yolları falan bilenler bilir 2 metre sonrası sisten görünmüyor Ve arkandakini Öndekini mümkünatı yok göremiyorsun...
    Evet gerçeği itiraf ediyorum Bu Aynı zamanda bir Arka sis lambası olacak.Şehir içerisinde Arka sisi Açık Arabalara itafen biraz gözde alacak Hatırlatıcı olur akıllılara.
    Dediğim gibi bu daha bitmedi benim gözümde.

Ledler hakkındada hiç bilgi vermedim size.

Ledler cree led her biri 2.2v ile çalışıyor.

6 tane seri bağlayınca.2.2x6=13.2v yapıyor.
    (3 lü olanlardan en az 2 tane kullanıyoruz her motora istenirse 1 tanede kullanılabilir ona göre dirençlenir)

Bunların power led gibi bir driveri akım sınırlayıcısı yok. gerekte yok.

Motor çalışırken 14.4v Geliyor Buda biraz Aşım yapıyor.Her biri 3w lık cree ledler ve lümeni çok yüksek.
    Vehasıl Ben 14.4v ta Tam 0.9A çektiklerini gördüm. Buda 13w Yapıyor.Bu kadar Enerjiyle Önünü Aydınlatan motorlar var sis farlarıyla düşünün... Ama çokta bir elektrik değil tabi her motor kaldırabilir..

25dk sonunda 55 derecelere ulaştı alüminyum 70 de ledler perte çıkıyor.Ama motosiklette Rüzgar vuruyor iyi kötü Serinliyor..
    1 haftadır Canlıda Test ediyorum İndiğimde hiç ısınma yok.
    Vede Basınçlı yıkama ile yıkadım özellikle su tuttum yakından lede.
    Slikonlar ip68 yaptı maşallah..
    Piyasada Hazır aldığınız 150-200tl lik lambalara çift vurur tek saydırır..

He ben cree kullandım cree power led kadar ısınır.İsteyen Power led kullasın isteyen smd led.önemli olan niyet

Şimdi Geldik Asıl meseleye Işık gerçekten Sürücüler için Rahatsız edici Aynadan Arkamı kırmızı olarak görüyorum.
    Uygulayacaklara söylüyorum.
    Her konjektörün tepe noktası aynı hemen hemen bu voltajlara çıkartıyor aküyü.
    11w Gücünde 2.2ohm bir direnç Takarsanız.
    Ledlerin Hem parlaklığı Azalır hemde ömrü uzar..Fazladan gelen 2voltu sönümlemiş olacak.
    Ben Fazla kaba olmadan 1-0-2 Anahtar takacağım.
    1 Direnç üzerinden zayıf
    0 kapalı
    2 de Tam parlak(arka sis farı vazifesi sisli yollar karakış dönemi.)

Olay budur arkadaşlar.3 lü ledli olanın Tanesinin Maliyeti 10tl oldu.
    Pleksisi Alüminyumu kapağı ledi her şey dahil.
    6 lısı 20tl
    3 lüsü 10ar tl.
    Bu biraz Benim Esnaf indirimim olmasından kaynaklı bir fiyat bazı şeylere para bile vermedim.
    he bunlara ek akvaryum slikonu 12tl (benim evde vardı bi lokma lazım zaten) Kablo metresi 2tl Paslanmaz vida 1-2tl falan pleksi glass 5 lamba için 5tl para verdim ..
    Yani 3 ledli 4 adet ve 6 ledli bir adetin toplam cebimden çıkan parası fazla fazla söyleyeyim 60tl gibi oldu.
    Şuan 2 tane 3cm boşta duruyor.
    2 tanesini arkadaşa verdim. 6ledliside benim motora takılı.
    Bu kadar bilgiyi malz. aldığım yerlerden üzerine para verseniz bile vermezler bunuda belirtelim.
    Hadi olsun 2 katına mal edin.. Yinede hazırından 10 kat kaliteli 5 kat daha ucuz..( 1 motor için maliyet 30tl ben 5 adet yaptım unutmayın )
    Bitmiş halinin videosundan resim kestiim.( duyumun biri bozuk şuan içindeki yay ölmüş yeni duy alacağım! )

Durum bu arkadaşlar Yaşamaya devam ediyor yaptığım herşey.
    Resimde görülen üsttekilerde frene basınca yanıyor çakarlı Onuda söktüm içinde bi numara yok.standart Led kullanılmış pcb üzerine.

Yapmayı düşünenlere yapılacaklara ışık tuttu ise ne mutlu bana.
    Keşke böyle projeler artsada herkes faydalanabilse Mstech ürünlerine acayip saygı duyuyorum Kalite konusunda.
    Ama Mstechten Bir sis farı bir arka lamba almayıp O paraya Motor Alan arkadaşlar var burda..
    Birde bu aksesuarların hepsi Bedavaya gidiyor saterken.
    Veya yazıyosun İlana ben bunu bunu taktım ama diyorsun Ya adamın Parası yokki 2.el bakıyor.sen Akrapovic takmışsın sıfırından fazla para istiyorsun sonra neden satılmıyor diyorsun aynı o hesaba dönüyor.
    Neyse Konu Sapmasın.

İyi forumlar Arkadaşlar eklemeye devam ederim.
    nzm75, ssates, fazil ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Akias bunu beğendi.

AsirMahfi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Bence çok iyi olmuş. Yapmak isteyen bi çok kişiye ışık tutacaktır. (inceyi görenler +rep)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eline koluna sağlık.
    Maaliyet hesabı yapmamışsın yada yaptıysan ben okurken gözden kaçırdım (Baştan sonuna kadar hepsini okudum)
    Eşe dosta yapıp dağıtmak yerine üretip satmayı düşünebilirsin bence.
    Bende kendi motoruma sis farı yapmıştım, 20 TL maaliyetle. Hala daha kullanıyorum.
    Madem işin bu, bence bir düşün

O değilde benim kafam başka şeye takildi.

Siste motoru nasıl sürüyorsunuz ,

Ben bir kez yakalandım o nezil bir şey aman Allahım böyle rezillik yok, vizörü kapasan vizörün içi dışı nemden bir şey gözükmüyor , vizörü kapamasan yüzün gözün su oluyor

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Maliyet hesabı yazıyor hocam.
    Gözünüzden kaçmış
    Asir abi
    Hocam tek farlı motosikletlerim hep aydınlatma sorunu yaşadım şimdiye kadar.
    Ama önde 55w 2 tane olunca araba gibi aydınlatması gayet memnunum.
    Zonguldaklıyım.istanbul zonguldak arası 350km
    İstanbuldan çık düzceyi geç.
    Akçakocada tepelerde 10km ve ereğli boyunca 50km siste gittiğim oluyor.(20km hızla) mevsim mevsim ansızın değişiyor bu sis olayı.karşı şerittekiyle kafa kafa geldiğim şeridi kaçırdığım o kadar çok olduki motorla değilde araba ile çektiğim bir kaç video var evde elektrikler kesildi gelince paylaşacağım buradada.
    350km yi molasız 9saatte aldığım oldu..(15er dk lık 5mola gibi)
    Siste aldığım heyecanı adrelini bana hiç bir şey vermiyor nedense.
    Kendimi çaresiz hissetmek hoşuma gitmesede zevkli yanlarıda var herkes bir kere tecrübe etmeli bence..
    Osm@n bunu beğendi.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Buradada Kendi Topladığım Arabam ile ilgili video mevcut.
    5000tl ye almıştım.
    https://www.youtube.com/watch?v=z7JzsIDoyq4
    Dakika 1.55te gündüz az sis varken ki halini görebilirsiniz kullandığım yoldaki..
    Buda Arabanın yapım linki
    https://atakandemirturk.wordpress.co...ak-citroen-zx/

Artık Teknik konulara ağırlık verip bunlar için bolca konu açmaya çalışacağım.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    eline emeğine sağlık atakan kardeş.bence gayette güzel ve işlevsel olmuş. önemli olan görünür olmak ve güvenlik.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    @Adanalı Çok teşekkür ederim.
    Bu arada @lucas abi gördüm ama yazmayı unuttum.
    Bizim millet Bir şeyi görür banada yap bende istiyorum der.İş paraya gelince eli cebine uzanmaz..

Aliexpressten 20tl ye alıp 2 ay sonra su alıp bozulan modeller daha çok tutuluyor.
    Gerçe Benim yaptığımın yanında onlar şerit led kalır ama..
    Benim istemem Lazım 2 li Takımına 60tl ...
    Tasarımıda hazırlar kadar güzel değil.Hatta Tamamen benim El yeteneğime slikonu güzel çekmeme bağlı.
    Denenebilir ama Oturup 20-30 Takım Yapmam Gerekli.o kadar para bağlarım dönüşü bana çok geç olabilir.
    Bir enduro grubuna toplu satmak lazım
    Ama uygulamak isteyenlere ışık olsun işte yoksa ben eşe dosta zaten gelişine yaptım bir kaç tane..

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Motor Yoldayken ki görünüşü ve uygulaması;
    Çok iyide oldu çokta güzel iyi oldu bence..

hardy1234 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı atakan123123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor Yoldayken ki görünüşü ve uygulaması;
    Çok iyide oldu çokta güzel iyi oldu bence..
    https://www.youtube.com/watch?v=tkKz6oQXVjw
    Hocam telif yemişsiniz haberiniz olsun

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Benim kafadan birilerini görünce mutlu oluyorum. :D Yapılan işin kötüsü olmaz eline sağlık.

Motorun kendi lambasının plastiğine mantar led döşemeyi düşündün mü ? Ben arabaya yapmıştım yeni model arabalardaki gibi duruyordu.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Ses yüzünden telif yemişiz hocam.
    Güncelledim.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Dl650 ye birde Animasyon devresi ekledim...
    Parlaklık ayarı ve animasyon yapabiliyor kontak kapatsa bile hafızada kalıyor..
    Animasyon devresinin fiyatı 2$...

https://www.youtube.com/watch?v=EVEf...ature=youtu.be

edit konuya eklemeye çalıştım ama link sürekli hata verdi.
    Youtube linki paylaşıyorum direkt.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Arkadakileri düşünen yok.
    Sisleri yanan bir arabanın arkasında, arka sis lambasında rahatsız olmuyor musunuz? Ben basıyorum kalayı.

Ee.. aynısını sizde yapıyorsunuz. Bu ne arkadaş, sara hastası olan, arkada pat diye düşer.

Aşırıya kaçılmış her şey çirkindir ve rahatsız eder, bence yapmayın.

Yok, biz fark edilmek için yapıyoruz, gibi bahaneler gelecektir tabii. Egzoz gibi.
    computeus bunu beğendi.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadakileri düşünen yok.
    Sisleri yanan bir arabanın arkasında, arka sis lambasında rahatsız olmuyor musunuz? Ben basıyorum kalayı.

Ee.. aynısını sizde yapıyorsunuz. Bu ne arkadaş, sara hastası olan, arkada pat diye düşer.

Aşırıya kaçılmış her şey çirkindir ve rahatsız eder, bence yapmayın.

Yok, biz fark edilmek için yapıyoruz, gibi bahaneler gelecektir tabii. Egzoz gibi.
    Konuyu Tam olarak okumadan resim ve videolara bakarak yazıyorsunuz.Bende bunu fark edince üzülüyorum.

Benim ledi test aşamasında en yüksekte kullandığımı karadeniz gibi sisli yerlerde en yüksekte kullanacağımı söyledim.
    Parlaklığı Dilediğiniz seviyeye düşürebilir veya arttırabilirsiniz bununda açıklamasını gerçekleştirdim ve kendi motosikletime uyguladım.

Tam performansta Çalışırkende
    Ne yalan söyleyeyim otobanda v.s yakın takibe girenler ışık tam performansta olduğu zamanlar dibime yanaşamaz hale geldiler.
    Takip mesafesini koruduktan sonra bilahare uzun yol ve otoban sürüşlerinde gözü rahatsız etmiyor.Ama adam dibine dibine giriyorsa zaten söylenecek söz yok..

Görünürlüğün fazlası azı diye bir kavram olmaz.Sürücüleri rahatsız etmediğimizi varsayıyorum..
    Görünürlük kavramı görecelidir.Kaç metreden hangi hava koşullarında görünüyorum gibi.
    Uzun yol odaklı biri olduğum için
    Görünürlüğü ben kendi açımdan ortam ve hava koşullarına göre ayarlamayı seviyorum.

Selamlar.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    "rahatsız etmediğimizi varsayıyorum"

Varsaymakla oluyor mu? Bunun bir standardı olduğunu bile bile yapmıyorsundur umarım?

Trafikte ek ışıklandırmalar yasaktır. Cezası vardır.

Temennim. Kısa zamanda işini yapan bir trafik polisine denk gelirsiniz de cezayı yersiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

Sanırım, siz elektronik ile uğraşıyorsunuz.

Bu işi ticari olarak yapıyorsanız veya yaparsanız.
    Size tavsiyem Çin'den 1-2 dolara getirdiğiniz devrelerle, saçma sapan işlerle vakit geçirmeyin.

Gençsin, geri gelmez.Çok değerli olan zamanınıza yazık. Daha akıllı işlere yönelin.
    Abi tavsiyesi olarak değerlendirirsen sevinirim.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Tavsiyelerinize rağmen konuyu tam olarak okumadan direkt yazdığınız mesaj aşırı ön yargılı olduğunuzu düşüneme sebeb oldu.

Varsayıyorum kavramını orada bahsettiğiniz anlamda kullanmamıştım aslında.
    "Sürücüleri rahatsız edecek kadar çok ışık kullanmadığınızı varsayarak konuşmama devam ediyorum anlamındaydı."

Tamam ekstra ışık yasak doğru?

Bana böyle diyorsunuz ;
    "Bunun bir standardı olduğunu bile bile yapmıyorsundur umarım?"

Bu mesajı görünce istemsizce güldüm.Şaka yapıyor herhalde dedim.
    Arabalarda bir standart yakalandı ama motosiklette bir standart yok alakası bile yok.

Yamaha Cryton ,Xmax ,Honda goldwing Görünürlük seviyeleri aynı mı şimdi?

Ben standart bir şey göremiyorum siz görüyormusunuz?
    Hatta motosiklet üreticilerine sövüyorum çoğu far ve arka stobu görünce.

İlginize Teşekkür ederim.Blogumdan diğer zaman harcadığım şeyleride inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)