Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Tulpar - Custom Enduro Projesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorularımıda yazayım sizler tecrübeli abilere benziyorsunuz.

Benim bu motorda önceden en büyük korkum ıslak zemindi. Aşırı kayıyor. Yağmurda hiç binmem mesela. Lastikleri değiştirmek gerekir mi? Bahsettiğim şekilde kullanacağım bu lastikler yeterli olur mu? Lastikler sıfırdı motoru aldığımda. Aslında pek değiştirme taraftarıda değilim.

Dişli oranlarıda önemli. Motordaki dişliyi saymıştımda unuttum şimdi. 20 yada 22 idi. Bu bana baya fazla gibi geldi. Arka dişliyi ise saymadım. Arka dişliyi bulmak değiştirmek daha kolay. Uygun olacak dişli kaç olmalı?
    1- Sen berbat frenlere alıştığın için ve daha iyisini kullanmadığın için frenler sana iyi gibi geliyor. Aynı motordan vardı bende frenler inanilmaz kötü.
    2- Motor orjinalindeki fermonası 3'e falan katlayacağı için, daha hızlı ivmelenen motor daha iyi frenler gerektirecek.

3- Lastik konusu, üzerindekiler tam arazi modeli. Ben bununla uzun yola gidecem diyosan titreye titreye virajlara girmektense mitasın %80 yol % 20 arazi modeli lastikleri var. Fiyatlarıda uygun çok fazla cebini yakmaz. gogıldan aratıver.

4- Motorun ön dişlisi sürat yapması için baya bi büyütmüşler orjinalinden baya bi büyük sende ki. Motor diriltikten sonra, motorun ara hızlanmalarına ve son hızına göre kombinasyonu kendin ayarla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    matrax33 Evet haklısın ondan olabilir. Zaman içinde frenlerin durumuna bakayım o halde.

Lastik değiştirince cross motor supermotoya doğru gidecek. Aslında supermotoda seviyorum.

Dişli konusu biraz sıkıntılı. Şu anki dişliye göre ayarladım motorun konumunu. Öndişliyi küçültürsem zincir sürtebilir. Onu toplayınca deneyeceğim artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:28 ----------

Konuya devam edeyim.

Ayakbasmaya yer lazım. Orjinalini kesmiştim malum. Bikaç saatimi onu halletmek aldı. Aslında yapması kolay ama nasıl yapacağımı bulmak baya zaman aldı. Çeşit çeşit parça denedim bi türlü işin içinden çıkamadım.

Sonunda motor bağlantısına 40a40 profil kaynattım. Bi demir parçasını kestim biçtim onun altına kaynattım. Fena olmadı. Görsel görüntü gittikçe kötüleşiyor. İstediğim gibi olmuyor bazı şeyler.

Tekerleği ters çevirdiğim için fren hortumu yetmeyebilir diye korkuyordum. Onuda denedim yerine uydu. Biraz gergin ama ondan birşey olmaz.

Arka fren için pedal yapmakda ayrı bi sıkıntı. Önce borudan yapmak istedim. Sandalye üretimi yapan bi yer var burda. Malzemelerini ben getiriyorum Kayseri'den. Oraya gittim boru bükme var. Borudan birşeyler yaptım.

Yaptım ama hem görüntüsü güzel değildi hemde sağlam olmadı. Borunun et kalınlığı ince. Ayrıca istediğim gibi bükemedim. O yüzden onu atıp kalın sacdan yapmaya karar verdim.

Bu bence daha iyi oldu. En azından daha sağlam.

Önceden akünün durduğu yer çok kötüydü. Elektirik tesisatının kabloları ve parçalarıda ortada duruyordu. Onlarıda tek bi yerde toplamak istedim. Presciye parça büktürdüm.

Koltuğun altına iç taraftan sokup kaynattım. Hem çamurluk vazifesi görecek hemde elektkrik parçaları derli toplu duracak.

Şimdilik şase işi bitmiş görünüyor.

Motoru tamirciye bıraktım. Manyeto değişecek elektronik yapılacak. Orda işi yarın biter inşallah.

Bitersede eksoz kısmı var bakalım.
    matrax33 bunu beğendi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Kaynak işçilikleri çok kötü. Kendin mi yapıyosun ?

O parçaları temizleyip antipas falan vur yoksa her tarafından küf akar motorun. Koltuk altına koyduğun sac dahil.

Motor bağlantılarına yaptığın parçalarıda boyamamışsın. Hep küf akıcak oralardan.

Zincir maşaya değecek olursa maşanın üzerine sert kavucuktan takoz yaptırabilirsin.

Fren pedalının ucu çok aşşağıda kalmış gibi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Evet kaynağı öğrenmeye çalışıyorum. İlk denememe göre iyi bile sayılabilirim.

Parçalar o şekilde kalmayacak. Motoru topladıktan sonra tekrar parçalayacağım cıvatalı yerlerinden. Kaynakları Sedat abi elden geçirecek. İyi olmayan yerleri yeniden kaynatacak. Sonrada spiralin ağzına zımpara takıp kaynak yerleri kaybolana kadar zımpara yapacağım. O şekilde kalmayacak yani.

Daha sonra ise şaseyi kumlatıp Kayseri'de statik boya yaptırmayı düşünüyorum. Sürekli çalıştığım firmalar var. Baza iskeletini 5 liraya boyuyorlar. Onu yapmasamda kendim kasacıdaki boya aletiyle boyayacağım. Motoru ve şaseyi. Sonrada grenajı boyayacağım. Öyle kalmayacak yani.

Fren pedalı merkez takılı değilken öyle duruyor. Aşağıya düşmüş halde. Merkezi takınca tam ayağımın ucuna denkgeliyor hatta biraz yüksekte kalıyor.

Sipariş ettiğim parçalarda geldi. Motorun yan kapak yoktu en acil olan oydu. MZ yazısınıda spiral ile kazıyacağım.

Vites koluna plastik, jikle kolu ve teli, motor takozu, karbüratör manifolduna conta, debriyaj telinin lastiği, ve karbüratörün gaz telinin geçtiği yere lastik. MZ parçaları kolay bulunuyor. Jawadan bile kolay. Bi site var her türlü parça var adamda. İki gün sonra elime geçti PTT kargo ile.

kovboy03 ve matrax33 bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ustaya gelince işler tıkanıyor. Cumartesiden beri motor ustada. Scooter manyetosu takılacak. Alt tabla bulamamış. Bugün bi daha uğrayacağım bakalım.
    kovboy03 bunu beğendi.

ByYlmzZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bir Süre Yok
    üstad maşAllah'ın var yine durmuyosun yine sağlam bi proje bunuda takipteyim

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı ByYlmzZz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad maşAllah'ın var yine durmuyosun yine sağlam bi proje bunuda takipteyim
    Sağolasın. Ustaya gelince tıkandı proje. Güya bayrama bitirip tura çıkacaktım. Bayramda motorsuz kalacağım bu gidişle.

Scooter statör takılması için alt tabla arıyor usta. Sıfırı yok çıkmasını arıyor. Pazar günü arkadaşımdan bulurum dedi bakalım hayırlısı.

Bi yönden iyi oldu civcive binmiyordum bayadır. Özlemişim

Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Sağolasın. Ustaya gelince tıkandı proje. Güya bayrama bitirip tura çıkacaktım. Bayramda motorsuz kalacağım bu gidişle.

Scooter statör takılması için alt tabla arıyor usta. Sıfırı yok çıkmasını arıyor. Pazar günü arkadaşımdan bulurum dedi bakalım hayırlısı.

Bi yönden iyi oldu civcive binmiyordum bayadır. Özlemişim
    yanlız scooter statörü yeterli elektriği üretebilir mi senin mz'ye ?
    4 teker hastası,2 teker aşığı,tek teker hayali

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Mz için olacak tek şey buji. Onuda mobiletinkini taksan üretir. zonghsenin elektrik parçalarını kullanacağım. Uyumlu olması için yapmak lazım bunu

Motosikleti
    Bir Süre Yok
    Mz için olacak tek şey buji. Onuda mobiletinkini taksan üretir. zonghsenin elektrik parçalarını kullanacağım. Uyumlu olması için yapmak lazım bunu
    heyecanlıyız üstad takipteyim
    4 teker hastası,2 teker aşığı,tek teker hayali

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Günlerdir tamircide motor. En geç pazartesi elinde olacak dedi. Bakalım inşallah yalan olmaz.

Bende o sırada motoru tamirciden alıp eksozcuya gittim. Bi civcivim var üstüne attım götürdüm.

Eksozcuda tanıdık. Böyle ufak işle uğraşmaz normalde. Hatta soran olursa benim yaptığımı söyleme diye tembihledi. Böyle iş gelmesinden korkuyor.

Boru bükme makinasıyla deneme yanılma yapa yapa birşeyler oluşmaya başladı.

Orjinal eksozcu kullanacağım. MZ eksozunu takacak yer yok. O yüzden ince boru kullanıyoruz. İki zamanlıda sıkıntı olabilir diye düşündüm. 200 cc Otoser'dede aynı borudan eksoz yapmıştık bi sorun olmamıştı. Buda 251 cc bişey olmaz inşallah.

İşlemler bitti şükür.

Ordan kasacının oraya geçmiştim. Orjinal eksozda muhafaza vardı onuda yerine takayım dedim. Önce somunları kaynattım.

Üstüne takınca böyle birşey olacak. Kısa cıvata yoktu takamadım emaneten koydum.

bkaraca, kovboy03 ve matrax33 bunu beğendiler.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Yahu motorumun olmayan arka bagajı için ,artçı koltuğunu çıkarınca yerine geri takamıyorum cebelleşiyorum.Adam parça pincik etmiş motoru takıyor söküyor.Ne beceriksiz adammışım ben ya.Yağlı ellerinden öperim ustaya saygı.
    Helal olsun vallahi
    Ekarademir, bursalıali ve crxforever bunu beğendiler.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Takipteyim hocam bu yaz yola çıksın su alet ne olacak merak ettim.
    Ekarademir ve ByYlmzZz bunu beğendiler.

uqur497 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Honda CBR 125R
    Ellerine sağlık motoru çok güzel şekillendirmişsin de benim aklıma yatmayan bi konu var 2 yıl sonra motorun vizesi gelecek sonra geri nasıl döneceksin inşallah sorun olmaz senin için
    Ekarademir bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Macit250 Sağolasın. Üstüne gidersen sende yapabilirsin beceriksizlik değil bence bu durum. Bazen akıl almaz hatalar yaptığım oluyor. Tecrübeli biri yol gösteriyor. Mesela dün takoz için cıvata geçirecektik bi yere. (ekleyeceğim onlarıda.) Önce cıvata delikten geçecek sonra pul kaynatılacak. Ben cıvatayı geçirmeden pulu kaynattım. Sedat abi oksijenle delik açtı. Haliyle geçmedi cıvata. Sonra gittim yeni cıvata aldım. Tabi Sedat abiye biraz rezil oldum.

MrMud Aslında bu iş o kadar uzun sürmezdi. Bayramdan önce bitirip akdeniz bölgesini turlayacaktım. Ama işte malum sebeplerden. Statör işi çözülünce benim fazla bi işim kalmadı. Temizlenecek boyanacak elektirik tesisatı çekilecek falan filan. Bikaç günde hallederim. Ama işte bayram haftasına kadar uzadı ustadaki işi. Ve bayram haftası benim işler yoğun olur (nakliyeciyim) Fazla ilgilenemem diye düşünüyorum. Bayramdan sonra hazır olacak inşallah.

uqur497 Sağolasın. Onun içinde böyle zor oluyor zaten. Yoksa direk keser biçerdim. Orjinali fazla bozmamaya çalışıyorum. Orjanal bağlantı yerleri duruyor. Onları bozmadım. Sadece öndeki tutan parçayı kestim. O parçayıda saklıyorum lazım olursa kaynatıp kullanacağım.

Elektirik tesisatınıda çin malı manyeto takacağım malum. Yani muayene geldiğinde motoru sökeceğim. Beşiği yukarı alacağım. Amörtisör ara parçasını takacağım. Motorun elektirik tesisatının kablolarını soketle takacağım. Sadece el marşı çalışmayacak. MZ ayak marşıyla çalışıyor. Yeni çekeceğim tesisatta marş dinamosu olmayacak. Onunla alakalı parçalarda olmayacak.

Tabi iki seneye kim öle kim kala. Belkide bu motoru satmış olurum. (mal satma huyum yoktur aslında) Yada muayenesiz gezerim. Çok mecbur kalırsam bu şekilde giderim muayeneye. Zaten MZ motorundaki numaraya çelik macun çekeceğim boyadan önce. Yani okunamayacak.

Motor numarası okunamaması hafif kusur. Kamyonu götürdüğümde muayeneye kupayı kaldırmadı bile. Baktım kağıda kupa kalkmıyor- hafif kusur, numara okunamıyor- hafif kusur yazmış. Halbu ki kupa kalkıyor numara okunuyor tertemizdi yeri. Üşenmiş işte kaldırmaya.

Yani insaflı birine gelirsem sıkıntı çıkmadan bu şekilde geçerim. Ha bilgili biri gelirse anlar zaten kocaman motor. İki zamanlının sesi var kokusu var.

Bakalım artık o güne çıkalımda. Hayırlısı olsun.

Bunlara benzer birşey çıkacak ortaya. Tabi görüntüsü daha güzel olacak bence.

shooter1 bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Vay be videolara bakarsak baya 2t Special makina bu
    Tasarım 1980 andırıyor ama güç felan çatır çatır sese bak.
    Enteresan vallahi bekliyoruz

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    eline sağlık merakla takip edeceğim ortaya güzel bi iş çıkacak sanırım..

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    MrMud Görüntüye çok önem vermemişler. Fazla malzemede yok. Amaca yönelik makina. Hafif ve çok güçlü. Benimki bu kadar olmaz bende biraz malzeme olacak dışında.

F54 Sağolasın çıkacak inşallah.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:05 ----------

Cumartesi günü yeniden ustanın yanına gittim. Parça hala bulamamıştı. Pazar günü arkadaşımın yanına gideceğim onda bulurum dedi.

Yani motorla bi işi yok. Benimde aklımı kurcalayan bi durum vardı. Motor bağlantıları..

MZ sistemini inceledim. Zamanında bakmamakla çok büyük hata etmişim. Arkada beşik gibi tutan yer var önde ise takoz. Motor eski mobiletler gibi kafasını aşağı yukarı sallayarak titreşimi alıyor. Benimki sabit oldu. Çin mallarında takoz yok. Benimkinde balansör bile yoktu. Titreşim vardı. MZ iki zamanlı torklu bi motor ve titreşimi fazla. Yani geçde olsa bu işe çözüm bulmam lazımdı. Bende motoru aldım kasacının oraya götürdüm elimde.

Eski bağlantı şu şekildeydi.

MZin şaseyide getirmiştim yanımda. Onun üstünden beşiği söktüm. Beşiğe bağlıydı motor kulakları. Onları aldım ordan.

Kulaklar bu şekilde.

Üşenmedim komple yeniden parçaladım motoru.

Beşiği civcivime yükledim doğruca tornacı emmminin yanına.

Beşiğin ortasını kestim. Oraya koyacağım motorun kulaklarını. Beşiği tutacak mil içinden geçecek. Bu kısımda oraya uygun parça için tornacı gerekiyor. Emmiyle mesaiye başladık.

Elimde torna makinası olsa uçak yapacağım. Bayılıyorum bu alete.

Kulağın ortasına fiber koyacağım. Demirden biraz daha iyi olur diye düşünüyorum. Azda olsa titreşimede etkisi olur.

Kulağın içine takılmış hali.

Tekrar kasacının oraya gelip topladım. Toplamak baya zor işti bu haldeyken. Üç parçayı sabit tutup ortasından mil geçirmek baya zor. Çekiçle sokacam derken milin yivinide bozmuşum. Bi ara ilgileneceğim onunla. Somunu takılmadı ucuna.

Bu şekilde duruyor.

Üst takozun takıldığı yeride değiştirmem gerekti. Sedat abi oksijenle yeni delik açtı. Yeni cıvata alıp ordan geçirdim kaynattım. Şimdi içime sindi motor.

Hemde orjinal durdu.

Haftasonu geldi geçti. Bugün yine gittim ustanın yanına. Arkadaşına pazar günü uğramış ama dükkan kapalıymış. Başka bi yerde birini söyledi. Oğluyla beraber gittik o adama sorduk. Varmış elinde hurdalıktan çıkardı verdi. (Meğer ne kadar kolaymış)

Mutluluk bazen küçücük bi hurda parçadır.

Bayram haftası geldi. Bu hafta motorla pek ilgileneceğimi sanmıyorum. Yarın Kayseri'ye sefer var. Diğer gün işim erken biterse ilgileneceğim inşallah. Bakalım hayırlısı.
    shooter1 ve polo34 bunu beğendiler.

Bitince fena olacak gibi , bi okadarda eğlenceli ,trafiğe kapalı arazi haricinde kullanmayın.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bitince fena olacak gibi , bi okadarda eğlenceli ,trafiğe kapalı arazi haricinde kullanmayın.
    Sağolasın.

Neden ?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler