Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Alarmlı kilit yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    merhaba arkadaşlar bir kaç sene kullanmış olduğum patenti bizzat bana ait fazla maliyeti olmayan kolayca yapılabilecek bir alarmlı kilit sistemini tanıtmak istiyorum. piyasada satılan alarmlı kilitler var ama sadece kilide yapılan müdahalede alarm çalar. alarmın bağlı olduğu zincir kesilse alarmın bir faydası olmayacak. bende ki sistemde zincir kesilse bile alarm çalıyor. ama öncelikle şunu belirtmem lazım motorunuz evinin önünde olmalı, bir site otoparkı veya evden mesafeli bir yerde olmaz çünkü bir yerden elektrik almanız gerek. şartları uymayan için ben fikri vermiş olayım elektriği de siz çözün. birkaç sene önce motorumu pencere önüne kilitlediğimde kullanıyordum ancak şu an kapalı garajım olduğu için sistemi kullanmıyorum bu yüzden size ancak böyle basit bir çizimle gösterebilirim. çizim için de kusura bakmayın paint te kısa sürede ancak bu kadarı

gerekenler
    resimde görüldüğü gibi bildiğimiz bir kapı pencere alarmı, elektro mıknatıs, 12v güç kaynağı,2 adet motorsiklet kilidi (zincir ve kare kilit de olabilir) 2 erkek 2 dişi kablo soketi ve yeteri uzunlukta kablo. akım kaybolmasın diye mümkün olduğunca ince kablo kullanmakta fayda var. ben internet kablosu kullanmıştım.

yapımı
    alarmı ve mıknatısı bantla birbirine bir güzel bağlayıp evin içinde tabi motora en yakın olacak yere koyuyoruz. güç kaynağından gelen (-) ucu direkt olarak mıknatısa bağlıyoruz (+) ucunu evden dışarı çıkartıp ilk kilidimizin orta noktasından başlamak üzere kilit bölgesine doğru kablomuzu döşüyoruz. kilidin kılıfı varsa kablo içinde, kılıf yok ve zincir ise zincir halkalarının içinden diğer çeşit kilit kullanıyorsak kabloyu kilidin etrafına bantlayabiliriz. neyse kilit yerine geldikten sonra burda kablo soketini kullanıp kablomuzu başlangıç noktasına kadar yeniden döşüyoruz. orta noktaya geldikten sonra kabloyu ikinci kilide uzatıp aynı işlemi yapıyoruz. son olarak da kablo tekrardan eve girip mıknatısımıza bağlıyoruz. dikkat edilmesi gereken konu kablo kilidin her yerinden geçmiş olması.

işleyişi
    bildiğiniz gibi kapı pencere alarmı diye tabir edilen aygıt 2 parçadan oluşur. biri sensör diğeri de mıknatıs. mıknatıs sensörden uzaklaşınca alarm devreye giriyor. burda mıknatıs yerine elektro mıknatıs kullanıyoruz. elektro mıknatısa giden güç kabloların biri motosiklet kilidimizin içinden geçiyor. olur da zincir demir makasıyla kesildiğinde kablomuz da kesilmiş olacak mıknatısa akım gitmeyecek ve alarm çalacak.

konum itibariyle durumu müsait olup da aklına yatanlar kullanabilir
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Hocam adam direk bağlantıya giden elektrik kablosunu keserse ne olacak ?

Motosikleti
    Alıntı kursaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam adam direk bağlantıya giden elektrik kablosunu keserse ne olacak ?
    Mıknatıs çalışmayacağı için alarm çalacak yine 😁
    bursalıali bunu beğendi.

Emeğinize sağlık,işleyişi güzel ileride geliştire bilirsinizde

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ağaç motorunu bisiklete takmaktan daha iyi bir çalışma olmuş.

Motosikleti
    Teşekkür ederim. Neden 2 tane kilit kullandığımı belirtmeyi unuttum söyleyeyim. Tek kilit olduğunda kilit açıldı diyelim alarm çalsa da hırsız motoru çalıp gidebilir. Ama iki kilit olunca alarm çalmaya başladığında ikinci kilitle uğraşmaz bence. Hatta üçlü kilit bile yapılabilir.
    bursalıali bunu beğendi.

TUTITO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enduro
    Bravo! Bu McGyver tarzı çok güzel. "Hemen gidip kilit alayım parasını verip takayım" yerine olması gereken bu. Çok önemli değil, "Ne yapabilirim, birseyler üreteyim" şeklinde düşünmeniz bile takdire şayan. İnşallah dizaynı geliştirirsiniz ve başka konulardada üretim fikrinden vazgecmezsiniz.
    Aramızda birşeyler yapmaya çalışanları takdir etmezsek tüketim toplumu olmaktan çıkmamız mümkün değil.
    bursalıali bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Guzel fikir, elektromiknatis yerine role de kullanilabilir sanirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)