Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sabit Gaz Şeysi :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Alfonse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Karbüratörlü makinada soğuk çalıştırmada jikle devir arttırmıyor.
    Biliyorsunuz birkaç dakika gazda beklemek lazım.
    Sabit gazla yol almak için değilde soğuk çalıştırmada beklerken kullanmak için evdeki malzemelerden yaptım, artık ne varsa, ne bulduysam...

Pulları metal renkleri gözükmesin diye ojeyle boyadım.
    Malzemeleri kaplamak için daralan makoron kullandım. Geçirip geçirip kaynar suya attım
    Thumb Knob un üstündeki deliği siyah folyoyla kapattım.
    Kol diyebileceğim T şeklndeki şey ise tüp sıkmak için kullanılan bişey.

Elçiğe takılan zımbırtı gaz açma yönünde sıkar, kaymaz. Ters yönde ise gevşer, elcik çevresinde dönebilir ters yönde.

Gerekli gazı verip şeyi üstten manate doğru çevirip dayar, o şekilde bırakabiliriz.
    Gaz arttırmak için; gaz verip zımbırtıyı biraz daha manete doğru kaydırırız, öyle kalır.

Gaz kesmek içinse; üstüne taktığım kol dönebiliyor; sağa veya sola çevirip manetten kurtarılır. Aynı zamanda hareket anında oramıza buramıza değmesin diye bu kol sağa sola çevrilerek saklanır. Thumb knob sıkılır.

Mutfak bıçağına değilde elciğe takmak gerekiyor biliyorum...

Takınca fotoğraf belkide video eklemeyi düşünüyorum.

Selamlar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    emeğinize sağlık..
    10 tl gibi bir fiyatı var bildiğim kadarıyla ama kendin yapmak çok daha güzel ve içsel bence
    http://http://www.motosiklet.net/for...leri-icin.html
    Alfonse bunu beğendi.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık..
    10 tl gibi bir fiyatı var bildiğim kadarıyla ama kendin yapmak çok daha güzel ve içsel bence
    http://http://www.motosiklet.net/for...leri-icin.html
    Teşekkür ederim...

Doğrudur. Kendin yapmak ve eldeki malzemeleri değerlendirmek çok keyifli.

Bir daha bu tür işlere bulaşmayın lütfen. Gidin 10 tl ye Çinden gelenlerde alın. Sizler böyle yapınca devletimiz vergi alamıyor. Sonrada vay efendim niye gelişemiyoruz

Şaka bir yana tebrik ederim. Emeğinize sağlık
    Alfonse bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Alfonse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim...

Doğrudur. Kendin yapmak ve eldeki malzemeleri değerlendirmek çok keyifli.
    Eline sağlık. Kendi emeğinin verdiği keyifi iyi bilirim.

Uzun yolda da kullanmak için Bauhaus 'da plastik pense var, emniyet düğmesi de var, hızlı devre dışı bırakmak icin. Tavsiye ederim çok faydalı.

Alfonse bunu beğendi.

Alıntı wing41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir daha bu tür işlere bulaşmayın lütfen. Gidin 10 tl ye Çinden gelenlerde alın. Sizler böyle yapınca devletimiz vergi alamıyor. Sonrada vay efendim niye gelişemiyoruz

Şaka bir yana tebrik ederim. Emeğinize sağlık

Teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:20 ----------

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık. Kendi emeğinin verdiği keyifi iyi bilirim.

Uzun yolda da kullanmak için Bauhaus 'da plastik pense var, emniyet düğmesi de var, hızlı devre dışı bırakmak icin. Tavsiye ederim çok faydalı.

http://i.hizliresim.com/kv87Ym.jpg
    Teşekkürler...

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    kullanımı nasıl oluyor, video paylaşabilir misiniz?

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanımı nasıl oluyor, video paylaşabilir misiniz?
    Video büyük ihtimal paylaşamayacağım...
    Zımpırtıyı piyasada satılan elciklere takılan şeyden yaptım (görselde sarı olan)

Orjinal malzeme; gaz açma yününde kuvvet uygulandığında yapısı itibariyle elciği sıkıyor, kaymıyot, gaz açıyor.
    Ama gaz kapama yönünde kuvvet verirseniz sarı parça elçik çevresinde gevşiyor ve bağımsız dönüyor...
    Ben bu parçanın ucuna ilave yapıp, zımbırtının manete kadar ulaşmasını sağladım. Parça eklerken de aklıma geldi, resimdeki gibi kulbu olan civatam vardı. Kullandım. Dolayısı ile eklediğim parça kulaylıkla orjinal parça üzerinde dönebiliyor, sağa sola saklanabiliyor...

Sıkma yönü özelliği itibariyle.
    Gazı açıyorsunuz, o halde elciği sabit tutarken sol elle zımbırtıyı elcik çevresinde gaz kapama yönğnde çevirip manetin üstüne yaslanmasını sağlıyorsunuz. Elcik gaz kapama yönünde dönemiyor, açık kalıyot...
    Sabit gazı arttırmak isterseniz gazı açıp, manetle zımbırtı arasındaki oluşan boşluğu zımbırtıyı bşraz daha manete doğru çevirip bırakıyorsunuz..
    Gazı kapamak isterseniz, eklediğim uzantıyı orjinal parça üzerinde sağa çevirip manettem kurtarıyorsunuz...

Denedim; tahmin ettiğim yüzde de verimi alamadım. Malzeme biraz esniyor. Belki keserek incelttiğim için mukavemeti azaldı.
    Datalan makaronla sardığım için elçik üzerinde gaz kapama yönünde kolay dönmüyor. Kayarak dönmek yerine boğazını açıyor.

Soğukken sabit gaz kolu sabit devir sağlamıyor. Makina devamlı yukarı aşağı sinirleniyor 30 saniyede bir mğdahale şart...

Ama önceki haline göre bana bayağı kolaylık sağladı...

Şöylemi olur böylemi olur, yok kapandı, yok açıldı, derken motor ısınıyor...

İşkence niyetine olan büyük mandallardan aldım. Bir de onu denicem...

Sadece üretme keyfi yanıma kar kaldı galiba, bilemiyorum, önümğzdeki maçlara bakıcaz

Oydu buydu, şunum yapayım bunumu yapayım derken kış biter zaten

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Çalışma güzel olmuş. Ama çalışmasını ben de anlamadım. Elciği kavrama kısmı tamam. Ama onu sabitlemeniz gerekiyor. Şu uzun parçayla sabitliyorsunuz galiba. Onu nereye takıyorsunuz?

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yakında,
    Kız arkadaşıma karbondan kask ördürttüm diye konu açarsan şaşırmıycam artık.

Valla şaka bir yana forumda böyle senin gibi kendi başını kendi kaşıyan, bişeyler yapmaya meraklı bir arkadaşımız vardı.
    Vardı dediğime bakma hala var ama işten güçten pek uğrayamıyor.

O da senin gibi bagaj demiri, ayaklık şeysi derken aldı yürüdü internasyonel çalışıyor şimdi.
    Adam kocaman marka oldu.

Piyanist İrfan diye forumda mesajlarını arat oku ne demek istediğimi anlarsın.

Ulem nerden aklıma geldi özledim galiba. Ara sıra gelip iki kelam etsin söyleyelimde.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalışma güzel olmuş. Ama çalışmasını ben de anlamadım. Elciği kavrama kısmı tamam. Ama onu sabitlemeniz gerekiyor. Şu uzun parçayla sabitliyorsunuz galiba. Onu nereye takıyorsunuz?
    Dediğim gibi. Elciğe takılan parçayı sabitlemeye gerek yok. Gaz açma, yani saat yönünde parçaya bastığımızda kendini, elciği sıkıyor yapısı itibariyle...
    Gaz kapama, saat yönünde çevirdiğimizde ise, elciği boğan kısmı gevşiyor ve elcik üstünde saat yönünde dönüyor...

Bu parça elciği kavrayıp döndürmek yerine, bir kulp gibi parmak veya el ayasıyla gaz açmak içşn kullanılıyor...

Benim yaptığım gibi bişey internette yapancı bi üründe gördüm...

Bu sarını uzunuydu. Ordan esinlendim. Videosu vardı. Bulursam link eklerim.

Uzun parça manetin üstğne dayanıyor...

Gazı aç,
    Sağ elle açık pos ta tutarken zımbırtıyı elcik üstünde kaydırarak/döndürerek manete yaslanana kadar döndür.
    Orada bırak.
    Ters yönde elciği sıktığı için gazın kapanmasını engelleyecektir...

Videoyu arayım, umarım bulurum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakında,
    Kız arkadaşıma karbondan kask ördürttüm diye konu açarsan şaşırmıycam artık.

Valla şaka bir yana forumda böyle senin gibi kendi başını kendi kaşıyan, bişeyler yapmaya meraklı bir arkadaşımız vardı.
    Vardı dediğime bakma hala var ama işten güçten pek uğrayamıyor.

O da senin gibi bagaj demiri, ayaklık şeysi derken aldı yürüdü internasyonel çalışıyor şimdi.
    Adam kocaman marka oldu.

Piyanist İrfan diye forumda mesajlarını arat oku ne demek istediğimi anlarsın.

Ulem nerden aklıma geldi özledim galiba. Ara sıra gelip iki kelam etsin söyleyelimde.
    Kız arkadaş kolay da, o ördürme işi havada bulut...

yumurta kırmayı bile beceremeyenler bilmem anlatabildim mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam istediğim videoyu bulamadım...
    Ama bu videodaki aynısı https://youtu.be/kEmMvNYEq2o
    Benimkinde tek fark manete kadar uzanan kısım eklemli, ayrı bir parça oldu...

Dediğim gibi, beklediğim verimi alamadım. Hem zımbırtı tahminimden fazla esnediği için, hem daralan makaron elcikte kaymadığı için, hemde soğukken karbüratörlü motor aşırı dengesiz olduğu için... olsun

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    videodaki adamın yaptığı daha basitmiş

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)