Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Otoser- Civciv

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bu ara biraz yoğundum. Civcivin muayenesi ile uğraşıyordum baya aksilik çıktı. Birde üstüne kamyonun muayene bitti onla da hala uğraşmaktayım. Bu ay devlete çalışıyoruz.

Unoturbo işin aslı ben bu arabayı bitirdim sayılır. Yani burda yazdıklarım haftalar önce yaptığım işlemler. Sen renk önermişsin sağolasın ancak zaten boyanmıştı araba sen renk önerdiğinde.

Lastik işine ise muayeneden sonra bakacağım. Flanş güzel fikir. Buna uygun bi atv lastiği çok güzel durur. Motor da çeker inşallah. Şu haliyle ilk 3 viteste aşırı güçlü ancak 4. viteste zor toparlıyor. 4. vitesi sürat vitesi gibi. Evet lastiği var. 50 liraymış konyada. İnternette 80 lira filan. Lastiği bulur takarım ancak benim istediğim daha büyük dişli bi atv lastiği ile farklı bi hava katmak araca. Niyetim biraz görsel birazda işlev. Ben çok dağ tepe gezerim ATV lastiği güzel olur.

Temizlik malzemelerinide hırdavatçılardan aldım. Ben şehrimin esnafı kazansın diyen biriyim. Mecbur kalmadıkça internetten alışveriş yapmam. Şehrimde de büyük markadan alışveriş yapmam. Kamyonlar Kayseri Aksaray çalışır ancak onlara daha Kayseri'de çivi çaktırmışlığım yoktur. O saydığın malzemelerden kullanacaklarımı beraber iş yaptığımız hırdavatçılardan temin ettim yani. İlgin için teşekkürler. Fikirlerine açığım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    Kolay gelsin ileriye doğru çıkma bi racing makinenin motorunu koyarsan felaket olur bi 126 bis te 600rr motoru görmüştüm çok fena olmuştu

Motosikleti
    150-100-49cc
    Rica ederim ne demek,var olup olmadığını bilmiyordum onun için yazdım. Göğüsü Alcantra diye adlandırılan bir malzeme var türkçede nedir bilmiyorum ama cidden güzel bir malzeme,kamyoncu adamım anlamam demeyin ama cidden güzel değişik bir dokusu var,deri vb kaplamadan çok çok daha iyi sizin ordaki ustalarda elbet vardır yoksa onlar getirtir usta döşer

Jant olarak şu jantları alın kesinlikle hem ucuz hem iyi bide 12inç patpat lastiği ile nokta olur çünkü atv jant ve lastikleri aşırı pahalı
    http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...28784343/detay

Buna dişli patpat lastiği süper gider, 12inç patpat yoksa 13inç ve patpat lastiği süper olur.
    Flanşı zaten tanıdık tornacınız vardır yaptırırsınız ama bütçeniz olduğunda hemen yaptırın derim dediğim şekilde maliyet baya düşüyor çünkü

Baktımda nette 12inç patpat lastiği var ve fiyatıda aşırı değil 12inç o attığım jantlar+patpat lastiği+flanş kesinlikle fazla tutmaz bide tanıdık varsa süper. Bu arada aksaray cidden güzel bir il gelmiş ve gezmiştim çok sıcakkanlı ve güzel bir il

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...58417385/detay

Örnek direksiyon kesinlikle yakışır bence

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Egee22 o motor benim için çok tehlikeli olur. Manisa Kula'da rampa aşağı kamyonu boşa atıp 164 yapmışlığım var. Bu racing motorlu otosere hiç dayanamam bide mezarlıktan yer ayırtmak lazım. Kendimi biliyorum. Dayanamayıp hız yapacağımıda biliyorum o yüzden öyle bi motor tehlikeli olur.

Kayseri Aksaray nakliye işi yaptığımı söylemiştim sanırım. Ve Kayseri mobilya merkezi. Kumaş deri vb de taşıyorum. Yani akla gelebilecek her türlü döşeme malzemesini bulabilirim. Adını bilmediğim kalınlığı ve deseni çok hoşuma giden bi deriden alıp döşedim.

Evrak vs derken bütçeyi baya baya aştım zaten. Benim hesabımda hiç olmayan şeyler çıkıyor habire. Sigortası 2000 lira olur mu 3350ye alınmış aracın? Birde 2005'den beri muayene yapılmadığı için 1500 lira gecikme cezası çıktı başıma. Yani motoru değiştirme planımı erteletti bu işler. Son çıkan ceza yüzünden lastikleri geniş ve büyük atv lastiği ile değiştirme fikrimi de erteletti.

Patpat lastiği güzel olurda çok sekmez mi? Sonuçta 70-80 filan yapıyor bu araç. Onla titreşimden içinde durulmaz diye düşünüyorum.

Motosikleti
    150-100-49cc
    Bilemiyorum ama atv lastiği de benzer sonuçta dişli lastik Bence patpat lastiği deneyin derim hem ucuz hem işlevsel.Ses yapar titreşimde düz yol lastiği gibi olmaz tabiki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:13 ----------

Kesinlikle öteki ay 12inç teneke jant(100tl)+4 adet patpat lastiğini deneyin derim Zaten otoserin gösterge 80gösterse de gerçekte kaçtır bilemiyorum

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Birkaç gündür Ankara'daydım. Hem ziyaret hemde araba için parça baktım. Motor ve şanzıman buldum sıfır. 420 cc 15 beygir motor koyacağım inşallah ilerde. Ve 4 ileri şanzıman ile 80-90 hızı rahat görecebileceğim inşallah.

Patpat lastiğinide araştırdım. Ancak o hem tipsiz hemde pahalıya mal oluyor. Patpat lastiğini sordum. Lastik 135 lira. İç lastik 20 lira. Jant ise 85 lira. Yani bir teker bana 240 liraya mal oluyor. 300 veririm iyisinden atv lastiği alırım diye düşünüyorum. Önemli olan görsellik. Çelik jant atv jantıda güzel durur. Kış geldi işler yavaşladı. Hele bi muayeneden geçireyimde gerisi Allah kerim.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    resim ve yürürken video istiyoruz

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birkaç gündür Ankara'daydım. Hem ziyaret hemde araba için parça baktım. Motor ve şanzıman buldum sıfır. 420 cc 15 beygir motor koyacağım inşallah ilerde. Ve 4 ileri şanzıman ile 80-90 hızı rahat görecebileceğim inşallah.

Patpat lastiğinide araştırdım. Ancak o hem tipsiz hemde pahalıya mal oluyor. Patpat lastiğini sordum. Lastik 135 lira. İç lastik 20 lira. Jant ise 85 lira. Yani bir teker bana 240 liraya mal oluyor. 300 veririm iyisinden atv lastiği alırım diye düşünüyorum. Önemli olan görsellik. Çelik jant atv jantıda güzel durur. Kış geldi işler yavaşladı. Hele bi muayeneden geçireyimde gerisi Allah kerim.
    130/60-13 lastik ve 13 inç scooter jantı işinizi görür, teker başına 200 liranın altında fiyat. 1 teker 150 kilo çok rahat taşır.

Yalnız kendiniz yaptığınız bu araca trafik tescil konusunda fazla hevesli olmayın. Ülkemiz kanunları icat çıkaran insanları desteklemeyi pek sevmez
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kamyonun biri kaza yaptı. Onu yaptırıyorum o yüzden fazla fotoğrafla filan uğraşamadım. İnşallah fırsat bulunca baya çok fotoğraf yükleyeceğim.

Şöyle bir sıkıntım var. Buraya da yazayım acil cevap lazım. Ona göre motor alacağım.

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/173039-motor-degisimi.html#post4053949

Mengu16 üstündeki lastik zaten scooter lastiğinden daha iyi. Benim lastikteki amacım araziye çıkmak ve büyük gösterişli olması.

Arabayı kendim yapmadım ruhsatı filan var. Orjinali neyse o şu anda. Çekme belgeli muayeneye sokulup plakası alınacak yeniden.

Muayenede sıkıntı çıkarabilecek tek şey motoru değiştireceğim. O şekilde geçmezse geri orjinal motorunu takıp geçireceğim artık.

Geçen hafta kamyon soktum muayeneye. Motor no okunamıyor hafif kusur yazmış geçmiş. Kupayı devirip bakmaya üşendiğinden motor numarasına bakmadı bile. Bunda da kasayı kaldırmaya üşenirse motor numarasına bakmaz

Motosikleti
    150-100-49cc
    Mengu16 bey araç ligier lisansı ile otoser firmasında üretildi tr de.
    Motoru alıp taktırıp ruhsata işletirseniz faturası ile cidden güzel olur. Evet haklısınız o fiyata mâl oluyorsa atv lastiği en mantıklısı bence de

Motosikleti
    Alıntı unoturbo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mengu16 bey araç ligier lisansı ile otoser firmasında üretildi tr de.
    Motoru alıp taktırıp ruhsata işletirseniz faturası ile cidden güzel olur. Evet haklısınız o fiyata mâl oluyorsa atv lastiği en mantıklısı bence de
    Motosikletlerde motor değişimi yasal konularda öyle kolay değil. Eski motorun birebir aynısından taksan bile proje çizdirmeni istiyorlar.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Motoru ruhsata işlettirmek çok sıkıntılı bi iş gerçekten. Orjinal motorun sıfırını bulup işletmek zaten imkansız. Bulamam çünkü. Bulsam bile yasal prosedür çok zor.

Farklı bi motor koymak yasak değil yasal olsada bi araba parası harcamak lazım heralde. Bi sürü evrak vs.

İlla sahtecilik yapıp kaçak yollardan motor numarası değiştir diyor devlet. Ona da çok büyük hapis cezası koymuşlar.

Geriye tek yol kalıyor yani. Kolay sökülüp takılır zaten. Muayeneden geçmezse iyi kötü kendi motoruyla muayeneye girip geri kalan zamanlarda iyi motor ile kullanmak.

1400 liraya bi motor buldum. 250lik çin malı hava soğutmalı atv motoru. Kendinden geri vitesli Yarın inşallah onu alıyorum. Seçenekler arasında en kolayı o geldi. 1750 lirayada su soğutmalı 200 cclik vardı. Su soğutmalı koysam;

1- su soğutmalı motorda parça çok. Ne kadar çok parça o kadar arıza demek. Radyatörüydü devir daim pompasıydı termostatıydı bi sürü iş. Hava soğutmalı o yönden daha iyi.

2-Arabanın kalorifer düzeni malum. Motora üflenen hava kabin içine çevrildiğinde kalorifer oluyor. Su soğutmalıya bunu uyduramazdım ayrıca kalorifer bağlamak lazımdı. Ama bunda bi pervane bide sacdan muhafaza ile o işi çözebilirim.

Maliyet olarakda en uygunu buydu. Diğer başlıkta yazdığım motoru alsaydım onda ayrıca şanzıman, şaft, porya, rulmanlar, fren tesisatı gibi bi sürü uydurulacak şey vardı. Bunu direk alıp takabileceğim inşallah. Zaten çıkışı atv motoru olduğu için şaftlı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:42 ----------

Pedallar gıcırdıyordu. Kiri pasıda beğenmedim söktüm.

Yaldızlı boya ile boyadıktan sonra

Motoruda indirip temizlemek istedim. Önce dışındaki hava soğutma ıvır zıvırını söktüm

Kayseri'den yeni takoz aldım. Hazır sökmüşken değiştireyim titreşimi azaltsın. Soldaki eski takoz sağdaki yeni.

Motoru kucaklayıp koydum kenara. Kamyonun motoru calaska ile indiriyorlardı bunu kucaklayınca bi garip geldi.

Temizleyince baya güzel durmaya başladı. Kaç kutu balata spreyi harcadım sayamıyorum.

İşini bitirince yerine taktım tekrardan.

Arabada el freni yoktu. Iveco kamyonun gaz halatını aldım uydurmak için. Kafamdaki şeyi tornacıya tarif ettim yaptırdım. Sonrada getirip üstüne taktım. Çok iyi tutuyor hatta el freni çekip yanlayabiliyorum.

İçinden de çok gürültü geliyordu. Ön döşü yerinde sallanıyor titreşimde bi yerlere vurdukça ses çıkarıyordu. Yerinden söktüm çıkardım onu.

Ters çevirip altına keçe yapıştırdım. Çok ince plastik olduğu için pek sağlam değildi ağırlaştı sağlam oldu. Taktığım yerede demir ve plastik arasına keçe yapıştırdım bu sayede sesi kesti.

Sonunda evdeki işleri bitti. Daha büyük işler için sanayiye gittim. Daha önceden kamyon kasalarını yaptırdığım Özen karasör var. Çok sevdiğim değer verdiğim abiler. Zaten böyle -usta tabiriyle- pis işle kimse uğraşmaz. Onlar sağolsun benim hatrım için uğraştılar.

Kasa getirdiğimde tenteliydi. Kumlamacıya götürüp kumlatmıştık önceden. Boyasından pasından arınmıştı. Çürüklerde ortaya çıktı. "İki plaka sac al yenisini yapalım daha iyi olur" deselerde ben orjinallikten yanayım. Eski kasanın tamiri zor olacak ama orjinal olacak. Önce üstündeki tenteden kurtulduk.

banno1957 bunu beğendi.

Ustam seni ayakta alkışlıyorum helal olsun sana tam benim kafadasın.istanbul dan parça bişey lazım olursa seve seve ilgilenirim

Motosikleti
    Aksaray'daki tornacılar iş seçmiyor fazla para da istemiyor gibi bir izlenim edindim. İhtiyacım olursa ankaradan motora atlayıp aksarayda yaptıracağım işimi

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Uzun zamandır böyle tatlı yazı okumamistim..
    Devamını bekliyorum )

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

İstanbul'dan bir ihtiyacım yok gibi gözüküyor. Yine de sağolasın.

Mengu16 Aksaray ustası bitanedir. Özellikle ağır vasıtada. Aksaray sanayisine gelip bakarsan 68 plakadan çok başka plakalı kamyon-tır görürsün. İşçilikleri iyidir ve ucuzdur. Bu yüzden her şehirden kamyoncular tırcılar genelde buraya gelip yaptırırlar.

Sana bi örnek vereyim. Kamyon ile Kayseri OSB'deyken baskı balatanın göbeği koptu araba yürümedi. Kayseri'de ustaların numarasını internetten bulup aradım. 5-6 kişiyle görüştüm. Hiç biri yanıma gelip yapmadı. Hepsi çekici ile getireceksin dedi. Ve onlarda bugün olmaz yarın belki yaparız diyorlar. Araba yüklü müşteri mal bekliyor. Aksaray'daki ustamı aradım. Tamam hallederiz dedi 2 saat sonra 2 usta ve yedek parçalar geldi. Birkaç saat içinde şanzımanı indirip tamir edip geri bindirdiler. Sonrada arabayı yürüttüler. Aksaray'dan Kayseri'ye gelmeye ise gaz parası aldılar. Böyle usta bitanedir denilmez mi?

Ama işte şöyle bir durum var tornacılarda. Yada diğer ustalarda. Tanıdık olması lazım samimiyet olması lazım. Ben kamyon kasası yaptıra yaptıra kasacıyla samimiyim mesela. Bu arabanın kasası ile hiç bi kasacı uğraşmaz. Pis iş der geçer. Sağolsun Sedat ve Mehmet abiler ilgilendi. Kaportacı olmamalarına rağmen kaportaya bile macun çektiler, düzelttiler. Benim cins cins isteklerimi yaptılar çok iyi bi görünüme kavuştu araba. Kasa haricinde de kaynatılacak parçalar vs hep Sedat abi yaptı. Ve tüm bunlara karşılık 300 lira alacağım vardı onu ödeştik dediler. Kaportacıda sadece kupayı boyatsam 1000 lira isterlerdi.

Yada tornacı örneği. Kamyona parçalar yaptırırken samimi olduk. Lakabı emmi. Yanına gidip "Emmi nörüyon?" diyip konuya giriyorum. Kafamdakini ona anlatıyorum. Nasıl yapabileceğimizi konuşuyoruz. Daha iyi bi fikri varsa onu söylüyor ona göre hallediyoruz. Uğraşıp iş bitince borcum ne dediğimde ise "at bişeyler" diyor mesela. 100 liralık işe 10 lira verdiğimde oluyor.

Yani Aksaray ustaları diğer şehirlere göre ucuz. İşçilikleri iyi. Geçen hafta şöför kaza yaptı, kaportacıya bıraktım kamyonu. Yan marşpiyelleri değiştirmeye pazarlık ettik. Bikaç gün sonra bi gittim tabanın çürük yerlerini değiştirmiş, tavandaki çatlakları kapatmış, ön tarafta çürümüş kırılmış yerleri yapmış, boyasız konuşmamıza rağmen birde üstüne boya tozutmuş. Fiyat aynı pazarlık ettiğimiz gibi.

Aksaray'ı baya övmüşüm. Sonuç olarak Aksaray'da ustalar az para ister diğer şehirlere göre. Hele bide tanıdıksa samimiyet varsa çok çok ucuza iş yapar. Gelmeden önce haber et Mengu16. Tanıdıklara gider hallederiz. İletişim bilgilerim profilimde var.
    Mengu16 ve fedos bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kimse mesaj yazmamış. Spam yapmış olacağım ama neyse ki bu forum birleştiriyor.

Koltuk kısmına sıra geldi. Zamanında kamyon kasasına rahat yükleme için ikinci kat yapmıştım. Ondan kalan OSB vardı onu kullanacağım tahta olarak. Kayseri'de mobilya üstüne herşey var. Orda bi dericiye gittim en güzelini beğendim aldım. Dükkandaki en pahalı malzemeydi ve metresi 15 lira mı neydi. Kayseri mobilya malzemesi üzerine gerçekten ucuz. Tabi ona tanıdıkda lazım yabancıya iteleyebilirler. Sürekli mallarını taşıdığım biri vardı ondan aldım.

Keçeyi yatak üretimi yapan arkaştan aldım. Süngeride ondan aldım. Diğer alet edavat vardı zaten.

Ölçüleri aldıktan sonra doğramaya başladım.

Sonra bir kat sünger koyup üstüne deriyi geçirdim. Arkasından zımbaladım. Sırt kısmında depo var. Deponun etrafına tam oturacak şekilde kenarlardan çıta koyup uzun yaptım.

Sırt kısmı.

Birkaçta kuşak attım süs olsun.

Koltuğun altı açıktaydı. Onuda kapatayım dedim hazır el atmışken.

Yerinde deneme.

Yeri kıvrımlı olduğu için 3 parça tahta kullanmam gerekti.

Onları birbirine tutturmak için keçe kullandım. Hemde döşeme direk tahtaya temas etmez daha iyi olur.

Onlarıda deriyle kapladım.

Bitmiş hali.

Yerine takma işini yukardan sunta vidası atarak yapacaktım. O yüzden önce iye ile yer açıp sonra deldim. İye ile açmayınca matkap kayıyor boru üstünde.

Altın takılmış hali.

Deponun altında sadece sac vardı. Orayıda kaplamam gerektiğini düşündüm. Hem iyi dursun hemde kışın belden soğuyu yemeyeyim. Dayson sürüp taban döşeme malzemesini yapıştırdım.

Koltuklarıda yerlerine taktım. O iş tamam.

biyeybaraküs ve SAZMAN bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Maşallah çok güzel olmuş elinize sağlık istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyorsunuz sonucunda inşallah istediğiniz gibi bir sonuçla karşılaşırsınız

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    maşallah eliniz yatkın çok güzel olmuş

Motosikleti
    henüz yok
    İstanbulda altınboğa firması var.pek kşmse bilmez ama türkiyedeki ilk otomobil yapan firmalardan. Dedikodu mu gerçek mi emin değilim fakat firmanın ilk yaptığı aracı Vehbi Koç'un çaldırdığı ve ortadan kaldırdığı söyleniyor. Firma şu aygaz ' ın yaptığı gaz armatürlerini üreten tek alternatif halen!! İnternet sayfalarında eskiden vardı lu an duruyormu bakmadım ama , birde triporterleri vardı. Ancak üretimde değildi.
    /www.altinboga.com

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)