Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrikli motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba abilerim kardeslerim biraz once forumda gezerken dikkatimi ceken bu motosikleti yapabileceğimizi düşündüm.
    Ama ilk olarak hesaplanmasi hereken ayrintilarin oldugunu dusundum .
    Sizce bunu yapabilirmiyiz araba akusu bulasik makinesi motoru gibi hurda parcalari kullanarak tabiki .
    Akülerin ağırlıkları 4 aku kullansak 80 kilo yolcuda hadi 80 olsun 160 saşe de 40 olsun 200 kilo cekebilecek verimli hizli bir makine yapabilir miyiz ?
    Tabi dusunmemiz gereken bi konuda bu akuleri daha hizli şarj etmek amper wolt bir suru karisiklik.
    Umarim ne sacmaliyor bu demezsiniz sadece bir fikir bu benim için uygulana bilirse cok iyi olur diye düşünüyorum .
    Yorumlarinizi ve verebileceginiz bilgileri fikirleri bekliyorum .
    Yorum yaparken sizden bekledigim tekşey yıkıcı olmamaniz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yıkıcı olmamamızı istemişsin ama asıl sen yıktın bizi.

Ne anlamda projenin zorlugu konusundaysa daha once bir sekilde yapilmis Türklerin nesi eksik. Ne demisler Turke imkansız de sonra otur izle gibi bisey

Motosikleti
    speederbike
    Neyimiz tam?

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyimiz tam?
    Fikir sase yi de yapabiliriz tabi ki kullanmayi dusundugumuz aku turu belli motor belli tabi birlestirmek hesaplamaak ve cizmek kaldi

Motosikleti
    speederbike
    O motorun prototip halden üretim aşamasına geçmesi 2 yıl aldı bildiğim kadarıyla. Prototip öncesi süreyi hiç bilmiyorum. Motor ABD yapımı ve ABD'deki satış fiyatı 20000 dolar. Bisiklete elektrik motoru takmaya benzemiyor bu iş. Ben size imkansız diyorum ve oturup izlemeye başlıyorum. Buyrun.

Alıntı EmreKocyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok saglam proje destekcinizim

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Yapman gerekenler şunlar;

1) Eski motoru bitik bir motosiklet bul

2) Motoru, depoyu falan sök

3) Açılan boşluğa bir kafes tak ve bisürü lityum pili döşe

4) Ön dişlinin oraya istediğin güçte bir DC motor tak

5) Kabloları tesisatları bağla

elektrikli motosiklet hazır

Yanlız şu konuda uyarmam gerek eğer iyi bir güç ağırlık oranı istiyorsan öyle araba aküsü falan kurtarmaz. Gideceksin sanayiye bir tomar para verip kutu kutu lityum pil alacaksın. Düşündüğün gibi ucuz olmaz. Ucuz olsun dersen çin malı elektrikli bisikletler gibi bişey ortaya çıkar. Paraya kıyarsan zero gücünde motosiklet yaparsın. Tabi her halukarda yaptığın aletin menzili çok kısa olacaktır. Akünün zamanla zayıflamasıda var.
    Bobbers20 bunu beğendi.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O motorun prototip halden üretim aşamasına geçmesi 2 yıl aldı bildiğim kadarıyla. Prototip öncesi süreyi hiç bilmiyorum. Motor ABD yapımı ve ABD'deki satış fiyatı 20000 dolar. Bisiklete elektrik motoru takmaya benzemiyor bu iş. Ben size imkansız diyorum ve oturup izlemeye başlıyorum. Buyrun.
    Yardimci olmuycakmisiniz yarin hemen parcalari birlestirmeyi dusunmuyorum tabi ki olabilirmi olur tabi illaki ama ne kadar verimli olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapman gerekenler şunlar;

1) Eski motoru bitik bir motosiklet bul

2) Motoru, depoyu falan sök

3) Açılan boşluğa bir kafes tak ve bisürü lityum pili döşe

4) Ön dişlinin oraya istediğin güçte bir DC motor tak

5) Kabloları tesisatları bağla

elektrikli motosiklet hazır

Yanlız şu konuda uyarmam gerek eğer iyi bir güç ağırlık oranı istiyorsan öyle araba aküsü falan kurtarmaz. Gideceksin sanayiye bir tomar para verip kutu kutu lityum pil alacaksın. Düşündüğün gibi ucuz olmaz. Ucuz olsun dersen çin malı elektrikli bisikletler gibi bişey ortaya çıkar. Paraya kıyarsan zero gücünde motosiklet yaparsın. Tabi her halukarda yaptığın aletin menzili çok kısa olacaktır. Akünün zamanla zayıflamasıda var.
    Motosiklet bulabilirim bu kolay ama bu pek mantikli olmaz cunku cok agir olur sadece on takimi ve jant lastikleri eski bir motordan bulabilirim saseyi kendimiz cok daha hafif malzemelerden daha az malzemeyle yapabilir
    İkinci olarak kafes yapilmasi gerekiyo dogru ama lityum pil almak acaba ne kadar mantikli cunku home made tarzi yapiyoruz turunun en hizlisi oa iddiamiz yok
    Dc motor kablo tesisat kismi olmasi gereken gibi
    Cin mali elektrikli bisikletlerin yavas olmasinin sebebi agirlikmiydi acaba bu konuda bilgi ve tecrubeniz gercekten faydali olur zero ve yukaridaki motor ile bu ucuz cinlilerin arasinda bi alet uretemezmiyiz sizce

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Kendi şaseni yapmak istiyorsun ama senin yapacagin şase hazır aldığın şişeden daha ağır ve dengesiz olacak. Alüminyum kaynağı yapabiliyorsan ayrı tabi.

Hazır bir motosikleti sökerek elektrik motoru takmanın başka bir avantajı fren sistemi, süspansiyon, far, sinyal, gösterge, sele, teker, jant, dişli, zincir gibi şeylerin beraberinde gelmesi. Kendin şase yaptiginda bunları kap paraya satın alıp nasıl uydurup takacaksın?

Güç konusuna gelirsek. Gördüğüm kadarıyla bu konuda hayal kırıklığına uğrayacaksın. Eğer adam gibi giden bir motosiklet yapmak istiyorsan o motosiklet rahat 100 km/s hız yapmalıdır. Bunun içinde en az 5000 wattlık motor takmalısın. Bu motoru öyle araba aküsüyle anca 100 metre götürürsün. Ciddi bir menzil istiyorsan akuye para yatırmak gerekli.

O motosikleti ne şekilde yaparsan yap ağırlığının çoğu diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi akude olacaktır.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi şaseni yapmak istiyorsun ama senin yapacagin şase hazır aldığın şişeden daha ağır ve dengesiz olacak. Alüminyum kaynağı yapabiliyorsan ayrı tabi.

Hazır bir motosikleti sökerek elektrik motoru takmanın başka bir avantajı fren sistemi, süspansiyon, far, sinyal, gösterge, sele, teker, jant, dişli, zincir gibi şeylerin beraberinde gelmesi. Kendin şase yaptiginda bunları kap paraya satın alıp nasıl uydurup takacaksın?

Güç konusuna gelirsek. Gördüğüm kadarıyla bu konuda hayal kırıklığına uğrayacaksın. Eğer adam gibi giden bir motosiklet yapmak istiyorsan o motosiklet rahat 100 km/s hız yapmalıdır. Bunun içinde en az 5000 wattlık motor takmalısın. Bu motoru öyle araba aküsüyle anca 100 metre götürürsün. Ciddi bir menzil istiyorsan akuye para yatırmak gerekli.

O motosikleti ne şekilde yaparsan yap ağırlığının çoğu diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi akude olacaktır.

Zero motor bu sekilde bi veri almayi sadece lityum pil ilemi yapmis peki yardimci oldugunuz icin ayrica cok tesekkur ederim

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kaç tane elektrikli motosiklet şirketi battı. Bu işi uzun süredir düzgün ve güvenilir yapan bildiğim tek zero var. Araba aküsü ile düzgün bir şey mümkün değil. Lityum pil şart.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili kardeşim, Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok, söylediklerin en az binlerce insanın düşündüğü, yapmaya çalıştığı bir durum.
    Bence böyle bir projede önceliğin, daha verimli piller olmalı. Verimli derken, ilk olarak daha hafif mesela, daha hızlı şarj olabilen, daha yüksek kapasiteli, ve hatta şarj dinamosu misali bir taraftan da kendini şarj eden. Şasi-masi kolay.
    Bobbers20 bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsettiğiniz yöntemlerle en azından sizi bir yerden bir yere götüren,haraket edebilen kısa menzilli bir şeyler yapılabilir.Ama uzun menzilli,güvenilir,hızlı,az arıza çıkaran,pratik ve günlük kullanıma uygun bir elektirk motosiklet üretmek yıllarca ar-ge çalışması ve oldukça yüklü bir miktar para gerektir.

Pil olarak şu anda Lityum-İon kullanılıyor ama bunlar bildiğimiz telefon pili değil gibi basit lityum ionlar piller değil.Gelişmiş modellerde bunların pil soğutması,fren ve yavaşlama sırasında kinetik enerjiyi elektriğe çeviren sistemler,farklı şarj sistemleri ve daha sayamayacağımız pil-motor harici bir dünya farklı sistem var.Kaldı ki lityum-ion piller yerine Hidrojen Yakıt Hücreleri geliştiriliyor.Yakında Lityum-İonlar da tarihe karışacak.

Elektrik motoru olarak çok fazla bilgim yok ama bildiğiniz bulaşık-çamaşır makinası motoru kullanılyor.Çok daha fazla devir çeviren,az güç tüketen,hafif alaşımlı ve uzun ömürlü elektirk motorları kullanılıyor ve bunlar bildiğiniz elektirk motorlarında kat kat daha pahalı.

Özetle sürekli olarak verimli şekilde kullanılacak elektrikli bir motosikleti geliştirip,üretmek pek te öyle hayal ettiğiniz gibi kolay değil.Siz yine de bir başlayın elinizdekilerle.Belki ortaya güzel bir şeyler çıkar,deneyim olur,bir başlangıç olur...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)