Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çekme Karavan Yapmaya Karar Verdim

Motovento
    REKLAM ALANI
    otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    dingil siparişini verdim bakim geldiğinde ona göre şasiye başlıyacam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Yaklaşık 20 yıldır ailecek karavancıyız. Şuanda 92 model başoğlu marka karavanımız var. 5 metre boyunda. Ağırlığı yaklaşık olarak 1 ton. 3 yıl önce aldık. Bundan önce 2005 model 5 metre saly karavanımız vardı. İkisininde ne ruhsatı vardı ne de başka bir şeyi. Karavana ruhsat gerektiğini ilk kez duyuyorum. Benim bildiğim motokaravanlarda ruhsat oluyor. Onda da zaten karavanla araç birleşik olduğundan. Yanlışım varsa düzeltin. Ama ilk kez karavnlara ruhsat vb şeylerin gerektiğini duydum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:13 ----------

Yazamayı unuttuğum bir şey daha var. Dingili de kendiniz imal edebilirdiniz. Bizim yerliyurt 5000k marka yarım kamara teknemiz var. Onun römorkunu da kendimiz imal ettik. Etli kalın bir boru aldık. Hurdacıdan da 2 tane kampana aldık. Bunları borunun içine çaktık sonra kaynakladık. Uç kısmına da aynı karavanlardaki gibi oto frenleme sistemi yaptık. Süspansiyon için de 2 tane de kalın ve sağlamlarından makas aldık. Her sene teknemizin içini ağzına kadar doldurup kütahya antalya arası yolculuk yapıyoruz. Yaklaşık olarak 1 tonla 400 km ( kütahya daki evinizle antalyadi karavanımızın arası tamı tamına 400 km) yol yapıyoruz 5 yıldır. Şu anlık bir sıkıntımız olmadı. Sizde kendi dingilinizi imal edebilirdiniz. Bayağı ucuza mal etmiş olurdunuz. Üstüne de oto fren sisteminizi de mal etmiş olurdunuz.
    fazil bunu beğendi.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Karavanlara klima konulabiliyor mu?

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    hiçbir uygulamaya takılmamanız büyük şans...mevzuat şu şekilde

ÇEKME KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları :
    1- Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
    2- Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
    3- Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
    a- Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
    b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
    c- Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
    d- Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
    e- Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Yüksek amperli akü, yüksek watt lı güneş paneli , ve yüksek watt lı tam sinüs inverteriniz varsa konabilir. Bizim karavanımızda 400 amper jel akü 800 wattlık güneş paneli ve cotek marka tam sinüs inverterimiz( kaç watt hatırlamıyorum) var. Karavanın içinde de hitachi marka klima var. Çok rahat çalıştırıyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:39 ----------

Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiçbir uygulamaya takılmamanız büyük şans...mevzuat şu şekilde

ÇEKME KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları :
    1- Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
    2- Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
    3- Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
    a- Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
    b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
    c- Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
    d- Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
    e- Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.
    Hocam biraz araştırdım hemen 2008 sonrası karavanlar için geçerliymiş bu kanun. Bu karavanları alırsak bekçi klübesi gibi kullanabiliyormuşuz. El yapımı karavanlar için ruhsat çıkarmak için proje çizilmesi gerekir. O da astarı yüzünde daha pahalıya gelir. 2008 öncesi karavan almak daha mantıklı olur.
    Taner YILMAZ bunu beğendi.

cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Motosikletle karavan çekilir mi?

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cagiran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çekilmez tekere gelir. ağır sağlam bi atv yada goldwing gibi bişey olursa küçükleri belki çekebilir. büyükler içinde ford f650 lazım kökünü bile kazır

Bobbers20 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı cagiran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olur hem de süper olur

Bobbers20 bunu beğendi.

Motosikleti
    Comet
    https://www.facebook.com/groups/377899338983931/ belki bu grubu biliyorsunuzdur..ben iki yıldır üyeyim..açılan konulardan anladığım kadarıyla 750 kg üzeri hep sıkıntıdan bahsediyorlar...hele sigorta fiyatlarını bi duysanız adamlar isyan ediyor(çekme karavana varmı emin değilim).

valla benim gözüm yemedi...dünya bir masraf yapıcam,11 ay yatıcak,yıllık izinde 1 ay gidebilirsem ne ala..

bende kangoo'yu yapboz şeklinde kafama göre yaptım,wc duş olan bir yer buldummu 1 hafta idare edebiliyorum.

bundan sonraki hedefim transporter t4 2.5 turbo

Motosikleti
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.facebook.com/groups/377899338983931/ belki bu grubu biliyorsunuzdur..ben iki yıldır üyeyim..açılan konulardan anladığım kadarıyla 750 kg üzeri hep sıkıntıdan bahsediyorlar...hele sigorta fiyatlarını bi duysanız adamlar isyan ediyor(çekme karavana varmı emin değilim).

valla benim gözüm yemedi...dünya bir masraf yapıcam,11 ay yatıcak,yıllık izinde 1 ay gidebilirsem ne ala..

bende kangoo'yu yapboz şeklinde kafama göre yaptım,wc duş olan bir yer buldummu 1 hafta idare edebiliyorum.

bundan sonraki hedefim transporter t4 2.5 turbo
    Abim ellerinden öperek belirtmek isterim ben fcebook kullanmıyorum son 6 aydır
    sanırım sırf foto yüklemek için işe başlayınca açacam
    izin meselesine gelince ben de aynı durumdayım
    hatta daha kötü biliyorsun ben sağlık personeliyim son 8 yıldır hiç bir şekilde 1 aylık iznimin hiç birini kullanamadım
    en son darbe girişimi oldu 12. gününde geri çağırdılar :D

şimdi benim karavanı yapış amacım öncelikle ailem
    babam 68 yaşında emekli hep hayal ederdi karavan işini
    büyük ihtimal ben geziye çıktıktan sonra ona bırakacam
    zaten masrafa baya bi ortak etmeyi planlıyorum

1 haftalık hesaplarım sonucu karavanın kabası içine mobilyaları koymadan bana 2400 ila 3000 tl arası bir fiyata mal oluyor
    4 yataklı istediğim için 3.40 uzunluğunda yapmayı planlıyorum
    mobilyaları burada çok iyi bir ustam var mobilyacı ona yaptırmayı planlıyorum

2 haftalık araştırma sonunda mutlaka güneş enerji sistemi koymayı planlıyorum ki 2500 ile 2700 tl arası fiyatı var
    işçilik zaten kendime ait olacağından yaklaşık 6500-7000 tl civarı bir fiyatı olacak gibi

tabi parça parça yapacağım ve 6-7 aylık bir süreye yayacağım için o dönemki fiyat artışlarını tahmini olarak fiyata yansıtıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

bu arada forumda çok değeri bir abim bana inanamayacağınız kadar büyük bir yardım teklif etti
    kendisine buradan çok çok teşekkür ederim

SessizGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki address
    Yazlıkmı olacak kışlıkmı ?

Motosikleti
    aslında ikisi de

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatta daha kötü biliyorsun ben sağlık personeliyim son 8 yıldır hiç bir şekilde 1 aylık iznimin hiç birini kullanamadım

1 haftalık hesaplarım sonucu karavanın kabası içine mobilyaları koymadan bana 2400 ila 3000 tl arası bir fiyata mal oluyor

2 haftalık araştırma sonunda mutlaka güneş enerji sistemi koymayı planlıyorum ki 2500 ile 2700 tl arası fiyatı var
    işçilik zaten kendime ait olacağından yaklaşık 6500-7000 tl civarı bir fiyatı olacak gibi

tabi parça parça yapacağım ve 6-7 aylık bir süreye yayacağım için o dönemki fiyat artışlarını tahmini olarak fiyata yansıtıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

bu arada forumda çok değeri bir abim bana inanamayacağınız kadar büyük bir yardım teklif etti
    Ulan çok heveslendim be

Fakat dedim ya yer de yok zaman da, yoksa mobilyasını, elektiriğini, suyunu filan bile kendim yaparım elhamdülillah.
    otopsici bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulan çok heveslendim be

Fakat dedim ya yer de yok zaman da, yoksa mobilyasını, elektiriğini, suyunu filan bile kendim yaparım elhamdülillah.
    aslında mobilyasını da kendim yaparım fakat görsel olarak çok bişeye benzemez sağlam olacağını da sanmıyorum
    bu kadar masraf etmişken 100-200 tl fazla masraftan kaçmak pek de kıl karı değil açıkçası
    bu arada mekanik ve elektronik konusunda çok olmasam da iyiyimdir
    bütün elektronik ve su tesisatını çok rahat halledebileceğimi düşünüyorum
    gerekli mlzemelerim hepsi var
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    aslında mobilyasını da kendim yaparım fakat görsel olarak çok bişeye benzemez sağlam olacağını da sanmıyorum
    bu kadar masraf etmişken 100-200 tl fazla masraftan kaçmak pek de kıl karı değil açıkçası
    bu arada mekanik ve elektronik konusunda çok olmasam da iyiyimdir
    bütün elektronik ve su tesisatını çok rahat halledebileceğimi düşünüyorum
    gerekli mlzemelerim hepsi var
    Adım adım fotoğraf bekliyoruz o zaman.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adım adım fotoğraf bekliyoruz o zaman.
    bakalım nasıl olucak ? böyle bişey olur herhalde.. ne diyosun otopsici ?

Motosikleti
    Comet

gidilen yerleri gördükçe içim gidiyor...yutkunuyorum..şiddetle facebooktaki gruba üye olmanı tavsiye ederim,hem yapım aşamasında bir çok örnek ile kıyaslama yapabilirsin.takıldığın noktalarda yardım isteyebilirsin.

güneş paneli ve jel akü ile bir çok alet edevatı çalıştırıyorlar,tesisatı dışarıdan 220 volt alabilecek şekildede yaparsın,bir çok kamp alanında elektrik mevcut.

son mevzuat ile çekilen römorkta fren lambası olmak zorunda
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    abi zaten güneş enerji sistemine onların hepsi dahil yaklaşık 4 saatlik şarjla 17-18 saat buzdolabı çalıştırabiliyor
    zaten yapacağım karavanda ışıklandırma ve sinyalizasyon tam olacak
    babaçi bunu beğendi.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    [/COLOR]bu arada forumda çok değeri bir abim bana inanamayacağınız kadar büyük bir yardım teklif etti
    niye gizem yapıyosun olum. yazsana neymiş ne değilmiş
    Gökhan YAŞDAL

Motosikleti
    tr100a nickli kullanıcı abim
    şimdi ismini yazmiyim belki istemiyodur
    yürekçe bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)