Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Gecikmeli Far Yakma Rölesi Montajı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Efendim malumumuz artık motosikletlerimizde kısa farımız sürekli yanıyor, iyi de bir şey bu. Zaten eskiden de kendim manuel olarak hep yakardım farımı.

Bazı modellerde marş basıldıktan sonra, benimki gibi bazı modelerde de kontak açar açmaz yanar far.

Benim gibi motorunu az kullanan, kışın uzun süreler yatıran ve de aküsünün ömrü dolmaya yakın insanlar için işe yarayacağını düşündüğüm bir modifiyeyi paylaşayım.

Çünkü malumdur ki akülerimiz küçük ve marş esnasında yük çekiyor, marş basılana kadar bir de farların boşuna yük çekmesi mantıklı değil.

"Kontağı açtığımda farlar yanmasın, marşa bastıktan ya da belli bir süre geçtikten sonra yansın" diye düşünür ve araştırırken ELO firmasının ürettiği Gecikmeli Far Yakma Rölesini gördüm.

Lan dedim bu benim işime yarar

Aldım taktım;

Fakat borüşüründe yazıldığı gibi 20 saniye olmasa da 16-17 saniye gibi devreye girmesi biraz fazla geldi gözüme.

"Ulan gece benzin aldık yola çıkıcaz, far yansın diye 20 saniye mi bekleyeceksin?" diye bir arkadaş da dalga geçti

Hemen rölenin içini söküp müdahale ettim, zaten bilindik bir zaman ayarlama entegresi olan NE555 entegresi kullanılmış. Dirençlerden birinin değerleriyle oynayarak süreyi 5-6 saniyeye indirdim. Madem öyle hazır röle almanın da mantığı kalmadı, bir NE555 entegresi ile gerekli devre basitce yapılabilir.

Sis lambalarına gelen tetiği de aynı röleden aldım, böylece sis lambaları da kontağı açtıktan sonra gecikmeli yanıyor. Fakat Sis lambalarının ayrıca da anahtarları var, istenirse kapatılabilir.

Bu da videosu ;

crxforever, adanalı, Mamba09 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ellerine sağlık.. gerekli bir paylaşım.... ben bazen kışın 20 gün marşa basmadığım oluyor... söküyorum aküyü sarja takıyorum...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Faydalı bir aksam , Yalnız bunu takarsak motoru garanti dışı bırakırlar mı ?

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Olcay abi güzel olmuş, Deneyebilirim bunu.
    Eline sağlık.

DARKSTAR54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x K13- BMW 1200 GS 2008
    Ellerine sağlık güzel olmuş...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Günlerdir açılan deli saçması konular içinde nihayet düzgün bir konuya rastladım.
    Böyle birşey olduğunu bilmiyordum. Çok mantıklı. Ama tesisat ile ilgili kafamda soru işaretleri oluştu.
    Fardan gelen akımı anahtarlama için kullanmış ve aküden 30 numaralı terminale yeniden hat çekilmesini istemiş. ?????
    Zaten hali hazırda tesisat varken neden böyle birşey yapayım.. 15+30 ve 31 + 87 birleştirip far devresine seri bağlasam da çalışmaz mı ?

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Bana kalırsa yağ lambası sönünce farların yanması daha yerinde olur..
    Yani motor çalıştıktan sonra.
    Elektronik bilgisi olan birine zor gelmeyecektir.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Günlerdir açılan deli saçması konular içinde nihayet düzgün bir konuya rastladım.
    Böyle birşey olduğunu bilmiyordum. Çok mantıklı. Ama tesisat ile ilgili kafamda soru işaretleri oluştu.
    Fardan gelen akımı anahtarlama için kullanmış ve aküden 30 numaralı terminale yeniden hat çekilmesini istemiş. ?????
    Zaten hali hazırda tesisat varken neden böyle birşey yapayım.. 15+30 ve 31 + 87 birleştirip far devresine seri bağlasam da çalışmaz mı ?

https://lh3.googleusercontent.com/Qj...u=w570-h639-no
    15 ile 30 u birleştirip kontak açıldığında fara giden hattı bağlayabilirsin.

31 ile 87 birleşmez, 31 zaten röle bobininin negatifi. 87 de çıkış

bu şekilde bağlarsan sadece farı bağlaman gerekir ki orjial tesisata fazla yük bindirme.

fakat 30 u direkt aküden alırsan çıkıştan her türlü tetiklemeyi alırsın.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 ile 30 u birleştirip kontak açıldığında fara giden hattı bağlayabilirsin.

31 ile 87 birleşmez, 31 zaten röle bobininin negatifi. 87 de çıkış

bu şekilde bağlarsan sadece farı bağlaman gerekir ki orjial tesisata fazla yük bindirme.

fakat 30 u direkt aküden alırsan çıkıştan her türlü tetiklemeyi alırsın.
    Haklısın. 31 için bağımsız bir nötr çekmek gerekli. Senden ricam benim post'taki şemayı siler misin. Yanlış tesisat kurdurmayalım millete.

atakan123123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Konunun yeterince ilgi çekmemesi beni şaşırtıyor.
    Halbuki çok çok gerekli bir ekipman.
    Olcay abi merak ettiğim şu;
    Röle Kontağı açar açmaz elektriklenip.Röle bobini elektriği gittiğinde mi farları yakıyor.
    Yoksa 10-15sn sonra mı röleyi çekiyor.
    Niye soruyorum Yarın bir gün bozulduğunda gecikmesizde olsa farlarım yanmaya devam etsin yolda kalmayalım.

Birde benim motosikletim v-strom dl650
    normalde direkt yanıyor seninkide öyledir eminim marşa basarken farları söndürüyor.
    Marşa basarken farları söndürmek için bir röle mevcut.
    O röle yerine direkt bu takılabilir mi acaba tesisata fazla bir şey eklememiş oluruz.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    son gunlerin zaferce'den sonra en iyi bilgi paylasim basligi. tesekkurler

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı atakan123123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konunun yeterince ilgi çekmemesi beni şaşırtıyor.
    Halbuki çok çok gerekli bir ekipman.
    Olcay abi merak ettiğim şu;
    Röle Kontağı açar açmaz elektriklenip.Röle bobini elektriği gittiğinde mi farları yakıyor.
    Yoksa 10-15sn sonra mı röleyi çekiyor.
    Niye soruyorum Yarın bir gün bozulduğunda gecikmesizde olsa farlarım yanmaya devam etsin yolda kalmayalım.

Birde benim motosikletim v-strom dl650
    normalde direkt yanıyor seninkide öyledir eminim marşa basarken farları söndürüyor.
    Marşa basarken farları söndürmek için bir röle mevcut.
    O röle yerine direkt bu takılabilir mi acaba tesisata fazla bir şey eklememiş oluruz.
    bu ürün 20sn gecikmeli farları açıyor.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu ürün 20sn gecikmeli farları açıyor.
    Merhabalar 20saniye gecikmeli çalıştığını biliyorum.
    Ben teknik mantığının işleyişi ile ilgili bir soru sormuştum...

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Rölantide 3 sn bekledikten sonra da farları kapatsa, 1200 devri görünce yine açsa... ne kıyak olur ama ha... Azıcık çalıştırın saksıları...

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Bence 15 saniye çok iyi bir süre. Marşa basar basmaz sürmemek lazım bi yağlamayı beklemek idealdir

anılbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wolf 125/ VSTAR
    Peki bu işi rölesiz yapmak istersek , yani sadece buton yardımıyla , nasıl bir bağlantı gerekir ? Link vs. Önerisi olan var mı ? ( Daha doğrusu , evde yapılabilecek kadar kolay mı ? )
    fearlesboyy bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    elinize sağlık.faydalı bir paylaşım.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Merhabalar 20saniye gecikmeli çalıştığını biliyorum.
    Ben teknik mantığının işleyişi ile ilgili bir soru sormuştum...
    555 timer denen bir entegre kullanıyor. Zamanlamanın oldugu bütün elektronik devrelerde bulunur. bu entegrenin birkaç modu var.
    farda kullandığınız Zaman Gecikmesi Üretimi modudur. bu modu ben motorumdaki gps cihazının kontak kapatıldığından 15dk sonra şarjı
    kesmesi için kullanıyorum.

mesela Ardışık Zamanlama modu var. buna örnek olarak elektronik sinyal rölelerinde kullanılıyor.
    yabancı bir forumda görmüştüm bir arkadaş bu modu kornada kullanmıştı. korna sürekli basılı iken kesik kesik bağırıyordu.

Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    555 timer denen bir entegre kullanıyor. Zamanlamanın oldugu bütün elektronik devrelerde bulunur. bu entegrenin birkaç modu var.
    farda kullandığınız Zaman Gecikmesi Üretimi modudur. bu modu ben motorumdaki gps cihazının kontak kapatıldığından 15dk sonra şarjı
    kesmesi için kullanıyorum.

mesela Ardışık Zamanlama modu var. buna örnek olarak elektronik sinyal rölelerinde kullanılıyor.
    yabancı bir forumda görmüştüm bir arkadaş bu modu kornada kullanmıştı. korna sürekli basılı iken kesik kesik bağırıyordu.

Rölenin bobini Lambaya yanmazken mi tetikli yoksa.
    15 saniye sonra röleyi mi çekiyor timer onu merak ettim ben.
    Yani rölenin normalde kapalı mı yoksa normalde açık ucundan mı besliyor sistemi.

Eğer benim dediğim şekilde olursa yarın bir gün röle bozulsa bile farlar gecikmesiz olarak çalışırlar..
    Öbür türlü ışıksız kalma durumu olabilir...

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Rölenin bobini Lambaya yanmazken mi tetikli yoksa.
    15 saniye sonra röleyi mi çekiyor timer onu merak ettim ben.
    Yani rölenin normalde kapalı mı yoksa normalde açık ucundan mı besliyor sistemi.

Eğer benim dediğim şekilde olursa yarın bir gün röle bozulsa bile farlar gecikmesiz olarak çalışırlar..
    Öbür türlü ışıksız kalma durumu olabilir...
    hocam atla deve değil yapılan iş. arızalanırsa röle giriş çıkış ayaklarını söker birbirine bağlarsın olur biter. çok kafa yorma

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)