Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Honda activa Lpg Montajı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda activa, Honda CBF 150
    İyi günler arkadaşlar
    Projeye bakmadan bağlantıları kontrol etmeden patlarsın uçarsın gibi yorum yapacak arkadaşlar hiç yapmasın.
    Komple kontrol etsin eğer hatam veya eksik olduğum yer varsa uyarsın. Diğer türlü kırıcı oluyorlar. Kim kendini patlatmak ister ki :D:D

2006 model activa motorum 29 tl yakıtla 200 - 250 km arası yol gitmekteydi.
    Lpg olayını çin ve hindistanda ki uygulamalarını inceledim ve ülkemizdeki bir üreticinin malzemesiyle işe başladım.

Öncelikle kur gaz regülatörü tercih ettim yani sıvı gazı ısıtıp buharlaştırma problemini motorda yaşamak istemedim.
    Yeni 2015/8 ayında üretilmiş regülatörümüz.

diğer ekipmanlar 10lt gaz depomuz, benzin kesici , gaz kesici ve elektrik tesisatı

Elektrik tesisatı kendi tesisatına paralel olacak şekilde çektim.

Benzin kesicinin yeri sanki önceden ayarlanmış gibi cuk diye oturdu :D

arka bagaj kısmına depoyu montaj kemerleri ile sabitledim

Mikser olmadan bu parçayla karbüratör ağzına gazı verdim

Regülatöre vakum sağlamak için benzin vakumuna t atarak bir hortum vasıtasıyla regülatöre ulaştım.

Kask selesi içine gaz kesici ve regülatörü monteledim

Tetikleyici olan kahverengi kabloyu buji kablosuna sardım.

Selenin motor üzerine sabitlenip tesisatın komple birleştirdim.

Evet bütün bunlardan sonra ilk izlenimlerimi belirteyim.
    Rolantiyi ayarlamak baya zor oldu ilk gaz gelişi ve sabit çalışma durumu.
    Motor 0- 40 km hıza benzin kadar kaliteli hızlanıyor sonra yavaş yavaş ilerliyor hızına.
    En son yaptığı hız 65 km gaz ile benzinde 85 km hıza ulaşabiliyordu.
    Belkide benim yaptığım ayar tutmadığı için de olabilir.
    Çekişte hiçbir problem yok iki kişi binilebiliyor ve zorlanmıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ellerinize sağlık.Ama sanki o tanktan gelen hortum biraz açıkta kalmış gibi.Peki hocam test ettiniz mi bilmiyorum ama Lpg'den benzine geçişte herhangi bir sorun oluyor mu?Aklıma takıldı çünkü bizim favoritte lpg den sonra benzinde boğulmalar oluyordu belkide ayarından dolayı bilemiyorum ama merak ediyorum işte

Motosikleti
    Hortumu en son sabit bir şekilde sardım fotosunu eklememiştim. Geçişlerde hiç bir problem yok benzindeyken düğme orta konuma geliyor karbüüratördeki benzin bitince tüpe geçiyorsunuz. tüpte ise sadece kesiciden karbüratöre geliş süresi kısa onu bekliyorsunuz.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Vay be simdi kac liraya kac km gidiyor

Motosikleti
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be simdi kac liraya kac km gidiyor
    daha aldığım 10 tl lik gaz ayar dönemi ve kullanımı devam ediyor. ilk depo boşalınca 10 tl alıp tekrar dan deneyeceğim. 70 km oldu göstergede 1 diş ışık söndü

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    valla süper olmu.. benim fizy yede şart böyle bir sistem...
    saban_oz bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Can-ı gönülden kutluyorum. Ben ne yazık ki sizdeki bilgi ve tecrübeye sahip olamadığımdan böyle bir çalışma yapmam mümkün olmayacaktır. Güle güle kullanın.
    saban_oz bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125
    İki tavsiyem olacak. Biri gaz göstergesi olan tüpe ve benzine geçmenizi sağlayan düğmenin olduğu parça(adı var mı bilmiyorum) su geçirmez değildir. o açıkta illaki ıslanır. Onu kapalı bir yere alsanız bence daha iyi. İkincisi de tüpü koyduğunuz topcase araba bagajına göre güneş altında çok daha fazla ısınır. Özellikle park ettiğiniz zaman. Topcase'i beyaza boyarsanız ve tüpü çok fazla doldurmazsanız(Ki istasyonlarda sanırım %20 boş bırakacak şekilde ayarlanması gerekiyormuş ama aç gözlülükten daha fazla satmak için bunu kapatıyorlarmış) daha iyi olur.
    Saygılar.

Motosikleti
    Alıntı uugguurr86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki tavsiyem olacak. Biri gaz göstergesi olan tüpe ve benzine geçmenizi sağlayan düğmenin olduğu parça(adı var mı bilmiyorum) su geçirmez değildir. o açıkta illaki ıslanır. Onu kapalı bir yere alsanız bence daha iyi. İkincisi de tüpü koyduğunuz topcase araba bagajına göre güneş altında çok daha fazla ısınır. Özellikle park ettiğiniz zaman. Topcase'i beyaza boyarsanız ve tüpü çok fazla doldurmazsanız(Ki istasyonlarda sanırım %20 boş bırakacak şekilde ayarlanması gerekiyormuş ama aç gözlülükten daha fazla satmak için bunu kapatıyorlarmış) daha iyi olur.
    Saygılar.
    Şuan havalar iyi olduğu için birşey bulamadım ama dediğiniz gibi önemli elektrik tesisatini yönlendiren devre. bunu biraz kullandıktan sonra daha korunumlu bir yere veya su izalasyonunun yaptıracağım.

İkinci konuya gelince tank 10 tl normalde 8 lt güvenli deniyor ya ben her defasında 10 tl lik gaz alıp ölçüm yapmayı düşünüyorum. hem hesabı kolay olur hemde risk azalmış olur. 10 tl lik gaz da 5 lt ye falan geliyor

Motosikleti
    Takip eden arkadaşlar için güncel bilgileri aktarayım.
    1- 10 tl lik gaz sonunda bitti toplamda 150 km yol yaptı bu zamanda bol ayar ve deneme süreleri de içinde.
    2- Süret ve çekiş benzin kadar kaliteli oldu. Şuan benzinle aynı hıza ulaştı ve çekişte hiç bir problem yok. (ben ayarı biraz düşük tutmuşum )
    Konya da olup bakmak isteyen fikir almak isteyen arkadaşlarla müsait bir zamanda buluşabiliriz.

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    gerçekten enteresan bir uygulama. yakıtı nerede ise 3te1 e düşmüş..

okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    Ustam seni ayakta alkisliyorum helal olsun. Sizin kadsr bilgi ve beceriye sahip olmak isterdim
    ilkerabi bunu beğendi.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Abi activa zaten yakmıyordu şimdide artık hava ile çalışır gibi olmuştur hayırlısı

onx09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xvs 650 dragstar classic
    abi benim dragstarada yapalımmı
    saban_oz bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    dolum agzını topcase' i delip dışarı tak. dolum ağzı aynı zamanda emniyet valfidir. tank basıncı yükselirse buradan gaz tahliye eder. plastik çantanın içine gaz dolsun istemezsin.

karbüratör ayarıyla çok uğraşacaksın. küçğk cc motor karbüratörlei lpg ile pek ayar tutmaz.

onun dışında gayet rahat kullanırsın. dip gaz kullanırken belki nefesi kesilebilir, tankı full tutarsan daha az etkilenir.
    saban_oz bunu beğendi.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    emeğe saygı fakat activa ne yakıyor ki tüp taktınız
    2. sorun ise arabalarda egzozun içine bir boru takılıp bilgisayardan gaz ayarı yapılıyor motosiklette bunu nasıl yapacaksınız merak ettim doğrusu eğer o ayar iyi olmazsa verim alınamıyor ve elle tahmini olarak yapmakta tutmuyor illaki bilgisayardan yapılması gerekiyor
    ve tüplü araçlarda 6 ayda 1 kere gaz ayarı yaptırmak gerekiyor

Motosikleti
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dolum agzını topcase' i delip dışarı tak. dolum ağzı aynı zamanda emniyet valfidir. tank basıncı yükselirse buradan gaz tahliye eder. plastik çantanın içine gaz dolsun istemezsin.

karbüratör ayarıyla çok uğraşacaksın. küçğk cc motor karbüratörlei lpg ile pek ayar tutmaz.

onun dışında gayet rahat kullanırsın. dip gaz kullanırken belki nefesi kesilebilir, tankı full tutarsan daha az etkilenir.
    Abi teşekkür ederim ilgin için. dolum ağzı ile ilgili bir çalışma yapıyorum top case dışına hemen.
    Şuan bir ayar tutturdum gidiyorum çekiş ve çalışmada bir problem yok. Dediğin gibi dip gazda kimi zaman nefesi kesiliyor )

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:46 ----------

Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emeğe saygı fakat activa ne yakıyor ki tüp taktınız
    2. sorun ise arabalarda egzozun içine bir boru takılıp bilgisayardan gaz ayarı yapılıyor motosiklette bunu nasıl yapacaksınız merak ettim doğrusu eğer o ayar iyi olmazsa verim alınamıyor ve elle tahmini olarak yapmakta tutmuyor illaki bilgisayardan yapılması gerekiyor
    ve tüplü araçlarda 6 ayda 1 kere gaz ayarı yaptırmak gerekiyor
    gaz ayarı tamemen motor sesi ve çekişe göre yaptım dediğin sistemde de yapılabilir çünkü her şey olması gerektiği gibi yani eksik bir kısım yok.

Sistem doğru olduğu ve yanlış bağlantı olmadığında ettiğin kar, kar diye düşünüyorum.

Şuan 2. 10 tl lik gaz 160 km yi geçti yakıt olarak böyle

11.09.2015 tarihinde yani bugün 185 km bitti 2. 10tl lik gaz
    Yani kar ettiğim tutar bu kardeşim

Motosikleti
    MONDİAL 150 ZC (Alayına Gider)
    bence lpg yakıtı silindir ve pistonu kısa sürede yiyecek ve edilen kar başka bi taraftan çıkacaktır. yapılan işe lafım yok ama başarılı bir çalışma

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Tebrik ederim güzel çalışma. Lpg Motorun ömrünü kısaltmaz, Motor ömrünü uzatır sağda solda duydunuz her şeye inanmayınız.
    saban_oz bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    10 tl lik yakıtla 160 km iyiymiş. Resmen yakıtı kokluyor. Ama sen her ihtimale karşı yine de tanka çok gaz basma muayeneden geçerken sıkıntı oluyor mu

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)