Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

crf 250 l yan çanta demiri yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    öncelikle forumun bu kısmını çok sevdiğimi ve motora dair çok şey öğrendiğimi belirteyim kendin yap bölümündeki ilk konum elimizden geldiğince birşeyler yaptık
    malzemeler
    1-)30*3*120mm lama demir
    2-)10 mm çaplı 2,5 metre demir
    3-)tabure bacağı 15 mm dairesel kesitli (eldeki malzemeden)
    4-)reflektörlü yapışkan bant
    5-)kaplama için (karbon kaplama folyosu)(ismini unuttum sıcak havayla yapışan davadan)
    6-)montal için 8 adet cıvata ve somun
    KULLANILAN ALETLER
    1-)GAZ ALTI ve ark Kaynak Makinaları
    2-)el breyzi (matkap)
    3-)spiral (kesme makinası)
    4-)mengene,boru,boru anahtarı bilumum anahtarlar
    [IMG][/IMG]
    motoru aldığımda top case için demirler üzerinde idi kafada planı oluşturduktan sonra mevcut demirlere fi 8 matkap ile 3 er delik açıyoruz
    yaptığımız demirler buralardan sabitlenecek
    [IMG][/IMG]
    lamadan sağ ve sol yan için birer parça kesip yerine uydurmak için açılı kesim yapıp kaynaklıyoruz
    [IMG][/IMG]
    sonra yerine montaj işin pis kısmı burada başlıyor silindir demiri motora uydurmak için montajlanmış demirlerden ölçü alıyoruz
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    silindir demirleri mengene marifeti ile büküyoruz bunlar kısa bükülü yerlerden lamalar kaynaklanacak tabi en son aşamalarda
    [IMG][/IMG]
    işin enzor kısımlarından biride iki tarafı aynı hizada büke bilmek çok kez düzeltip geri büktüm
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    fatih ustamın dükkanı saolsun bize açtı istediğini yap dedi işlerinden vakit buldukçada yardımını esirgemedi
    [IMG][/IMG]
    Allahtan beton mikseri tamir atelyesi olduğu için alet edevattan yana sıkıntımız yok çok şükür
    [IMG][/IMG]
    bu fotoğrafta parçalar lamaya kaynaklanmış haldeler çok şükür en zor kısmı silindir demirleri bu şekle getirmek
    [IMG][/IMG]
    açıp tekrar tekrar bükmekte sıkıntı demiri çok yorarsanız bükülen yerlerden kopar
    [IMG][/IMG]
    gelelim motora montajına daha önceden deldiğimiz deliklerden somun ve cıvatalarla sabitliyoruz
    [IMG][/IMG]
    iki parçayı sabitledikten sonra aralarına yay şeklinde bir demir kıvırıyoruz yana düşersek askılar bir birinden destek alsın
    [IMG][/IMG]
    sıra pekleri söküp yerine bağlantı parçalrinı yapmaya geldi eksoz tarafını bükerken çok zorlandım kavisini egzosa göre vermek zaman alıyor tak çıkar tak çıka yine tak çıkar biraz sinir harbi
    [IMG][/IMG]
    sol taraf kolay olan kısım peglerin oraya lamadan parça kesip peglerin pimleriyle tutturuyoruz silindir demiride lamaya kaynak
    [IMG][/IMG]
    fatih ustam çok yoğun çalışıyor van'daki tek mikser servisihaliyle acele edip dükkanını ve makinalarını çok meşgul etmek istemiyorum ve detayda görüldüğü,üzere kaynaklar biraz kötü memlekette olsam çok daha iyisi olurdu
    [IMG][/IMG]
    tabure bacakları burada devreye giriyor bir delik açıp diğerdemiri içinden gaçirip kaynaklıyoruz;üstarafıda açılı kesip çekiçle yassıltarak kaynaklıyoruz
    [IMG][/IMG]
    işte pegleride bu tabure bacaklarına montajlıyoruz bu kısımları lojmanın kazan dairesinde yapıyorum
    [IMG][/IMG]
    gerçi peglerin açısını tutturamıyorum biri biraz aşağıya doğru oluyor
    [IMG][/IMG]
    ve sonuç yay demiride gözüme zayıf geliyor 2 taraftan 2 parça daha kaynatıyorum işlem tamam şimdi fırın boyay gönderiyoruz
    [IMG][/IMG]
    bütün bu hazırlıklar çıkmaya hazırlandığım 2300 km lik uzun tur içindi bitmiş çantalar takılmış halini fotoğraflayamadığım için turdaki haliyle koydum
    [IMG][/IMG]
    çantaların hikayesini merak eden olursa onlarıda yazarım umarım iyi bir anlatım olmuştur teşekkürler.
    oyunageldim, Sinan Er, almpoz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    İşçiliğiniz güzel gayette sağlam olmuşa benziyor
    Motorunda maaşallahı var çantalardan gözükmüyor
    hakan_czy bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 600 S
    Alıntı oyunageldim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşçiliğiniz güzel gayette sağlam olmuşa benziyor
    Motorunda maaşallahı var çantalardan gözükmüyor
    TEŞEKKÜRLER HOCAM BEN PEK BEĞENMEDİM USTANIN DÜKKANI İŞGAL ETMEMEMK İÇİN ALAL ACELE OLDU KAYNAKLAR BİRAZ KÖTÜ AMA DEDİĞİNİZ GİBİ BİR ARA DİVRİĞİ KANGAL ARASINDA YOL ÇALIŞMASI VARDI DURDUĞUM YERDE BACAKLARIMIN UYUŞMASINDAN MOTORU YANLADIM ÇANTALAR SAYESİNDE MOTOR HEM TAM YATMIYOR YANİ BACAĞINIZ SIKIŞMA İMKANI YOK HEMDE ZARAR GÖRMÜYOR GAYET SAĞLAM OLMUŞ dağ bayır için ideal oldu ;senin işçiliğinin yanında bizimkisi işçilikmi hocam senin karavana bitmiştim inşallah edirneye motoru almaya gidince uğrayabilirsem tanışırız.

günelyildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme max
    On numara olmuş valla benim xtreme max' e de düşünüyorum boyle bir çalışma yapmayı bakalım isten zaman kalınca yapicaz burada paylasirim bende

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Eline sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Benim Klx 250 için de düşünüyorum. Ama kafamda ybr yada cbf yan çanta takımını alıp revize etmek var. Sıfırdan yapmak isterim tabiki ama donanımlı bir atölye bulma şansım yok.

almpoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F
    Çantaların detaylı fotoğrafları varsa abi iyi olur ya merak ettim

Motosikleti
    CBF 600 S
    Alıntı almpoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çantaların detaylı fotoğrafları varsa abi iyi olur ya merak ettim
    detaylı fotoğraf maalesef yok hatta çantalı halini bile boş çekmemişim gezideki fotoğrafları koydum motorum şuan memlekette olduğu için fotoğrafını koyamıyorum çantaları geçen yaz yapmıştım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)