Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bazı Materyaller ve nasıl boyanması gerektiği hakkında kısa bilgiler.

Motovento
    REKLAM ALANI
    TheArcheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar ,birçok kişinin merak ettiğini yada yanlış yaptığını bildiğim için (kendi tecrübelerimden biliyorum ) bazı materyallerin nasıl boyanabileceği konusunda kısa bilgiler vermek istiyorum

ilk olarak ham plastik ,yani üzerinde hiçbir boya yada kaplama astar vs olmayan . bu konuda bilmeniz gereken ilk kural her plastiğin farklı özellikte olduğu ve bazılarının çok kolay bazılarının ise çok zor belkide asla boya tutmayacağıdır , örneğin abs-ps gibi sert plastikler kolay boyanır , pe(polyetilen )gibi aşırı yumuşak plastikler ise astar ve boya tutmaz . motosikletlerin grenajları genelde abs(akrilonitril butadien stiren) malzemedir teknik özelllikleri ile kaporta olmaya en layık plastik çeşididir kolay işlenir kolay boyanır.
    Boyama aşamasında ilk kural zımpara değmeyen yer kalmamalıdır yoksa astarlama aşamasında problem çıkar yada kalan yerler boya tutmayabilir . kesinlikle plastiğe özel astar kullanmak zorundasınız, plastik astarları yapı itibariyle çok farklıdır ve daha pahalıdır (ortalama3-4 kat fiyat farkı sözkonusu ) ancak uygulandığında mükemmel sonuç vermektedir . ben standox 1k plastik astarı kullanıyorum o yüzden onun kullanımı anlatıcam diğerlerini bilmiyorum . ürün yüzeyde kalın esnek bir tabaka oluşturuyor ve 220 ile zımparalanmış yüzeyde bile zımpara izlerini kapatabiliyor , ince bir kat uygulayıp 10 dakika sonra bir kat daha uyguluyorsunuz eğer zımpara değmeyen yer olursa ürün ayrılma büzülme çatlama gibi tepkiler veriyor ,15-20 dakka sonra zımpara yapmadan direk boya uygulayabilirsiniz yada tam kuruduktan sonra 400-800 sulu ile hafifce yüzeyi matlaştırıp boyayabilirsiniz. Boya olarak akrilik boya tercih edin ,boyanın içerisine elastikleştirici katmanız gerekiyor plastik boyarken ,daha iyi sonuçlar için mat renkler kullanın

fiberglass malzemeler plastikten farklıdır teknik özellikleri bakımından . standart bir selülozik astar uygulayabilirsiniz ,ancak standart astarların yüzey hatalarını kapatma özelliği düşüktür ,bu sebeple ya yüzeyin en az 400 numara ile zımparalanmış olması yada astarın 10 ar dakika ara ile 2-3 kat uygulanması gerekir. en az 1-2 saat sonra kusursuz yüzey elde etmek için 800 numara sulu ile astar yuzeyini ovalayarak zımparalayın ve akrilik boya ile ince katlar halinde boyayın, yüzey hoşunuza gitmezse boya sertleşmeye başladığında 800 sulu zımpara ile parlatıp tekrar 1-2 kat uygularsanız sonuc mukemmel olur

metal boyarken ise koruyucu özellikli sac astarı uygulayın ve yine akrilik boya ile yada çok uzun ömürlü olmasını isterseniz tüm dış etkenlere zamana ve darbeye dayanıklı epoxy boya uygulayabilirsiniz .

mat akrilik boya ile boyadığım bazı fiberglass ürünler

fazil ve Kuru Fasülye bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Bilgiler harika, bu işi bilinçli ve ilmi yaptığınız belli. Keşke benim boyacıda böyle yapsaydı da işini problem yaşamasaydım.

Bu arada Fazer ön çamurluk uzatması var mı elinizde?

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Adamsın..

TheArcheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgiler harika, bu işi bilinçli ve ilmi yaptığınız belli. Keşke benim boyacıda böyle yapsaydı da işini problem yaşamasaydım.

fazer için yok malesef hocam .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster

fazer için yok malesef hocam . boyacı bizden çok daha fazla bilgiye sahiptir emin olun bizimki kendi kendimize öğrenebildiğimiz kadar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)