Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Elcik ısıtma montajı ve Cihaz terminali

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar D400
    Geçen aylarda Ebay'den Aldığım elcik ısıtmayı taktım sayılır. Isıtmalı sağ elcik orjinali gibi rahat gaz vermiyor ve gazı verdikten sonra geri gelmiyordu, ayrıca rölanti durumunda rölantide değil de gaz vermiş halde duruyordu. Onun için şimdilik sadece sol elciği taktım ve onun vidyosunu koyuyorum,sağ elcik üzerinde biraz çalışıp, gerekirse içini biraz traşlayıp gaz telini de ona göre ayarlayıp tekrar deneyeceğim. Isı ayar anahtarı ve ısı kademesini ayarlayan kutu da sol elciğe bağlı olduğu için tek başına sol elcik çalışıyor ve iyi ısıtıyor.

Cihaz terminali ise daha sonra ekleyeceğim sis farı, usb şarj girişi ve alarmı eklerken bana büyük kolaylık sağlayacak(Alarmı ekledim bile bugün)
    yayınlama amaçlı olarak çekip yayınladığım ilk vidyom, devamını getiririm umarım, acemilikler için yapacak bir şey yok, acemiyim çünkü :D
    Artes bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ellaksakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Cihaz terminali maliyeti nedir? yapması takması kolay mıdır?

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı ellaksakir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cihaz terminali maliyeti nedir? yapması takması kolay mıdır?
    Aslında parça listesi ve detaylı (ingilizce)anlatım linkini vidyonun açıklama kısmında vermiştim. Buraya da linki koyayım. LİNK

Cihaz terminali 3 parçadan oluşuyor.; 30A ya da 40A'lık 4 ya da 5 bacaklı Otomobil rölesi ve röle yuvası, ben çiftini ebay'den 5dolara aldım, 1,25mm ya da 1,5mm(kalınlık)lik kablo(metresi 2 tl'den toplam 9 metre kadar farklı renklerde aldım Ankara'dan) ve genelde klemens de denilen elektriği dağıtıcı parça,12 tl'ye aldım yine kabloları aldığım yerden, çok daha ucuzunu bulabilirsiniz).
    Ayrıca kablo uclarına yerleştirebileceğim şu çatal uçlardan ve kabloları birleştirmekte ve izolasyonunda kullandığım ısıyla daralan mokarondan da bir miktar kullandım, vardı zaten bende.
    Kabloları ve klemensi de ebayden alabilirsiniz. Kabloları Ebay'den alacak olursanız en az 18awg lik alın.

Terminali Yapması da takması da kolay geliyor, tabi kolay olduğunu yapıp taktıktan sonra anlıyorsunuz.
    ellaksakir bunu beğendi.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Ek bilgi; AWG bizdeki mm2 gibi değildir, tersten gider. Sayı artınca kablo çapı küçülür. Almak isteyenler dikkat etsin. Mesela 14 AWG 3,5 mm2 iken 18 AWG 2,87 mm2 dir. Ya da öyle bir şeyler. Anladınız siz mevzuyu
    maktama ve ellaksakir bunu beğendiler.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Motosikleti
    Pulsar
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında parça listesi ve detaylı (ingilizce)anlatım linkini vidyonun açıklama kısmında vermiştim. Buraya da linki koyayım. LİNK

Cihaz terminali 3 parçadan oluşuyor.; 30A ya da 40A'lık 4 ya da 5 bacaklı Otomobil rölesi ve röle yuvası, ben çiftini ebay'den 5dolara aldım, 1,25mm ya da 1,5mm(kalınlık)lik kablo(metresi 2 tl'den toplam 9 metre kadar farklı renklerde aldım Ankara'dan) ve genelde klemens de denilen elektriği dağıtıcı parça,12 tl'ye aldım yine kabloları aldığım yerden, çok daha ucuzunu bulabilirsiniz).
    Ayrıca kablo uclarına yerleştirebileceğim şu çatal uçlardan ve kabloları birleştirmekte ve izolasyonunda kullandığım ısıyla daralan mokarondan da bir miktar kullandım, vardı zaten bende.
    Kabloları ve klemensi de ebayden alabilirsiniz. Kabloları Ebay'den alacak olursanız en az 18awg lik alın.

Terminali Yapması da takması da kolay geliyor, tabi kolay olduğunu yapıp taktıktan sonra anlıyorsunuz.
    Bende yapmaya karar verdim ama aklıma bir kaç soru takıldı
    1- terminalin kablolarını yolcu selesine gelecek kadar neden uzun tuttunuz.
    2- kaç amper sigorta kullandın ve zahmet olmazsa linkini atar mısın?

Motosikleti
    Dominar D400
    Yolcu selesinin altına tek bir anahtarla ulaşabiliyorum. Ve daha ekleyeceğim 2 adet daha ürün var,onları kolay eklemek için. Sonra daha düzgün olacak şekilde düzenleyebilirim, şu anda kabloları extra uzun. Ancak her şeyi ekleyip düzgün çalıştıklarından emin olana kadar elimin altında bulunmasını istedim.

Sigorta olarak aküye giden ana kola 20-30 amper sigorta koyucaktım ancak elimde 15A olduğu için 15A'lık koydum. Çünkü zaten bu sisteme bağladığım alarmın bile sigortası 15A, ana kola taktığım az gelebilir.. Elcik ısıtmaya taktığım sigorta ise sanırım 5A'lıktı. Ancak bu sigorta konusunda çok bilgili değilim, az mı takmışımdır, yoksa çok mu tam emin olamıyorum ne yazık ki. Hani 0.7 amper akım çeken alarmın kendi üstünde 15A varken maximumda 24watt güç harcayan elcik ısıtma için 5A uygun mu bilemedim.

Neyin linkini atacağımı tam anlamadım bu arada!! Su geçirmez sigortalardan bahsediyorsan: LİNK içlerinde 10A'lık sigorta ile geliyorlar.

Motosikleti
    Pulsar
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yolcu selesinin altına tek bir anahtarla ulaşabiliyorum. Ve daha ekleyeceğim 2 adet daha ürün var,onları kolay eklemek için. Sonra daha düzgün olacak şekilde düzenleyebilirim, şu anda kabloları extra uzun. Ancak her şeyi ekleyip düzgün çalıştıklarından emin olana kadar elimin altında bulunmasını istedim.

Sigorta olarak aküye giden ana kola 20-30 amper sigorta koyucaktım ancak elimde 15A olduğu için 15A'lık koydum. Çünkü zaten bu sisteme bağladığım alarmın bile sigortası 15A, ana kola taktığım az gelebilir.. Elcik ısıtmaya taktığım sigorta ise sanırım 5A'lıktı. Ancak bu sigorta konusunda çok bilgili değilim, az mı takmışımdır, yoksa çok mu tam emin olamıyorum ne yazık ki. Hani 0.7 amper akım çeken alarmın kendi üstünde 15A varken maximumda 24watt güç harcayan elcik ısıtma için 5A uygun mu bilemedim.

Neyin linkini atacağımı tam anlamadım bu arada!! Su geçirmez sigortalardan bahsediyorsan: LİNK içlerinde 10A'lık sigorta ile geliyorlar.
    teşekkürler ilginiz için,parçalar gelsin gerekirse tekrardan rahatsız ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)