Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR 125 Evde Bakım & Grenaj Tamir ve Boyama

Motovento
    REKLAM ALANI
    wizardmendo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125
    Merhaba arkadaşlar, forumlardaki araştırmalarım ve yaptığım deneyler ve birazda deli cesaretimin verdiği güç ile 2008 model cıbırıma evde kendim eskiyen parçalarını değiştirmek, ayrıca çatlak ve boyası deforme olmuş grenajlarını tamir etmek için kolları sıvadım.
    Bu arada belirtmek isterim, motosiklet mekaniği ve elektroniği bilgim hiç yoktu ve bütün yaptıklarımı izlediğim videolar, okuduğum makaleler ve tecrübelerimle yaptım. Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum. Umarım birilerine yardımcı olabilirim.
    Not: Şunu da belirteyim ki bütün bu mekanik ve görsel bakımlardan hemen iki gün sonra uzun yola çıktım motorumla (Antalya - Kayseri 620 KM) ve yolda en ufak bir aksaklık çıkarmadı.

Mekanik bakım yaparken maalesef foto çekmeyi unuttum.
    Değiştirdiğim parçalar: buji, yağ, debr.teli, fren balatası, sinyaller, aynalar,zincir,arka lastik,depo altındaki kauçuk hortumlar, bazı eskiyen elektrik kabloları.

Grenaj Tamiri:

Elinizde bulunması gereken zorunlu malzemeler:
    -Boyalar
    -Zımpara (ince)
    -Havya
    -Bol bol gazete, kolonyalı mendil
    -Tornavida, gerekli anahtar ve penseler
    -Maket bıçağı
    -Kağıt bant (ince ve geniş olanlar)
    -Ve birde motorunuz olmalı

İşte ilk hali;

Göründüğü gibi ezikler, çatlaklar ve boya atmaları mevcut. Burda ilk iş arkadaşlar kullanacağımız boya ve diğer malzemelerin kalitesi. Motosikletin bir yerinde (benimki ön çatalın üst kısmına yakın) renk etiketi olur. Bu etiketteki kod ile sanayideki herhangi bir boyacıda rengi yaptırabilirsiniz. Ben bir şişe sprey kırmızı ton yaptırdım 20 tl ödedim. Siyah boya olarak ise hazır sprey kullandım. Akçalı markasını şiddetle tavsiye ederim. Bu arada siyah dısında kesinlikle hazır sprey kullanmayın ben kırmızı yerler için denemiştim bir parça ama tutmuyor asla, orjinal kırmızısı yanında turuncu gibi kalmıştı.

Çatlakların kaynatılması:

Yıldız tornavide ile işlem yapılacak grenajları sökmekle işe başlayabilirsiniz. Dikkat edin ve koyacağınız yüzeyi gazete kagıdı ile örtün ki grenajlar çizilmesin.

Burda arkadaşlar havya kullanarak grenajın arka kısmında çatlak boyunca önce derin bir kanal açın (çokta derin olmasın diğer taraftan çıkar) ve ardından açılan bu kanalın her iki yanındaki sağlam plastiği kanala nazikçe yüzeysel itin, boşluk kalmamalı. Bu işlemleri yaparken havyayı olabildiğince az süre grenaja değdirin, yoksa aşırı ısınan grenajın diğer yüzü eriyebilir ve şekil bozukluğu yaratabilir. İyice plastiği birleştirdikten sonra resimde de görünen kalın sinek telini kor halinde ısıtıp tamir görmüş yüzeye hemen yapıştırın. Bunun amacı aynı yerden birdaha çatlamasını zorlaştırmaktır.

Resim olarak bu adım yok ama boyaya başlamadan önce kazınan, çatlayan yerleri ince zımpara ile temizleyin ve boşluklar varsa macun sıkın.
    Aşağıdaki resimlerde de görünen ve en can alıcı noktalardan birtanesi ise renk sınırlarını kaliteli kağıt bir bantla belirlemektir. Peki ne demektir bu? Yani mesela sol kafa grenajında iki renk var, tabikide direk boyayı sıkmayacağız, en keskin ayrıntıya kadar sağlamca bantlıyoruz sırayla yüzeyleri, burdaki amaç şekilleri korumak. Ben önce siyah yerleri boyamayı tercih ettim ve kırmızı bütün yerleri kapladım bantla. Siyahlar kuruyunca bantları söktüm ve siyahları kapladım:

Bu da çamurluk:

Ve diğer grenajlardan görüntüler:

Çok Önemli: Boyayı uygularken mutlaka uzun kollu giyinin ve koruyucu gözlük ve eldiven kullanın arkadaşlar, ben kullanmadım ve hassasiyetim olduğu için cildim tahriş oldu ve iki haftada iyileşti.

-Ben ikişer kat boya attım ve her kat arası 20 dk bekledim. Tam kuruma ise 20 saattir. Ne boyarken ne de kuruturken açık ve tozlu ortam kullanmayın.
    -Spreyi sağ sollar şeklinde grenajda hızlıca gezdirin ve fazla sıkmayın ki akmasın.
    -Bunları yaparken grenajlar ne dik ne de düz konumda olsun, hafif bir eğimin olması hem sıkmanızı kolaylaştırır hemde akmasını engeller.

Veeee motosikletimin son halinden bir iki foto

Daha yakından da çekseydim keşke ama inanın motoruma her baktığımda yağtığım çalışmayla gurur duyuyorum.

Umarım birilerine faydalı olmuşumdur.. olumlu ya da olumsuz hertürlü görüşünüzü merakla bekliyorum..

Bu da uzun yolumun bittiği ve öğrenci evime kavuştuğum an (erciyesde öğrenciyim bu arada)

Hayat denemeye değer, let's do it yourself
    !Lk£®, bilginozi, abaf11 ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Güzel çalışma elinize sağlık , lakin sprey boya orjinal boyaya göre daha koyu ve mat olmuş .
    wizardmendo bunu beğendi.

Bende Erciyes de okuyorum

Kore dili mi okuyorsun ortak arkadaşımız olabilir kaçıncı sınıf

mbulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor...
    tebrik ederim iyi cesaret etmişsin ve sonuç gayet güzel olmuş. keşke bütün aşamaları fotoğraflayabilseydin ama anladık yani güle güle kullan.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    Paylaşım için teşekkürler
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    elinize sağlık güzel iş çıkarmıssınız...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    CBR 125
    teşekkür ederim herkese bu arada hamza ben 2. sınıf öğrencisiyim erciyeste, senin bölüm nedir? gel çay içmeye bizim fakülteye tanışalım

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    boyadan sonra 2 kat da sprey vernik atsaydiniz piril piril parlardi, boyayi da korurdu

çatlak karenajlari tamir için
    yag tenekesini ornegin 2x3 cm parcalara ayirin
    matkapla 3-5 delik açın herbir teneke parçasına
    penseyle tutarak ısıtıp kor hale getirin
    catlak kısma arka tarafindan birakip hafif bastırın
    hemen sogumasi için su sisesi kapagini 1 delikle delip su fiskirtin
    ciss ediyor beton gibi oluyor

ileri düzey catlaklari kusurları örtmek için polyester macun olabilir

karenajlar yurtdisi sitelerde var arastirilabilir
    abaf11 bunu beğendi.

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    güzel çalışma olmuş gerçekten. esasında mekanik bakım da fotoğraflanmış olsaydı çok kişi faydalanabilirdi.

bu arada hiç görmedim senin motoru kampüste. ters taraflarda kalıyoruz sanırım.

Motosikleti
    CBR 125
    Alıntı kordinaryus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel çalışma olmuş gerçekten. esasında mekanik bakım da fotoğraflanmış olsaydı çok kişi faydalanabilirdi.

bu arada hiç görmedim senin motoru kampüste. ters taraflarda kalıyoruz sanırım.
    edebiyat fakültesinde haftaiçi öğlene kadar görebilirsin, bu arada bizim fakülteye gelirsen tanışalım
    Erciyes Üniversitesi / Kore Dili ve Edebiyatı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler