Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

[ Kendin Yap Projesi ] motosiklet gps takibi hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    program ne kadar aralıkta bir veri göndermek isteyecek? bu aralıkta internet ve gps kapalı mı olacak? bu aralıkta kapalı olduğunu varsayarsak yeniden bağlanırken sorunlar oluşmaz mı? verinin gönderileceği an gps noktasının tam ve doğru olması gerekiyor sanırım.

bir de aralık kısa olursa gps ve internetin sürekli açık olması gerekiyor. (pil sorunu) aralık uzun olursa da kısa mesafelerde şehir içlerinde özellikle son veri ile aracın yeraltına vs girip sinyalin kaybolduğu yer arasında mesafe uzayacak ve net bilgi alınmayacak hadi çözün de biz de yapalım aynısından

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Wozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 ADV - HND XR650R
    Alıntı makseli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eveet, uzun zamandır aklımdaydı ve sonunda tamamladım. Yalnızca yedek şarj üntiesi ( powerbank ) gelmedi. O da gelince tam olacak;

blog girdisi : http://blog.trmoto.com/guvenlik/moto...p-projesi-diy/

Şimdii durum şu;

Motosikletimizi çalınmaya karşı gps ile takip etmek istiyoruz, ama takip cihaz-ekipmanları pahalı !

İşte şimdiki anlatacağım çözümü rahatlıkla uygulayabilirsiniz; Hemde yüksek meblağlar harcamadan !

Bize Lazım Olanlar;

1) Ucuz bir ANDROID + GPS özelliği olan telefon

2) Telefona bir Faturasız hat ( simkart )

3) Gavur memleketlerde PowerBank diye adlandırılan YEDEK Şarj ünitesi

Sebeplerini yazayım;

1) GPS ile Lokasyon bazı YER takibi yapabilmek için GPS özellikli bir telefona ihtiyaç vardır. Her türlü GPS li telefon olamaz malesef çünkü Android için yazılmış bir program aracılığı ile takip işlemini gerçekleştireceğiz. Mesela Ben Turkcell T10 ile yaptım bu işlemi.

http://pcextra.com.tr/media/2010/11/...t10_fiyati.jpg

2) Şuan en ucuz internet aboneliği olan Turkcell den hat açtırdım. ( şuanki en ucuz ) Aylık 100 MB lik bir paketi var.

3) Yedek şarj ünitesi ise, telefonun şarjını daha uzun süre gitmesi için. yani zırt pırt yerinden çıkarıp şarj etmemek için. Telefonunuzu, motorunuzun elektrik aksamına sorun etmeyecek şekilde de bağlayabilirseniz güzel bir çözüm olur. Ama bunun da sakıncaları olabilir. Sürekli telefon şarjda kalmış olur, çok fazla aküyü tüketmez ama uzun süreli ( 1-2 hafta ) beklemelerde akünüzü bitirebilir. O yüzden en temizi kapasitesi yüksek kaliteli bir powerbank almak !

Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere !
    Takip – İzleme Sistemi şöyle çalışıyor !

1) Android telefonunuza greenalp topluluğu tarafından yazılan Real Time GPS Tracker isimli programı kuruyorsunuz. İngilizceniz zayıfsa bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Kayıt açma işlemi kolay ve ücretsiz.

2) Telefonunuzu, motorunuz görünmeyen bir bölümüne güzelce saklamak. Şarj ünitesine bağlayın ve saklamak için koyduğunuz yerin ıslanmayacak şekilde olmasını sağlayın. Ya da telefon ve powerbank ı güzelce sarıp su geçirmemeisini de sağlayabilirsiniz. ( aleminyum folyo vb kullanmamaya dikkat edin, çünkü telefon sinyallerini engelleyebilir )

3) http://www.greenalp.com/RealTimeTracker sitesini açıp kayıt olduğunuz Kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle giriş yapın.

BU KADAR

http://blog.trmoto.com/wp-content/up...ta-300x177.png

Gezdiğiniz rotayı direk harita üzerinden görmek için greenalp.com da Switch to full screen map linkine basın ve görün
    Yedek şarj ünitesi nedir yaw, nasıl olur bu iş derseniz, belirteyim;

blog girdisi : http://blog.trmoto.com/guvenlik/moto...p-projesi-diy/

Powerbank yurtdışı sitelerinde daha ucuz. Ben E-bay.com dan 20 000 mAh lık bir şarj ünitesi aldım. Benim telefonumda 1000 mAh lık batarya var. Normalde 2 – 3 gün gidiyordu. 20 000 mAh ile de ortalama 3 – 4 hafta gitmesi gerekiyor. Son görseldeki gibidir genelde

Bende yenile kurdum bu sistemi, ilerki zamanlarda düşüncelerimi aktaracağım ;) Belki daha özellikli bir program bulurum, onu paylaşırım felan

http://www.gold.com.tr/UrunResim/Mar...cd-Ekranli.jpg

kasksız ve koruma ekipmanlarınız olmadan çıkmayın !
    Sana fazlasıyla rahat ulaşabilir olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Ama dikkat et bana yardım etmezsen senin küçücük minnoş prensesini kaçırırım.
    makseli bunu beğendi.
    Keep your bike in good repair: motorcycle boots are not comfortable for walking.

muhittinKaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer900
    Yahu Ciddi Ciddi Yapsam mı Bundan

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı Wozy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana fazlasıyla rahat ulaşabilir olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Ama dikkat et bana yardım etmezsen senin küçücük minnoş prensesini kaçırırım.
    kaçırmaya gerenk yok

bi buluşmada konuşuruz derinlemesine ;)

---------- Post added at 16:05 ---------- Previous post was at 16:02 ----------

Alıntı phradrel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    program ne kadar aralıkta bir veri göndermek isteyecek? bu aralıkta internet ve gps kapalı mı olacak? bu aralıkta kapalı olduğunu varsayarsak yeniden bağlanırken sorunlar oluşmaz mı? verinin gönderileceği an gps noktasının tam ve doğru olması gerekiyor sanırım.

bir de aralık kısa olursa gps ve internetin sürekli açık olması gerekiyor. (pil sorunu) aralık uzun olursa da kısa mesafelerde şehir içlerinde özellikle son veri ile aracın yeraltına vs girip sinyalin kaybolduğu yer arasında mesafe uzayacak ve net bilgi alınmayacak hadi çözün de biz de yapalım aynısından
    programın ne kadar aralıkla veri göndereceğini kendiniz ayarlardan belirleyebilirsiniz.

çok sık veri göndermesini isterseniz daha çabuk bitecektir pil.

Ama motorunuza yerleştirmeden önce mutlaka internet ve gps i açık konumda bırakmalısınız !

pil sorunu hakkında net bilgiyi ancak yedek şarj ünitem geldiğinde verebilrim...
    Wozy bunu beğendi.

Motosikleti
    Tracer900
    Muhtemelen Lipo Kullanılmıştır.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı muhittinKaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen Lipo Kullanılmıştır.
    lipo nedir

Sarper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT 250R 2013
    Aslında gps ve interneti manuel olarak açmaya gerek yok sms ile bu kontrolleri sağlayabileceğiniz programlar var. Örnek: 0555555555 numarasından gps aç mesajı gelirse gps açılır gibi komutlar tanımlayabiliyorsunuz. Genelde bu tür komutlar çalınmaya karşı güvenlik programlarında mevcut oluyor. İlgili programı indirdikten sonra cihaz yöneticisi yapmanız gerekir.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel çalışma ama bazı şüphelerim var.
    Gps sürekli aktif iken 1000 mAH lik pil yaklaşık 2 saatte biter. Yedek bataryan tahminimce 60 saatte bitecektir. Batarsanın self discharge ( kendi kendine boşalma) durumuna göre bu süre daha da düşecektir. Ayrıca o yedek akü unitesinin 20 amper olduğuna dair çok ciddi şüphelerim var. max 2500 miliamper ( 2,5 amper) 1,5 volt güç veren 2 tane pil nasıl oluyor da 20 amper güç verebiliyor anlamadım. 20 amper 5 volt çıkış için için 2,5 amper 1,5 voltluk pillerden 27 taneye ihtiyacın var. Tabi bunlar teorik rakamlar, ölçüm daha da düşük olacaktır.
    Telefondan baz alarak konuşuyorum. Gps özelliği açık olsa bile program çalışmadıkça gps de arama yapmaz. Örneğin google mapste sadece haritayı açınca aramaya başlar. Gps'in standby'de beklemesinin pil harcamayacağını düşünüyorum.
    Öte yandan telefon root'lu olursa, anti-theft gibi bir program ile, normalde tamamen kapalı olan bir gps sms mesajı veya internetten komutla açılabiliyor. Motor çalışırken zaten telefon şarj olacağından gps pili bitirmeyecektir.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

istanbulccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    Alıntı Sarper Kaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 yıl = 12 euro ya son gezilen yerleri de gösteriyor yani kapalı bir yere götürse bile o kapalı yerin girişine kadar yolu kayıt etmiş olacak.
    Türkiyenin şartlarınıda unutmamak lazım, kapalı alanlarda internet çalışmayabilir. GPRS veya GPS sinyali alamıyabilirsin, kapalı kasa bir kamyon veya minibüse konulabilir, bu durumda en son konulan mekanın bir önemi kalmıyor. Geçenlerde bakırköyde sokak arasında giderken navigasyon cihazının gps bağlantısı koptu gibi gibi

Aşağıdaki cihazlar bu iş için daha uygun

http://www.ebay.com/itm/Mini-A8-GPS-Tracker-Global-Real-Time-4-bands-GSM-GPRS-Security-Tracking-Device/130900076554?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparm s=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D2 61%26meid%3D7789022544059497821%26pid%3D100005%26p rg%3D1088%26rk%3D4%26sd%3D190836972499%26

Bu tarz sistemlerde en ufak bir açık bırakmamak iyi olur diye düşünüyorum.
    makseli bunu beğendi.
    Kawasaki Ninja 250r: 0/13.000km, VFR 800:13.000/ --- km

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı istanbulccc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiyenin şartlarınıda unutmamak lazım, kapalı alanlarda internet çalışmayabilir. GPRS veya GPS sinyali alamıyabilirsin, kapalı kasa bir kamyon veya minibüse konulabilir, bu durumda en son konulan mekanın bir önemi kalmıyor. Geçenlerde bakırköyde sokak arasında giderken navigasyon cihazının gps bağlantısı koptu gibi gibi

Aşağıdaki cihazlar bu iş için daha uygun

http://www.ebay.com/itm/Mini-A8-GPS-...90836972499%26

Bu tarz sistemlerde en ufak bir açık bırakmamak iyi olur diye düşünüyorum.
    telefonların üzerindeki ( gps veya 2G ) antenlerin hassasiyetleri değişkenlik gösterebiliyor. Mesela LG P970 telefonun wifi anteni dairedeki modemi görmediği çok çok az çektiği oluyordu.

Bu örnekteki gibi Telefonlar sırf takip işlemi için yapılmadığından kesin sonuç elde edilemez. Ama hiç yoktan iyidir.

sizin bahsettiğiniz cihazdan sipariş geçmeyi düşünüyorum http://www.ebay.com/itm/GPS-GPRS-GSM...item5655a0164a

ama bunların IMEI kaydı olmadığı için Türkiye de kullanmak için açtırmak gerekiyor. o sıkıntılı işte !

Sarper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT 250R 2013
    Cihaz root edilip sistem dosyalarına ulaşılıyorsa imei kopyalanabilir. Tabi imei kopyalama yasal değil.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    siteden bir arkadaş mini trackerlardan kullanıyordu. KEşke sitede "tag"leme olsaydı. Logaritma, konuyu görürse gerekli bilgiyi verecektir. 6 aydır falan kullanıyor imei problemi yaşamamış.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siteden bir arkadaş mini trackerlardan kullanıyordu. KEşke sitede "tag"leme olsaydı. Logaritma, konuyu görürse gerekli bilgiyi verecektir. 6 aydır falan kullanıyor imei problemi yaşamamış.
    merak ettim hangi ürün olduğunu

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel paylaşım için teşekkürler.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    makseli bunu beğendi.

Motosikleti
    Tracer900
    LiPO lityum Polimer. Şu an endüstriyel olarak kullanılan en son pil teknolojisi (LifePo4 var ama daha gelişmedi okadar )
    Küçük Hücrelerden Yüksek Akımlar alabiliyorsunuz

Örneğin Yukardaki Pil, 1.300mA/h yani 1.3 Amperi devamlı verebiliyor. de yanındaki O 45C nedir ?
    o Coloump yani enerji 1.3*45= Eğer İstersem 50A den fazla alabilirim demek. AMa Daha Çabuk Desarj olması anlamına gelir.
    Ayrıca Lipo Piller "Patlayıcıdır" Sarj etmek biraz intizam ister keza kullanmakta.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    alttaki ürünü sipariş verdim. Eğer sorunu çözerse buradan paylaşırım. ucuzundan çözmüş oluruz işi.

http://www.aliexpress.com/snapshot/234846848.html
    MBHoro bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    20 bin amper hikayedir, ebay da satılan bi çok bataryanın kapasitesinin hikaye olduğu gibi. orjinal ve güvenilir marka olmadıkça çinli amcaların kapasite iddialarına kulak asmamak lazım

MBHoro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom DL 650
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alttaki ürünü sipariş verdim. Eğer sorunu çözerse buradan paylaşırım. ucuzundan çözmüş oluruz işi.

http://www.aliexpress.com/snapshot/234846848.html
    eğer bu ürün açıklamalarında yazanları yapıyorsa ve o fiyata bu alet çalışıyorsa bence mükemmel bir ürün.
    Tek anlamadığım mevzu şarj olayı..kendi tertibatı yok sanırım 5V 500 ma yolla da nasıl yollarsan yolla demiş..
    Siz bir yere gitmek için aracınıza binersiniz. Biz ise "Motosikletimize binmek için" bir yerlere gideriz.

Motosikleti
    Tracer900
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 bin amper hikayedir, ebay da satılan bi çok bataryanın kapasitesinin hikaye olduğu gibi. orjinal ve güvenilir marka olmadıkça çinli amcaların kapasite iddialarına kulak asmamak lazım
    20.000 A nerede geçiyor bilmiyorum ama Çok Çok Çok Abartı bir rakam.
    https://www.youtube.com/@yolsakini

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Gps de sinyal alma gönderme sıklığı diye birşey sözkonusu değildir. GPS dediğiniz şey aslında bir radyo alıcısıdır. GPS uydularının yayınlarını tarar ve dinlemeye başlar. Aynı açık olan bir fm radyo gibi, açık olduğunda sürekli dinleme halindedir. Dinleme yaparken de sürekli hesap yapar. Yani "kullandığım yazılım gps i az kullanıyor o halde pil çok gider " diye birşey sözkonusu değil. GPS açık ise yani konum belirliyor ise çok enerji tükecektir. Belirlenen konumum size sms ile veya internet ile gönderilmesi ayrı bir konu ve GPS tüketimi ile ilgili değil. Kapalı ise zaten konum belirlemeyecek, yani cihaz bir işinize yaramayacak.
    makseli bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)