Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

[ Kendin Yap Projesi ] motosiklet gps takibi hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    eveet, uzun zamandır aklımdaydı ve sonunda tamamladım. Yalnızca yedek şarj üntiesi ( powerbank ) gelmedi. O da gelince tam olacak;

blog girdisi : http://blog.trmoto.com/guvenlik/moto...p-projesi-diy/

Şimdii durum şu;

Motosikletimizi çalınmaya karşı gps ile takip etmek istiyoruz, ama takip cihaz-ekipmanları pahalı !

İşte şimdiki anlatacağım çözümü rahatlıkla uygulayabilirsiniz; Hemde yüksek meblağlar harcamadan !

Bize Lazım Olanlar;

1) Ucuz bir ANDROID + GPS özelliği olan telefon

2) Telefona bir Faturasız hat ( simkart )

3) Gavur memleketlerde PowerBank diye adlandırılan YEDEK Şarj ünitesi

Sebeplerini yazayım;

1) GPS ile Lokasyon bazı YER takibi yapabilmek için GPS özellikli bir telefona ihtiyaç vardır. Her türlü GPS li telefon olamaz malesef çünkü Android için yazılmış bir program aracılığı ile takip işlemini gerçekleştireceğiz. Mesela Ben Turkcell T10 ile yaptım bu işlemi.

2) Şuan en ucuz internet aboneliği olan Turkcell den hat açtırdım. ( şuanki en ucuz ) Aylık 100 MB lik bir paketi var.

3) Yedek şarj ünitesi ise, telefonun şarjını daha uzun süre gitmesi için. yani zırt pırt yerinden çıkarıp şarj etmemek için. Telefonunuzu, motorunuzun elektrik aksamına sorun etmeyecek şekilde de bağlayabilirseniz güzel bir çözüm olur. Ama bunun da sakıncaları olabilir. Sürekli telefon şarjda kalmış olur, çok fazla aküyü tüketmez ama uzun süreli ( 1-2 hafta ) beklemelerde akünüzü bitirebilir. O yüzden en temizi kapasitesi yüksek kaliteli bir powerbank almak !

Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere !
    Takip – İzleme Sistemi şöyle çalışıyor !

1) Android telefonunuza greenalp topluluğu tarafından yazılan Real Time GPS Tracker isimli programı kuruyorsunuz. İngilizceniz zayıfsa bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Kayıt açma işlemi kolay ve ücretsiz.

2) Telefonunuzu, motorunuz görünmeyen bir bölümüne güzelce saklamak. Şarj ünitesine bağlayın ve saklamak için koyduğunuz yerin ıslanmayacak şekilde olmasını sağlayın. Ya da telefon ve powerbank ı güzelce sarıp su geçirmemeisini de sağlayabilirsiniz. ( aleminyum folyo vb kullanmamaya dikkat edin, çünkü telefon sinyallerini engelleyebilir )

3) http://www.greenalp.com/RealTimeTracker sitesini açıp kayıt olduğunuz Kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle giriş yapın.

BU KADAR

Gezdiğiniz rotayı direk harita üzerinden görmek için greenalp.com da Switch to full screen map linkine basın ve görün
    Yedek şarj ünitesi nedir yaw, nasıl olur bu iş derseniz, belirteyim;

blog girdisi : http://blog.trmoto.com/guvenlik/moto...p-projesi-diy/

Powerbank yurtdışı sitelerinde daha ucuz. Ben E-bay.com dan 20 000 mAh lık bir şarj ünitesi aldım. Benim telefonumda 1000 mAh lık batarya var. Normalde 2 – 3 gün gidiyordu. 20 000 mAh ile de ortalama 3 – 4 hafta gitmesi gerekiyor. Son görseldeki gibidir genelde

Bende yenile kurdum bu sistemi, ilerki zamanlarda düşüncelerimi aktaracağım ;) Belki daha özellikli bir program bulurum, onu paylaşırım felan

kasksız ve koruma ekipmanlarınız olmadan çıkmayın !
    FatihC, alper_sahin, pistolpitt ve 20 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DARKSTAR54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x K13- BMW 1200 GS 2008
    başarılı bir çalışma, teşekkürler...
    makseli bunu beğendi.

farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    eline aklına sağlık. powerbank gelip sistem nasıl, çalışıyormu bilgilendirirmisin.
    makseli bunu beğendi.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    yedek şarj ünitesi ( power bank ) bu hafta içi gelir. telefonu direk motora gizledim. Şuan telefonun kendi bataryası ile duruyor ve sistem çalışıyor ;)

gelince bir kaç foto çeker iyice anlatırım.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aklımdaki bir projeydi, ama bunu telefon değil gps tracker ile yapmak daha orjinal olabilir.
    Program olarak avast anti-theft de deneyebilirsiniz.

aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    Benim aklıma atkılan olay internet paketi neden alıyoruz uyduya gps den bağlanmıyormuyuz. Yada ben eksik okudum heralde tekrar okuyım bakalım.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim aklıma atkılan olay internet paketi neden alıyoruz uyduya gps den bağlanmıyormuyuz. Yada ben eksik okudum heralde tekrar okuyım bakalım.
    yok est.

internet paketi şunun için gerekli;
    Gps koordinatlarını greenalp.com üzerinden görebilmek için veri aktarımı yapması lazım.
    program bu veri aktarma işlemini otomatik yapıyor zaten ama bunun için internet lazım...

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklımdaki bir projeydi, ama bunu telefon değil gps tracker ile yapmak daha orjinal olabilir.
    Program olarak avast anti-theft de deneyebilirsiniz.
    sonuç olarak bir cihaz olması lazım. benim fazladan yatan bir telefonum vardı, onu değerlendirmiş oldum.

avast anti-theft bildiğim kadarıyla gezilen koordinatları değil, en son lokasyonu veriyor.

istanbulccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    Güzel bir proje ama eksiklikleride var. GPS heryerde çalışmıyabiliyor. Örneğin kapalı alanlarda bıraktığında çalışmayabilecektir. GPS aygıtları ağaçlardan bile etkilenebiliyor. SMS entegreli GPS trackerlar daha mantıklı fakat gümrükten içeri nasıl sokulacak bu da ayrı bir problem

Elinde yedek telefonu olmayanlar içinde kötü yeni bir telefon alındığı zaman, data hattıyla yakın ücretlere gelecektir.

Sarper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT 250R 2013
    1 yıl = 12 euro ya son gezilen yerleri de gösteriyor yani kapalı bir yere götürse bile o kapalı yerin girişine kadar yolu kayıt etmiş olacak.
    makseli bunu beğendi.

muhittinKaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer900
    programa vs ye gerek yok ki, eğer telefon koyacaksanız google latitude u bir araştırınız. eklediğiniz kişiyi (burada çok sevdiğimiz motosikletimiz oluyor) haritada görüyorsunuz nerede olduğunu.
    makseli bunu beğendi.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı muhittinKaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    programa vs ye gerek yok ki, eğer telefon koyacaksanız google latitude u bir araştırınız. eklediğiniz kişiyi (burada çok sevdiğimiz motosikletimiz oluyor) haritada görüyorsunuz nerede olduğunu.
    evet bu da bir seçenek

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Alıntı makseli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    avast anti-theft bildiğim kadarıyla gezilen koordinatları değil, en son lokasyonu veriyor.
    Maskeli güzel paylaşım olmuş. Ellerine sağlık.
    Anti theft en son bulunduğu lokasyonu sms olarak veriyor.
    makseli bunu beğendi.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

Sarper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT 250R 2013
    Alıntı muhittinKaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar profesyonel çalışmıyor telefonu aktif olarak bir insan kullanırken latitude iyi çalışıyor fakat motorda kimse kullanmayacağından çok sağlıklı olmayacaktır.
    makseli bunu beğendi.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    Kendin Yap bölümüne taşınırsa arada kaybolmaz ;)
    makseli bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    güzel bir paylaşım,teşekkürler.
    makseli bunu beğendi.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı makseli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonuç olarak bir cihaz olması lazım. benim fazladan yatan bir telefonum vardı, onu değerlendirmiş oldum.
    Doğrudur .
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    motordaki telefonda latitude ayarlarını sürekli açıkta bıraksak izlenmesinde bir sakınca olur mu? bu daha basit gibi geldi. arkasında google olduğundan daha uzun süreli bir yatırım gibi duruyor

aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    Hımmm anladım şimdi bende de galaxy mini vardı öyle duruyor kenarda ama onun gps inden de çok bi verim alamamıştım du bakalım çalışıyomu gps bi ilk onu deniyim sonra motora monte ederük
    makseli bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Güzel çalışma ama bazı şüphelerim var.
    Gps sürekli aktif iken 1000 mAH lik pil yaklaşık 2 saatte biter. Yedek bataryan tahminimce 60 saatte bitecektir. Batarsanın self discharge ( kendi kendine boşalma) durumuna göre bu süre daha da düşecektir. Ayrıca o yedek akü unitesinin 20 amper olduğuna dair çok ciddi şüphelerim var. max 2500 miliamper ( 2,5 amper) 1,5 volt güç veren 2 tane pil nasıl oluyor da 20 amper güç verebiliyor anlamadım. 20 amper 5 volt çıkış için için 2,5 amper 1,5 voltluk pillerden 27 taneye ihtiyacın var. Tabi bunlar teorik rakamlar, ölçüm daha da düşük olacaktır.
    makseli bunu beğendi.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel çalışma ama bazı şüphelerim var.
    Gps sürekli aktif iken 1000 mAH lik pil yaklaşık 2 saatte biter. Yedek bataryan tahminimce 60 saatte bitecektir. Batarsanın self discharge ( kendi kendine boşalma) durumuna göre bu süre daha da düşecektir. Ayrıca o yedek akü unitesinin 20 amper olduğuna dair çok ciddi şüphelerim var. max 2500 miliamper ( 2,5 amper) 1,5 volt güç veren 2 tane pil nasıl oluyor da 20 amper güç verebiliyor anlamadım. 20 amper 5 volt çıkış için için 2,5 amper 1,5 voltluk pillerden 27 taneye ihtiyacın var. Tabi bunlar teorik rakamlar, ölçüm daha da düşük olacaktır.
    bahsettiğiniz rakamların hiç birini tecrübe edip denemedim.

Gps sürekli açık derken sürekli an be an yani saniye saniye bilgi gönderimi söz konusu değil.

Gps bilgisi gönderimi saniye cinsinden değiştirilebiliyor.

sağlıklı bilgiyi yedek şarj ünitesi gelince verebilirim. şimdilik malesef bu kadar...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)