Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektronikten anlayanlar ledli devre yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    Arkadaşlar iyi geceler öncelikle..

Motorumun (ybr125) farının altına ledli bir devre yaptım ancak direnç konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Aşağıdaki fotoğrafta göründüğü üzere 48 adet mantar led ile bir devre yaptım, devreye seri olarak direnç bağlamak istiyorum. Akımı park lambası devresinden çekmeyi ve araya bir anahtar koymayı düşünüyorum. Akü 12V 5A, kaç ohm'luk direnç koymalıyım ki devre sıkıntısız çalışabilsin?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    Herkesten hızlı sürmek,yalnız süreceğinin garantisidir Zonguldak-MT

Motosikleti
    ybr 125 esd
    Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım led konusunda gerçekten noktayı koymuş takıldığın bir yer olursa paylaşabilirsin . Devrende yaptığın bağlantıyıda değişirsen daha kolay olur , eksi uçları ayır yukarıdan aşağı doğru + - + - + - + - olarak sırala ,yani şu anki resimde sol başta yukarıdan aşağı 2. ve 4. ledleri ters çevir en üst veya en alt kısıma 1 ohm drenç bağla ,sonra bu işlemi diğer sıralarada yap en son olarak en üst 12 sırayı bir hatla birleştir + ver en alt kısmı birleştir - ver devre tamamdır .

muhittinKaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer900
    Devredeki Ledlerin Bağlantısı Nasıl ? Grup Grup Seri Sonrasınd Paralel mi, Hepsimi parelel gibi soruların cevabına göre Direncin Değeri ve gücü değişir.
    https://www.youtube.com/@yolsakini

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    aksoyy kardeşim sağolasın, daha önce buna benzer bir sitede hesaplamıştım ama burdaki algoritma daha iyi

Alıntı starizmir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım led konusunda gerçekten noktayı koymuş takıldığın bir yer olursa paylaşabilirsin . Devrende yaptığın bağlantıyıda değişirsen daha kolay olur , eksi uçları ayır yukarıdan aşağı doğru + - + - + - + - olarak sırala ,yani şu anki resimde sol başta yukarıdan aşağı 2. ve 4. ledleri ters çevir en üst veya en alt kısıma 1 ohm drenç bağla ,sonra bu işlemi diğer sıralarada yap en son olarak en üst 12 sırayı bir hatla birleştir + ver en alt kısmı birleştir - ver devre tamamdır .
    Devrede kullandığım bağlantıyı değiştirsem olacak ama üşeniyorum açıkçası 24 ledi, sök tekrar tak.. keşke baştan araştırsaydım.. yapamazsak mecbur değiştireceğiz artık yapacak bişey yok.. sağolun

Alıntı muhittinKaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devredeki Ledlerin Bağlantısı Nasıl ? Grup Grup Seri Sonrasınd Paralel mi, Hepsimi parelel gibi soruların cevabına göre Direncin Değeri ve gücü değişir.
    Hocam ledlerin hepsini paralel bağladım, gruplama yok. Şu an devreyi hiç değiştirmeden yani paralel devreye direnci seri bağlayacağım. Bu durumda hangi direnci önerirsiniz? Elimde 1k direnç vardı onunla denediğimde ledler oldukça kısık yanıyor. Ancak direnci devre dışı bırakıp 12v 300mA adaptör ile denediğimde parlaklık istediğim şekilde.

cevaplarınız için teşekkür ederim

muhittinKaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer900
    Hocam 100ohm işinize görür (aslında biraz daha düşürseniz de olur bu direnç değerini) ama büyük bir direnç takmanız gerekir. neredeyse üzerinden 1A den fazla akım geçecek Normal Dirençler (1/4 watt) bu yükü kaldırmaz bir müddet ısınır sonrasında bozulur.
    Yerinizde olsam 4 lü seri ve bu serilere bir 330ohm yapar bunları da parelel bağlardım.
    Unutmadan Hesapları 12V göre değil 14.4v göre yapınız. Keza Moto Çalışırken Gerilim 14.4v kadar çıkar.
    https://www.youtube.com/@yolsakini

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)