Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Sprey Boya ile Kask Boyanır mı ? ( Cevabı konu içinde )

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Bir pazar sabahı yağmur nedeniyle eve kitli kaldım. Biraz da midemi düşenerekten tobleron ve redbull u hazırladım.
    Google dan kask çeşitlerine bakmaya başladım. airbrush ağırlıklı idi. Sonra benim airbrushcu kardeşlerden neyim eksik dedim. fark ettim ki bir makina bir de yetenek eksik, makina olmayabilir ama her Türk yaratıcı doğar mantığı ile kendimi teselli ettim.

Hemen internetten beyaz 360 derece görünümlü kask görüntüleri aramaya başladım.
    önce proje belirlemek gerekiyordu. sonunda aradığım şablonu buldum ve kara kalem ile çeşitli figürler yapmaya başladım.
    1-2 saat boyunca çiz - sil yaptım. Hiç bir şekil beni memnun etmedi. Başka birinin de kopyası olmak istemedim.
    ilk başlarda zoru başarmak istedim. ilk deneme de anladım ki basiti bile benim için zor olacaktı. Airbrush için bile zor olan ama benim başarmak istediklerim. Gerçi bunu yapabilseydim . yuhhh yok artık dedirtitdim herhalde. ama olmadı :(
    ilk başta iron man fanatiği olarak 1. fotoyu düşündüm. sonra bi arkadaş oğlum bak git dedi. 2. olur mu dedim. yine aynı laf
    bari 3. halo karakterini sulu boya ile yapayım dedim. Asitatlı naylon kağıt aldım. şekli çizdim. sonra falçata ile kesmeye kalktım. o an anladım ki sıfır kask almak insanın ruh ve beden sağlığı için daha önemli, çünkü en can alıcı noktalarda falçata alıp başını gitti. Ayna da kendime baktığımda sağ gözümün seyirdiğini fark ettim. bu projeden anında vazgeçtim.

Sonra şans eseri Atatürk temalı 1-2 kask gördüm. Hem hoşuma gitti. hemde basit di. benim airbrushcu kardeşden , shoei firmasından neyim eksik diyerekten, Hemen kafamda projeler üretmeye başladım.

bir gecelik sil çizden sonra aşağıdaki tasarımda karar kıldım.

Montumu giydiğim gibi tekzenin yolunu tuttum. bir kutu boya alıp döndüm. hepsi kask için değil tabii, kask olursa sıra motora gelecekti.

Bu kaskımın ilk hali çok kirliydi ve bazı yerlerde iyice boyalar silinmişti. zaten raf ömrüde dolduğu için boyada facia olsa bile bir kaybım olmayacaktı. Hemen kaskı parçalara ayırdım.

iş yerinden arkadaşımdan ince su zımparası aldım. ve 2 saat boyunca kaskı ıslatarak zımparaladım.
    Ancak reklamlardaki gibi ovalıyorum ovalıyorum çıkmıyo çıkmıyo olayını yaşadım. anladım ki zımpara çok ince gelmişti.

Sonra biraz daha kalın zımpara kullandım. Bu seferde boya ile birlikte kask ta hafif çizikler oluşmaya başladı.
    Oluşan çizikleri de eski ince su zımparası ile düzledim. kask tertemiz oldu. boyadan tamamen arındırılmış halidir.

Kaskı iyice zımparaladıktan sonra koli bandı ile boyanmaması gereken yerleri bir güzel kapattım.

Astar boya için başımdan şöyle bir olay geçti. Sprey boya varsa illaki astarı da satan vardır dedim.
    Başladım boyacıları gezmeye, 2 büyük avm, 2 büyük hırdavat dükkanı, 10-15 tane de küçük esnaf gezdim.
    hepsinde renk renk boya var. Sprey astar yok. En son marschall esnafına sordum yok dedi. tam çıkarken dönüp bulabileceğim yer var mı dedim. sormasaydım direk eve gidecektim. Marchall toptan satış yerini tarif etti. böylece yeride öğrenmiş olduk. Dükkandan içeri girdim. yüzlerce sprey kutu var. bir tane astar sprey kalmış. çok duygulandım. ağlamak üzereydim. O an da elini biri uzatsa, mahalle karısı gibi kavga ederdim
    15 dk ara ile 3 kat astar attım. kutu üzerindeki prosüdüre uygun olarak 72 saat bekledim. tabii kaskın başında değil

Astarın peşinden 15 dk ara ile 2 kat ince beyaz sprey boya ile boyadım.

Sonra asetatlı kağıtlara kafamdaki şekilleri çizdim. falçata ile şekilleri kesmeye başladım. Kaskdan önce plastik çöp bidonunda denedim. Ancak bazı yerlerden sızma yaptığının farkına vardım. prüzsüz olsun istedim.

Asetatlı kağıt ile bu işin olmayacağını anladım ve reklamcıdan istediğim şekilleri sticker olarak çıkartırdım.
    sticker öncesi gerekli yerlere gerekli boyaları fısladım. yaldız boyanın çabuk kuramadığını belirtmek isterim.

Beyaz kaskın üzerine stickerları yapıştırmaya başladım. Siyah beyazda çok güzel durdu ama kafamdaki projeye göre o kadar da güzel değil di.

Sticker işi de tamam. şimdi dama için kaskın alt kısmını siyaha boyamam lazım.
    Ertesi sabah boyarım dedim ama dayanamadım. indim bodruma, ışığı açtım ampul patladı.
    Bu işte hayır yok vazgeç, yok olur mu keçi inadı, aldım elime ışıldağı bastım boyayı, hava soğuk olduğu için boya biraz katı kalmış, 5 dk çalkalama yapmama rağmen yine de tükürüklü olarak boyayı attı. O anda nasıl sinirlerim bozuldu anlatamam.
    atması ayrı dert bu seferde akmaya başladı. Birde boyayı polisan almışım. Astar marschall gerisi hep casati boya idi. polisanı nasıl aldım anlamadım. hemen taze iken bez ile sildim. birazda ince su zımparası ile üzerinden geçtim.
    % 80 kurtarabildim. evde dama için stickeri yapıştırmaya başladım.

2 gün sonra sabah işe gidecekkken bir baktım 15 dk var. Dedim gece sprey atamam. aksilik olur. sabahtan 1 kat atayım. akşamda 2. katı atarım dedim. Bundan çıkardığım ders söyle 1- koyu rengin üstüne açık boya vurulmaz. 2- işe gideceğin ayakkabı ile boya yapma :D ayakkabıları da kırmızıya boyamışım. her şey yolunda giderken son 3 günde nasıl böyle hatalar yaptım anlamadım. Sanırım göze geldik. her yerde açıklama yaparsan böyle olur. işe olumlu yönden bakıyor ve hatalarımdan ders alıyordum. mutlu günler elbet beni bulacaktı.

Neyseki 2. kat boyada tek renk kırmızı oldu. Buna da şükür demek istiyorum.
    c.tesi sabahtan kırmızıya boyadığım kaskımı pazar günü daha fazla dayanamayaraktan hazırlamaya başladım.
    Aslında tam koruma için çarşamba gününe kadar durması gerekiyordu. Saç kurutma makinası ile biraz daha sıcak uygulamada bulundum. Başladım stickerları çıkarmaya, eee sıcağı yedi ya, sticker lar kaska iyice yapışmış. Çıkartırken izler hep yapış yapış oldu. Peşinden bir hata daha, arka kısımdaki stickeri sökeyim derken bacak arama aldığım kask ince ip ve tüye bulanmıştı. farkında olmadan birde yatağın üstüne attım. Döndüğümde fark ettim ki, kaskın her yeri , kıl, yün , tüy arkadaş ne varsa üstüne yapışmış, bant yardımı ile birazını temizledim. Birde boyalı eller ile beyaz yerlere dokunmayacaksınız. ufak bir iki lekeyi elimle temizleyeyim dedim. daha fazla leke bıraktım. bazı yerleri bu durumda görmezden gelmek en güzeli.

Tüm işlemler bittikten sonra hemen casati vernik ile kaplamaya başladım. 15 dk ara ile 3 kat vernik attım.
    işlem 11:30 gibi bitti. saat başı 5 dk saç kurutma makinası ile sıcak hava tuttum. Akşam üstü belki takar gezerim diye
    Saat 16:00 gibi yağmur yağmaya başladı. Benim için üzücü oldu. neyse sağlık olsun. güzel havada takarız.
    İşçilik benim hiç hoşuma gitmedi. Daha güzel olabilirdi. Umarım siz beğenirsiniz

Diğer Boyalar, Zımpara, falçata, band vb ürünler beleş elde edilmiştir. hesaba eklenemez
    Astar sprey : 7. 95 TL , Beyaz sprey : 9.45 , Siyah Sprey : 9.00 TL , Kırmızı Sprey 9.00 TL , Sticker : 20 TL
    Toplam : 55 TL tuttu. bu kadar masraf yapacağına yeni kask al diyenler olacaktır. Ancak benim için el emeğinin yeri bir başkadır. Ömrü ne kadar az olursa olsun. şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. Daha kaliteli ve güzel işçilikli çalışmalar sizin başınıza diyorum. Saygı ve sevgilerimle.
    Tolga Can Kulakcı
    Paylaşımlarda lütfen isim kullanın. Aksi takdirde telif hakkından peşinize düşerim
    Chronix, cenkito, DünküÇocuK ve 59 diğerleri bunu beğendiler..
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    ellerine saglık tolga 'm harika olmus
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    guzel calısma elinize saglık fakat sarıyı hıc katmayaydınız daha ıyımıs
    İNSTAGRAM = sakalliesnaf - MAİlL = mehmetmerickekec@gmail.com
    MOTOSİKLET = CBF 600 ABS 2007 102K +
    TECRUBE = 250K +

Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ellerine saglık tolga 'm harika olmus
    Eyvallah Cem usta.

Alıntı antilop_skul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    guzel calısma elinize saglık fakat sarıyı hıc katmayaydınız daha ıyımıs
    teşekkür ederim. Sarı renk değil. Altın yaldız. Fotoda sarı gibi duruyor. Ancak yakından altın işleme gibi durmakta, iyi yada kötü o kadar da olsun.
    Daha ilk sprey boya çalışmamız. inşallah daha güzellerini de yaparım. Sonuçta çok şey öğrendim.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

Emek vererek bir şeyler yapmak gibisi yok. Gayet güzel ve anlamlı olmuş ,elinize sağlık
    Benden kaskımın sade görüntüsünden sıkıldım ,bende yapsammı diye düşündüm açıkcası
    Tolga Can bunu beğendi.

DARKSTAR54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x K13- BMW 1200 GS 2008
    düşünürün de dediği gibi, "Amacımız kusursuz olmak değil, başarıya ulaşmak olmalıdır." Onun için, hata yapacağım diye konuşmaktan, yazmaktan ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçme Tolga can... Ellerine sağlık özgün bir çalışma olmuş...
    cenkito, Tolga Can, mehmetmumtaz ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Ellerine sağlık çok güzel olmuş.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    çok güzel olmuş tolga eline sağlık kardeşim daha ne olsun , insanın kendi yaptığı gibi tatlı şey varmıdır ki şu dünyada ?
    Tolga Can bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı DARKSTAR54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşünürün de dediği gibi, "Amacımız kusursuz olmak değil, başarıya ulaşmak olmalıdır." Onun için, hata yapacağım diye konuşmaktan, yazmaktan ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçme Tolga can... Ellerine sağlık özgün bir çalışma olmuş...
    +1 katılıyorum
    Tolga Can bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    Emeğinize sağlık gayet güzel olmuş.
    Tolga Can bunu beğendi.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    afferim tolga gerçekten çok güzel olmuş
    Tolga Can bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende evde badana yapacaktım, kaça geliyon 2 oda 1 salona? :p
    Eline sağlık güzel olmuş Tolga.
    Tolga Can bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Yorumlar için teşekkür ederim. Acayip gaza getirdiniz. Cross kaskıda boyayabilirim

mehmetmumtaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    helal olsun, tolga çok da güzel oldu
    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    ilk deneme için çok başarılı. eline sağlık

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Tek kelime ile mükemmel olmuş bide kendin beğenmemişin bence haksızlık yapma gerçekten çok iyi olmuş
    Kelimelerini yükselt sesini değil, yağmurdur çiçekleri büyüten gök gürültüsü değil.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Eline sağlık güzel olmuş. Temiz iş.
    bu kadar masraf yapacağına yeni kask al diyen olmak istiyorum ayrıca da herşeye rağmen
    mete_han bunu beğendi.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Alıntı Eagle7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek kelime ile mükemmel olmuş bide kendin beğenmemişin bence haksızlık yapma gerçekten çok iyi olmuş
    Fazla mükemmeliyetçi biriyim. Ufak tefek yerlerde boya kaçakları var. Örneğin ay üstünde ufak bir siyah nokta vb. bunlar beni rahatsız eder. bu huyumdan kurtulamadım.

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık güzel olmuş. Temiz iş.
    bu kadar masraf yapacağına yeni kask al diyen olmak istiyorum ayrıca da herşeye rağmen
    Eyvallah teşekkür ederim. 55 TL kaskı yenilemek için güzel fiyat, tadını çıkartır. kardeşime kakalarım. Ekobis kullanırken takar.

Motosikleti
    Mondial 125 MG DELUXE 2011
    Tekk kelimeyle mükemmel olmuş
    Tolga Can bunu beğendi.
    - Aşkım Beni Pahalı Yerlere Götürsene.
    + Tabi İLerde Benzinlik Var Bitanem :D ♥

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    üstad varya süpersin süper
    böyle işlerle uğraşan insanlara bayılıyorum, bende maket motosikelt felan çk ğraşırım. bir gün sizin gibi detaylı anlatıp, koyacağım buraya.
    valla ne yalan söyleyeyim, şu an çok sevdiğim kaskımdan soğudum sizin kaskı görünce
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)