Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yazın kaç numara yağ kullanıyorsunuz ??

Motovento
    REKLAM ALANI
    cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Merhaba motosiklet Dostları...

2010 model windy s 125 motosikletim var. Ben normal olarak Muğla daha sıcak bi yer olduğu için internetteki araştırmalarıma dayanarak, yazları 15w-50 yarı sentetik yağ kullanıyordum
    . Yalnız motosiklet ustam, 10w-40 kullan 4 mevsim , kalın yağ kullanma diyo. Dedim 10w-50 var her derde deva onunda 10 ile 50 arasında farkın fazla olması nedediyle yağın içine kalınlaşması için daha fazla yabancı madde giriyormuş , o yüzden çokta sağlıklı değilmiş.

10w-40 zaten 40 dereceye kadar korumuyomu motoru , Muğla zaten yazları 40 dereceyi geçiyo

Bu konuda tecrübeli arkadaşlarında görüşünü almak istedim Yardımcı olursanız sevinirim
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şahsen ben yazın 20w 40 kullanıyorum kışın 10w 40 kullanıyorum gayet memnunum izmir yazının sıcağının muğladan pek aşağı kalır yanıda olmadığını düşünürsek yaz için 20w 40 ideal kalınlıkda gibi geliyor bana
    Tam35scream ve cesur509 bunu beğendiler.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    eylul ayından nısana kadar 10w-40 nısandan eylul ayına kadar da kıs oldugu ıcın 10w-40 kullanıyorum nedenını sorma bılmıyorum
    Vrtsa ve cesur509 bunu beğendiler.
    www.erkakurye.com

Şu yağ şu dereceye kadar korur demek yanlış olur.10-40 yağın kalınlığı,vizikozitesi,donma noktası gibi bir sürü şeyi anlatıyor.Motosikletinizin kullanma kılavuzunda yazan yağı kullanmanız her zaman en iyi sonucu verecektir diye düşünüyorum.Motosikletler yapıları itibarı ile çok farklı sıcaklıklara,basınçlara,zorlanmalara mağruz kalıyor.Bu da kullanılan yağın önemini arttırıyor tabi ki.Ben de cub motosikletimde 10-40 castrol yarı sentetik kullanıyordum.Memnun kaldığım yağdı.Herhangi bir sorun yaşamadım.Ama kullanım çok önemli.Ben maksimum7000 devirlere çıkarken benim motosikletimin 2 katı devir çevirebilen çılgın aletler var. Bunlar da hangi yağı kullanmamız gerektiği konusunda kafa karıştırıyor.Kullanma kılavuzunda yaz ve kış aylarında kullanman gereken yağlar yazıyorsa sorun yok derim.
    cesur509 ve HUN bunu beğendiler.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    oh be arkadaş. ne güzel konu açmışsın. yazın geleceğine olan inancımı yitirmek üzereydim ki fikriyatımda tomurcuk çiçekler açtı konunu görünce
    Zippo's ve cesur509 bunu beğendiler.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    bodrud muğladan daha sıcak yazın 20 w 50 kışın 10w40 , 15w40 falan kullanıyorum. Bi sorun yok.
    cesur509 bunu beğendi.

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    celal abi sen yazın 15/50 kışın 10/40 kullanmaya devam et hiçbir sıkıntı olmaz sen bana güven sen zaten kaliteli marka motul kullanıyon o yağ on numara yağ
    cesur509 bunu beğendi.
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Tam35scream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE500
    Antalyadayım 20/40 kullanıyorm. Sıcaklarda 10/40'ın pek sağlıklı olmadığını okumuştum
    cesur509 bunu beğendi.
    Kalbin Kaldırmıyorsa Fazla Acıyı, Tutmayacaksın GÖZTEPE'yi Hacı !! G.A.G.S!!!
    Sadece Ahmaklar Kask Takmaz

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu yağ şu dereceye kadar korur demek yanlış olur.10-40 yağın kalınlığı,vizikozitesi,donma noktası gibi bir sürü şeyi anlatıyor.Motosikletinizin kullanma kılavuzunda yazan yağı kullanmanız her zaman en iyi sonucu verecektir diye düşünüyorum.Motosikletler yapıları itibarı ile çok farklı sıcaklıklara,basınçlara,zorlanmalara mağruz kalıyor.Bu da kullanılan yağın önemini arttırıyor tabi ki.Ben de cub motosikletimde 10-40 castrol yarı sentetik kullanıyordum.Memnun kaldığım yağdı.Herhangi bir sorun yaşamadım.Ama kullanım çok önemli.Ben maksimum7000 devirlere çıkarken benim motosikletimin 2 katı devir çevirebilen çılgın aletler var. Bunlar da hangi yağı kullanmamız gerektiği konusunda kafa karıştırıyor.Kullanma kılavuzunda yaz ve kış aylarında kullanman gereken yağlar yazıyorsa sorun yok derim.
    Dediklerinize katılmakla birlikde şöylede birşey duydum

Motosikletler üretildiği ülke şartlarında sarf malzeme hesabı yaparlar örneğin yağ hava filtresi vs gibi o nedenle soğuk iklim şartlarında üretilen motosikletin kitapçığında yaz kış ince yağ kullanmayı önerirken başka bir sıcak iklimde üretim yapan motosiklet firması kendi memleketi şartlarında kullanım klavuzu hazırlıyor. Yani kendi ülkesinden ihraç ettiği her ülke şartları için ayrı kullanım klavuzu ve değerler hazırlamıyor. Bunun arabalardaki örneği ise bir dönem türkiyeye gelen lada samara otomobillerdi rus yapımıydı ve rusyada hava hep soğuk olduğundan araçta ekstra bi su soğutma sistemi yoktu bu nedenlede o koşullarda hiç hararet yapmazdı. Ancak gel gelelim antalya izmir gibi sıcak memleketlerde ise yollarda bolca hararet yapmış lada samara görmek mümkün.

Diye anlatmıştı bi arkadaşım ama cidden öylemidir değilmidir emin değilim. Ancak kitapçıkda yazandan çok kalın yada çok ince yağ konulmadığı sürece sorun olmayacağı düşüncesindeyim
    cesur509 bunu beğendi.

semih26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir kaç saat önce değişti yağım 15-50 koyduk
    cesur509 bunu beğendi.

Motosikleti
    Çok yakında...
    Cevap yazan arkadaşların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Bazı arkadaşlar 20w 40 önermiş , baştaki 20w çok kalın değilmi peki Çünkü baştaki sayı (20w) soğuktaki kalınlığını -sondaki sayıda ( 40 ) yüksek sıcakta ne kadar inceldiğini gösteriyo olması lazım

15w 40 yağ var castrolun kullanmadım ama kullanan arkadaşlar ,bu yağın yaz sıcağından etkilendiğini ve inceldiğini söyledi özellikle vites geçişleri kemikli oluyormuş.

10w 50 ' ye ne diyosunuz peki Hem yaz hem kış ??

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:26 ----------

Alıntı fat280 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    celal abi sen yazın 15/50 kışın 10/40 kullanmaya devam et hiçbir sıkıntı olmaz sen bana güven sen zaten kaliteli marka motul kullanıyon o yağ on numara yağ
    Vallaha Fatihcim kafam karıştı servisin bu şekilde konuşması yüzünden
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10w 50 ' ye ne diyosunuz peki Hem yaz hem kış ??[COLOR="Silver"]
    hocam ben motorumda yazında kışında 10-50w ipone full katana kullanıyorum. dediğin gibi baştaki 10 motorun soğukkenki vizkozitesi, sondaki 50w dayanabilceği sıcaklığı ifade ediyor. şöyle diyeyim. kışın erciyeste erzurum palan dökende geceleri -25leri gören yerde, yazın gölgede 40-45 derece gören dubai gibi bir şehirde yaşamıyorsanız; bu yağ derecesi 4 mevsim ideal bir yağ olacaktır.
    cesur509 bunu beğendi.

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı Dogan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ben motorumda yazında kışında 10-50w ipone full katana kullanıyorum. dediğin gibi baştaki 10 motorun soğukkenki vizkozitesi, sondaki 50w dayanabilceği sıcaklığı ifade ediyor. şöyle diyeyim. kışın erciyeste erzurum palan dökende geceleri -25leri gören yerde, yazın gölgede 40-45 derece gören dubai gibi bir şehirde yaşamıyorsanız; bu yağ derecesi 4 mevsim ideal bir yağ olacaktır.
    Güzel yağ. Haklısınız bu konuda

kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    yazın hava sıcak motrda çok ısındığı için mobil 20-50 kullanıyorum 4 zamnalı 2 zamanlıda süper uyumlu kışında kullandığımda 10-40 kullanıyorum..ama yazın kesınlıkle 20-50 tavsiye ederim..
    cesur509 bunu beğendi.
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap yazan arkadaşların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Bazı arkadaşlar 20w 40 önermiş , baştaki 20w çok kalın değilmi peki Çünkü baştaki sayı (20w) soğuktaki kalınlığını -sondaki sayıda ( 40 ) yüksek sıcakta ne kadar inceldiğini gösteriyo olması lazım

15w 40 yağ var castrolun kullanmadım ama kullanan arkadaşlar ,bu yağın yaz sıcağından etkilendiğini ve inceldiğini söyledi özellikle vites geçişleri kemikli oluyormuş.

10w 50 ' ye ne diyosunuz peki Hem yaz hem kış ??

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:26 ----------

Vallaha Fatihcim kafam karıştı servisin bu şekilde konuşması yüzünden
    abi sen boş ver ustayı sen beni dinle ve eski düzen devam et kışın 10/40 yazın 15/50 he bak 10/50 de olur yaz kış kullanabilirsin hiçbir sıkıntı olmaz castrol yada ipone
    cesur509 bunu beğendi.
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Motosikleti
    Çok yakında...
    Arkadaşlar castrol müşteri hizmetlerini aradım ve durumu anlattım , onlarda kısa bir süre sonra bana geri dönüş yaptılar.

Bizim 125 cc motosikletlerde 10w-40 ın daha uygun olduğunu ve yaz kış yani 4 mevsim kullanılabileceğini söyledi. 10w-40 ın sonunda bulunan sayı (40) Bizim bildiğimiz gibi 40 dereceye kadar korur anlamına gelmiyomuş. Yüksek sıcaklıklarda 40 numara kadar inceldiğini belirtiyormuş. Demekki bundan sonra 4 mevsim 10w-40

Yüksek cc ler için farklı olabileceğini belirtti , racing tarzı motorlar gibi

Tekrar burada bilgilerini benimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum saygılarımla , tekeriniz düz bassın

_SpartacuS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    Ben paylaşmaktan bıktım siz sormaktan bıkmadınız

Araştırma da yaptım Siz zahmet etmeyin;

Alıntı y.infernal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://img30.imageshack.us/img30/828...tyatablosu.jpg

Yaşadığın bölgenin hava sıcaklığı 40 ile -20 derece arasındaysa en iyisi 10w 40 olur. 50 ile -20 derece arasındaysa 10w 50 iyidir. -30 dan daha soğuk havada yaşıyorsan 0w30

Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz, İç Anadolu: 10w40
    Doğu Anadolu:5w 40 - 0w 30
    Güneydoğu Anadolu: 10w 50
    cesur509 bunu beğendi.
    ....

Motosikleti
    Çok yakında...
    Tamam bende söylediğiniz gibi aynı sonuca vardım yaz kış 10w 40 . Teşekkürler

skrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Merlin S 150
    Sevgili Hemşehrim,
    Castrol 4T 10/40 Tek geçerim. 125cc için yeter de artar bile. Muğla / Fethiye gibi sıcak bir yerde ben hiç çekinmeden yazları dahil kullanıyorum.
    "Adım, Admin..."

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı skrc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Hemşehrim,
    Castrol 4T 10/40 Tek geçerim. 125cc için yeter de artar bile. Muğla / Fethiye gibi sıcak bir yerde ben hiç çekinmeden yazları dahil kullanıyorum.

Teşekkür ederim Hemşerim verdiğin bilgi için , saygılarımla

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)