Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hortum patladı (fotoğraflı)

Motovento
    REKLAM ALANI
    RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Geçen gün yolda giderken deponun altından cızırtıyla karışık bir ses gelmeye başladı. Egzoz bağlantı noktasından şüphelendim kontrol ettim gevşeklik yok. Aklıma gelen diğer yerleri kontrol ettim ama ses devam ediyordu. 2 gün önce seyir halindeyken ses bir anda değişti cızırtıdan patırtıya döndü ve motorda biraz rahatladı. Kontrol edince hortumun patlamış olduğunu gördüm, parmağımı delik yere bastırdığımda ses normale döndü ve sorunun kaynağını bulmuş olmakla ben de rahatladım.

Normalde hemen değiştirirdim ama motorun rahatlaması beni düşündürdü ve biraz gözlemlemeye karar verdim şuan çatara patara gidiyoruz :D Hortum, hava filtresinin borusuyla depodan gelen borunun birleşimini motora bağlıyor. Bu hortumun görevi tam olarak nedir, patlamasıyla meşhur iptal edilip yeri tıpalanan hortum bu mu?

Patlayan kısım

Diğer taraftan görünümü
    kordinaryus bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    egr geri dönüşüm kısmı yanmamış gazların karbüratöre yollanıp tekrar motordan geçirilerek emisyon değerlerini düşürmesi için yapılan bir sistem o yüzden motor biraz daha iyi gider eğer komple kurluyum dersen bloktan çıktığı yere metal conta karbüratörden giren yeride hortumu kesip ısıtırak körelttinmi tamamen iptal etmiş olursun sonrasında bi karbüratör ayarı yaptır ama sonuçta ne farkedicek dersen motor daha rahat ve vuruntusuz çalışır

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    katalizör hortumu patlayan şey,artık emilsyon ölçümü kalktığı için motorlarda kullanmanın anlamı yok,bloktan çıkan metal hortumu köreltirsen sorun kökten çözülmüş olur.
    berk_cglr ve kordinaryus bunu beğendiler.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O patlayan borunun içine silikon sürüp köreltmeye çalıştılar benim motorda, silikon uzun zaman sonra sıcaktan erimiş ve borunun içinde yayılmış.

Dikkat et sende de yapmasınlar aynısını.

Onu iptal edersen üstteki 2 arkadaşın da dediği gibi motor daha rahat çalışır ve vuruntu yapmaz.
    berk_cglr ve kordinaryus bunu beğendiler.

Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Cevaplar ve uyarı için teşekkürler. Motorun son zamanlarda 5. Vites üst devirlerdeki performansı biraz düşmüştü, bu düşüş az olsa da sollamalarda hissediliyordu. Motor hortumu patlatıp kendini rahatlattı şuan 5. Vites üst devirler eskisi gibi. Bu açıdan güzel ama şimdi gazı bıraktığım anda motorda patlamalar başlıyor önceden bukadar değildi

Hortumun değişimi iki kelepçeye bakıyor. Bugün hortumu değiştirip bikaç gün de öyle gözlemleyim bakalım nasıl olacak. Yeni hortum olumsuz etki ederse iptal ediyim.

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bi an korktum hava filitresinden gelen bi hortummu diye. Ordan tozu, toprağı motor buloğuna alırmı diye ama arkadaşkar katalizör hortumu demiş ☺

Peki böyle bi iptal yarın öbürgün muayene, egzoz emisyonda filan sorun çıkarırmı ???

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Düzgün çalışan ve de uzun ömürlü bi sistem olmadığından geri dönüşüm sistemi kısa sürede iptal edilir. İptal etmezsen böyle 15 günde bir hortum değiştirirsin.

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    aha valla benim motorda diyafram sandığım şey. içi neden simsiyah diyordum samet usta da dedi egr valfi diye. burada da herkes iptal edebilirsin demiş. ben de ilk olarak onu takmadan toplayacağım motoru o zaman.

Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Motor gelecek ay 4 yaşına giriyor ilk kez patladı ama 15 günde falan patlarsa kesin iptal ederim. İptali nasıl yapmalı peki, motor kısmındaki boruyu kaynakla kapatsam diğer tarafta da hortumu ısıtıp uçlarını birleştirsem olurmu?

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    olur kaynak yerine oraya metal conta tarzı kestir öyle yaptır olaki satarsın vs belki tekrar kullanmak ister milletin ne yapıcağı belli olmaz :D

Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olur kaynak yerine oraya metal conta tarzı kestir öyle yaptır olaki satarsın vs belki tekrar kullanmak ister milletin ne yapıcağı belli olmaz :D
    O da doğru alım satımlarda her türlü fantaziye açık olmak gerek

Alıntı kordinaryus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aha valla benim motorda diyafram sandığım şey. içi neden simsiyah diyordum samet usta da dedi egr valfi diye. burada da herkes iptal edebilirsin demiş. ben de ilk olarak onu takmadan toplayacağım motoru o zaman.
    Hortumu hiç takmayınca baya ses çıkıyor. Haftalardır çatara patara gidiyordum Hortumsuz bi dene motor hoşuna giderse iptal et.
    2 gün önce hortumu değiştirdim. Dün yağmur vardı bugün denedim motoru. Son viteste 300 devirlik bi düşüş var onun dışında şimdilik iyi, ama kendi sesini özlemişim motorun

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler