Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hidrolik fren,diski tutamıyor kaçırıyor...

Motovento
    REKLAM ALANI
    sonofwind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zongshen Zs 200 ve Honda Transalp xl650v
    Slm arkadaşlar.Off-kart kart projem vardı bitirdim.Lakin fren de bir problem var.125 mt freni kullanıyorum.Freni köklesem bile kesinlikle kitlemiyor.Fren hidroliği tam.Kaliperler frene tam dayanıyor.Fakat diski kaçırıyor ortada bi yağ kaçağı filan da yok sistemin havası da alındı ama hatayı bulamadım.Disk paslı biraz ondan olabilir mi.?burada da fren merkezi yatay değil dikey kullanıyorum pedal gibi iyi denk geliyor ayağıma.Acaba bu kullanımın da bi etkisi var mı?Lütfen yardım.....
    ÖFKE GEÇİCİ BİR ÇILGINLIKTIR;HÜKMETMEYE BAK,YOKSA O SANA HÜKMEDER.
    HORATIUS

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

kampana iç kısmı tornalat balataları üzerinde iken tornalat iki kısımda tam olarak kampana içinde tam yüzey sürtünsün veya hafif frene basarak yol katet balata ve kampana yüzeyleri alışsın.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı sonofwind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaşlar.Off-kart kart projem vardı bitirdim.Lakin fren de bir problem var.125 mt freni kullanıyorum.Freni köklesem bile kesinlikle kitlemiyor.Fren hidroliği tam.Kaliperler frene tam dayanıyor.Fakat diski kaçırıyor ortada bi yağ kaçağı filan da yok sistemin havası da alındı ama hatayı bulamadım.Disk paslı biraz ondan olabilir mi.?burada da fren merkezi yatay değil dikey kullanıyorum pedal gibi iyi denk geliyor ayağıma.Acaba bu kullanımın da bi etkisi var mı?Lütfen yardım.....
    resim vs yokmu üstad merak ettim projeni ? balata konusunda ince jımparayla diski ve balataları inceden zımparalayıp denersen sanırım düzelecektir
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resim vs yokmu üstad merak ettim projeni ? balata konusunda ince jımparayla diski ve balataları inceden zımparalayıp denersen sanırım düzelecektir
    Olmaz mı çok var roll cageleri yapmadım daha ama olsun şu fren işi olsun hemen koyacağım basit bir yöntemle yaptım.adım adım çektim.
    HORATIUS

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    bahsettiğin arka fren mi hocam?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Fren merkezini yatay kullanıyorum demişsin. Bu pozisyonda, fren merkezinin hidrolik çıkışı yaptığı hortum bağlantı noktası hidrolik kabında hava olan kısma denk geliyorsa kısmen hava pompalayacağı için boşta fren basıp yükte yeteri kadar basınç sağlamayabilir. Gerçi yatay kullanıyorum dediğini tam olarak anlayamadım ama sorunun fren merkezi/hidrolik kısımda mı, yoksa fren diski/balata kısmında mı olduğunu şöyle anlayabilirsin. Kaliperi diskten söküp balataların arasına zarar vermeyecek şekilde bir levye olarak kullanabileceğin tornavida vs. bir şey sokup fren basılıyken balataların arasını çok fazla güç uygulamadan açmayı dene. Fren basılıyken açamaman gerekir. Eğer açılıyorsa sorun yukarıda bahsettiğim gibi ya da fren merkezi bozuk olabilir. Tabi sistemde hava olmadığını varsayıyoruz.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    dostum hıdrolık haznenın ıcıne eskıdende olsa 3...5 damla normal yag karısmışsa bile sıkıntı yaşatır,
    komple sok hıdrolıgı boşalt,
    hava vur ve sonra yıne toparla ve hıdrolık doldur,
    asagıdan acınca hıdrolık geldıgını gordugunde kapat ve havasını al,
    sorun kesılecektır,
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren merkezini yatay kullanıyorum demişsin. Bu pozisyonda, fren merkezinin hidrolik çıkışı yaptığı hortum bağlantı noktası hidrolik kabında hava olan kısma denk geliyorsa kısmen hava pompalayacağı için boşta fren basıp yükte yeteri kadar basınç sağlamayabilir. Gerçi yatay kullanıyorum dediğini tam olarak anlayamadım ama sorunun fren merkezi/hidrolik kısımda mı, yoksa fren diski/balata kısmında mı olduğunu şöyle anlayabilirsin. Kaliperi diskten söküp balataların arasına zarar vermeyecek şekilde bir levye olarak kullanabileceğin tornavida vs. bir şey sokup fren basılıyken balataların arasını çok fazla güç uygulamadan açmayı dene. Fren basılıyken açamaman gerekir. Eğer açılıyorsa sorun yukarıda bahsettiğim gibi ya da fren merkezi bozuk olabilir. Tabi sistemde hava olmadığını varsayıyoruz.
    yukarda bahsettiğiniz hava kısmına denk gelme ihtimali akla yatkın geliyor.Fakat hidroliğin gececeği kısım hava kalacak sekilde boşta değil.Pompa kısmı arasında hava kalacak şekilde.Çünkü scooterlerdaki gibi olması gerektiği şekide yatay değil dik duruyor bende fren merkezi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:32 ----------

Havasını dah önceden almıştım dolulu hidrolik geliyor.Lakin daha sonra kendi kendine sistem elemanları birbirinden ayrılmasa bile hava yapar mı.?
    HORATIUS

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    ya hava var havayı tam alamadin borularinda hava kaldı ya da fren merkezin kaçırıyor..fren pedalını nasıl koyarsan koy sonuçta hidrolik sistemin ufak bir basmada bile sert tepki vermesi gerekir önemli olan merkezin ve hortumlarin hava kalmayacak şekilde yerleştirilmis olması

Motosikleti
    Slm arkadaşlar bir durumu bahsetmeyi unuttum.Daha önce başka bir projemde kullanmıştım ve her hangi bir sorun yoktu.Sistemi araçtan söktüm birkaç ay öğle durdu ama fren elemanlarını kesinlikle birbirinde ayırmadım disk haric.Şimdi fren kolu sonuna kadar dayanıyor.Sanki boşta sıkılıyor gibi kolay sıkılıyor.Bu hidrolik azlığına mı işaret ki birkaç kere hava kontrolü yaptığım için biraz hidrolik boşaldı yada hala hava mı var?Kesinlikle fren kolu sertleşmiyor.İşin kötüsü hidrolik eklemeye kalksam üst merkezin vidaların kafaları da bozuk.Başka yerden ekleme sansım da yok herhalde.Bu son durumda sistemde hava mı var yoksa hidrolik azlığı mı?Saygılarımı sunarım...
    HORATIUS

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    vallaha hocam 200gy modellerinin fren merkezleri zaman zaman sıkıntı yaşatabiliyor, bazen de eğer güzel ayarlandıysa kaçak filan yoksa hidrolik yağı koymayı unutur, satana kadarda kullanabilirsin. büyük ihtimalle havasını alayım derken hidroliği bitirmişsindir. dediğim gibi çok lanet durumları var, oyüzden frenle ilgili sorunları ben hep ustama yaptırmışımdır. bir keresinde havasını alıp ayarlaması neredeyse yarım saati buldu, sonrasında satana kadar problem yaşamadım.

Motosikleti
    Arkadaşlar problemi çözdüm garip gelecek ama alttan hava almama rağmen düzelmedi ama olmaz ya üsteki merkezden bi de hava alayım dedim bir baktım ki tıs sesi ve işlem tamam.Artık spin atacak kadar kazıklıyor.Ayrıntılı denemedim ama oldu gibi.Artık arazide bakacağız duruma.İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkürler.
    HORATIUS

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)