Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

850 Kilometrede motorum (scooter) marş basmıyor...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Emodog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    Herkese Selamlar olsun

Ben İzmir'den 17 yaşında genç bir kardeşinizim(Adım Emircan) ve bir sorun ile karşı karşıya kaldım

850 kilometredir mondial 150 mash(ilk motorum) marş basmıyor.farlar sinyanller normal onlarda sorun yok.Arkadaşın aküye takviye yaptım ondan sonra marş iptal basıyom marş motoru ya dönüyo ya dönmüyor motor marş almıyor.(ayak ile maşallah yarım tekmede çalışıyor).Bu arada takviye yapmadan öncede kaçırıyordu.Bunun hakkında beni bilgilendirirmisiniz. (ben marş motorunun kömürlerindendir diye tahmin ediyorum sizede danışmak istedim).

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim saygılar...
    Sür gari

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    Akü ne alemde ? marş dinamosunu değiştir derim.
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

!Lk£® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    mondiallerdeki kısır döngü kardeş.
    151rs kullandım bende.
    sabah 8 de işim düştü kışın cıkardım hava -2 -3 civarında.çalışmadı.üstaya götürdüm aküyü fazla marş bastığım için bitirmiştim.şarjdan sonra direk 2 basmada aldı.
    ya diyorum soğukta çabuk boşaltıyor aküyü(ki zayıf bi ihtimal, senin de dediğin gibi marş basıyordu)
    yada bu motor 0 derece altı motor değil
    Mondial 151RS ( 2009-2010) = 7.500Km
    Honda CBR 125R (2011,2016) = 27.000Km
    Yamaya YZF R25(2016, ∞) = 5550Km

BestMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb125e
    Marş kömürü fln değildir marş onlarda kömür değil komple marş motoru değişir... Ancak ne şekilde basmıyor çat diye sesmi çıkartıyor motor bölümünden anlıyorsan marş selonedi oda şu linkteki resimde var http://www.google.com.tr/imgres?q=ma...1t:429,r:2,s:0 Kırmızı ve siyah renkte olan to battery to starter motor yazan yeri birleştirmek için tornavida tak marş çeviriyorsa marş motorunda sorun yoktur aküne bakabilirsin aküdede sorun yoksa bu seloned bozuktur inşallah anlatabilmişimdir kolay gelsin
    Agacım voltamız.. Hazır hep olmamız...

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    götür servise garantiden degiştirsinler. soruna geçici çözüm degil kalıcı çözüm bulsunlar. servisi sıkıştır.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı !Lk£® adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondiallerdeki kısır döngü kardeş.
    151rs kullandım bende.
    sabah 8 de işim düştü kışın cıkardım hava -2 -3 civarında.çalışmadı.üstaya götürdüm aküyü fazla marş bastığım için bitirmiştim.şarjdan sonra direk 2 basmada aldı.
    ya diyorum soğukta çabuk boşaltıyor aküyü(ki zayıf bi ihtimal, senin de dediğin gibi marş basıyordu)
    yada bu motor 0 derece altı motor değil
    Mondial'lerle ne alakası var, diğer markalarda akü bitmiyormu ?
    Zayıf aküyü dondurucu soğukta bırakırsanız değil şarjı boşalmak sulu akü ise çatlayıp bozulur bile. Çok fazla marş bastıysanız sonrasında en az 2 saat motoru çalıştırmanız gerekli yoksa motor yeniden buz gibi soğursa ve dondurucu havanın da etkisiyle aküde soğuk motoru çalıştırmak için yeterli enerji olmaz.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Alıntı sezer aykaç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    götür servise garantiden degiştirsinler. soruna geçici çözüm degil kalıcı çözüm bulsunlar. servisi sıkıştır.
    servis en mantıklısı bu km motorlar için...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    Alıntı BestMachine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş kömürü fln değildir marş onlarda kömür değil komple marş motoru değişir... Ancak ne şekilde basmıyor çat diye sesmi çıkartıyor motor bölümünden anlıyorsan marş selonedi oda şu linkteki resimde var http://www.google.com.tr/imgres?q=ma...1t:429,r:2,s:0 Kırmızı ve siyah renkte olan to battery to starter motor yazan yeri birleştirmek için tornavida tak marş çeviriyorsa marş motorunda sorun yoktur aküne bakabilirsin aküdede sorun yoksa bu seloned bozuktur inşallah anlatabilmişimdir kolay gelsin
    marşa basıyom marş motoru hiç dönmüyor döncek gibi yapıyor dönmüyor sanki birşey onu iktiriyor ama gücü yokmuş gibi ıkınıyor ama tepki yok

---------- Post added at 08:31 ---------- Previous post was at 08:27 ----------

Bir şey daha danışmak istiyorum.

Motorumu teknik servis elemanından teslim aldım imzamızı attım alırken sağına soluna bakmadım.Birde ne göreyim plastiklerde kırık ce sıyrıklar var.Aldığım yere götürdüm mondial böyle teslim etti biz napalım dedi. Mondiali aradım oda kabul etmedi bizene edası ile konuştu.Gidon 3 kere açıldı ön frene bastınmı gidon 3 parmak öne gidiyor(boşluk).Motor rolantide aynanın netliğini bozacak şekilde aşırı titriyor geçer dediler geçmedi acaba ben tüketici haklarına baş vurabilirmiyim bu durumda ?
    Sür gari

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mondial'lerle ne alakası var, diğer markalarda akü bitmiyormu ?
    Zayıf aküyü dondurucu soğukta bırakırsanız değil şarjı boşalmak sulu akü ise çatlayıp bozulur bile. Çok fazla marş bastıysanız sonrasında en az 2 saat motoru çalıştırmanız gerekli yoksa motor yeniden buz gibi soğursa ve dondurucu havanın da etkisiyle aküde soğuk motoru çalıştırmak için yeterli enerji olmaz.
    mondial 2 gün bekledi -2 -3 de çalışmadı.
    honda 1 ayı geçti sabah 8 de -5 derecede(bilkent gibi bir dağda)yatıyor.tek marşa aldı.
    çin kötü demem ama aradaki farkı biraz da olsa anlamanı umarım.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Çok normal, sen zaten çin malı motor alarak bunları yaşayacağını peşinen kabul etmen gerek.
    Marş basmaması daha iyi günlerin... Motorunun yolda giderken ortadan ikiye ayrıldığı yazını okumayız inşallah.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok normal, sen zaten çin malı motor alarak bunları yaşayacağını peşinen kabul etmen gerek.
    Marş basmaması daha iyi günlerin... Motorunun yolda giderken ortadan ikiye ayrıldığı yazını okumayız inşallah.

bu cavap beni bitirdi artık motoruma falan binemem ben piskolojik olarak 0'ın altındayım.İmkanlar bunu gösterdi mecbur kaldık bunu almaya hoş ben bunu almıcaktım bunun yerine 150 mc veya cbf alıcaktımda arada babam sürecekti dedi bu yaştan sonra vitesle uğraşamam dedi bunu aldık(kendisi 1993 yılında 0 mz 350 almış binmiş dolaşmış zevkini almış bizi o zevkten mahrum etti ya hadi hayırlısı)

---------- Post added at 12:40 ---------- Previous post was at 12:36 ----------

sanırsam motorun marş motorunda değilde farklı bir arza olduğunu tespit etmek üzereyim arka freni basıpta marş yaptınızmı almıyor.Ama ön frenle bastığınızda alıyor buda enteresan
    Sür gari

BestMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb125e
    Valla arkadaş bende 3 tane mondial var sorun çıkartmıyor çocuğum gibi bakıyorum çin olduğunu kabul ediyorum ama her parçasınıda buluyorum maşallah bi tek bimde yok parçası Ben çin min motorlarımla mutluyum götürüyor mu götürüyor ha honda olmuş ha mondial şuan senin kullandığın motorun en önemli parçası granaj mondial bu üretimde granajlara yüklenmiş kırık varsa servis sonrasında kabul etmiyorlarsa şikayet et bence... Çin diye kötüleyen arkadaşlar dediğiniz markalarında parçası dudak uçurtuyor + Servis olayıda fason Allah size kolaylık versin
    Agacım voltamız.. Hazır hep olmamız...

Motosikleti
    YZF R25
    yolda bırakmadı allah var, ama hava hortumu atıp kamyon gibi ses mi çıkartmadı, kışın çalışmayıp işlerimden alı mı koymadı.ilk aldığımda lastiği nasıl olduysa direk katlayıp 1 1,5 yıl boyunca patlak lastikle mi gezmedim.
    tabiki bunların hepsi hondada olabilirdi, ama olmadı.
    2 sine de binen birisi olarak kıyaslamayı pek doğru bulmuyorum.
    bende çok sevdim, çocuğum gibi baktım.ama yetmiyor bazen..
    motoru aldığımdan beri sadece 2 defa rutin bakıma götürdüm o da 40 50 civarında.mondial in bu km ye kadar bana çıkardığı masraflar azımsanacak kadar değildi inanın

Motosikleti
    Yamaha BW's 100
    anırsam motorun marş motorunda değilde farklı bir arza olduğunu tespit etmek üzereyim arka freni basıpta marş yaptınızmı almıyor.Ama ön frenle bastığınızda alıyor buda enteresan söyledigin şekilde ise arka fren müşürün bozulmuştur arka fren lambanda yanmaz 5liraya müşürü degiştir
    99 model BW'S 100

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    arkadas motoru ile ilgili sorunu dile getirmiş honda mondial tartışmasıyav valla çin malı motorcu konu açmaya görsün hemen kıyaslama yapıyosunuz..hondanin yeri belli mondialin yeri belli..elinde imkan olsa almazmi adam hondayi..hayret yanii ..

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı Emodog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu cavap beni bitirdi artık motoruma falan binemem ben piskolojik olarak 0'ın altındayım.İmkanlar bunu gösterdi mecbur kaldık bunu almaya hoş ben bunu almıcaktım bunun yerine 150 mc veya cbf alıcaktımda arada babam sürecekti dedi bu yaştan sonra vitesle uğraşamam dedi bunu aldık(kendisi 1993 yılında 0 mz 350 almış binmiş dolaşmış zevkini almış bizi o zevkten mahrum etti ya hadi hayırlısı)

---------- Post added at 12:40 ---------- Previous post was at 12:36 ----------

sanırsam motorun marş motorunda değilde farklı bir arza olduğunu tespit etmek üzereyim arka freni basıpta marş yaptınızmı almıyor.Ama ön frenle bastığınızda alıyor buda enteresan
    Dostum iyi niyetli birine benziyorsun, yol yakınken geri dön bence. Hem o motor 2 yıl garanti değilmi, belki ücretsiz yaparlar ve sende motoru elden çıkarır kendine iyi bir motor bakarsın.
    İlla Scooter dersen sana 2.el Suzuki An125 tavsiye ederim, eğer peşin param yok dersen git HONDA'ya PCX 125 al, Tamamına kredi kullanabiliyorsun Ayda 200tl ödersin en fazla ama sorunsuz ve kaliteli bir motora binersin.
    Unutmaki hayat zaten kısa, herşeyi kafana takma.

"Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    şu ana kadar gelen yorumlar çok hoştu çok teşekkür ederim nasıl bir iş ise(bende anlamış değilim) motorumu götürdüm servise adam ver anahtarı dedi tekte aldı oha vay be falan dedim 2 gündür çalışmıyordu bu dedim adam aha çalıştı lan işte dedi gidiyom ben dedim ve gittim.Şimdi tekte alıyor maşallah. Deryali "Dostum iyi niyetli birine benziyorsun" demişsiniz teşekkür ederim.Scooteri babam aldı dediğim gibi biz cbf yada honda 110 cc scooter alıcaktık izmir yükseliş 6 ay yapabiliriz diyince alamadık :( babama diyorum baba 2.el ybr cbf ile takaz yapalım diyorum babam konuşma lan dingil aldırdın bin işte en az 5 6 yıl konuşma dedi bende sevmeye bakıyorum.Her işte bir hayır vardır bu arada korumalı mont alıcam ne gibi hususlara dikkat etmeliyim ? bilgilendirirmisiniz
    Sür gari

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Senin motor doktoru görünce korkudan iyileşmiş anlaşılan.

Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin motor doktoru görünce korkudan iyileşmiş anlaşılan.
    öyle oldu hayatımda hiç bu kadar şaşırmamıştım. Herhalde yüz ifadem komedi olmuştur
    Sür gari

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    fren müşüründe arıza var. 3-5 liralık bir malzeme.

zc ile 15.500 km yapan biri olarak 1 aydır soğuk altında yatan motor 2. marşta aldı. hava -6 derece. çin işi şans ve bakım işi. ustan iyiyse ucuza motor zevki yaşarsın.

@deryali: şasisi kırılan motor zc. 17 ayda 6 şase kırılması gördüm. bunun tek nedeni amortisörlerin dandikliği. ybrnin ön amortisörü 8 parmak esnerken zcninki 3 parmak esniyor. aradaki bu yük zcnin gidonun hemen altındaki ana şasi demirine biniyor. bu yüzden şasi eğiliyor ve ya kırılıyor. aynı yol da aynı hızlarda aynı çukurlara girdiğim ve sahip olduğum 2 motorun karşılaştırmasını yapıyorum. laf ola beri gele değil.

eğer ybr amortisörleri ve motor kısmının kalitesi zcde olsaydı zcyi ömür boyu kullanırdım. zc çift kaliperli çift diskiyle frende bütün çinlilerden iyi. ybr ile zcnin frenini kullanırken alışkanlık farkı olsa da zcde oturuş pozisyonundan kendimi daha iyi hissediyorum. hatta keskin dönüşlerde sadece arkayı sıkıp otomobillerdeki el freni ile yön verme oalyını çok rahat yapıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler