Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Buji ateşleme kablosuna ışık

Motovento
    REKLAM ALANI
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    merhabalar iyi günler forumdaşlarım.

Dün akşam oturup film izleyem dedim. Harley Davidson & Marlboro Man ı seçtim, daha önce izlememiştim.
    İlk 15 dk sını izledim, saat geç olmuştu. filmin en başında eleman harley davidsonu çalıştırırken gözüme birşey takıldı.

Buji kablosunda ışık var ateşleme ile paralel yanıp sönüyordu. film 1991 yapımı benimle yaşıt neredeyse, o düzenek çok güzel geldi gözüme, bu güne kadar öyle
    bir şeyi ne duydum ne gördüm. O düzeneği bende yapmak isterim. tek silindir motorda pek bişey ifade etmez ama olsun yinede hoş duruyor.

Şimdi böyle bir şeyi yapmaya kalkarsak. Bu buji'ye kaç volt&er elektrik geliyorki ona göre ampül ayarlayayım. Belli bi değer geliyorsa hep stabil mi bu değer?
    Eğer yaparsak buji kablosunu direk ortadan yarıp oradanmı kablo çıkarmalı yoksa distribütor den bir kablo dahamı çekmeli. yada bunlar için özel kablo varmı?
    O ampül dediğim şey birazda sigorta gibi duruyor.

Bunlarda fotoğrafları, filmden çektim birinde yanarken diğerinde sönükken.
    Fotoğraflarda aklıma takılan birşey daha var, dikkat ederseniz ikiside aynı anda yanıyor 2 silindirli V motorda nasıl aynı anda yanabilir? Bu silindirler ters fazlı çalışmıyormu.
    ama filmin çekildiği kameradanda kaynaklanabilir bu olay.

teşekkür ederim..
    20

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    dediğini mobiletlerde görüyorum de yanıp yanıp sönmüyor gördüğüm kadarıyla

Motosikleti
    BWS 100
    Hocam mobiletlerde hi görmedim, aslında pek fazla mobilet gördüm de sayılmaz.
    bana göre hani direk buji kablosun bağlı olduğundan, ateşleme ile paralel yanması gerekiyor. mobiletlerde görmediiğimden yorum getiremiyoru. videosunuda hazırladım.

18 . snde.
    Youtube linki.
    20

Motosikleti
    Mondial 125-KT idi satıldı.
    Bujiye stabil elektrik gelmez kardeşim,ateşleme zamanına göre gelen elektrik değişir(avans),buji kablosunu kesmek gibi bir hataya düşme,sonra motor patlamalı ve sarsıntılı çalışır.Ölçü aletin varsa(multimetre) ancak öyle ölçebilirsin voltajı.Ama eğer arabalardaki gibiyse bujiye ampul zor bağlarsın,çünkü bujilere yüksek gerilim gelir,muhtemelen ampulü patlatır.O Filmdeki motorda buji ateşlemesine paralel olan başka bir düzenek olabilir.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bahsettiğin şey ışık değildir..
    arada ufak bir kesiklik olan buji piposudur ve o kesiklikten aynen bujiden olduğu gibi kıvılcım atlar..etrafı kırmızı cam olduğu için kırmızı ışık gibi görünür..
    çift silindirde ikisi aynı anda yanmaz..o ateşleme hızını senin gözlerin ayırt edemediğinden aynı anda gibi görürsün...

olay şöyledir...buji kablosundan gelen gerilim pipodaki kesiklikten atlar yoluna devam eder..atlarken kıvılcım oluşur...devam eder bujiye gelir..yine atlar yine kıvılcım oluşur..ama bu o kadar hızlıdır ki göz bunu ayırt edemez...

ilanı tanımam ama bakınız....
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...6870749/detay/
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet 1990 lı yıllarda kullanırdık ilandaki ürünü içinde kontrol kalemindeki gibi cam ampülümsü birşey ve iki elektrot var birinden diğerine elektrik atlayınca ışık veriyor

Motosikleti
    BWS 100
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettiğin şey ışık değildir..
    arada ufak bir kesiklik olan buji piposudur ve o kesiklikten aynen bujiden olduğu gibi kıvılcım atlar..etrafı kırmızı cam olduğu için kırmızı ışık gibi görünür..
    çift silindirde ikisi aynı anda yanmaz..o ateşleme hızını senin gözlerin ayırt edemediğinden aynı anda gibi görürsün...

olay şöyledir...buji kablosundan gelen gerilim pipodaki kesiklikten atlar yoluna devam eder..atlarken kıvılcım oluşur...devam eder bujiye gelir..yine atlar yine kıvılcım oluşur..ama bu o kadar hızlıdır ki göz bunu ayırt edemez...

ilanı tanımam ama bakınız....
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...6870749/detay/
    teşekkürler hocam.
    aradığm aynen bydu.
    20

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler