Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

elektronikten iyi derecede anlayan kimse var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    bir arkadasimdan 20 cm e 40 cm boyutlarında 12 volt ile çalışan bir çeşit elektrikli battaniye aldım..bu battaniyeyi motorumun döşemesinin altına yerleştirip orijinal koltuk ısıtma yapmak istiyorum malum Ankara nın soququ biraz keskin..bu battaniyeyi direk motoruma baqlamadan önce ne kadar akım çektiqini nasıl ölçebilirim bilen arkadaşlardan rica ediyorum..? körü körüne baqlayıp aküyü bitirmek, şişirmek, statör sarqımı ve elektrik tesisatımı yakmak istemiyorum.. sayqılar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    bildiğim kadarıyla 100 watt elektrik çekiyor. akünü bitirebilir. 2. bir akü isteyebilir. Yalnız bu şekilde bağlasan bile yağmurda bozulup kısa devre yapabilir.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    termal battaniyeyi koltuk sünqerinin üstüne sabitlicem onun üzerine yanmaz ve su qeçirmez astar kaplayıp en üste de qerçek deri kullanıp koltuk döşemesi dikicem..fabrikasyon iş olacak..tek derdim ne kadar akım çektiqini hesaplayabilmek..? 100 w çekerse önce aküyü bozarım sonra da tesisatı..şu an test ediyorum 5 amperlik aküye direk baqladım..uzun süreli kullanımda kendi ya da bozulacak mı? full şarjli aküyü ne kadar sürece bitirecek..? yine de işimi qarantiye almak istiyorum..

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Git bir elektrikciye, ölcüp soylesin sana. Cunki kac amper akim cektigini ogrenmen lazim. Onu ogrenmek icinde akim pensi lazim. Kisaca lazim da lazim.
    Watt = volt x akim Senin elinde sadece 12 volt degeri var, akimi da bilirsen watt'i bulursun

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    bu qece 8 saat test uyquliycam eqer yanmaz,bozulmaz,aküyü şişirmez ve 3 saatten önce aküyü bitirmez ise zaten yarın sabah bir elektrikçide soluqu alırım..sonra da döşemeye başlarım..

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    bunun yerine zaten boşa giden bir ısıyı koltuğun dibine uygulasan olmaz mı?

yeni motorumda yapacağım ilk şeylerden biri koltuk ve elcik ısıtma. hatta dizimin üstü ve göğsüm için de bir şeyler düşünebilirim.

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    ölçü aletini hatta seri bağlayarak kolayca öğrenebilirsin , ölçü aletin yoksa herhangi bir elekronikçiden rica etsen birkaç dakikalık bir işlemle sonucu sana söyliyecektir.
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    yakında olsaydın gel bende avometre var akımı ölçerdik. motorun aküsü 5 amperse yetersiz kalabilir. bu arada okadar kaplamadan sonra ısı yukarı çıkacak mı?
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir arkadasimdan 20 cm e 40 cm boyutlarında 12 volt ile çalışan bir çeşit elektrikli battaniye aldım..bu battaniyeyi motorumun döşemesinin altına yerleştirip orijinal koltuk ısıtma yapmak istiyorum malum Ankara nın soququ biraz keskin..bu battaniyeyi direk motoruma baqlamadan önce ne kadar akım çektiqini nasıl ölçebilirim bilen arkadaşlardan rica ediyorum..? körü körüne baqlayıp aküyü bitirmek, şişirmek, statör sarqımı ve elektrik tesisatımı yakmak istemiyorum.. sayqılar..
    elektrikli battaniye DC akımla mı çalışıyor yoksa AC akımla mı çalışıyor? AC ile çalışıyorsa DC akımla çok fazla enerji çeker ve yeteri kadar verimli olmaz. bununla beraber, 125'lik bi motosiklet için iyi olmayabilir. şahsen tavsiye etmiyorum kesinlikle...

çoğu motosiklette ekstra elektrik donanımları için 20 - 30 watt'tan fazlası üretilmemekte. dolayısı ile siz şimdi motora 100 - 200 watt birşey bağlarsanız biraz acıtabilir motorun sağını solunu.
    !?

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Sadece battaniyeyi poşete koyup herhangi bir elektronikçi yada elektrikçiye götürmen yeterli.
    Hatta sokakta gördüğün Türktelekom aracında bile ölçü aleti, avometre, multimetre, ohm metre vardır.
    Hiç bulamazsan yapımarketlerde 5-10 liraya basit modelleri bile var al bir takımın olsun.
    Tek yapması gereken ohm modunda resistif direncini ölçmek.
    Aküye bağlayıp çektiği akımı ölçmeye kalkmak kulağı tersinden tutmak gibidir.
    Hiç bir elektrikli battaniye 100 Wat olamaz, yangın çıkarır, 20 Wat civarı olabilir.
    Şöyle ki ohm değeri varsayalım 12 ohm olsun ve 12 vdc ile beslersen devreden 1 amper çekersin bu da 12 Wat eder.
    6 ohm civarı olsa 2 amper 24 Wat eder.
    Sen ohm değerini ölçtür ben hesaplayayım.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Ben senin yerinde olsam elektrikli pantolon alırım.. çakmak girişi yapacaksın motoruna ve keyfine bakacaksın

Forumdan Uzaklaştırıldı
    çocukları fazla ısıtmayın derim acık soguk iyidir fazlasıda zarardır spermlerinizin sağlıklı olması için tabi çocugu olanlar bu söylediklerimi es geçebilir

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    8 saat testinden battaniye ve akü başarıyla qeçti..ama akü tamamen bitti..yalnız ybr nin koltuqun orijinal döşemesıni bozmaya kıyamadım..scooterime baqlıcam önce..DIY kısmına da qörselleri eklicem..birazdan da kaç amper çektiqini ölçtürmeye qidicem..

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben senin yerinde olsam elektrikli pantolon alırım.. çakmak girişi yapacaksın motoruna ve keyfine bakacaksın

http://img43.resimup.net/di/BD2J.jpg
    http://img50.resimup.net/di/C1LP.jpg

arkadaş böle motorculuğpa can kurban yahu yani tabiri caizse aşşak kebabı bu olsa gerek
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece battaniyeyi poşete koyup herhangi bir elektronikçi yada elektrikçiye götürmen yeterli.
    Hatta sokakta gördüğün Türktelekom aracında bile ölçü aleti, avometre, multimetre, ohm metre vardır.
    Hiç bulamazsan yapımarketlerde 5-10 liraya basit modelleri bile var al bir takımın olsun.
    Tek yapması gereken ohm modunda resistif direncini ölçmek.
    Aküye bağlayıp çektiği akımı ölçmeye kalkmak kulağı tersinden tutmak gibidir.
    Hiç bir elektrikli battaniye 100 Wat olamaz, yangın çıkarır, 20 Wat civarı olabilir.
    Şöyle ki ohm değeri varsayalım 12 ohm olsun ve 12 vdc ile beslersen devreden 1 amper çekersin bu da 12 Wat eder.
    6 ohm civarı olsa 2 amper 24 Wat eder.
    Sen ohm değerini ölçtür ben hesaplayayım.
    Güzel abicim malesef o yöntem bu tür rezistanslarda işe yaramaz , ısıtıcı rezistanslara gerilim uyguladığınızda ısıları ve buna paralel olarak dirençleri artar ve belli bir noktada ısı ve direnç dengelenir asıl bu noktaya varıldığındaki direnç değeri akım miktarını sağlıklı olarak verecektir.

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Rahmetli Aye (Murat) ile msn de bu hesapları yapıp fazer ın elciğine tel sarıp elcik ısıtma yapmıştım.

Allah rahmet eylesin.

Ondan öğrendiğim şey bu tür rezistans telelrinin satıldığı idi, farklı kalınlıklarda filan. ürün bilgilerinde de
    yanlış hatırlamıyorsam işte bir metrede ne kadar akım çektiği filan vardı.

Bu tür bir tel satın alıp istediğiniz akıma göre bir boy ayarlayarak kendiniz de yapabilirsiniz.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    battaniyenin içindeki kablo boyu hesabı diye hatırlıyorum.1 metre kablo 1000 watt olması lazım.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Bozuk adaptörlerin içerisinden çıkan bobini saran,dışı bakır renginde (aslında teflon kaplamadır bu, iletkenliği yoktur) telleri çok işe yarıyor termal tel olarak ama çok inceler çok fazla hareket ettirmeye gelmiyor kopabiliyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    battaniye adını verdiqim usa malı su qeçirmez hazır koltuk ısıtma rezistansıymıs bir otomobil tamircisi adını koydu hatta aynısı varmış elinde qösterdı..koltuqun üstüne direk koli bantıyla bantladım elektriqini de aküden çektim araya bir düqme koydum düqmeyi açınca cayır cayır ısıtıyor aküyü de hiç zorlamadı sorunsuz çalışıyor.. bu hafta sonu döşeme altına yerleştiricem..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)