Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motorum yatakmı sardı :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    Alıntı reis007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    malesef buralarda servisi yok.ama bulunmayacak bişey değil.sipariş vereyimmi bu tıpadan?
    servis yoksa yukardaki yazında servise götürsem demişsin daha iyi olur diye o zaman bence o tıpaayı sipariş ver al tak yağını koy çalıştır dediğim gibi zaten belli olur motorun çalışmasından
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    reis007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ara verdik , yaza kısmet...
    Alıntı sbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emin ol serviste önce yağ koyup marşa basacaktır
    o zaman servise götürmeyip kendim tıpayı takıp denemem gerekecek.
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun.Kendi başıma gelmemesi için her yağ değişiminden sonra tapanın etrafını temizleyip biraz bekliyorum rolantide.Bu tür motosikletlerin canı ciğeri yağıdır.Çünkü en büyük soğutma organları onlar.Kan gibi...Keşke o yağ akıntıısını gördüğünüz anda kontağı kapatıp elinizde götürseydiniz motosikleti. :( yalnızkurt abimizin dediğini dene üstadım.Olmazsa doğru tamirciye...Yapacak başka bir şey yok.Geçmiş olsun diyelim.Sağlık olsun.Ama dediğim gibi bu motosiklet yağsızlığa bir insanın susuzluğa dayandığı kadar dayanabilir en fazla.
    öyleyse motoruma bu akşam iftar yaptırmam gerekecek .susuz kaldı orucunu bozmalı.inş. susuzluktan kaybetmemişimdir motorumu
    Sevmek güzeldir sevmeyi biliyorsan motosiklet güzeldir sürmeyi biliyorsan...

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    O fazladan 200m yolculuğu yapmamalıydınız zararsız atlatabilirdiniz durumu, hava soğutmalı bi motorda yağdan başka akacak sıvı mı var. Ben benzin bitti diye 1.5km motoru ittim 200m nedir.

Motosikleti
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O fazladan 200m yolculuğu yapmamalıydınız zararsız atlatabilirdiniz durumu, hava soğutmalı bi motorda yağdan başka akacak sıvı mı var. Ben benzin bitti diye 1.5km motoru ittim 200m nedir.
    ben motorum için 3km'de iterim ama olayı net anlayamadığım için devam ettim yola .yaptık bi cahillik.olan oldu napalım.şimdi çare aramak gerek.

Motosikleti
    herkese geçmiş olsun dilekleri için ve verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim.sipariş verdim yağ tıpasını
    Alıntı sbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emin ol serviste önce yağ koyup marşa basacaktır
    bu arkadaşımın yorumuna istinaden ustaya götürmeden önce , tıpayı takıp yağı koyup deniyeceğim.inş. gerçekten motor yatak sarmamıştır...

Motosikleti
    Yamaha XT 660 R / 2006
    Riske gerek yok.. Olmuşsa birkere, Bırakacaksın suyu akışına. Gönder servise için rahat binersin. Geçmiş olsun..
    Yamaha XT660R

uthec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700 Youtube: /yolavcisi
    sen benim yorumuma istinaden deneme yap mustafacım..git ilhana anlat durumu o yapacaklarını söyler sana.
    Youtube: YOL AVCISI

Motosikleti
    Alıntı uthec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen benim yorumuma istinaden deneme yap mustafacım..git ilhana anlat durumu o yapacaklarını söyler sana.
    peki abicim, o halde ilk işim ilhan ustanın yolunu tutmak.az sonra çıkıyorum.(daha sezonu açamadan başıma gelenlere bak abi ya)

uthec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700 Youtube: /yolavcisi
    peki abicim, o halde ilk işim ilhan ustanın yolunu tutmak.az sonra çıkıyorum.(daha sezonu açamadan başıma gelenlere bak abi ya)
    sordun mu....
    Youtube: YOL AVCISI

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    motorunun marşı basıyormu???
    yanı krank dönüyormu?
    yağını koy tapanı tak ve dene bakalım ne durum gösterecek,
    aşırı sıcaktan segmanlar yapışmış olabilir,
    ve kompresyonu kesmiş ise stop eder ve kompresyon yapmadığından motor marş almaz,
    motorunun marşı basıyor ise bujini sök buji vuvasından şişe kapağı ile her 15,,20 sn'de 1 yağ dök ve marş yap,

sonrasında tak bujini dene,,,

durumu gözden geçirelim...
    şunuda unutma yağsız kalan motor ilk krank kolunda boşluk yapar ve motorun çalışsa dahi yağ yakabilir...sesli çalışabilir.
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Öncelikle geçmiş olsun. Marşa bastığında marş motoru döndürüyorsa yatak sarmamıştır. Yatak sardığı zaman marş motoru hiç çeviremez. Viteslerde yağsız kalmasından dolayı geçmiyordur. Yapman gereken yeni yağ alıp koyman. Sonra bujiyi çıkart, marşa bas. Ara ara baski marş motorunuda yakma. Vitese geçirmeyide dene vitese geçtiği andada sehpada ike tekeri döndür. Bir süre yağlama için bunu yapman gerekli. Sonra buji tak maşşa bas. Rölantide çalışsın bir süre. Yag tapası yalama oldu ise vida etrafını ve sıkılacak olan yatağı yağdan arındır ve sıvı silicon sürerek zorlamadan sık. 200 mt de yatak sarmaz makina. Biz 1km den fazla gittik sorun çıkmadı.

ümit bozoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki dl 650
    bir tıpa sipariş et motorunun yagını tamamla çalıştır motor ısınıncaya dek bekle herhangi bir ses gelmiyorsa calışması devam etsin fakat motordan farklı bir ses gelirse hemen istop et ki basına daha büyük dertler acılmasın.ama ses gelmiyorsa motorunla biraz dolas ve yag eksiltmesi yada ekzosttan beyaz duman atması varmı onu kontrol et beyaz duman atarsa cok ugraşma tamirciye götür motor yapılacak demektir ama duman yoksa zaten motorunun sesinden anlarsın.iyi çalısıp calısmadıgını. yagda eksiltmezse sorun yok demektir. sakın yagını koymadan tekrar calıstırmayı deneme dikkat et motorunun hacmi kadar yag koy ne fazla ne eksik.

Motosikleti
    sordun mu....
    Sordum abi hasan ustaya.sakın elleme derhal buraya getir dedi. Diğer arkadaşlara da önerileri için çok teşekkür ederim.bunları yaparım yapmasınada yaparken herhangi bi sıkıntı olursa başıma iş açmasın diye yine ustaya götürmeyi tercih ediyorum.yarın ustaya götürdüktem sonra gelişmelerdem haberdar edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:35 ----------

sordun mu....
    Sordum abi hasan ustaya.sakın elleme derhal buraya getir dedi. Diğer arkadaşlara da önerileri için çok teşekkür ederim.bunları yaparım yapmasınada yaparken herhangi bi sıkıntı olursa başıma iş açmasın diye yine ustaya götürmeyi tercih ediyorum.yarın ustaya götürdüktem sonra gelişmelerdem haberdar edeceğim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kymco Grand Vista 250/CBF 150
    Alıntı kalsit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta yağ değişimi için kaç kuruş alıyor allah aşkına.Bilmediğimiz işleri kendi başımıza halletmeye çalışıldığında ortaya çok kötü ve masraflı işler çıkacağını bilmemiz lazım..geçmiş olsun..Motorcunun kendine ettiği eziyeti bir başkası yapmıyor maalesef..
    cok bilmis bir milletiz ne yazikki

25 - 30 km gittim demişsin yagsız :( piston aşırı sürtünmeden dolayı şişmiş ve kilitlemiş olabilir yatagın içinde.Yag ekleyip çalıştırın ?Eğer hala stop ediyorsa usta yolu görünüyor :S

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    iyide motorun içinde dolaşan yağ vardır sürekli...
    buna bağlı olarak 200 metre gibi kısa mesafede tvs gibi bi motor yatak sarmaz...
    ki bu motorun yatak sarma gibi bi ihtimalide yok...
    ikinci bir konu ise, motor kitledi diyelim hiç çalışmaz...
    bence 1 litre yağ al, tıpayı onar ve sonrasında çalıştırmayı dene..
    ki çalışır diye tahmin ediyorum...
    sonrasında yağını kontrol et, ve ekzozun ucunu hafiften elinle kapatıp motora gaz ver sesi dinle...
    eğer ki aşınma varise zaten yağ eksiltmeye başlar motorun...
    bunuda zamanla anlarsın...
    geçmiş olsun....

Motosikleti
    kardeşim iyi dileklerin için teşekkür ederim.anlamadığım bir nokta var.bu motorun niye yatak sarma gibi bir ihtimali yok.1lt 10/40 yağım var.tıpayı sipariş vermiştim.yarın gelecek.perşembe günü ustaya göstereceğim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Alıntı Zodium adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok bilmis bir milletiz ne yazikki
    Olmuşa çare yoktur derler,evet pişmanım ama ne fayda...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kymco Grand Vista 250/CBF 150
    kardeşim iyi dileklerin için teşekkür ederim.anlamadığım bir nokta var.bu motorun niye yatak sarma gibi bir ihtimali yok.1lt 10/40 yağım var.tıpayı sipariş vermiştim.yarın gelecek.perşembe günü ustaya göstereceğim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Olmuşa çare yoktur derler,evet pişmanım ama ne fayda...
    güzel haberlerini bekliyoruz..

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Konuyu açtında kapatmadın. Sonuç ne oldu.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    biraz bu olaya netlik getirmek lazım. senin motorun mekanik yapısını bilmediğimden bi araştırma yaptım. gördüğüm kadarı ile senin motorun bütün yataklama sistemleri rulmandan oluşuyor.

iki çeşit genel yataklama sistemi vardır.

1 - burçlar

2 - rulmanlar.

burçlar bildiğimiz boru şeklinde ince bir kalınlığı olan ve çok hassas ölçülerle hazırlanmış yağlama yapıldığında son derece kaygan olan parçalardır. mesela yatağın içi krank miline, dışı piston koluna oturur. burç, ikisi arasında dönerek yağ tabakası ile birlikte aşınmayı çok az'a indirip motor gücünü çok fazla aktarırlar.

rulmanlar ise iki bilezik arasında dönen bilyalardır. bilyalar birbirine en fazla birer noktadan dokunduğu için, güç aktarımı için çok fazla yüzeye sahip değildir ( burçlar, bütün bileziği dokunduğu için çok iyi güç aktarırlar ) bu yüzden güçlü motorlarda rulman tercih edilmez.

yüksek devirli ve güçlü motorlarda güç aktarımının kolay verimli ve uzun ömürlü olması için burç yataklar tercih edilir.

rulman yataklar ise daha ziyade daha güçsüz motorlarda tercih edilir.

motorun yatak sarması için öncelikle burçlu bir yataklamaya sahip olması lazım. tvs burçlu değil. rulmanlı.

burçlar, yağsız çalışmaya kesinlikle dayanamazlar. kısa süre bile yağsız kalsalar hemen deforme olarak hem kendilerini hem de krank ve piston kollarını aşındırıp ölçülerini bozar. burçlu sistemlerde burçlar yağsız kalıp deforme olduğunda, piston kolları, krank ve diğer burçlar yüzünden aşınan parçaların ya değiştirilmesi gerekir, yada uygun şekilde dolgu yapılıp yeniden orjinal ölçüsüne getirilmesi gerekir.

rulmanlar yağsız çalışmaya bir uzun süre dayanabilirler.

şu şartlarda, senin motorunda şunlar olmuştur.

motor yağı boşalsa bile, eğer daha önceki yağ dolumunda tam sentetik yağ koydunsa, motor yağı metal yüzeyde uzun süre kalır.

bu süre içerisinde piston ve diğer donanımlarda az da olsa yağ bulunmaktadır. motor çalıştıkça ısınmaktan dolayı bu yağ yanarak özelliğini kaybedene kadar motoru korumaya devam eder.

200 metre boyunca gittikten sonra motorun stop etmesi çok normal. çünkü yağ kalmadığı için soğutma olmadığından metaller genleşir ve bu hiç hoş değildir. motoru kapattığınızda bu genleşmenin eski haline nasıl döndüğü önemli.

Ustaya götürdüğünüzde ustanın mantıken yapması gerekenler şunlar :

- krank kolunu uygun bir şekilde elle çevirmeyi deneyecek. eğer rahat bir şekilde döndürebiliyorsa ve uzun süre boyunca da rahat şekilde döndürmeye devam ederse, motorun çalışmasını olumsuz etkileyecek bir problem yoktur diye düşünecek.

- yağ tapasını takacak, yağ filtresini değiştirecek ( mutlaka yapmasını sağlayın ) yağ doldurup motoru çalıştırmayı deneyecek. yağsız ve uzun süre beklediğinden yakıt sistemi de yakıtsız kalmış olma ihtimalinden dolayı ilk marşı alması biraz uzun sürecek.

- eğer çalışırsa motor sesini dinleyerek mekanik bir sıkıntı olup olmadığını anlamaya çalışacak. uzun bir süre motor sesini dinledikten sonra mekanik bir sıkıntıyı ifade eden sesler duymazsa sıkıntı yok yola devam.

- eğer çalışmazsa, elinde motorun kompresyonunu ölçen aletleri varsa, motorun sıkıştırmasını ölçecek. yeterli sıkıştırma yapmıyorsa muhtemelen motoru açması gerektiğini söylecek. bu biraz dert.

- yeterli sıkıştırma yapmama sebepleri çok değişken olsa da, pistonlardaki segmanlar hasar görmüş olabilir. egzantrik milleri hasar görmüş olabilir. bunlar dışında yağsız kalmaktan dolayı sıkıştırmayı zayıflatacak bir arıza pek söz konusu olmaz.

- yeterli sıkıştırma yapıyorsa pek mekanik bi problem var gibi görünmüyor neden çalışmadığını anlayamıcak :D marş denemeye devam edicek...

- eğer motorun stator'u motor yağı içerisinde çalışıyorsa, motorun yeterli elektrik üretip üretmediğine ateşlemenin düzgün olup olmadığına bakacak.

- yukardaki adımlarda, sıkıştırma oranı yeterli görünüyor ve motor sağlıklı duruyorsa, muhtemelen stator, konjektör gibi kısımlarda problem arayacak...

eninde sonunda gerçek bir ustanın eli değmesi gerek.

yine de krank kolu elle çevrilmeden birşey söylemek zor. kendi imkanlarınızla çevirmeyi pek denemeyin bence. 100 liralık masraftan kaçarken daha fazla masraf yaratabilirsiniz tecrübeniz yoksa...

ben kendi gt650'min alt yağ tapasını biraz fazla sıkınca yalama oldu. kendim diş açma klavuzu alıp biraz büyük diş açıp biraz büyük bi vidadan tapa yaparak işimi gördüm. ama benim mekanik ve teorik deneyimim çok fazla... bu tür çalışmaları teorik bilginiz olsa bile pratiğiniz yoksa veya çok az ise bırakın güvendiğiniz bir usta yapsın.
    !?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)