kırık civata çıkarma işlemi yıllardır yaptığım ve sürekli yaşadığımız sorun.ilk başda kırık civata muhtemelen aliminyum içinde kalmışsa işlem basitdir ama,direk badozlama makkapla işi girişilirse sıkıntı olabilir,aliminyum malzemeye değdirmeden elektrik kaynağıyla punta punta kaynak yapılırken bir yandanda küçük çekiçle usul usul kaynak yapılan yere dikey olarak vurulur bu işlem malzemenin kendine salmasına sebeb olur.somun veya civata kaynak yapılacak seviyeye geldikden sonra kaynak yapılır.bu işlem yapılırken yanınızda mutlaka bir şişe su bulunması gerekir.kaynak yapılan yere soğumadan aniden soğutulması gerekir.hafif darbelerle önce hafif sıkma,sonra sökme,bu işlem duruma göre tekrar edilir.kaynak yapılan yere çelikleştiği için makkapla işem yapılamaacağı için ehil arkadaşların yapması daha uygun olur.bu arada hatırlatmakda fayda var.bazı tornacı arkadaşlarda helocoil denen bir yaylı sistem var.bu yalama olan yerlere uygulandığında istoç(saplama) yeri genişletilmeden yeniden paso açma işlemi yapılıyor.bu hafda 2 takım aldım.m6 ve m8 takımı .300 tl ye maloldu ama yalama yerlerde kabus olmakdan çıkdı..işin özü saplama işi tornacı branşına giriyor ve bir saplama sökümü duruma göre 10-30 tl arası değişiyor.sırf merakla ben bunu yaparım deyipde silindiri eline alan bir çok arkadaş var.ben saplama işlemlerini gecenin bir vakdinde tornacılar kapalı olduğu için müşterilerim mağdur olmaması için uğraşıyorum.gündüz vakdi bu sıkıntı olunca tornacılara havale.eğer saplama içerde değilse piyasalarsa saplama sökme aparatları mevcut.