Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlatma Rölesi Tırtlıyor :) CİDDİYİM

Motovento
    REKLAM ALANI
    SipahiTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki 250 Çakma Shadow :)
    Abilerim ablalarım değerli kardeşlerim. Geçenlerde motora kapsamlı bir temizlik yaptım ve bu esnada motoru baya bi söktüm. Şimdi topladım şöyle bir sorunum var; anahtarı çevirince farlar yanıyor, korna çalıyor, aküm dolu ama marşa bastığımda başlatma rölesinden ttııırrrrr diye bir ses geliyor motor çalışmıyor,bujilerde ateşlemiyor. Sizce rölemmi tırtladı yoksa başka bir sorunmu var ?
    HONDA HAYAT ONDA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Lifan discovery 150
    akün bitik . farlar ve korna marş motoru kadar amper cekmez o yüzden akünü doldurup tekrar denemeni tavsiye ederim.

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    mars rolesi gebermis yenisi ile degistirmeni tavsiye ederim.problem akuden degil cunki akun zayif olsa mars rolesi tik yapar kalir ama tiirrrrt diye bir ses duyuyorsan mars rolesi bitiktir.kolay gelsin
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

Motosikleti
    Alıntı Jusched adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    akün bitik . farlar ve korna marş motoru kadar amper cekmez o yüzden akünü doldurup tekrar denemeni tavsiye ederim.
    Alıntı sapo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mars rolesi gebermis yenisi ile degistirmeni tavsiye ederim.problem akuden degil cunki akun zayif olsa mars rolesi tik yapar kalir ama tiirrrrt diye bir ses duyuyorsan mars rolesi bitiktir.kolay gelsin
    Jusched önerin için teşekkürler ama saponunda dediği gibi akü zayıf değil emin ol sapo teşükkür ederim şiliye selamlar şarap getir bize

başka öneriler varmı arkadaşlar. biraz beyin fırtınası yapmış olalım
    HONDA HAYAT ONDA

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    akü zayıf değil diyorsun ama...
    farlarını yakıpta marşa basmayı bir denemeni öneriyorum...
    bastığın anda farların sönecek gibi zayıflıyorsa akün zayıftır...
    ayrıca arabada da aynı şey olur..zayıf akü marş rölesini tırtırttıtlatır...

eğer imkanın varsa bir takviye kablosulya arabanın aküsünden + yı + ya..- yi de - ye bağlayarak bir takviye yap ve marşa bas..eğer aynı şey oluyorsa o zaman arızayı rölede ara..
    bu arada takviyeden korkma..anlaşılması açısından söylüyorum.motorunun aküsü mesela 7 amper olsun..takviye yapacağın arabanın aküsü de 70 yada abartalım 700 amper olsun..korkma marş motorun ihtiyacı olan akımı çekecektir..çalıştığı anda kabloları birbirine değdirmeden ayırmayı unutma.....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    akü zayıf değil diyorsun ama...
    farlarını yakıpta marşa basmayı bir denemeni öneriyorum...
    bastığın anda farların sönecek gibi zayıflıyorsa akün zayıftır...
    ayrıca arabada da aynı şey olur..zayıf akü marş rölesini tırtırttıtlatır...

eğer imkanın varsa bir takviye kablosulya arabanın aküsünden + yı + ya..- yi de - ye bağlayarak bir takviye yap ve marşa bas..eğer aynı şey oluyorsa o zaman arızayı rölede ara..
    bu arada takviyeden korkma..anlaşılması açısından söylüyorum.motorunun aküsü mesela 7 amper olsun..takviye yapacağın arabanın aküsü de 70 yada abartalım 700 amper olsun..korkma marş motorun ihtiyacı olan akımı çekecektir..çalıştığı anda kabloları birbirine değdirmeden ayırmayı unutma.....
    Teşekkürler Samet abi akünün seviyesi iyi farlarda azalma olmuyor. Birde benim motorda akü göstergesi var o da full gösteriyor. akünün dolu olması durumunda röleden gelen tırtlamayla ilgili bir önerin varmı? benim düldülde akü azaldığında benim röleden tek tırt geliyor bir kaç kere denedikten sonrada iyice kendini salıyor hiç bir hareket olmuyor. Ama şu anda örneğin 3 er saniye süre ile ardarda 10 kez basayım yine aynı şiddette tırtlatıyor
    ne acayip bi muhabbet oldu yaa olaya bak ahaaha
    HONDA HAYAT ONDA

Motosikleti
    röleyi sökebilirmisin???
    eğer sökebilirsen kontak aralarını güzelce ince zımpara ile temizle ve montajda kablolarını çok iyi sıkarak topla..
    olmadı bağlıyken marşa basma işini manuel yap...yani rölenin çekmesi gereken yeri kendi elinle bastır..bakalım marş basacakmı???
    basarsa röleyi değiştirme yoluna gidebilirsin...
    kabloların gevşekliği de sorun çıkarır.....

Motosikleti
    röleyi sökebilirmisin???
    eğer sökebilirsen kontak aralarını güzelce ince zımpara ile temizle ve montajda kablolarını çok iyi sıkarak topla..
    olmadı bağlıyken marşa basma işini manuel yap...yani rölenin çekmesi gereken yeri kendi elinle bastır..bakalım marş basacakmı???
    basarsa röleyi değiştirme yoluna gidebilirsin...
    kabloların gevşekliği de sorun çıkarır.....
    röleyi sökmekten kastın rölenin içini açmaksa sökebilirm sorun olmaz. ama tekrar kapatabilirmiyim onu bilmiyorum :D abi birde benim röle ve daha önce gördüğüm 4 5 röle ( bu kadar gördüm zaten ) bildiğin kapalı kutu bunların açılıp kapananımı var?
    HONDA HAYAT ONDA

Motosikleti
    ben açıyorum...sorun olmuyor...
    yada içini açma da ....

marş motoruna giden ve röleye giriş çıkış yapan kalın kabloları (hata yapmadan) birbirine değdir...yani röleyi devre dışı bırakarak kısa süreli marşa bas...

maksat motorda sorun varmı onu anlamak...

Motosikleti
    ben açıyorum...sorun olmuyor...
    yada içini açma da ....

marş motoruna giden ve röleye giriş çıkış yapan kalın kabloları (hata yapmadan) birbirine değdir...yani röleyi devre dışı bırakarak kısa süreli marşa bas...

maksat motorda sorun varmı onu anlamak...
    bak bu kafama yattı rölenin akım ayarlamak gibi bir görevi yok ama röleyi iptal edip marşa basınca cdi beyin ve yardımcı beyne bir zararı olmazsa yarın denerim. hadi bi abilik daha yap çıkmadan bunada bi cevap yaz. tekerin düz bassın sevgiler
    HONDA HAYAT ONDA

Motosikleti
    rölenin görevi nedir????
    marş motoru yüksek akım çeker..eğer röle olmazsa marş motoruna giden elektrik hem marş düğmesinden hemde tesisattaki ince kablolardan geçmek zorunda...buda 2 marşta tüm kabloların yanması kavrulması demek...

oysa röleye gelen marş kablosu sadece küçük bir bobine elektrik verir..manyetiklenen bobin bir ucunda zaten + elektrik olan kablonun diğer ucunuda buraya kontaktörle bağlayarak yüksek akım çeken marş motoruna kalın kablolarla elektrik taşır...

marş düğmesi ve diğer tesisat kablolarının bundan haberi bile olmaz..çünkü aküden direk gelen kalın kablo rölenin kontaktörünün bir ucunda,marş motoruna giden diğer kalın kablonun ucuda diğer uçtadır...röle sadece bu iki kalın kabloyu birbirine bağlayarak marş motoruna kalın kabloyla yüksek amperi karşılayabilecek elektriği göderir...

sonuçta röleyi iptal edemezsin...sadece kontak açıkken,dediğim iki kalın kabloyu birbirine değdirerek marşa basarmış gibi (ama marş düğmesine basmaya gerek kalmaz) kontrol yapabilirsin...

rölenin içini açmaktan maksat ise röle kontaklarının elektriği güzel geçirip geçirmediğini anlamak içindir...eğer kontaklarda sorun varsa da elektrik tam geçmediği için tırttyırttıtlayabilir... marş esnasında bunu görebilirsin....

sonuçta röleyi iptal etme , edemezsin.....

Motosikleti
    rölenin görevi nedir????
    marş motoru yüksek akım çeker..eğer röle olmazsa marş motoruna giden elektrik hem marş düğmesinden hemde tesisattaki ince kablolardan geçmek zorunda...buda 2 marşta tüm kabloların yanması kavrulması demek...

oysa röleye gelen marş kablosu sadece küçük bir bobine elektrik verir..manyetiklenen bobin bir ucunda zaten + elektrik olan kablonun diğer ucunuda buraya kontaktörle bağlayarak yüksek akım çeken marş motoruna kalın kablolarla elektrik taşır...

marş düğmesi ve diğer tesisat kablolarının bundan haberi bile olmaz..çünkü aküden direk gelen kalın kablo rölenin kontaktörünün bir ucunda,marş motoruna giden diğer kalın kablonun ucuda diğer uçtadır...röle sadece bu iki kalın kabloyu birbirine bağlayarak marş motoruna kalın kabloyla yüksek amperi karşılayabilecek elektriği göderir...

sonuçta röleyi iptal edemezsin...sadece kontak açıkken,dediğim iki kalın kabloyu birbirine değdirerek marşa basarmış gibi (ama marş düğmesine basmaya gerek kalmaz) kontrol yapabilirsin...

rölenin içini açmaktan maksat ise röle kontaklarının elektriği güzel geçirip geçirmediğini anlamak içindir...eğer kontaklarda sorun varsa da elektrik tam geçmediği için tırttyırttıtlayabilir... marş esnasında bunu görebilirsin....

tamam öyleyse yarın deniyorum şimdi misafiri bırakıp siz oturun ben motoru yapıcam dersem olmaz
    düz kontak yapıcam yani doğrumu anlamışım ?
    HONDA HAYAT ONDA

Motosikleti
    Röle değişti ama motorda değişen bir şey yok. yine aynısı yapıyor röleden marş motoruna güç gelmiyor. marş motorunu kontrol edeceğim.
    HONDA HAYAT ONDA

Motosikleti
    Kanuni Tiger 250 cc + Kußa cg100 sport
    bide bana yardım etseniz arkadaşın dediği gibi kapsamlı bi temizliğe giriştim depo içi filan paslanmış söküp tamamen temizledim karburatorden jantına sonra herseyı taktım kontak basıyor basmasına ama arkadasın dedıgı gibi kontagı çevirince motor surekli otomatik korna basıyor bi çözüm bulun arkadaşlar kafayı yicem
    [B][COLOR="Purple"]{ HaYaT SLoW Ama ßu JoJuK SpeeDy }:queen:[/COLOR][/B]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Kutup başların ya gevşemiş ya da oksit yapmış... Rölen bozuk değil.... Akümde dolu dediğine gör tek ihtimal dediğim....

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:25 ----------

Alıntı 4Le0nidas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bide bana yardım etseniz arkadaşın dediği gibi kapsamlı bi temizliğe giriştim depo içi filan paslanmış söküp tamamen temizledim karburatorden jantına sonra herseyı taktım kontak basıyor basmasına ama arkadasın dedıgı gibi kontagı çevirince motor surekli otomatik korna basıyor bi çözüm bulun arkadaşlar kafayı yicem
    Kornanın düğmesini söküp temizlemeni öneririm.... İmkanın varsa tazyikli hava da tutturabilirsin... Islanmaktan mütevelit ya oksitlenme yaptı ya da direk kısa devre...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Kanuni Tiger 250 cc + Kußa cg100 sport
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kutup başların ya gevşemiş ya da oksit yapmış... Rölen bozuk değil.... Akümde dolu dediğine gör tek ihtimal dediğim....

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:25 ----------

Kornanın düğmesini söküp temizlemeni öneririm.... İmkanın varsa tazyikli hava da tutturabilirsin... Islanmaktan mütevelit ya oksitlenme yaptı ya da direk kısa devre...
    anladım sizin dediklerini uygulucam sağolun
    [B][COLOR="Purple"]{ HaYaT SLoW Ama ßu JoJuK SpeeDy }:queen:[/COLOR][/B]

Kardeşim aynı problem benım basıma geldi temizlik yaparken dediğin gibi herşey, ne yapabilirim sorunu nasıl çözdün?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:05 ----------

Alıntı SipahiTurk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abilerim ablalarım değerli kardeşlerim. Geçenlerde motora kapsamlı bir temizlik yaptım ve bu esnada motoru baya bi söktüm. Şimdi topladım şöyle bir sorunum var; anahtarı çevirince farlar yanıyor, korna çalıyor, aküm dolu ama marşa bastığımda başlatma rölesinden ttııırrrrr diye bir ses geliyor motor çalışmıyor,bujilerde ateşlemiyor. Sizce rölemmi tırtladı yoksa başka bir sorunmu var ?
    Kardeşim aynı problem benım basıma geldi temizlik yaparken dediğin gibi herşey aynı, ne yapabilirim sorunu nasıl çözdün?

Motosikleti
    2003 Kanuni Seyhan 125
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rölenin görevi nedir????

Epey araştırdım, bu bilgiyi sadece forumumuzda bulabildim.

Teşekkürler.

Motosikleti
    Alıntı seyhan125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Epey araştırdım, bu bilgiyi sadece forumumuzda bulabildim.

Teşekkürler.
    Rica ederim. Yıllar sonra da olsa işe yaraması güzel.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim. Yıllar sonra da olsa işe yaraması güzel.
    Eskimeyen şeylerden ikisi bir arada; dostluk ve bilgi..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler