Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorumdan Gelen Ses Eksantrik mi ? Subap Sesi mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Merhabalar
    Yeni bir soru ile karşınızdayım
    Motorumu birkaç ustaya götürdüm , kimisi bu ses eksantrik sesi kimisi sadece subap ayarı yeterli dedi kimisi nevar ne yok değişelim dedi , kimisi Kawasaki şıkırtılı çalışır dedi, bana görede subap sesi geldi ; bollaşan eksantrik sesi hiç duymadığımdan anlayamadım oda olabilir.
    Yanlız emin olduğum bir nokta var bu sesler beni rahatsız ediyor.Bu kadar sesin olması normal gelmedi bana.
    Şimdi yakın zamanda motorumu bakıma sokacağım fakat ustamın yanına bilgili gitmek isterim yoksa onlara kalsa nevar ne yok değişecekler bilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=dNT6HSqI-tw

Sesi baştan sona kadar dinleyin , kalite çok iyi olmayabilir yani öne tuttuğumdan egsoz sesini almadı doğru düzgünde kamerayı uzaklaştırınca belli oluyor egsoz sesi birde gaz verince.Dinlemeniz için önce rölantide sonra hafif gaz vererek sonra biraz daha yükselterek ve birden keserek denedim.Yinede ses %95 doğru.
    Yorumlar sizin..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Benim seste sorun var.
    O yüzden video'yu izleyemedim.

Fakat emin olduğun tek şey ;

Subap sesi sadece gaz verdiğin anda kendini belli eder.
    Rölentide çalışırken çok hafif, duyamayacağın kadar azdır.

Kısacası o sesi rölentide duyuyorsan suboplardan olmayabilir.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim seste sorun var.
    O yüzden video'yu izleyemedim.

Fakat emin olduğun tek şey ;

Subap sesi sadece gaz verdiğin anda kendini belli eder.
    Rölentide çalışırken çok hafif, duyamayacağın kadar azdır.

Kısacası o sesi rölentide duyuyorsan suboplardan olmayabilir.
    Hayır hocam malesef sürekli geliyor , ses olan biryerde açma imkanın varsa çok bariz dinleyebilirsin.

eko29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    99' Hornet 600 04' KLE 500
    hocam subap sesine çok benziyor şık şık ama bi ses daha var hiç kesilmeyen daha tok onu bilemedim de olduğunu

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hava kaçırma falan olabilir mi? (boğazlar vb.)
    www.motorumla.net

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı eko29 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam subap sesine çok benziyor şık şık ama bi ses daha var hiç kesilmeyen daha tok onu bilemedim de olduğunu
    Valla bende anlayamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:01 ----------

Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava kaçırma falan olabilir mi? (boğazlar vb.)
    Hiç bundan bahseden olmadı

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    ustan dogru söylemiş,kawasaki motorları sesli çalışır eski nesiller ve km ile alakalı durum normal kullanımda egzantrik zinciri 40.000 km civarı ses yapmaya başlıyor.ama ani gaz açmalarda bu km kısalıyor dogal olarak.yeni nesil kawalar bu kadar sesli çalışmıyor teknoloji farkı.
    birde egzoz agzını kapatıp sesi öyle dinle daha net anlarsın sibob sesimi egzantrik sesimi oldugunu.
    egzantrik zinciri degişimini bakla açtırarak yaptırmanı hiç tavsiye etmem kısa zamanda sana tekrar ve daha büyük sorun çıkartması olagan.deger türlü degiştirmende baya külfetli işçilik ve başka degişecek parçalarda çıkabilir hazırlıklı olmanda fayda var.
    aslında bu kawaları 50.000 km ye gelmeden satmalı yoksa ağır bakımlar baş göstermeye başlıyor.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    doğruyu söylemek gerekirse duyduğum ses bana göre ne sübap,ne egzantrik zinciri nede daha kötüsü yatak sesine ben-ze-miyor...

motorda sanki rolantide istikrarlı çalışmıyor gibi....

sesin motorun devrinden daha düşük olduğundan dolayı sanki egzantrik (kam ) mili yatakları gibi geldi..sanki boşluk sorunu gibi..

ama yinede bu şekilde dinleme ile tahmin çok zor....

ama gerçek bir usta sesi yakından dinleyince nokta atışı yapabilir bence.....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doğruyu söylemek gerekirse duyduğum ses bana göre ne sübap,ne egzantrik zinciri nede daha kötüsü yatak sesine ben-ze-miyor...

motorda sanki rolantide istikrarlı çalışmıyor gibi....

sesin motorun devrinden daha düşük olduğundan dolayı sanki egzantrik (kam ) mili yatakları gibi geldi..sanki boşluk sorunu gibi..

ama yinede bu şekilde dinleme ile tahmin çok zor....

ama gerçek bir usta sesi yakından dinleyince nokta atışı yapabilir bence.....
    samet'im nerlerdesin görünmüyorsun,bu kadar çok kovalama işleri yorulursun sonra.
    Yahya ustaya sesi bir dinlettirmeli uzaktan nokta atışı yapar büyük olasılıkla.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Bana kalırsada egzantrık gergısı olabılır,
    ses rolantıde gelırken gaz açınca ses hızlanarak artıyor ve gaz kesince sönüyor,
    egzantrik gergisinden başlamasını söyleyebılırsın ustana mesela,
    en basit sökülen parcadır ve gergi yayı kırılmış olup egzantrik zinciri gergisiz çalışıyor olabılır...

Arkadaşlarında Dedikleri gibi sağlıklı dinlenmedikçe buradan yorum yapmak çokta mantıklı değil...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    yeni yeni kendimi buluyorum..ama hala biyerlerim eksik gibi....

Yahya abinin bakmsı biraz zor olur..arkadaş antalyada....

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni yeni kendimi buluyorum..ama hala biyerlerim eksik gibi....

Yahya abinin bakmsı biraz zor olur..arkadaş antalyada....
    bi ara olta sallamaya gidelim müsait oldugunda yine.
    yok yahya usta sesi dinlese videodan teşhisi koyar gibi geliyor bana.

Motosikleti
    gidelim ama günler kısaldı iyice...
    sabah olur herhalde.....de.....

1000 likle biraz abes ve zor olur kanımca.....

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Arjantinli69 , sametagir ; cevaplar için çok teşekkürler , gerçekten antalya'daki ustalara güvenmiyorum , akrabam veya küçüklükten beri tanıdığım bir usta dostumda yok 10-12 usta değiştirdim eski motorlarımla , hepsinin açığını ayıbını yakaladım bıktım artık gerçekten.

Yahya abi dediğiniz ustanında videodan sesi dinlemesi mümkünmü.. Dediğiniz gibi Antalya'dayım ama burada kimi önerdilerse gittim iyi ustaysa dürüst değil , dürüstü varsa işi iyi yapamıyor , genelleme yapmak istemiyorum ama 10-12 usta tecrübem oldu 4-5 senedir.

Evet ustalar başka yorum yapmak isteyen arkadaşlarımız buyursun..

Eksantrik mili yataklarının ne olduğunu bile bilmiyorum , okuyorum ama anlamıyorum yeterli derecede teknik bilgim yok malesef.Bu yüzden ustalar da benim anlamadığımı anlayıp ona göre yaklaşıyorlar hemen.300e çıkıcak motora 800 diyorlar şurasını değiştirelim açmışken şuda değişsin sağlam parçalarıda para almak için değiştirmeye kalkıyorlar ama kimseye elletmedim alt motoru henüz.

Dediğim gibi bu sesten korkuyorum ne sesi olduğunada emin olmadan yada sırf arızaya bakmak için motoru açıp dünyanın parasını alan ustalarada uğramak istemiyorum.Emeğe saygım var fakat ustalara yedirdiğim paraya bir tane 6-7 milyarlık motor alırdım.Tamir etseler pekala ama eski motorlarımda çalışan km saatimi bozanlarmı dersiniz , sapasağlam benzin pompasını bozanlarmı , 0 aldığım konjektörü ters bağlayıp yakanlarmı hepside isim yapmış ustalar yaptı.

Neyse uzun lafın kısası yardıma ihtiyacım var ve motosiklet bana sırf bu yüzden isyan ettiriyor.

cekokk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt-09 / Yamaha Fazer 6
    Kardeşim motorun esasında normal çalışıyor. kawasakilerin geneli bu şekilde bende de er-5 vardı videosunu yüklemeye calısıyorum şimdi sana dinletim bende sesi. Eğer buda ilgini cekmezse %80 egz. dicem sana cünkü agır bir zincir sesi var

---------- Post added at 22:42 ---------- Previous post was at 22:22 ----------

https://www.facebook.com/duyguaygun#...=1930095406236

bak ses hemen hemen aynı

mendore_7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R60-6 / Honda İnnova 125
    Alıntı sysroot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    Yeni bir soru ile karşınızdayım
    Motorumu birkaç ustaya götürdüm , kimisi bu ses eksantrik sesi kimisi sadece subap ayarı yeterli dedi kimisi nevar ne yok değişelim dedi , kimisi Kawasaki şıkırtılı çalışır dedi, bana görede subap sesi geldi ; bollaşan eksantrik sesi hiç duymadığımdan anlayamadım oda olabilir.
    Yanlız emin olduğum bir nokta var bu sesler beni rahatsız ediyor.Bu kadar sesin olması normal gelmedi bana.
    Şimdi yakın zamanda motorumu bakıma sokacağım fakat ustamın yanına bilgili gitmek isterim yoksa onlara kalsa nevar ne yok değişecekler bilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=dNT6HSqI-tw

Sesi baştan sona kadar dinleyin , kalite çok iyi olmayabilir yani öne tuttuğumdan egsoz sesini almadı doğru düzgünde kamerayı uzaklaştırınca belli oluyor egsoz sesi birde gaz verince.Dinlemeniz için önce rölantide sonra hafif gaz vererek sonra biraz daha yükselterek ve birden keserek denedim.Yinede ses %95 doğru.
    Yorumlar sizin..
    Bilinemeyen bi sorunun varsa ''Zorlu Motor'' a gitmeni tavsiye ederim.. Daha dükkanına girer girmez bu sesi duyunca ne olduğunu direkt söyleyecektir sana..
    Bundan adım gibi eminim..!

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı cekokk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim motorun esasında normal çalışıyor. kawasakilerin geneli bu şekilde bende de er-5 vardı videosunu yüklemeye calısıyorum şimdi sana dinletim bende sesi. Eğer buda ilgini cekmezse %80 egz. dicem sana cünkü agır bir zincir sesi var

---------- Post added at 22:42 ---------- Previous post was at 22:22 ----------

https://www.facebook.com/duyguaygun#...=1930095406236

bak ses hemen hemen aynı
    Hocam egsoz sesi dinletmişsin , alt motora yaklaştırsan asıl oradan gelen sese baksak daha net olurdu.
    Bugün tanıdığım bir abime gösterdim binici kendisi ; ahım şahım birşey yok eksantrik sesi muhtemelen dedi.Farklı görüşler almaya devam ediyorum.Ama genellikle eksantrik zincirinde hemfikirler.E kardeşim git bir ustaya göster diyebilirsiniz fakat ustaların birçoğunu tanıyorum ve hiçbiri babamın oğlu değil sizin gibi tarafsız insanlardan yorum alıyorum ki bu benim için daha değerlidir.Teşekkürler yorum yapan herkese..

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arjantinli69 , sametagir ; cevaplar için çok teşekkürler , gerçekten antalya'daki ustalara güvenmiyorum , akrabam veya küçüklükten beri tanıdığım bir usta dostumda yok 10-12 usta değiştirdim eski motorlarımla , hepsinin açığını ayıbını yakaladım bıktım artık gerçekten.

Yahya abi dediğiniz ustanında videodan sesi dinlemesi mümkünmü.. Dediğiniz gibi Antalya'dayım ama burada kimi önerdilerse gittim iyi ustaysa dürüst değil , dürüstü varsa işi iyi yapamıyor , genelleme yapmak istemiyorum ama 10-12 usta tecrübem oldu 4-5 senedir.

Evet ustalar başka yorum yapmak isteyen arkadaşlarımız buyursun..

Eksantrik mili yataklarının ne olduğunu bile bilmiyorum , okuyorum ama anlamıyorum yeterli derecede teknik bilgim yok malesef.Bu yüzden ustalar da benim anlamadığımı anlayıp ona göre yaklaşıyorlar hemen.300e çıkıcak motora 800 diyorlar şurasını değiştirelim açmışken şuda değişsin sağlam parçalarıda para almak için değiştirmeye kalkıyorlar ama kimseye elletmedim alt motoru henüz.

Dediğim gibi bu sesten korkuyorum ne sesi olduğunada emin olmadan yada sırf arızaya bakmak için motoru açıp dünyanın parasını alan ustalarada uğramak istemiyorum.Emeğe saygım var fakat ustalara yedirdiğim paraya bir tane 6-7 milyarlık motor alırdım.Tamir etseler pekala ama eski motorlarımda çalışan km saatimi bozanlarmı dersiniz , sapasağlam benzin pompasını bozanlarmı , 0 aldığım konjektörü ters bağlayıp yakanlarmı hepside isim yapmış ustalar yaptı.

Neyse uzun lafın kısası yardıma ihtiyacım var ve motosiklet bana sırf bu yüzden isyan ettiriyor.
    haklısın kardeşim antalyada usta yok gerçekten
    bende arkadaşımla yaklaşık 6 usta değiştirdik dediğin gibi hepsi birbirinden berbat
    açıkçası bizde arayıştayız bulursan bizede söyle
    kime yaptıracaksın motoru
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın kardeşim antalyada usta yok gerçekten
    bende arkadaşımla yaklaşık 6 usta değiştirdik dediğin gibi hepsi birbirinden berbat
    açıkçası bizde arayıştayız bulursan bizede söyle
    kime yaptıracaksın motoru
    Teşhisi tam koyalım , ondan sonra gerekli parçaları bizzat kendim alıcam.Onunda araştırmasını yapıyorum.Ustaya sadece değiştirmek ve gerekli ayarları yapmak kalıcak.Tabi buda başlı başına ustalık isteyen birşey , en azından sadece üst kapak açılarak halledersek olayı hem masraf az olur hem motor kurcalanmamış olur.Gerekli bilgiyi iyice öğreneyim ustanın yanına boş gitmek istemiyorum.Forumdaki arkadaşlar sayesinde epey bilgi topladım sayılır.

Ustaya gelince ; aklımda 2 tane usta var fakat bunların isimleri bende kalsın ; güzel iş yaparlarsa tebrik ederim yanlış iş yaparlarsa Allah'a havale ederim.
    Şu aralar pek binmiyorum motora yaptırınca sonucunu burada paylaşıcağım.

Gerçekten anlatsan zor inanırlar , ah Antalya'da olsanız bilirdiniz.. Burası İstanbul değil malesef..

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:22 ----------

Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzantrik zinciri degişimini bakla açtırarak yaptırmanı hiç tavsiye etmem kısa zamanda sana tekrar ve daha büyük sorun çıkartması olagan.
    Bakla açtırarak yapmanın ne gibi bir zararı olabilir ki bilmediğimden soruyorum

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Teşhisi tam koyalım , ondan sonra gerekli parçaları bizzat kendim alıcam.Onunda araştırmasını yapıyorum.Ustaya sadece değiştirmek ve gerekli ayarları yapmak kalıcak.Tabi buda başlı başına ustalık isteyen birşey , en azından sadece üst kapak açılarak halledersek olayı hem masraf az olur hem motor kurcalanmamış olur.Gerekli bilgiyi iyice öğreneyim ustanın yanına boş gitmek istemiyorum.Forumdaki arkadaşlar sayesinde epey bilgi topladım sayılır.

Ustaya gelince ; aklımda 2 tane usta var fakat bunların isimleri bende kalsın ; güzel iş yaparlarsa tebrik ederim yanlış iş yaparlarsa Allah'a havale ederim.
    Şu aralar pek binmiyorum motora yaptırınca sonucunu burada paylaşıcağım.

Gerçekten anlatsan zor inanırlar , ah Antalya'da olsanız bilirdiniz.. Burası İstanbul değil malesef..

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:22 ----------

Bakla açtırarak yapmanın ne gibi bir zararı olabilir ki bilmediğimden soruyorum
    Yahya ustaya sesi dinletmenin bir yolunu bulmalı,kendisi çok iyi ustadır Samet bir yolunu bulup dinlettirebilirse bilgi verebilir,olmadı ben geçtigimde dinlettirmeye çalışırım şu an için bir acelen yok gibi,egzatrik ses yapmaya yeni başladıysa tabiki.birde kawanın km kaç binde O önemli bir etken zincir için.
    kawalar egzantrik zinciri degişiminde bakla açtırarak (yani motosiklete zincir taktırır gibi yaparsan) (egzantrik zinciri orjini kilitli bakladır ) kısa km ler içinde orjinali gibi olmadıgından kompma yapıyormuş.bu sıkıntıyı yaşamamak istersen motoru yardırman gerekli O zamanda egzantrik zincirini yerinden alınca krank yataklarında mikron derecesinde olan boşluklar sıkıntı çıkartmasın ileride diye krank yataklarını degiştirmek gerekiyor.onu degişelim iyi olsun bunu degişelim iyi olsun derken bir bakmışın yeni motor yapmaya kadar gelmiş olay demek istedigim bu,dikkat etmeli sonuçta masraf sana çıkacak.komple motoru yardırıp parçaların hepsini değiştirtsen ustaya verecegin işçilik İstanbulda en fazla 300-500 tl arası.motosiklet motorunu heleke 2-ve 4 silindir motoru dagıtıp toplamak ve ondan randıman aldırmak harbi zor iş gözümle görmesem ustalar fazla alıyor diyecegim ama işleri harbiden zor çünkü ileriki km ler onların yapmış oldugu O anki işçiliğe bağlı.Ustanı çok iyi seçmelisin işçiliğini fazla kesmeki iyi işçilik yapsın.kolay gelsin sıkıntılı ama yapılacak işler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)