Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kontak uzun süre açık kalırsa!

Motovento
    REKLAM ALANI
    onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    değerli arkadaşlar tecrübelerinize sığınarak bir problemim var onu danışmak isityorum...
    motosiklet ile uzun yıllardır tanışmışlığım var ama bazen bazı şeyleri yaşamadan,başınıza gelmeden öğrenemiyorsunuz(tecrübenin oluşumu da bu yaşamaktan geçer),olmadık bir zamanda yolda kalırsınız halbu ki ufak bir sebeptir ve siz motorunuzu iyi tanısanız bile altından kalkamazsınız ama tamirciye götürdüğünüz zaman usta bir tıkla işinizi halleder,şaşırırsınız...
    neyse uzatmadan asıl mevzuya döneyim motorumu iki ay evvel aldım ve pek fazla tanımıyorum işlerimden dolayı haftada 1 gün ancak kullanabiliyorum ve bu yüzden aküsü bitmesin diye evde depoda ara sıra 5dklığına çalıştırıyorum,geçen birkaç gün önce çalıştırmıştım ve dün tekrar çalıştırmak istediğimde fark ettim ki kontağı açık bırakmışım,tahminen 3 gün kadar açık kalmışstop etme tuşu ile stop edip daldınlıkla kontağı öyle bırakmışım!tabi aküyü bitirdiğini düşünerek şarja bağlattım geldim yine marş yok korna çalmıyor vs,akünün yanında ki sigortaya baktığımda tekinin yanık olduğunu fark ettim yeni sigorta taktım aküyü tekrardan taktım tabi takar iken kutup başında ufak çıtırtı oluştu(doğru taktığımdan eminim) baktım ki yine elektirik yok sigorta yine atmış!bunun sebebi ne olabilir elektirik tesisatı deforme olmuş olabilir mi komple tesisat yaptırmak zorunda kalmayı istemiyorum çünkü buradaki ustaları pek gözüm kesmiyor 40km yol gitmem gerekecekyoksa aklıma gelmeyen basit birşey midir bu(not vurdurarak çalıştırdım ve 20km yol yapmak durumunda kaldım,korna yavaş yavaş toklaşıyordu gösterge ışıklarıda aynı şekilde canlandı stop edince hiçbir faaliyet yok)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aküyü takarken bi yerde yanlış yapıyosun sanırım kutup başları şaseye değmemesi gerekiyor
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motosiklet aküleri "deep cycle "denilen yani tamamen bitirilebilen ve tekrar kullanılabilen türden değildir. Aküyü yemiş olabilirsin. Ayrıca uzun süre kontak açık bırakıldığında endüksiyon bobini de yanar. Sigorta atması ise tamamen kısadevre ile ilgili bir olay. tesisatı kontrol etmelisin.

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    Sorun ortadan kalkmıştır aküyü şarj ettirdikten sonra aküyü takar iken kablonun çıplak yerinden şase yaptırıyormuşum farkına vardım ve sigortayı tekrar değiştirdim tabi elimde sigorta yoktu ama ustam sağolsun birkaçtane verdi sevabına şimdi tek marşta sorunsuz çalışıyor derin bir oooohhhhh çektim sağolun arkadaşlar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)