Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Statör Sağlam, Motor Çalışıyor Ama Akü Şarj Olmuyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Merhaba, geçen haftalarda statörüm yanmıştı dğeiştirdik, şimdi ise motorum çalışıyor ama aküyü bir türlü şarj etmiyor, iki saat boyunca sürüp kontağı kapattıp hemen açtığımda dahi ne ışıklar yanıyor ne de marş basıyor.

ne olur ne olmaz diye de şarjını ölçtük, şarzda sıkıntı yok, aküyü de ölçtük orda da sıkıntı yok acaba kısa devre mi vardır?

Bu arada motoru ayak marşıyla çalıştırıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı Nexagon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, geçen haftalarda statörüm yanmıştı dğeiştirdik, şimdi ise motorum çalışıyor ama aküyü bir türlü şarj etmiyor, iki saat boyunca sürüp kontağı kapattıp hemen açtığımda dahi ne ışıklar yanıyor ne de marş basıyor.

ne olur ne olmaz diye de şarjını ölçtük, şarzda sıkıntı yok, aküyü de ölçtük orda da sıkıntı yok acaba kısa devre mi vardır?

Bu arada motoru ayak marşıyla çalıştırıyorum.
    hemen başıma gelen olayı söyliyim. günlerce dediğin belirtiler yüzünden motorla uğraştım, hiçbişey bulamadım ta ki lanet olsun diyip motoru toplayana kadar. aküye giden kablonun biri oksitlenmiş, içinde bir iki tel kalmıştı. ilk iş aküye giden kabloları takip et derim. birde sigortana bak, eğer büyük takıldıysa büyük ihtiml sigortanın oralarda bişey vardır.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    aynı şey benimde başıma gelmişti motor elektriği üretiyor ama akü şarj olmuyordu kablolardan birinde sorun varmış usta 5 dakikada halletti
    İkincilik kaybedenler içindir...

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    arkadaş bugün aküye gelen kabloları sökmeden, kutup başları üzerinden bir ölçüm yaptı akım normaldi acaba sorun başka bir yerdemi ki yoksa biz yanlış yere mi baktık ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    arkadaş bugün aküye gelen kabloları sökmeden, kutup başları üzerinden bir ölçüm yaptı akım normaldi acaba sorun başka bir yerdemi ki yoksa biz yanlış yere mi baktık ?
    Akım ve Voltaj farklı birimlerdir.Akünün iki kutbuna ölçü aleti voltaj ölçmek için değdirilir.Normal şarj ediyorsa 3-4 bin devirde 14 volt civarında bir voltaj okunmalıdır.Rolantide akü voltajı okunur.Akım ölçmek için ölçü aleti uygun konuma alınıp artı kutup başı motor çalıştırıldıktan sonra çıkarılıp kırmızı uç kabloya,siyah uç akü başına değdirilmelidir.Motora gaz verilince artan şekilde bir değer okunur.Yaklaşık 1 ampere kadar çıkmalıdır.Bir değer okunamıyorsa veya 100-200 miliamper gösteriyorsa akü şarj olmuyor demektir.Statör be bağlantılarından eminseniz diyotlar veya konjektör arızalıdır.Çoğu motorda diyotlar ayrı değil konjektörün içindedir.

QM50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Home Made Kastino Qm 50 Chopper
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akım ve Voltaj farklı birimlerdir.Akünün iki kutbuna ölçü aleti voltaj ölçmek için değdirilir.Normal şarj ediyorsa 3-4 bin devirde 14 volt civarında bir voltaj okunmalıdır.Rolantide akü voltajı okunur.Akım ölçmek için ölçü aleti uygun konuma alınıp artı kutup başı motor çalıştırıldıktan sonra çıkarılıp kırmızı uç kabloya,siyah uç akü başına değdirilmelidir.Motora gaz verilince artan şekilde bir değer okunur.Yaklaşık 1 ampere kadar çıkmalıdır.Bir değer okunamıyorsa veya 100-200 miliamper gösteriyorsa akü şarj olmuyor demektir.Statör be bağlantılarından eminseniz diyotlar veya konjektör arızalıdır.Çoğu motorda diyotlar ayrı değil konjektörün içindedir.
    yaşa ustm bende konjektör yazacaktım dedim yazmışlar sorun büyük ihtimalle o dur eger kbloların sağlamsa
    Home Made Kastino Qm 50 Mini Chopper

katılıyorum ölçüm yaparken akım ve voltajı karıştırmayın ki zaten siz muhtemelen akımı ölçmemişinizdir onu ölçmek biraz daha farklı dır voltajınız normal olsa bile konjektörden gelen akım ( dikkat voltaj değil ) yetersiz olabilir ( yani 14.4 volt gelir ama amperi düşüktür şarj etmesi için 40 saat gerekir ) burada senin sargıdan gelen akımda düşük olabilir en güzel yönten tak çıkar denesinler serviste

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    OLD abimizin dediği gibi Voltajı ölçmek için paralel bağlantı yapılırken Akım (amper) ölçmek için seri bağlantı yapılması gerekir.

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    teşekkürler üstadım değerli yorumun için, ne olur ne olmaz diye konjektör de almıştım, yarın bir değiştireyim o zaman sonucu yazarım.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    teşekkürler üstadım değerli yorumun için, ne olur ne olmaz diye konjektör de almıştım, yarın bir değiştireyim o zaman sonucu yazarım.
    yok değiştirme konjektör bozuk ise mecbur değiştiricen ama eğer bozuk değilse bu yeni taktığında bozulabilir. üstte yazdığım gibi, kablodaki o oksitlenmiş yeri bulamadığım an konjektördendir diyip yenisini takmıştım, sorun çözüldü gibi göründü, 1 hafta filan herşey normaldi ama sonra o konjektörde bozuldu. bence önce kablolara bak, konjektörü ziyan etme.
    bu arada ölçüm yaptığımda bendede voltaj normal değerler gösteriyordu. ama arkadaşların üstte söylediği gibi, akım ile voltaj ayrı olaylar.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

burak usluer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan lifan shalter
    Çok doğru kablo dan oluyo basıma geldi

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Sonuç alınamadımı?Son durum nedir?

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    açıkcası kendim pek anlamadığım için ve de ustaya da gitmek istemediğim için (ankara da ustalar keriz yerine koyuyor bizim gibi sürücüleri) konjektörü değiştirdim ve sorun düzelmedi. arkadaşın gelmesini beklıyorum, o gelince dediğiniz gibi iki farklı ölçüm yapacak.

kaçak var mı onu neden kontrol etmediniz en kolayı o

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)