Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu

Ehliyetsiz motor kullanırsak ne olur ??

Motovento
    REKLAM ALANI
    By_DosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mekan belli olmaz ama genelde istanbul içi...
    Motosikleti
    Motürü Sattım. Şimdilik Ticari TAXİ
    ehliyetsizken hiç polis çevirmezdi ama ehliyetimi aldığım gün polis hayırlı olsun diye çevirdi

yaşımı doldurur doldurmaz aldım A2 mi inanın 18 yaşına girincede B yi aldım biraz masraf oldu ama o 1 senede belki başıma çok şey gelebilirdi ehliyetim olmasaydı...

şu kafayı anlamıyorum adam diyoki kaskı takarım polis çevirmez abi nası bi zihniyet.. biz o zaman ''kerizmiyiz'' kardeşim ehliyet aldık bi sürü para harcadık elalemin akıllısı sizlermisiniz kafanıza kaskı takarsanız polis çevirme oldu canım... unutmayınki artık motosikletlerde şuç örgütleri için biçilmiş kaptan polislerin gözü üstümüzde arkadaşlar. işte bu tür zihniyetleri evire çevire ... neyse azımı bozcam şimdi ayıp olcak siz siz olun yeni başlayan arkadaşlar ehliyetinizi mutlaka alın ve motorunuza içiniz rahat binin..motora ne kadar rahat binersen o kadar keyif alırsın...
    RUHUN BEDENİNDE, LASTİĞİNDE JANTININ ÜZERİNDE KALSIN......

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Caracal 200 (siyah)
    ben yakalandim. motoru alali daha 3 hafta oldu. istanbul - beylikdüzü'nde motorize jandarma cevirdi. ne zaman arkama geldiler hic anlamadim bile. birden aynadan mavi siren isiklarini gordum. ve dikkat edin, FULL donanimliydim. iyi bir kask, mont, dizlik, eldiven. yani siz siz olun, full'üm, yavas gidiyorum, beni cevirmezler, beni gormezler demeyin. polis ise isiniz kolay, ama jandarma biliyorsunuz affetmiyor. saatlerce karakolda bekletiyorlar. ve o cezayi kesinlikle yiyorsunuz. ceza bir yana, ertesi gun mahkeme ile ugrasiyorsunuz. en iyimser ihtimalle 6-7 saatiniz de cezanin savci tarafindan onaylanmasi islerine gidiyor. 2 gununuz rezil oluyor.

bu bana ders oldu. ehliyetsiz arkadaslara da ibret olsun. eger dun cezayi yemeseydim, o ceza parasi ile bugun ehliyet kursuna yazilacaktim. artik onumuzdeki aya kaldi..

gelelim cezanin miktarina.
    pesin odeme: 450 YTL
    1 seneye yayarak taksitli odeme: 150 pesin + 450 = 600 YTL

B sinifi ehliyetiniz olmasi cezanin miktarini dusurmuyor.

bilginize..

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Barış abi anlattığın olayın aynısı benim başıma gelmişti. Birisine motosiklet sattık, adam verdiği söz tutmadı ve üzerine almadı. Ehliyette yok, bende dedim sana 15 izin yoksa motosikleti bağlatacağım. Derken bizim salak sen git polislere yakalan. Bir güzelde ceza ye... Banada 237 ytl ceza yazmışlar. Ben parayı adamdan çıkardım ama daha kötüsüde olabilirdi. Bana ders oldu, herkeste bu olaydan ders alsın. Saygılar.
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 City-Siyah
    galiba en iyi seçenek ehliyetli rahat rahat dolaşmak ehliyetim 3 aylık bütün polislerin gözünün içine bakıyorum çevirsinler diye ama çavirmiyorlar ehliyetim olmasa kesin çevirmişlerdi

Motosikleti
    ramzey
    ehliyet şart ehliyetsiz gezmenin sonunu geçen perşembe gördüm cezayı yiyerek polise nekadar küçük emrah ayakları yapsamda yemedi yinede yazdı cezayı -)

aman beyler bu arada merhaba çok sakat bişi nekadar usta olursanız olun polise gelince ustalık çıraklığa dönüşür en guzeli ! ehliyet

Motosikleti
    Çelik YUAN 100 / 43 RL 771 / RP 330
    Alıntı kanunisultan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikleti olupda ehliyet yaşı tutmayan ama bu sewdaya kapılmış arkadaşlara tavsiyeleriniz neler acaba?
    Dostum Bnde Küçüklükden Beri Motor Aşığıyım. Ama Yaş Tutmadığı için Ehliyet Yoktu ve Peder de HakLı oLarak Bi Motor aLmıodu. Yaş 16 oLdu Pedere YaLvar Yakar aLdırdım 125cc bi Motor. Ruhsatı da üstüne yaptırdı peder. 2-3 ay Bindim poLise Denk Gelmedim Arada Kask Taktım Arada Takmadım sonra Kış geLdi Binmedim Motora. Bu Süreçde Kursa Kaydımı yapdırdım. Nehayet Bahar GeLdi. Çıkardım Motoru Fenni Muayene Tarihi YakLaşmıştı ve Motor Dura Dura mı Artık biLemicem Gaz TeLinde Problem Vardı. Bişe oLmaz DüşüncesiyLe AtLadım Motoruma e Genciz HızLı HızLı Sanayiye Doru YoL aLdım. YoLun %95 ini TamamLamıştım ki Hoop Çevirme ve yakaLandım. Aynen AnLatıLanLar Gibi oLdu. 265 TL Bana Ruhsat Babamın üstüne oLduğundan Bi Miktarda Babama TopLamda 800 TL'yi BuLdu. Bi tek Motor BağLanmadı ordan yırttım. Şimdi Motor bende CezaLarı Ödüyoruz Yoktan yere 800 TL :S Kütahya'da Oturuorm ve Kütahya'yı BiLenLer BiLir Meşhur Vazo'su vardır EhLiyetimi aLınca Kaskımı vs. Tam donanım ve EhliyetimLe birLikte 1 Depo Benzini Vazo Çevresinde Tur Atarak Bitiricem :D ehLiyetin de Küçüğünü Çıkartıp KoLye yaptırcam Paşa Paşa Bincem artık Son 1 ay ... [/COLOR][/B]

Alıntı dgrmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi hoş kanun kanundur itirazım yok buna, ne fiyatına, ne uygulanışına ama herşeyde olduğu gibi bu ehliyet işinde de. Bir dünya alavere dala vera. Bir ehliyet kursu ne veriyor ki para istiyor bu kursları kim denetliyor milli eğitim bakanlığı ne kadar süreyle müfettiş yolluyor, ehliyet kursu gerçekten ne öğretiyor bence kocaman bir hiç. Önce kurslarını adam edersin, birşeyler öğrnilen öğretilen yerler haline getirirsin her parayı bastırana kurs açma hakkını tanımazsın, sıkı denetime tabii tutarsın sonra istersen 1 milyar ceza kes almayandan ama böyle olmaz sırf oraya buraya harç yatırtım fon çıkaracam diye ehliyet aldırılmaz, insanlar eğitim eğitim diye bağırıyor neyin eğitimi allah aşkına üniversitesinden ehliyet kursuna kadar elimize yüzümüze bulaştırdığımız eğitim sistemi içinde neyin eğitimi neyin ehliyeti. Bu sözlerim ehliyet almayın demek olarak anlaşılmasın sonuçta kural kuraldır, ehliyetsiz binersen suçlusun, ben sadece artık birşeylerin değişmesine inandığım için bunları yazma gereği duydum, ehliyet isteniyorsa, o ehliyeti hak etmiş kişi yetiştirmek de ehliyeti sormak kadar mecburi, Görkem demiş ki niye ters iş yapıyoırsunuz çok haklı ama burda ne düzgün ki vatadş ters olmasın. Önce eğitim, ben Honda'ya 200 ytl vermek zorunda değilim ehliyet kursuna 400 veririm aynı eğitim mecburi olmalı aynı zamanda sınavlar da bu düzeyde olmalı ki ehliyet bir işe yarasın, yoksa zaten b sınıfın varsa paşa paşa 200ytl veriyoruz kursa kocaman bir hiç için, çoğu kursun motosikleti bile yok eminim. (Bütün kursları demiyorum elbet ama istisnalar kaideyi bozmuyor muhakkak) .Ehliyetsiz kullanıma cezalar getirilirken bunlarda göz önünde tutulmalı diye düşünüyorum ama çoğu insan gibi sadece düşünüyorum...

Kütahya'da A2 için KaydoLmaya Gittim Kaydımı yaptırdım ve GörevLiyLe Aramızda Geçen Konusma Şu:

- Bu Direksiyon sınavı hangi motorda nerde ve nasıl yapılıyor bilgi verir misiniz?

-(adam Sırıtarak ve Samimi bi tavırLa) Takma yahu MEB'in Sınavını geçenLeri Direksiyondan Bırakır mıyız? Motora AtLarsın Çalıştırırsın 50 Metre Gidersin ve Geçersin. Motorda Scootor oLuyo GeneLLikLe...

Peki ya Ben Motorsiklet KuLLanmayı BiLmiyosam NoLucak? Adı Üstünde "Sürücü Kursu" Ama Motoru KuLLanmayı öğretmiyoLar ...

Herkese merhaba..

kuçuklukten berı motor hevesım vardı zar zor aılemı ıkna ederek bı motor aldırmıştım asya 125 t şu çakma vespalardan

neyse şuan 17 yaşındayım ehlıyet kursuna yazılmıştım almak ıçın ışte 24 ekımde yazılı sınaw flan wardı yaklaşık 5 aralıkta ehlıyet çıkıyordu ankarayı bılenler ıçın ıstanbul yolu uzerınde yakalndım (4-5 şerıtlı bır yol) polıs onume atlayıp çek sağa çek sağa dedı bızde durmak zorunda kaldık arkadakı arkadaşımda kask yoktu ve sende nıe kask yok dedı evde kaldığını flan soyledık daha sonra ehlıyet ruhsat dedı malum olarak ruhsatı verdım ama ehlıyet yok abı yapma flan dıe rıca edıyordukkı arabaya doğru yonelmeye başladı ve muhattap bıle ollmadan ceza kestı motoru parka çektıler ve motor şırketın ustuneydı aıleme kendı semtımızden dışarı çıkmıyacağıma soz verdığım ıçın çok zor durumdayım.

olay bugun oldu babam hala bılmıyor ona ulaşmadan bu ışı en ucuz ve en kolay şekılde nasıl halledebılırım ? ortalama vereceğım ceza ne olur ? polıs 265 ytl ceza odıceğıımı 2 hafta ıçınde odersem 230 cıvarında olacağndan bahsettı.. çok zor durumdayım yapmam gerekenler konusunda yardımlarınızı ve hazırlamam gereken mıktar konusunda bıldıklerınızı oğrenmek ısterım ..

şımdıden teşekkurler..

Alıntı Bandith adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba..

kuçuklukten berı motor hevesım vardı zar zor aılemı ıkna ederek bı motor aldırmıştım asya 125 t şu çakma vespalardan

neyse şuan 17 yaşındayım ehlıyet kursuna yazılmıştım almak ıçın ışte 24 ekımde yazılı sınaw flan wardı yaklaşık 5 aralıkta ehlıyet çıkıyordu ankarayı bılenler ıçın ıstanbul yolu uzerınde yakalndım (4-5 şerıtlı bır yol) polıs onume atlayıp çek sağa çek sağa dedı bızde durmak zorunda kaldık arkadakı arkadaşımda kask yoktu ve sende nıe kask yok dedı evde kaldığını flan soyledık daha sonra ehlıyet ruhsat dedı malum olarak ruhsatı verdım ama ehlıyet yok abı yapma flan dıe rıca edıyordukkı arabaya doğru yonelmeye başladı ve muhattap bıle ollmadan ceza kestı motoru parka çektıler ve motor şırketın ustuneydı aıleme kendı semtımızden dışarı çıkmıyacağıma soz verdığım ıçın çok zor durumdayım.

olay bugun oldu babam hala bılmıyor ona ulaşmadan bu ışı en ucuz ve en kolay şekılde nasıl halledebılırım ? ortalama vereceğım ceza ne olur ? polıs 265 ytl ceza odıceğıımı 2 hafta ıçınde odersem 230 cıvarında olacağndan bahsettı.. çok zor durumdayım yapmam gerekenler konusunda yardımlarınızı ve hazırlamam gereken mıktar konusunda bıldıklerınızı oğrenmek ısterım ..

şımdıden teşekkurler..

lutfen biri cevap verebilirmi ?

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yiyeceksin ve mahkemeye çıkacaksın hem sana hemde ruhsat sahibine ceza kesilecek .. mahkeme ayrıca sana bir ceza verecek bu cezada paraya çevrilecek.. motorun çekici ile parka alındığından hem çekici hem park parası ödeyeceksin. bu arada eğer sigorta ve muayenende sorun varsa bunlarada ayrı ceza kesilecek . yanılmıyosam toplamda 700- 800 ytl arası bir para ödeyeceksin
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

ibocan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    lutfen biri cevap verebilirmi ?
    olay yernde sana yazılan ceza o kadar fakat daha sonra mahkemeye çıkarılıyorsun birde mahkeme tarafından 20 gün hapis cezası para cezasına dönüştürülerek ehliyetsiz kullanan kişiye yansıtılıyor buda nerden baksan 600-700 ü buıluyor şimdiden kolay gelsin
    www.sahildenturkiye.com

Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yiyeceksin ve mahkemeye çıkacaksın hem sana hemde ruhsat sahibine ceza kesilecek .. mahkeme ayrıca sana bir ceza verecek bu cezada paraya çevrilecek.. motorun çekici ile parka alındığından hem çekici hem park parası ödeyeceksin. bu arada eğer sigorta ve muayenende sorun varsa bunlarada ayrı ceza kesilecek . yanılmıyosam toplamda 700- 800 ytl arası bir para ödeyeceksin
    öncelikle liginize teşekkür ederim.

Araç şirket üzerine kayıtlı. şirket ne kdar bi ücret ödeyecek ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:58 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:55 PM ----------

Alıntı ibocan33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olay yernde sana yazılan ceza o kadar fakat daha sonra mahkemeye çıkarılıyorsun birde mahkeme tarafından 20 gün hapis cezası para cezasına dönüştürülerek ehliyetsiz kullanan kişiye yansıtılıyor buda nerden baksan 600-700 ü buıluyor şimdiden kolay gelsin
    yeni kanuna göre ehliyeti 2 sene geç veriyorlarmış böylede bir ceza varmış bu konu hakkında bilginiz varmı acaba ?

ibocan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    öncelikle liginize teşekkür ederim.

Araç şirket üzerine kayıtlı. şirket ne kdar bi ücret ödeyecek ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:58 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:55 PM ----------

yeni kanuna göre ehliyeti 2 sene geç veriyorlarmış böylede bir ceza varmış bu konu hakkında bilginiz varmı acaba ?
    araç sahibi fazla bi ceza yemiyor 250-300 civarında ödüyor ama kullanan bayağpı bir ödüyor

ilk defa senden duyuyorum öyle bir uygulamayı
    www.sahildenturkiye.com

Nereden hortladı bu topic

Yaşım 36 ve bu yaştan sonra bi motor aşkı duhul oldu bünyeye... Şimdi kursla
    görüştüm 20 agustos sınav dönemine yetişebiliyorum, direksiyon 17 eylülde.
    Yuh be kardeşim kış gelir o zaman. 150cc bi scotter alıyorum yarın. B sınıfı
    ehliyetim ve arabam var. Yaz boyunca her gün İzmirden Seferihisara gidip gelmem gerekiyor ve ben motorumla gidip gelmeyi istiyorum. İnşallah eylüle kadar bi sıkıntı yaşamayız.

Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    en güzeli ehliyetin olacak polis çevirdimi verecen eline ehliyeti

Motosikleti
    yamaha fazer6
    ehliyet almak çok kolay,
    motor san 20 soru
    bide birtane kukanın çevresinden düşmeden dön gel
    al ehliyeti deymez moralini bozmaya
    toplam ödemede 400 tl 500 tl yi geçmez

Amca35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM250 Chopper / Kawasaki VN800 Vulcan
    Ehliyet konusundaki bu topicdeki tüm yazıları hiç atlamadan tek tek okudum ve bilinçli bir birey olarak size anlatacaklarım umarım yaşı genç olup ehliyet almayı hiç düşünmeyenleri bir nebze olsun bilinçlendirmiş oluruz.Değerli dostlar,Sn.MT üyeleri yaşım 42 ve %25 özürlüyüm yani sol elimde 3 parmağım yok (iş kazası)

Kısa özetlemek gerekirse 19 yaşımda ki o zaman sağlamım ilk ''C'' sınıfı ağır vasıta ehliyetimi aldım.
    Aradan yıllar geçti fabrikada teknisyen olarak çalışırken iş kazası geçirdim ve parmaklarımı kaybettim.Bunun sonuncunca iyileştikten sonra fabrika müdürü herhangi bir araç kullanmamda bir mani hal olup olmadığı konusunda beni İzmir İl Trafik Amirliğine gönderdi,oradanda bir resmi yazı ile beni tam teşekküllü devlet hastanesine gönderdiler tüm birimlerden testden geçtim ve heyete çıktım.Kanun kitabında ön görülen maddeler ve heyetde görevli profesörlerin tetkiki sonucu heyet kararıyla ehliyetim ''B'' sınıfına düşürüldü artık ağır vasıta kullanmam kanunen yasak ve ''B'' sınıfı araç kullanmam serbest.

Zaman içerisinde geçen yıl içimde çocukluk aşkı olan motosiklet ki birde Chopper hayranı olduğumdan bende merak sardı gel zaman git zaman kendime bir başlangıç aşaması için Chopper motor aldım.Fakat hayatımda hiç vitesli motor kullanmadım sadece bisiklet ve scuter kullanmıştım.Motoru aldım ama A2 ehliyet yok içimi vicdan azabı sardı,bende motoru teslim almadım mağazada dursun dedim ehliyeti alınca motoru teslim alırım dedim mağaza müdürüde olur deyince çok sevindim.
    Sürücü kursuna müracatımı yaptım tüm belgelerimi teslim ettim 150 TL 2 taksitde kurs ve sınav ücretlerini yatırdım.''B'' ehliyetim olduğundan sadece motor farkına girdim ve 90 puanla kazandım.Direksiyon sınavına girdim ve başarılı oldum ki beni baya bir test ettiler çok kontrollü kullandım sınavı kazandım.Esas mücadele şimdi başlıyor.Tüm bunları yapmam 3 ay sürdü.
    Emniyet müdürlüğüne ehliyeti teslim almaya gittiğimde benden elektronik parmak izi aldılar görevli memur 3 parmağımın olmadığını görünce olayı amirine danıştı ve amir ehliyet veremeyiz dedi.Kanunen tam teşekküllü devlet hastanesinde kontrol olup heyet kararı gerekli olduğunu söyleyince yıkıldım.Çünki tekrar aynı işlemlere başlıyacaktım,resmi yazıyla devlet hastanesine gittim tam 2 günüm hastanede geçti kan tahlilleri,pisikoloji,ortopedi,göz,E.K.G. testleri derken büyük heyete çıktım,kontrollerden ve gözlemlerden geçtim tek tek incelediler ve karar sonucu A2 ehliyet alabilir raporu verdiler.Kanun değişmiş artık kararı kapalı zarfda elden vermiyorlar,APS ile emniyet müdürlüğüne gönderiyorlar.Hastane masrafları ve yol masrafları 300 TL tuttu.Raporum emniyetde kayboldu bir ay evrak peşinde koştum dedektif gibi izini ssürdüm ve raporumu bulduk.Raporumu emniyetde incelediler ve hemen anında ehliyetimi hazırladılar bubla birlikte sizi çok beklettik diyerek özür de dilediler ama kanunlar herşeyden üstündür açıklamasını yaptılar ki bu sizin iyiliğiniz için dediler;HAKLILARDI. Başıma bir kaza gelseydi haklıda olsam haksız duruma düşecektim.Ve mutlu son A2 ehliyetme kavuştum,vicdan azabından kurtuldum motorumu teslim aldım artık MT-İzmir grubumuzla yollardayız.
    Tüm bu işlemler 6 ay sürdü sabırla azimle peşini bırakmadım ve kanun karşısında artık huzurluyum.Polis kontrolünde polisler parmaklarımı görünce hemen bilgisayar taraması yapıyorlar ve dosyamda B ve A2 araç kullanabilir ibaresini gördüklerinde bana teşekkür edip yola devam etmemi rica ediyorlar.
    Diyecem siz siz olun yaşınız veya durumunuz her ne olursa olsun mutlaka ehliyetini alın.Ve şu kilişeleşmiş cümleyi kullanmayın;aracı ehliyet değil insan kullanıyor diye...YANILIRSINIZ. Ehliyeti almanız sizin kanunlar karşısında resmi olarak o aracı kullanma yetkisi verdiği gibi tüm kuralları bildiğinizi belgeler ve bilinçli bir sürücü olduğunzu gösterir.
    Zahmet edip sabırla yazdıklarımı okuduğunuz için şahsım adına hepinize teşekkür ederim.
    Sevgi ve Saygılarımla.
    Dünya'da İki Şey Paylaşıldıkça BÜYÜR;
    BİLGİ ve SEVGİ

kenrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883
    ehliyetsiz yakalanınca cezası mezası aslında çok büyük sorun dğeil (büyük motorda)
    ehliyetsiz kaza yaptın diyelim,
    en ufak kazada zaten motor pert, bi de 10/10 suçlu sensin.
    kasko senin motoru karşılamıyor, karşı tarafın da hasarı üzerine
    bi de cezası filan
    düşünce bi merso'ya filan çarptığını
    bitti olay. düşün dur sonra.
    yol iyidir.

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Alıntı kenrox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ehliyetsiz yakalanınca cezası mezası aslında çok büyük sorun dğeil (büyük motorda)
    Ne demek sorun değil hocam!!! biraz tuhaf bir açıklama olmuş bu... (tuhaf aklıma gelen tabirlerden 10. falan herhalde, ceza almamak için ancak bunu bulabildim.)

Ehliyetsiz yakalanmak, insanı "SUÇLU" yapar. Ehliyetsiz yakalanmak "KANUNA KARŞI GELEN" sınıfına sokar. Bu normal bir insanın kabul edebileceği bir şey olmamalı bence. İkinci olarak da, nerden baksan 1500TL gibi bir masrafı oluyor bu işin kabaca. Bu da çok büyük sorun değil sınıfına giriyorsa takdir ediyorum zaten. O zaman "Param çok istediğimi yaparım, ederi neyse öder geçeriz!" mantığı yerleşmiş demektir...

aslında sadece YUH! yazsam bu açıklamaya yeterdi sanki...
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

kenrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883
    bence yazdığımı bi daha düşün ;)

hemen detaylandıralım;

bir : adam 1500 lirayı verip, tonla uğraşıp motorunu geri alıyor, arada (motorun çekiciyle nasıl taşındığını filan sen düşün) motor ve ehliyet alması gerektiğine kanaat getiririyor. (ikinci kere yakalanınca mahkeme cezayı para cezasına çevirmeyebilir)

iki : diyelim altında ss makina var. 35 kaat olsun. hem onu kaybedecek, hem karşı tarafı, hem keni canını vs hepsini tehlikeye atacak. pert,, hastanesi, tamiri filan en az toplam 50. (ceza'nın "30" katı, yaralanma ölüm vs'nin de vicdanını sen düşün artık)

üç : paşa paşa alıyorsun ehliyetini iş bitiyor. (cezanın yarısından az, kazanın 200'de biri filan.)

burada cezaların yüksek olmasının amacı caydırıcılık ve yönlendirmedir.

insanların temelde gayet rasyonel varlıklar olduğunu düşünürsek; hesap son derece basit. ne anlam çıkartacağın da.

yukarıdaki yazıdan "param çok istediğimi yaparım öder geçeriz" anlamını çıkarmana ise hiç birşey diyemiyorum bravo. nereye ödeyip geçiyorsun? hangi ülke ora? ;)
    yol iyidir.

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler