Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Marş Motoru problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Selam arkadaşlar,
    98 Model BMW F650 ST sahibiyim.

Marş konusunda ufak bir sıkıntı baş gösterdi.
    Zaten 1 aydır ufak ufak ben geliyorum diyordu.

Cmts günü, garaja indim, makinayı çalıştırdım, ısıttım, dışarı çıkarttım, kapattım, geri geldim garajı kapattım. Makinaya binip marşa bastığımda marş motorunun boş döndüğü fark ettim.

Marş motoru çalışıyor. Ancak vın vın vın !! boş dönüyor. Motoru döndürmüyor. Daha sonra vurdurarak çalıştırdım, ustaya götürdüm, ya kitleme dişlilerinden birini dağıtmışsın, ya da marş motorunun kafası yerinden çıkmıyor dedi. Pazartesi getir bırak dedi. Ben de motoru bir alış veriş merkezinin katlı otoparkına bıraktım pazartesi yokuş aşağı vurdurur ustaya götürürüm diye. Akşam içim el vermedi orada bırakmaya, gittim, çıkarttım, ite ite rampa başına götürürken içimden "Hadi be kızım, s.çtın çarkıma" deyip bastım marşa. 2sn boşa döndükten sonra vorn! diye aldı marşı çalıştı. Getirdim garaja bıraktım, bir daha da ellemedim.

soru: nedir ne değildir? bu sorunu yaşamış olan var mı daha önce? dişli veya marş motorunun kendisi ise sorun, sanırım kendim yeni parça alıp değiştirebilirim diye düşünüyorum. bu konuda fikirlerinizi, aklınıza gelenler, varsa yaşadığınız tecrübeleri paylaşabilirseniz sevinirim.

Saygılar sevgiler.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Dişliden olma ihtimali çok düşük. Büyük ihtimalle sorunun, marş dişlisini ileri ittirip volana hareket vermesini sağlayan bir röle var o arızalanmıştır. Onu değiştirince sorun çözülür.

Motosikleti
    BMW F650 ST
    Güncel olsun...

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    marşa bastığında marş motoru dönüyor sesini duyuyorsun ama motora hareket vermiyor .
    marş motorunun sökülüp dişlisine bakmak gerekiyor aslında takımın varsa kolayca söküp ne var ne yokmuş diye bakabilirsin...
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Beycivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 1100XX
    sökmesi takması zor değil en azında arızasını kendinde görmüş olursun. bu durum akünün kutup başlarının ters takılması durumunda ramzey 250 de yaşamıştım.beni şaşırtan ise marş rolesinin o durumda bile çalışmış olmasıydı.

Motosikleti
    BMW F650 ST
    Arkadaşlar teşekkür ederim. Benim de planım o yönde. Alet edevat var şükür, ilk boşluk bulduğumda sökecem marş motorunu. Yukarda dediğim gibi. motor çalışmıştı tekrardan. Son 1 haftadır da çalışıyor aslında, ancak şunu fark ettim, motoru durdurmadan önce orta sehpaya almam lazım. o şekilde kapatırsam motoru, tekrar marşa basınca çalışıyor. Yok yan sehpaya alırsam ve o şekilde kapatırsam motoru, çalışmıyor. Marş motoru boşa dönüyor. bir 10 dakika falan uğraştırıyor. sallıyorum sağa sola eğiyorum ancak o zaman alıyor marşı. Motorun eğimli durması ile alakası var. Nedir ne değildir anlamadım ama.. açınca anlarım diye düşünüyorum. Hafta sonu söküp, açıkta çalıştırıcam. Anlaşılır diye düşünüyorum.

Motoru söktükten sonra tekrar yazarım gördüklerimi. Tekrar teşekkür ederim.

Beycivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 1100XX
    büyük ihtimalle marş dişlisi kendini geri çekince orda kalıyor eğer sabah bindiğinde motoru ileri geri yapıpta marş alıyorsa arıza budur.dene bakalım bunu sen orta sephadan alınca motor haliyle öne gidiyor dişli kımıldıyor karşılığına oturuyor.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Aynısı benim kanuni de olmuştu , Dişli sıyırması geçmiş olsun .
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Motosikleti
    BMW F650 ST
    O zaman arkadaşlar, cevap isteyen iki tane soru geliyor karşımıza bu ihtimaller dahilinde.

Eğer dişliyi sıyırdıysak, ne yapmak lazım tamiri mümkün mü?
    eğer marş dişlisinin hareketinde (ileri geri) sorun varsa onun tamiri mümkün mü..

Bu arada, o günden beri yan sehpayı kullanmıyorum. Her yerde sürekli orta sehpaya alıyorum. Sehpadayken çalıştırıyorum. Tık demedi. cırt diye alıyo marşı.. çözemedim durumu..

Motosikleti
    S3
    Arkadaşlar merhaba excavatus yazmış olduğu yazı şuan benim yarama ilaç gibi oldu konu aynı benimde s3 var ve vın vın yapıp hiç bir şekilde çalışmıyor dediği gibi sağ sol yaptım bir defasında çalıştı ama şimdi olmuyor gerçekten çok can sıkıcı bir durum bu tarz problemi olan ve çözümlemiş olan varsa bilgi verirse çok sevinirim.

kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ne istersen var
    iki seçenek var genelde volana bağlayan civataların kopması bu olduğunda çatır çutur ses yapar çalışmadan birde kavramanın bitmesin bu olduğunda bir tutar bir tutmaz sonra hiç tutmaz fazla ses yapmaz civata koparsa o civataların yerinden sökmesi her zaman iyi olmuyor ses yapan marşları ses yaparken tamir etmek en iyisi dişliden sorun çıkaran bitiren ben hiç görmedim şu güne kadar ve bu işlemi yapmadan yağ keçelerini unutmayın parça siparişi yanında vermezler keçeleride alın yenileyin söktüğünüzde keçelerin yaşlanmış ve elinizde kalacagına az çok eminim HAAA BİRDE ÇEKME CİVATASI OLUR ONSUZ O VOLAN SÖKÜLMEZ

BUNUN BAŞ KISMINDA 5MM İZ OLMAYAN VERSİYONU

vidalar vidalar hafif hafif çekiçlersin bu arada volanıda sabit tutmak için birşerler düşünün

bunun zincirini uzatıp başınada zinciri tutacak bir uc oyuyorsun bütün silindirik şeyleri sıkıştırabilirsiniz sıktıgınız yönün tersine tutarsanız işlevi tartışılmaz ... :D
    MOTOSTONE SİNİRLİ TAMİRCİ
    ( ----SCOOTER DÜŞMANI----- )

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)