Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Zincir spreyi yerine motor yağı olur mu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Arkadaşlar selam.

Geçenlerde renkli İpone marka zincir yağlama spreyi almayı düşünürken kutunun üzerinde yazan bir şey dikkatimi çekti. Üzerinde %100 engine oil gibi bir ibare yer alıyor. Hal böyle olunca 300ml sprey için neden 25tl vereyim diye düşündüm.

Castrol GTX 20 50 benzinli motor yağının litresi 15tl'e satılıyor.
    http://www.hepsiburada.com/Liste/cas...tegoryId=26005

Sizce aynı işi görür mü? Aranızda önceden deneyen oldu mu? Zincirin üzerinde kalır mı kalmaz gibi sorular geldi aklıma.

Zincire fırça ile uygulamayı düşünüyorum.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Oluyor ama çok da sağlıklı olmuyor. Ben de denedim, kullanılmış motor yağını sürdüm. Özellikle yüksek hızlarda her tarafa sıçrıyor, 200km sonra da zincirde yağ kalmıyor. Çok kalın bir yağ bulursan olabilir belki.

Motosikleti
    Honda Varadero
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oluyor ama çok da sağlıklı olmuyor. Ben de denedim, kullanılmış motor yağını sürdüm. Özellikle yüksek hızlarda her tarafa sıçrıyor, 200km sonra da zincirde yağ kalmıyor. Çok kalın bir yağ bulursan olabilir belki.
    Yağ ne kadar kalında olsa kalici olması imkansız.

Zincir spreylerinde yapışkan bir malzem evar yağla beraber. Ve etrafa sıçrama riski yok.

allah korusun o sürdüğünüz motor yağı lastiğe veya balatanıza gelse kaza bile yapabilirsiniz.

ayrıca özellikle yanık motor yağı o ringli zincire zararlı olabilir.
    H. Oğuz DOĞRU

Honda Varadero

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    kaukçuklu gres yağı kullananıda duymuştum daha önce ama ne kadar sağlıklı olduğu hususunda bir fikrim bulunmamakta...
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Motor yağı yerine neden 90 numara yağ düşünmüyorsun? Servislerin kullandığı yağ budur.
    Bir kaç lira verip servisten bile alabilirsin. Mükemmel de iş görür.

Motosikleti
    XL650V Transalp
    aklıma gelmişken bu4rdaki tecrubeli arkadaşlara sormak istedim. birazdan gidip ustamla konusucam bakalım o ne diyecek

yorumlar için teşekkürler
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Levsy'nin dediklerine katılıyorum,ben hiç zincir spreyi kullanmıyorum devamlı dişli yağı 90 numara olarak alıyorum uzun bir sürede gidiyor. şimdiye kadar sorunda yaşamadım,yalnız yaparken sıçramaması için dikkat etmek gerek allah korusun bir kazaya sebebiyet vermek istemeyiz

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    arkdasım zıncır yagına cok para vermek ıstemıyorsan sıvı gres al ucuz ve kullanıslı
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    FZ6 FAZER 98hp
    spreyin yerini hiç bir yağ tutmaz diyorum. akma sıçrama yapmaz

scorpi0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyo' GT650S
    90 numara dişli yağı gayet iyi iş görür. Sprey yağlar çıkmadan önce bu iş için kullanılan da odur.

Sadece daha sık yağlaman gerekir, sprey kadar uzun dayanmaz.
    Sert cisimlere çarpmayın. Sert cisimlerin size çarpmasına izin vermeyin. Düşmeyin. Lastik kısmı aşağıda, parlak kısmı yukarıda tutun.

Motosikleti
    XL650V Transalp
    gidip ustamla konuştum motor yağı olur ama sürekli yağlamak zorunda kalırsın dedi. acilen ihtaycım olduğu için motomax'tan petrochem marka bir sprey aldım. 400ml 15tl.

Daha önce dragos'taki benzinlikten elf marka bir zincir yağı almıştım. 1 yıl kadar kullandım, uzun süre dayanan bir yağdı ve çok memnundum ancak artık hiçbir yerde bulamıyorum

bakalım bu petrochem nasıl bir şey çıkacak..

tavsiyeler için teşekkürler, bir dahaki sefer belki 90'lık yağ kullanırım.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ben motordan çıkan yağı zincir yağlamaktA kullanıyorum yıllardır....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende birkaç ay önce çalıştığım yerin bakımhanesinde bir sprey buldum su tutmuyo paslanma yapmıyor buji zincir gibi aksamlara sürülüyor elektrikçiler bilir ondan sıkıyorum hiçbir şekilde paslanma yapmıyor ismini unuttum fakat gayet güzel ortalığıda batırmıyor sıçrama yok yani
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    bende sezon hazırlığı yaparken zincir koruma plastiğini bi çıkarıyım dedim aman allahım o ne öle leş gibizincir yağı dolmuş lastik gibi olmuş bide zor temizledim
    Herkesten hızlı sürmek,yalnız süreceğinin garantisidir Zonguldak-MT

Birde 140 numara difransiyel yağı vardır.Bir litrelik kutularda bulmak zor olmakla birlikte mümkün.Fakat birkaç arkadaş birlikte alınırsa çok ucuza gelecektir.

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    ben gres yağı sürüyorum
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

Motosikleti
    MZ 301 - MaCiT - Tiger
    sprey yağlarda mıknatısla zincire ve dişliye tutunan bir teknoloji var ondan pahalı normal yağa göre.
    Bu arada Zincir birkaç ayda bir "deterjanlı suyla ve bezle" güzelce temizlenip sonrasında yağlanmalıdır bilginize arkadaşlar.. yoksa temizlenmeden yapılan 2. yağlama zincirin baklalarının zor dönmesine ve bağlı olarak Horse Power - Beygir Gücü düşmesine neden olur
    Sevgiler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    FZ6 FAZER 98hp
    Alıntı Alp34.5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sprey yağlarda mıknatısla zincire ve dişliye tutunan bir teknoloji var ondan pahalı normal yağa göre.
    Bu arada Zincir birkaç ayda bir "deterjanlı suyla ve bezle" güzelce temizlenip sonrasında yağlanmalıdır bilginize arkadaşlar.. yoksa temizlenmeden yapılan 2. yağlama zincirin baklalarının zor dönmesine ve bağlı olarak Horse Power - Beygir Gücü düşmesine neden olur
    Sevgiler
    bilgi için teşekkürler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende birkaç ay önce çalıştığım yerin bakımhanesinde bir sprey buldum su tutmuyo paslanma yapmıyor buji zincir gibi aksamlara sürülüyor elektrikçiler bilir ondan sıkıyorum hiçbir şekilde paslanma yapmıyor ismini unuttum fakat gayet güzel ortalığıda batırmıyor sıçrama yok yani
    WD40 olabilir mi? Eğer oysa oringli zincirlerde tavsiye edilmez. Zaten zincir yağına göre ucuz bir şey de değil.

Alıntı Alp34.5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgiler
    Zincirin temizlenmesi gerektiği doğru. Çok kirli ortamlarda kullanılmıyorsa 2 yağlamada bir temizlenmesi uygundur ancak zincir hiçbir şekilde su ve deterjanla temizlenmez. Özellikle oringli zincirler hiçbir zaman tamamen yağsız bırakılmaz. En uygun temizleyici ise gaz yağıdır. Biraz zor bulunsa da.

ygr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    transalp 2008
    90 numara dişli yagı kullan, TA kullanırken klavuzunda önerilen bu oldugu için kullanıyordum.hem ucuz da 7-8 lira litresi. zincire zarar da vermiyor. tek olumsuz tarafı katkı içermediği için zincire yapışmıyor bu yüzden daha sık yaglamalısın. spreyler zincire oldukça güçlü yapısır ancak bu da o-x ringlerin yapısını bozar. motorundaki zincirde o-x ring yoksa yanık yagı bile yeterli. yeterki kuru kalmasın
    "cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır" c.darwin

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)