Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sekmanların kaçırıp kaçırmadığını anlamak.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Merhaba arkadaşlar. 1 Hafta kadar önce motoruma yeni sekman seti ve sübab lastikleri takıldı. Motor özellikle çok ısındığında yağ yakıyor duman atıyor eksozdan. Sekmanların yanlış takılmış olabileceğini düşünüyorum. Bir tanıdığım Yağ tapasını aç, oraya bir peçete daya ve motoru çalıştır yağ fışkırtıyorsa sekmanlar kaçırıyordur dedi.

Bunu denedim ve yağ fışkırmadı Sizce mantıklı bir yöntem mi ?
    [B][COLOR="Black"]Camlar kırılıyor, çığlık atıyorsunuz. İnsanlar ölüyor, susuyorsunuz ![/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Motorunun hala yağ yakmasına üzüldüm. Teknik konularda fazla bir bilgim yok. Fakat yağ yakma işinden çok fazla tedirgin olmamak lazım bence. Aşırı değilse sorun olmaz. Mesela benim otomobilim 1000km de yarım litre yağ eksiltiyor. El kitabına baktım. 1000km.de 1 litreye kadar yağ eksiltmeyi normal kabul ediyor.

Motoru indirdiğin zaman silindir konikleşmesi ve aşınmasını el kitabında gösterilen şekilde ölçüp sınırlar içinde olup olmadığına baktınmı? Ayrıca sübap yaylarına kadar her bir parçanın nasıl ölçüleceği aşınma limitleri el kitabında yazıyor. Motoru indirdiğinde eğer bunlara bakmadıysan işi yarım yapmış oldun.

İnşallah kafana takılan sorunlardan kurtulup motorunu zevkle sürersin. İyi sürüşler...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Sıfır motor bile oradan yağ atabilir. Biraz devirlendirseydin motoru yağ çıktığını görebilirdin. Yani öyle bişey anlaşılmaz. Çıkan duman mavi mi? Eğer siyahsa normal sayılabilir.

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorunun hala yağ yakmasına üzüldüm. Teknik konularda fazla bir bilgim yok. Fakat yağ yakma işinden çok fazla tedirgin olmamak lazım bence. Aşırı değilse sorun olmaz. Mesela benim otomobilim 1000km de yarım litre yağ eksiltiyor. El kitabına baktım. 1000km.de 1 litreye kadar yağ eksiltmeyi normal kabul ediyor.

Motoru indirdiğin zaman silindir konikleşmesi ve aşınmasını el kitabında gösterilen şekilde ölçüp sınırlar içinde olup olmadığına baktınmı? Ayrıca sübap yaylarına kadar her bir parçanın nasıl ölçüleceği aşınma limitleri el kitabında yazıyor. Motoru indirdiğinde eğer bunlara bakmadıysan işi yarım yapmış oldun.

İnşallah kafana takılan sorunlardan kurtulup motorunu zevkle sürersin. İyi sürüşler...
    Hocam kontrol etmiştik sorun yok gibiydi sanırım ama başka bişeyler var heralde Çokta düzenli çalışıyor meret ben anlamadım Neyse bakalım bikaç ay idare etsin duruma göre CBF250 biraz daha düşük bütçeye sahip olursam CBR125 veya CBF150 düşünüyorum

Hocam çıkan duman beyaz. Yani düzensiz yakıt karışımı değil mesele yağ yakması.
    [B][COLOR="Black"]Camlar kırılıyor, çığlık atıyorsunuz. İnsanlar ölüyor, susuyorsunuz ![/COLOR][/B]

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    senin yerinde olsam yağ değişim zamanına kadar sabredip çıkan yağın miktarına bakardım. Eğer 200 gramdan fazla eksilmediyse sorun etmezdim.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    beyaz duman yağ yakma dumanı değildir..
    yağ yakan motor mavi duman çıkarır...
    yakıtı tam yakamayan motor (çiğ atan) siyah duman çıkarır..
    egzozdan çıkan beyaz duman buhardır..illahki su suğutmalı olması gerekmez..şu anda havalar soğuk olduğu için sıcak olarak çıkan gaz beyaz duman gibi görünür ve hemen kaybolur..
    dikkat ederseniz bu soğuk günlerde çoğu arabanın egzozundan beyaz duman çıkar..bunların hepsi şimdi yağmı yakıyorlar???
    yada biz soğukta ağzımızdan burnumuzdan buhar çıkarıyoruz ama ne su soğutmalıyız ne de yağ yakıyoruz...sanırım anlatabilmişimdir..
    eğer çıkan duman mavi değilse (köfteci bacası diye tabir edilir) korkmayın yağ yakmıyorsunuz..
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Segman seti değişti demişsiniz.Peki silindir rektefe oldu mu,yada silindir de set dahilinde değiştimi ?..Değişmediyse sonuç kaçınılmaz..Fazla kaçırıp kaçırmadığını karter havalandırma borusu varsa oradan tecrübe ettiyseniz farkı anlayabilirsiniz.Yada aynı model yağ yakmadığını düşündüğünüz bir motordan kıyasla anlayabilirsiniz.Karter havalandırma borusundan üflenen hava miktarı kaompresyon kaçağı hakkında bilgi verecektir.Kompresyon ölçen alet de var bazı oto tamircilerinde diye duymuştum.

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    kardeş duman atıyor demissin kara duman atıyorsa karburatöründe veya ateşlemende sorun var demektir birde yağ eksiliyormuda
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Burakxy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym XS125K
    Beyaz duman atması kesinlikle yağ yakmasına delalettir, kokusu zaten kendini belli eder, yağ yaktığını kesinleştirmek istiyorsan düzenli olarak yağ ölçümü yap 1 gün kullan ve park ettiğinde ne kadar yağ eksilttiğine bak eksiltmiş ise yağ yakıyordur ve segmanları yanlış takılmıştır...(yalnız titanlardan bildiğim bir sorun çok km yapmış titanlar segman bile değiştirilse pistonun eskiliğinden yüksek devirlerde yağ yakıyorlardı. )

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Yağ tapasından yağ gelme durumu,eski teknoloji araçlarda geçerlidir,bu motorlarda her daim yağ gelir.
    Segmanlarda büyük sıkıntı oldugunu sanmam.Subap lastiklerin degişmediyse yağ yakabilir,segman yönleri yanlış takıldıysa (segman agızlaması) olabilir.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Motor yağ yakıyor. Çok büyük miktarlarda olmasa da eksiltiyor. Kontrol ediyorum ara ara bir kere ekleme yapmak zorunda kaldım. Sübab lastiklerim de değişmişti o sırada, ama sekmanın yanlış takılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyorum açıkçası halen.

Motosikleti
    BMW R80
    Bikaç gün sürekli kontrol ederek bin,eger anormal yağ eksiltme yoksa binmeye devam et.Eski Şoförlerin 'arabanın hafif yağ yakanı iyidir' lafından teselli bularaktan keyfini çıkarmaya bak.

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Alıntı airhead adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bikaç gün sürekli kontrol ederek bin,eger anormal yağ eksiltme yoksa binmeye devam et.Eski Şoförlerin 'arabanın hafif yağ yakanı iyidir' lafından teselli bularaktan keyfini çıkarmaya bak.
    Hocam işin anlamadığım kısmı motoru açtık ayarlarını yaptık Eskiden bu kadar ayar tutmazdı devir bi çıkar bi yükselirdi şimdi saat gibi çalışıyor

2 hafta kadar öyle bindim, dün biraz eksilttiğini farkettim 150 gram kadar yağ koydum

Sorun olcağını zannetmiyorum ama ya sübab lastiklerini değiştirin dediğim halde değiştirmediler yada sekmanları yanlış taktılar

Motosikleti
    BMW R80
    [QUOTE=Hyp33Rx;2265544]Hocam işin anlamadığım kısmı motoru açtık ayarlarını yaptık Eskiden bu kadar ayar tutmazdı devir bi çıkar bi yükselirdi şimdi saat gibi çalışıyor

demek eskiler işi biliyor

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    [QUOTE=airhead;2265567]
    Alıntı Hyp33Rx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam işin anlamadığım kısmı motoru açtık ayarlarını yaptık Eskiden bu kadar ayar tutmazdı devir bi çıkar bi yükselirdi şimdi saat gibi çalışıyor

demek eskiler işi biliyor
    Ne varsa eskilerde var.

Aerosmith, black sabbath, metallica, iron maiden

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    O kadar açıklamaya rağmen hala beyaz duman yağ yakma belirtisidir diyenleri tebrik etmek istiyorum.
    Bilemeyen yazmasında arkadaşta faydalansın bilenlerin bilgilerinden.
    Şimdi buraya birşey yazsam ne olucak. Bilinçsiz ve bilgisiz yazıların arasında laf kalabalığı durumuna düşücek. Arkadaşında kafası karışıcak ,gereksiz yere.
    Beyz dumanla mavi duman arasındaki farkı bilmek lazım en başta. MAvi duman da beyazımsı dır. Sağlıklı çalışan motorla yağ yakan motor eksoz gazı renkleri arasında şiddetli fark olmaz. Bilmeyene ikiside beyazdır. Önce belirtiyi doğru teşhis etmek lazım. Yoksa herşey boş..

Kaçırmayı kesinleştirmenin en sağlıklı yolu kompresyon ölçtürmektir. İmkanınız varsa yaptırın
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar açıklamaya rağmen hala beyaz duman yağ yakma belirtisidir diyenleri tebrik etmek istiyorum.
    Bilemeyen yazmasında arkadaşta faydalansın bilenlerin bilgilerinden.
    Şimdi buraya birşey yazsam ne olucak. Bilinçsiz ve bilgisiz yazıların arasında laf kalabalığı durumuna düşücek. Arkadaşında kafası karışıcak ,gereksiz yere.
    Beyz dumanla mavi duman arasındaki farkı bilmek lazım en başta. MAvi duman da beyazımsı dır. Sağlıklı çalışan motorla yağ yakan motor eksoz gazı renkleri arasında şiddetli fark olmaz. Bilmeyene ikiside beyazdır. Önce belirtiyi doğru teşhis etmek lazım. Yoksa herşey boş..

Kaçırmayı kesinleştirmenin en sağlıklı yolu kompresyon ölçtürmektir. İmkanınız varsa yaptırın
    Ya hocam kompresyon ölçtürmek istiyorum bende ama bu işi kim yapar marmariste hiçbir bilgim yok. Karter havalandırmasından güçlü şekilde hava geliyor. Açtım orayı ve motoru öyle çalıştırdım.

Bu arada yağ eksiltmesinin sebebi olarak dumanı değil çizgiden eksiltmesini biliyorum yani dumanla alakasız konu

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Sen motoru çok sıkıştırıyorsun herhalde? yeni yapılan motor çok azda olsa yağ eksiltebilir heleki çok sıkışıyorsa.ama benim başıma böyle bişey gelse komple motoru indirirdim burdan biz ne söylesek yalnış olur çünkü motoru kullanmıyoruz ne sesi ne görüntüsü var, mesela sekman ters takılmış olabilir diyorsun ters takılan sekman şakır şakır şakırdar sen saat gibi çalışıyor diyorsun yani canım kardeşim teşhis yok tanı yok biz şöyle yap böyle yap desek onu mu yapacaksın?yarın git iyi bir ustaya baktır burdan anlatılacak herşey varsayım üzerine olur,canlı canlı bitiriceksin işi ciğeri eline alacaksın

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Alıntı huska adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen motoru çok sıkıştırıyorsun herhalde? yeni yapılan motor çok azda olsa yağ eksiltebilir heleki çok sıkışıyorsa.ama benim başıma böyle bişey gelse komple motoru indirirdim burdan biz ne söylesek yalnış olur çünkü motoru kullanmıyoruz ne sesi ne görüntüsü var, mesela sekman ters takılmış olabilir diyorsun ters takılan sekman şakır şakır şakırdar sen saat gibi çalışıyor diyorsun yani canım kardeşim teşhis yok tanı yok biz şöyle yap böyle yap desek onu mu yapacaksın?yarın git iyi bir ustaya baktır burdan anlatılacak herşey varsayım üzerine olur,canlı canlı bitiriceksin işi ciğeri eline alacaksın
    Anladım hocam Valla ben motorun yalancısıyım eskiden 2000 rölantide anca çalışırdı şimdi 1200 de tıkır tıkır gram oynamasız çalışıyor namıssız

Montaj sorunu olsa diyorsunuzki sekmanlar ses yapar falan ? O zaman endişe etmeye gerek yok sanırım sübab lastiklerini değiştirmediler.

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı Hyp33Rx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. 1 Hafta kadar önce motoruma yeni sekman seti ve sübab lastikleri takıldı. Motor özellikle çok ısındığında yağ yakıyor duman atıyor eksozdan. Sekmanların yanlış takılmış olabileceğini düşünüyorum. Bir tanıdığım Yağ tapasını aç, oraya bir peçete daya ve motoru çalıştır yağ fışkırtıyorsa sekmanlar kaçırıyordur dedi.

Bunu denedim ve yağ fışkırmadı Sizce mantıklı bir yöntem mi ?
    Diğer arkadaşların yorumlarını okumadan yazdım kusuruma bakmayın arkadaşlar. Yeni set takıldıktan sonra bu duman varsa ustanı iyi bir tart derim. Ben kendim 3 defa başıma getirdim bu sorunu. Açı da hatam olmuş. ))) Benim hatam. tüm markaların nerdeyse birbirinden farklı segman açıları var. Her bir segman ( yağ segmanları bile dahil) farklı yönlere göre ayarlanır bilgine. Hata varsaki özellikle yağ segmanları aynı yönde kaldıysa ( 3 de ) beyaz dumanı görüyorsun. Lakin bu daha çok scooter larda karşılaşılıyor.

Ama şunu da göz ardı etmiyelim. Segmanı değiştirdin niye piston değişmedi. Bunu yapan ustayı bir daha tart )) Eski piston kullanıldıysa segmanın bir anlamı yok benim için. Segman istiyorsa silindirde belli bir aşınma ile bolarma olmuştur. Pistonda boşluk yapar. Piston değişmeden taktı peki ustana baktınmı segman yataklarını iyice temizledimi. Eğer segman yatakları temizlenmediyse ( her silindir piston sökülüp takıldığında segman yataklarının temizlenmesi lazım) özellikle yağ segman yatağı o da beyaz duman atmaya sebeptir. temizlediyse en fazla 1 gün beayz duman atıp segman yatağına alışır. Senin motor 1 hafta olmuş alakasız
    Sübap lastiğine gelince bence o takılan lastiklerde sorun var.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)