Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fren hidroliği-amortisör hidroliği

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar herkes motor yağı konusunda bilgili.Ancak kimse belirli periyotlarla fren hidroliği ve amortisör hidroliği değişiminden bahsetmemiş.Bende bulamadım.Bu hidrolikler zamanla değiştirilir mi? Değiştirilmesi için ne gerekir bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Değişmesi gerekli, fren tipine göre dot 3 veya dot 4 olacak, castrol önerilir, en azından 20 binde bir değiştir...
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    fren hidrolikleri 2 yılda bir değişmesi gerekir ama frenler çok sertleşmedikçe değiştirmezler sadece eksilirse tamamlarlar.
    amortisör keçelerinin değiştiğini duydum fakat yağının değiştiğini duymadım

Motosikleti
    07 Kawasaki ZX10R
    Ikiside kilometreye bakmaksizin 2 yilda bir degistirilmeli. Eger fren yagi eksiliyorsa eklemeden ziyade neden eksildiginin bulunmasi gerekir ve tamir edilmelidir. Amortisorun kecesiyle birlikte yagida degisir, fakat amortisorun acilip icininde servise alinmasi gerekir fakat bunu yapan pek kimse yok Turkiyede anladigim kadariyla.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Evet amortisör yağı ve keçesi de değişmeli, hatta yaylarında eskime varsa bile değişmeli, haklısınız bende hiç bunu yapan tamirci görmedim, halbuki tüm bakım kitaplarında yazıyor, ön düzeni sökmek onlara zor geliyor olabilir..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kilometre yapılmasa da, 2 senede 1 fren ve amortisör hidroliklerinin periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Zaten bakım kitapcıklarında da yazar.
    Birçok kişi ihmal etse de, ben fazlaca titiz bir kullanıcı olarak, 600F'im için yaptırmıştım bu işlemi. Yalnız işçilik uğraştırıyor bayağı, yanılmıyorsam 100-150 TL gibi bir işçilik ücreti vermiştim.
    Motor konusunda birçok eksik ve de yanlış bilgiye sahibiz aslında. Mesela ilanlarda görürüz; "Anahtar değmemiş motor" diye.. Halbuki belli bir kilometreden sonra motora subap ayarı yapılması, gerekiyorsa şim, yay vs. değişmesi gerekir.

Arkadaşlar hepinize çok teşekkürler.Fren hidroliğini değiştirmek için havasını almak gerekiyor sanırım.Burada gerçeği de öğrenmiş olduk.

Motosikleti
    Borelli LEDOW CXM250A Classic..
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değişmesi gerekli, fren tipine göre dot 3 veya dot 4 olacak, castrol önerilir, en azından 20 binde bir değiştir...
    Şuu fren tiplerini biraz daha açabilri miyiz ? Dot3 mü dot4 MÜ olduğunu fren tipimizi nerden anlıcaz ?
    [I][B]Lastiğini yak evlat! Ruhunu değil.. [/B] :bounce:[/I]

evet degişir ama hemende eskimez bunlar pek kurcalamayı sevmem
    en az 50000 de falan

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    bajaj pulsar motosiklet kullanma klavuzunda her 10.000 km de bir amortisör yagi değişmesi gerekiyormuş

100 mg prince motosikletimin amortisorunun yagini bosalttim kaba
    ufak şırınga ile tam dolu yaklaşık 15 defa cektim
    5 ml olsa 75 ml yapar
    6 ml olsa 90 ml yapar

10 numara acik yag aldim petrol ofisi 500 ml sine 4 tl verdim

on teker mili sokulunce amortisor altında 6 mm alyanla sokulen vida var
    onu acinca siyah yag dökülüyor
    o vida tamamen sokulunce amortisör ici açılabiliyor

keçe üstünde hangi numara yazıyorsa o keceden alın
    örneğin 10x9.5 gibi bir rakam

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    BMW'nin servis kitapçığında yazan bilgi.

Amortisör yağı 20000 km.'de bir

Fren hidroliği En fazla 1 yıl içinde değiştirilmelidir.

Arazide kullananlar hariç bütün motosikletlerde de aşağı yukarı aynı olmalı diye düşünüyorum.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    mondial 100 mg prince motorumun
    27x37x10.5 gibi birsey yazıyor amortisör kecesi üzerinde

keçe lastikten içinde yay da var
    0.94 tl liste fiyatı

yağı bosaltirken koyu akti bazen de akıcı aktı
    sanırım kecelerden toz giriyor içine
    5 tl ye satilan körüklü tozluk lastiği almam lazim

kimi rivayete göre 100 ml konuyor yağ
    6.5x15 97.5 yapar
    100 ml de konabilir

miginfly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vergisiz
    Alıntı Crescent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ikiside kilometreye bakmaksizin 2 yilda bir degistirilmeli. Eger fren yagi eksiliyorsa eklemeden ziyade neden eksildiginin bulunmasi gerekir ve tamir edilmelidir. Amortisorun kecesiyle birlikte yagida degisir, fakat amortisorun acilip icininde servise alinmasi gerekir fakat bunu yapan pek kimse yok Turkiyede anladigim kadariyla.
    Pek yapan yer yok fakat yapanlar da fahiş fiyat istiyor. Genellikle fren hidroliğini değiştirenler daha fazla fakat amortisör yağı ve keçesini değiştiren yok gibi bişey. Yapanlar da motorunu satarken önden kazalı muamelesi görüyor ya ona bitiyorum zaten.. Amortisör yağı Fork oil diye satılır ve piyasada kullanılan yağlarla(Örn:ATF diye geçen) kıyaslanamaz. Bir de genellikle keçeden terleme yapmadan amortisör bakımı yapılmaz memleketimizde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:46 ----------

Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkürler.Fren hidroliğini değiştirmek için havasını almak gerekiyor sanırım.Burada gerçeği de öğrenmiş olduk.
    Havasını almaktan ziyade değişimini yaparken sisteme hava kaçırmamak gerek. Yoksa havasını almak için çok uğraştırır.
    Alıntı DreaM_34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuu fren tiplerini biraz daha açabilri miyiz ? Dot3 mü dot4 MÜ olduğunu fren tipimizi nerden anlıcaz ?
    Dot4 en son üretilen(yeni teknoloji) fren hidrolik yağıdır. Yüksek basınca dayanıklı ve en iyisidir. Yağ değişimi yapılıyorsa, Dot4 tercih edilmeli fakat dilersen Dot3 te kullanabilirsin.
    Tek derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş...Hz.Mevlana(r.a)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)