Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ateşleme bobini hakkında yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    slm arkadaşlar benim motorda iridyum buji var ama öğrendiğim kadarı ile iridyum bujiden iyi verim alabilmek için ateşleme daha yüksek voltajlı olması gerekirmiş bizim motorlarda standart bobin var bunların voltajını yükseltebilirmiyiz yada daha iyi ateşleme yapabilen bobin kiti biliyormusunuz yardımcı olursanız sevinirim.
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shi_bumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Caponord
    İridyum bujiler için daha yüksek voltaj gerektiği bence bir şehir efsanesidir.

İridyum bujilerin diğer bujilerden farkı elektrotunun yapıldığı madde (ki kendileri iridyumdur) ve bu elektrotun boyutudur. İridyum çok sert ve dayanıklı bir madde olduğundan normal bujilerde bulunan elektrota nazaran daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca iridyum bujilerin elektrodu dayanıklılığı nedeniyle daha ince imal edilebilir ve bu ince geometri bujiye kıvılcımı daha kaliteli ve kolay bir şekilde şaseye atlatabilmesi özelliğini kazandırır.
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

Motosikleti
    arkadaşlar soruma cevap verecek başka arkadaşlar yok mu :(

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İridyum bujiler için daha yüksek voltaj gerektiği bence bir şehir efsanesidir.

İridyum bujilerin diğer bujilerden farkı elektrotunun yapıldığı madde (ki kendileri iridyumdur) ve bu elektrotun boyutudur. İridyum çok sert ve dayanıklı bir madde olduğundan normal bujilerde bulunan elektrota nazaran daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca iridyum bujilerin elektrodu dayanıklılığı nedeniyle daha ince imal edilebilir ve bu ince geometri bujiye kıvılcımı daha kaliteli ve kolay bir şekilde şaseye atlatabilmesi özelliğini kazandırır.
    En doğru cevabı yazmış kardeşimiz.Ayrı bir bobin gerekmez.Önemli nokta rasgele iridyum buji takılmaz.Orijinal normal buji diyelim NGK nın CR8E si.Bunun yerine CR8E IX iridyum takılabilir.Buradaki 8 rakamı bujini sıcak-soğuk derecesini gösterir.
    Farklı buji performansı etkiler.

Motosikleti
    yani diyorsunuzki abilerim ateşlemenin voltajına bağlı değil bu iridyum bujiler öğle mi

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Evet,aynı bobinle normal bujiden daha iyi kıvılcım üretir ve çok daha uzun ömürlüdür.Tekrar hatırlatayım numaralar önemli.

Motosikleti
    sağol abi cr7hıx iridyum buji zaten cr7hsa kullanıyorduk ondan numara olarak aynı :D

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bobin gerektirdiği fikri şundan çıkıyor.
    Adam alır iridyum bujiyi ve motorun bir anda güçlenmesini serileşmesini 50-100 cc daha büyük motormuş gibi gitmesini bekler... Fakat normal bujisi ile hiçbir fark göremez. Bildiğin aynı eski performanstır. Ve bunu diğer donanımlara bağlamaya başlar. Bu bobin olur kojektör olur. nereye denk gelirse .. Sonra kendi yalanına inanır. Bunuda çevereye yayar.
    Olay bundan ibarettir. ( bence)
    iptaluyelik02, Benli ve canki585858 bunu beğendiler.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

shi_bumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam alır iridyum bujiyi ve motorun bir anda güçlenmesini serileşmesini 50-100 cc daha büyük motormuş gibi gitmesini bekler... Fakat normal bujisi ile hiçbir fark göremez. Bildiğin aynı eski performanstır. Ve bunu diğer donanımlara bağlamaya başlar. Bu bobin olur kojektör olur. nereye denk gelirse .. Sonra kendi yalanına inanır. Bunuda çevereye yayar.
    Güzel yorum. Mucize beklememek lazım.
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

Motosikleti
    herşey iiçin teşekkürler arkadaşlar sağolun bilgiler için :D

Motosikleti
    cg 200 + chopper cg 150
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediğinize göre akım yükseltme diye bir şeye de inanmamalıyız ha?? Sonuç bunu gösteriyor. ayrıca bir şey soracam: akım yüksekliğinden piston delenler var acaba bu gerçekten bundan mı kaynaklanıyor?

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    benimde merak ettiğim bir konu, ancak bu benceler yerine teknik verilere dayalı yorum yapabilecek bir uzman var mıdır acaba?
    Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

Motosikleti
    cg 200 + chopper cg 150
    arkadaşlar bizzat ngkbujimarket yetkililerine mesaj gönderdim gelen mesajda motorumla ilgili uygun buji modelini belirttikten sonra gereksiz masrafa gerek yok dendi. Gelen mesaj ayne şöyle : "Merhaba selahattin bey
    Motorunuzun iridyum bujisi DPR8EİX-9 dur baska bir parca degistirmenize gerek yoktur.bosuna masraf etmis olursunuz." Tabi bunun yanında akım yükseltme olayına inanıyorum çünkü bunun varlığı zaten herkesçe biliniyor. ancak bizzat deneyip performans alan yakınlarım olması gerek...

Motosikleti
    Bisan Cup100
    Alıntı seyyid47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bizzat ngkbujimarket yetkililerine mesaj gönderdim gelen mesajda motorumla ilgili uygun buji modelini belirttikten sonra gereksiz masrafa gerek yok dendi. Gelen mesaj ayne şöyle : "Merhaba selahattin bey
    Motorunuzun iridyum bujisi DPR8EİX-9 dur baska bir parca degistirmenize gerek yoktur.bosuna masraf etmis olursunuz." Tabi bunun yanında akım yükseltme olayına inanıyorum çünkü bunun varlığı zaten herkesçe biliniyor. ancak bizzat deneyip performans alan yakınlarım olması gerek...
    Arkadaşında dediği gibi akım yükseltme dediği olay son derece doğrudur. performansı da %100 etkiler dye söyleyebilirm. Şöyle düşünün bujiye ateşleme için elektriği gönderen nedir? Elektirk akım ne kadar yüksek düzgün kesintisiz olursa performans da bi o kadar sağlam olur. Benim kanaatimce bu şekilde.

yakamoz7795 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05' Kawasaki Z750S
    zaten iridyum bujiler çok daha iyi ateşleme yapabilme özelliği var eğer akım yükseltilme gibi bir olay var ise iridyum bujiler daha iyi işlev yapacak ve motosikletteki Performans artacak demektir. Fakat Bu Akım Yükseltme İşlemi Yapıldı diyelim motosiklete bi zararı olmasın ileriki zamanlarda Sigorta Patlatma gibi vb....
    Y@K@M02... 4 TEKER BEDENİ 2 TEKER RUHUNU TAŞIR... Faswind200R

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet,aynı bobinle normal bujiden daha iyi kıvılcım üretir ve çok daha uzun ömürlüdür.Tekrar hatırlatayım numaralar önemli.
    Bu konuda emin misiniz? Ben bu konu üzerine epey araştırma yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Söylediğinize paralel şeyler okumadım pek.

Daha güçlü bir bobin, daha yüksek voltaj üretir ve daha yüksek akım gönderir bujiye. Daha kaliteli bobin, daha düzgün (zamanlama ve devamlı olarak sabit akım) güç üretir. Ve bunlar yanma verimliliğini artırır, güç artışı da doğal olarak oluşur. Mucize beklenmez, orası ayrı. Ama aynı bobin ile ister iridyum ister platinyum buji kullanın, normal bujiden daha iyi kıvılcım, patlama vs, vs, elde edemezsiniz.

Alıntı yakamoz7795 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zaten iridyum bujiler çok daha iyi ateşleme yapabilme özelliği var eğer akım yükseltilme gibi bir olay var ise iridyum bujiler daha iyi işlev yapacak ve motosikletteki Performans artacak demektir. Fakat Bu Akım Yükseltme İşlemi Yapıldı diyelim motosiklete bi zararı olmasın ileriki zamanlarda Sigorta Patlatma gibi vb....
    Sigortalık bir olay yok. Aşırı abartı güçlü bir bobin takarsan belki akün 10 kez değil 5 kez marş bastığında bitecektir.
    #sürenadam

yakamoz7795 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05' Kawasaki Z750S
    peki bu güçlü daha yüksek voltajlı bobini nasıl olacak veya nasıl takacağız bununla ilgili bilgin varmı ?
    Y@K@M02... 4 TEKER BEDENİ 2 TEKER RUHUNU TAŞIR... Faswind200R

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    pek de hurafe gibi görünmüyor sanki.

Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

Motosikleti
    cg 200 + chopper cg 150
    Alıntı Chronix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pek de hurafe gibi görünmüyor sanki.

arkadaşlar benim de tam bahsedecim buyfu. İridyum bujilerin bir modelini gördüm nette ve içteki halkanın etrafında elektirik etrafa dağılmaması için konulan bir çeper gibi bir şey gördüm. Özelliğini de bu şekilde yazmışlardı. Kullanmadım nasıllar bilmem ama video elektiriğin nasıl yayıldığını açıkça gösteriyor. Kullanılan koca alet buji kitimiydi neydi iki şey arasındaki fark gösterilmeye çalışılıyordu ama ....

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı seyyid47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar benim de tam bahsedecim buyfu. İridyum bujilerin bir modelini gördüm nette ve içteki halkanın etrafında elektirik etrafa dağılmaması için konulan bir çeper gibi bir şey gördüm. Özelliğini de bu şekilde yazmışlardı. Kullanmadım nasıllar bilmem ama video elektiriğin nasıl yayıldığını açıkça gösteriyor. Kullanılan koca alet buji kitimiydi neydi iki şey arasındaki fark gösterilmeye çalışılıyordu ama ....
    Senin dediğin şu mu acaba??

http://www.youtube.com/watch?v=UMJ3eCHZtGY

#sürenadam

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)