Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

CBF150 mercek xenon ve angel montajı

Motovento
    REKLAM ALANI
    metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    PART I - Merceğin Far tasına montajı

öncelikle aldığım malzemeler:

hella bixenon mercek
    h7 ampul ve balast
    far camını kapamak için sista silikon 15tl
    ısıya dayanıklı RTV silikondan
    angel led

toplam 165 TL tuttu. d1s yada d2s ampul kullanıldığı zaman çıkıntısı fazla olduğundan dolayı bizim motora olmaması sebebi ile H7 kullanılıp silikonla sabitliyoruz. ben orjinal farına dokunmamak için rialli'den ön far komple aldım 46 liraya. söküp yükseklik ayarı yapacaktık ama sonra boşuna söktüğümüzü anladık.
    tüm bu işlemleri zevkle yapan çalışma arkadaşım sayın serdar hocama da teşekkürü borç bilirim

motorun naked hali: :D

Serdar hocam saç kurutma makinası ile ön farı çıkarmış, çakı ile akşam yuvayı kesmiş okulda teknik eğitim fakültesi otomotiv bölümüne gidip eğe buldum onlarla düzeltip kesili yerleri vida deliklerini açtık.

eklenen 4 vida ile yukarıdakileri sıkıp gevşeterek yükseklik ayarı da yapılabilir durumda.

burası da video konferans salonunda teknolojinin içinde sanayi işçiliği :D

H7 ampulu merceğin arkasına rtv silikonla sabitliyoruz ve en az 12 saat kurumasını beklemek lazım.

far tasını boyama işlemini gerçekleştirip kurumaya bırakıyoruz:

Boya işlemi de tamam olduktan sonra, merceği far tasına sabitleyip angel'i takma işlemini yapıyoruz, rtv silikon kırmızı olduğu için angel beyaz olsada kırmızılık gözüktü, ama daha güzel gözüktüğünü düşünüp işleme devam ettik:

aküyü tekrar sökmeyelim diye bakınırken yanımızdaki wireless modemin adaptörü 12 V olduğunu görünce onunla denedik, ama tam verimi alamadık. o konuda bir danışma yoluna gittik cevap bekliyoruz.

bugün sağ düğme grubumuz gelince yarın nasipse aküden alma işlemini gerçekleştirip motora montajını tamamlayacağız.

Part II ile devam edecek...
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    güzel çalışma ve işçilik olmuş.İnşallah aydınlatma performansı yaptığınız emeklere değecek düzeyde olur
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel çalışma ve işçilik olmuş.İnşallah aydınlatma performansı yaptığınız emeklere değecek düzeyde olur
    cbf150'nin standart farından sonra el feneri bağlasak öne daha iyi bir aydınlatma sağlarız :D
    B rh(+)

Helal olsun metanecho.
    Harika işçilik var, montaj tamamlandıktan sonra xenon'un duvardaki görüntü fotoğraflarını da çekebilirsen güzel olur.
    Merakla sonucu bekliyorum.
    Ellerinize sağlık.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    maşallah sen yaparsın demiştim zaten ekmel
    2006BWS100-2007CBF150-2010CBF150-2007FZ6SFAZER-2006CBF600-2012CBF150-2012AGİLİTYCİTY125-2005CBF600-2006Z750S-2008GSXR600-2014CRF250L-2014JOYMAX 250-2013İNAZUMA250-2018S3 250-2014TGBX-MOTİON250

patron_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero xl 1000
    Elinize sağlık güzel çalışma olacak,akününde markası güzelmiş YUSAN :D

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    sanırım bu far çinde mevcutmuş geçen getirtmek için bir yol arıyordu arkadaşlar

elinize sağlık sizi bağladığınız mercek daha geniş açılı ve zaten hella marka

yalnız merak ettiğim bişey var uzun kısa durumu nasıl olacak? ki sellektör hayat kurtarıyor
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    bixenonda uzun kısa birlikte yanlış hatırlamıyorsam.

harika işçilik..

sonucunu merakla bekliyorum.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Motosikleti
    patron_58, cbf150 nin orjinal aküsü üstündeki

satoyama, overcloud'un da dediği gibi mercek deki sele3noid uzun kısa işlevini yapıyor. selenoid aşağıya indiğinde uzuna geçiyor ve kullananlardan öğrendiğim ve aküye bağlayarak selenoidi test ettiğimizde çok hızlı selektörü gördük tahminimce çok iyi sonuç alacağız. ve o çindeki hazır kitden haberimiz var, imkan olsa hiç uğraşmayıp getirtirdim
    B rh(+)

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    patron_58, cbf150 nin orjinal aküsü üstündeki

satoyama, overcloud'un da dediği gibi mercek deki sele3noid uzun kısa işlevini yapıyor. selenoid aşağıya indiğinde uzuna geçiyor ve kullananlardan öğrendiğim ve aküye bağlayarak selenoidi test ettiğimizde çok hızlı selektörü gördük tahminimce çok iyi sonuç alacağız. ve o çindeki hazır kitden haberimiz var, imkan olsa hiç uğraşmayıp getirtirdim
    işte bu çok iyi yani aynalama yapıyor dimi
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte bu çok iyi yani aynalama yapıyor dimi
    http://www.xenonmercek.com/images/stuff/b2s1.gif

fotoğraftaki sistem, selenoid aşağıya indiğinde mercek tersliyeceği için görüntüyü ışık daha yukarıya da gidiyor.
    B rh(+)

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    güzel çalışma , elinize sağlık part 2 yi bekliyoruz .
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Ben bittikten sonra yoldaki aydınlatmasını merak ediyorum.Bekliyoruz!

GÖЯKEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gt250R bekliyoRR..
    waaayyy yakışır cbf ye
    BYZ ARABALI ÇOCUK...

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Elinize sağlık.

İnşallah aydınlatma performansı da iyi olur da uğraştığınıza değer.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

mstf_gnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya motor elegant 150
    tebrik ederim gerçekten çok güzel bi çalışma cbf in 6 amperlik aküsü kaldırmıyor 7.2 ah yada 9 ah likten (yuasa) alınırsa daha verimli olur
    arka far yüksekliğe dikkat edin fazla çıkıntılı oluyor gidon demirine değiyor
    Honda CBF 150 ((2007 2008 (siyah) 2011)) ve CBR 125 R HRC ((2011)) CBF 150 (((2011 Gümüş))).... Asya Motor Elegant 150 (170cc) Kırmızı

Alıntı mstf_gnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tebrik ederim gerçekten çok güzel bi çalışma cbf in 6 amperlik aküsü kaldırmıyor 7.2 ah yada 9 ah likten (yuasa) alınırsa daha verimli olur
    arka far yüksekliğe dikkat edin fazla çıkıntılı oluyor gidon demirine değiyor
    CBF150'nin orijinal aküsü 12v7Amper'dir.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    ilk mesajın devamı, mesajı editleyemedim:

cg125 sağ kütük kullandık ve onun fotosunu çekmemişim soketleri ve kabloları farklı olduğu için avometre ile serdar hoca neyin ne olduğunu bularak eline yan keskiyi aldı ve önüne gelen kabloyu kesmeye başladı ama sonuç mükemmeldi. kapalı konumdan parka alınca angel yanıyor bir daha sola çekersem farda yanıyor. o bağlantıları nerden nasıl yaptı diye kimse sormasın elektrikten anlayan biri yapar :D sadece fotoda gözüken ana yeri kesti grenajın içindeki soket sabit ona dokunmadı, fara gelen kablolara dokundu. birde sağ kütükteki uzun kısa düğmesi alternatöre gittiği için o kabloları kesip uzunu selektöre lehimledi. onlar selenoidi indiriyor aşağıya.

balast için 2rule'a da sorarak en uygun yerin gösterge panelinin altı olduğuna karar verdik ve orda bile baya uğraştık. 2-3 gün yükseklik ayarları ile uğraştık, ilk seferde yükseklik ayarına hiç bakmadan silikonlamştık ve çok yukarda olunca silikonu kesip ayar yaptık ve en son silikonladık. alttaki ayar ile yükseklik ayarı yapılabilecek konuma getirdik.

bu işlerle uğraşırken 33000'i de devirdik.

o gece ışığın kesilme çizgisi için düz bir yer bulamadım etrafımda çalılarda çektim ve belli zaten çizgi. hafif dalgalanma çalıların şekilsizliğinden :D

aydınlatması illaki eskisinden çok çok iyi, sonuçta el feneri bağlasak eskisiden daha iyi olurdu :D ama kafamdaki aydınlanmaya erişemedik muhtemelen ampulun mercek deki odak noktası olayını hiç hesaba katmamızdan kaynaklanıyor o da.

tüm bu işlemleri gerçekleştiren serdar hocamın emeğine sağlık, ama bizi terkediyor gazi üniversitesine gidiyor.
    ey istanbuldakiler bana kadro ayarlayın istanbula geleyim :D
    B rh(+)

mcfirat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr
    merhabalar öncelikle güzel iş çıkartmışsınız emeğinize sağlık ama eksik olan birşeyler var sanki / merceğe ampulu takarken silikon olmaması lazım /// demekki uyumsuz ampul kullandınız o yüzden gerekli aydınlatmayı alamadınız. duy sorunu ve ampul uyumsuzluğu zannedersem?

Motosikleti
    Alıntı mcfirat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar öncelikle güzel iş çıkartmışsınız emeğinize sağlık ama eksik olan birşeyler var sanki / merceğe ampulu takarken silikon olmaması lazım /// demekki uyumsuz ampul kullandınız o yüzden gerekli aydınlatmayı alamadınız. duy sorunu ve ampul uyumsuzluğu zannedersem?
    mercek olduğu için d2s d1s duylarından kullanmak gerekiyor yuvası ona göre fakat çıkıntıları fazla olduğu için maşaya temas ediyor. mecburen H7 kullanmak gerekiyor.
    B rh(+)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)