Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooter iterek çalışır mı?Acil yardım bekliyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    scoozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wuxi Scoozy 150cc.
    Arkadaşlar,wuxi marka scooterım var..mondial 151rs ve asya 150t ile aynı olan modelinden.bir aydır kullanmıyorum ancak 2günde bir 15-20 dk çalıştırıyorum olduğu yerde..en son c.tesi günü çalıştırdım..salı gününden beri çalışmıyo..elle ve ayakla çalıştırmayı denedim,bi türlü olmuyo,hiç almıyo..hiç bi çalışma belirtisi yok..akü,göstergeler,alarm çalıştığı halde,el marşı ile basmıyo..tık,sesi geliyo,kalıyo,ayakla da almıyo..
    nasıl çalıştırabilirim Acil yardım lütfen?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Bir servise göstermen gerekir Marş basmıyor,kick start da calışmıyorsa baska bir yolu yok. Servisten baska
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

mehmethan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    jigleyi açıp marş pedalını pompalayarak 5-10 dakika uğraşman lazım.
    ben iterek çalıştırmayı hiç denemedim. bende merak ettim doğrusu.

nightwatcher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki ER-6N
    ayak marşında çalıştırıkene frene basman gerekiyo. ufak bir ayrıntı ama. bi hatırlatayım dedim. saygılar.
    live to ride, ride to live

nurguldemirbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    asya t1
    benim motor da aynısını yapmıştı iki sebebi var çalışmamasının ya marş motorun bozulmuş ya da bobinler de bir sorun var bunları değiştirmen gerekecek

mehmethan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    tahminim soğuktandır. ee bide 2-3 gün yatmış motor. bu sıralar bende 5 dakka uğraşıp zor çalıştırıyorum.

MotoVizyoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Scooterları ıterek calıstıramazsınız arkadaslar,
    ayak marsından da calısmıyorsa ya benzın gelmıyordur yada bujı de promlem vardır.

Önce AKÜ'nün şarj durumunu öğren...
    Aküyü sök ; eline alıp , akücülere gidersen yardımcı olurlar.

Aküde problem yoksa , hadi bakalım iterek servise götür.....

Marş marş

rider89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hussar125
    Alıntı nightwatcher adlı üyeden alıntı
    ayak marşında çalıştırıkene frene basman gerekiyo. ufak bir ayrıntı ama. bi hatırlatayım dedim. saygılar.
    Abi bende Hussar var...Ayak marşı yaparken frene basmaya gerek yok...Sadece gazı hafif açacaksın yeter...Öyle çalışıyo...
    0 Rh (+)
    06 - 09

Motosikleti
    Wuxi Scoozy 150cc.
    tahminlerde bulunan arkadaşlara cevaplar veriyim:

Frene basarak kick start yapıyodum zaten

Akü arızalı olsa farlar,göstergeler,alarm çalışmazdı

Doğru tahmini motovizyon arkadaş yaptı,bujidenmiş,bujiyi çıkardım,ocakta ısıttım tekrar taktım,ilk basışta çalıştı

Aklınızda bulunsun arkadaşlar

motorinn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151 RS
    Alıntı nightwatcher adlı üyeden alıntı
    Yanlış,ayak marşında gerekmez.Fren sıkmada amaç marş rolesine yol vermektir ve sadece elektrik marşta geçerlidir.

Uzun süre çalışmayan motor çalışmazsa genellikle iki sebebi vardır.
    1-benzin gelmiyor
    2-ateşleme yapmıyor
    Çalışması için yeterince uğraştıktan sonra yapılacak iş bujiyi söküp bakmak olmalıdır.Eğer buji kuru ise benzin gelmiyordur.Buji nemli ve benzin kokuyorsa ateşleme yapmıyor demektir. Kuru bujiye biraz benzin damlatılarak,ıslak buji de bir çakmakla dışarda yakılarak sorun halledilmeye çalışılır.Fakat ıslak bujili motor iki zamanlı ise bujiyi ıslatan yağ da olabilir.Yani ıslak olmasına rağmen benzin almıyor da olabilir.Zira iki zamanlı motorlarda bu sorun sık görülür.Uzun süre yatan motorun karbüratöründeki benzin uçunca ilk etapta içeriye yağ dolar ve bujiyi yağlar.Çok derine inmeden iyi bir buji temizliği ve bujiyi ısıtmak sorunu çözer.
    Ayrıca scooter'lar iterek çalıştırılamazlar.Scooter alacak arkadaşlara tavsiyem ayak marşı (kick start) olan modelleri tercih etmeleri,yanlarında da daima buji anahtarı bulundurmalarıdır.
    gaza gelme;kaza gelmesin

cagan_hell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Turex:)
    Beyler çalışmıyosa genel sebeb bu soğuk havalarda otomatik şanzumanlı motorların bujiyi kesmesidir adi buji bu havalarda 1 hft. dayanamaz

cagan_hell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Turex:)
    Beyler çalışmıyosa genel sebeb bu soğuk havalarda otomatik şanzumanlı motorların bujiyi kesmesidir adi buji bu havalarda 1 hft. dayanamaz

Motosikleti
    Wuxi Scoozy 150cc.
    Alıntı motorinn adlı üyeden alıntı
    Yanlış,ayak marşında gerekmez.Fren sıkmada amaç marş rolesine yol vermektir ve sadece elektrik marşta geçerlidir.

Uzun süre çalışmayan motor çalışmazsa genellikle iki sebebi vardır.
    1-benzin gelmiyor
    2-ateşleme yapmıyor
    Çalışması için yeterince uğraştıktan sonra yapılacak iş bujiyi söküp bakmak olmalıdır.Eğer buji kuru ise benzin gelmiyordur.Buji nemli ve benzin kokuyorsa ateşleme yapmıyor demektir. Kuru bujiye biraz benzin damlatılarak,ıslak buji de bir çakmakla dışarda yakılarak sorun halledilmeye çalışılır.Fakat ıslak bujili motor iki zamanlı ise bujiyi ıslatan yağ da olabilir.Yani ıslak olmasına rağmen benzin almıyor da olabilir.Zira iki zamanlı motorlarda bu sorun sık görülür.Uzun süre yatan motorun karbüratöründeki benzin uçunca ilk etapta içeriye yağ dolar ve bujiyi yağlar.Çok derine inmeden iyi bir buji temizliği ve bujiyi ısıtmak sorunu çözer.
    Ayrıca scooter'lar iterek çalıştırılamazlar.Scooter alacak arkadaşlara tavsiyem ayak marşı (kick start) olan modelleri tercih etmeleri,yanlarında da daima buji anahtarı bulundurmalarıdır.

Peki abi o zaman kick start yaparken kontağı açmaya ya da anahtarı takmaya da gerek yoktur???Yani yok mudur?

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı scoozy adlı üyeden alıntı
    Peki abi o zaman kick start yaparken kontağı açmaya ya da anahtarı takmaya da gerek yoktur???Yani yok mudur?

yok hoca o farklı kontak anahtarı farklı... elektrik marşnda gerekir fren.. röle olduğu için.. senin dediğin elektriği tamamen kesmek oluyo..
    CBR 600F Honda,

ozgur_zrolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jinlun 250 elegance
    bence önce anlayan birine bulmalısın.çünkü bu ülkede hastayım diyene bile herkes ilaç yazıyor.benim fikrimi sorarsan,marş dinamosunda sorun olabilir ayrıca scooter motorların iterek çalıştığını hiç görmedim.saygılar.
    MT Motorize07 Antalya Grubu

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Akuye bir bak kutup baslari gevsemiz olmasin yada oksitlenme olabilir. Olmuyor ise servise gotur yada yakinlardan bir motorcuya rica et atlasin gelsin,
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

RAPTOR666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kıçımı başımı dağıttığım motor SKYTEAM ST 200 TR
    bendede aynısı oldu sabah çalışmadı öğlen hava ısınınca tekrar denedim 1de 1 çalıştı soğuktandır o
    (( :KONYA MT İÇİN DOKANDIRIN : ))
    BİR AĞAÇTAN BİNLERCE KİBRİT ÇIKAR , BİR KİBRİT BİNLERCE AĞAÇ YAKAR

Mel-a-ku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    buji nerde? ben bujiyi aramadım da, gormedim de. bilmek ısterım dogrusu. bujimiz motorumuzun neresınde?

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    sanırım cok zor bi yerde deil ben deiştirdiğimde usta hemen cıkarmıştı (benim ki scooter)
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler