Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

piston segman deiştirme

Motovento
    REKLAM ALANI
    antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    merhaba arkadaslar gene herkezi rahatsız edecegim ama mtoorum yag yaktıgı iin piston segman vs değiştirmek istiyorum videoları falan izledim resimlere baktım hallede bilecegime inanıyorum . ama bikaç sorum olacak yag yakmasının nedeni pistonun arasından kaçan yag mıs yani kaçmaması icin segmanlar var
    1. bu segmanlar plastikmi
    2. segmanları takarken yönü varmı ve resimlere bakıyorum segmam 5 tane piston üzerindeki cizikler 3 tane hangisi enreye takılcak

arkadaslar birde eger sorun sadece segman değilse pistonla gidip geldiği yer zarar görmüsse tornalanmalımı yoksa yenisini alsak olurmu ?

lütfen yardım edin bi tamirciye 100 - 150 tl vermek istemiyorum okdarda durumum yok zaten simdiden teşekürler...

http://www.rialli.com/urunler/scoote...-std-sekmanli/

http://www.rialli.com/urunler/scoote...ter-modelleri/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    senin 5 tane dediğin şey aslında 3 segmandır..ikisi kompresör biri yağ sıyırma segmanıdır...en ince olan ikisinin arasına o şekilli olan gelir ve en alta takılır ama .......
    bu işlemi senin yapabileceğini sanmıyorum....100-150 den kaçarken kendine daha fazla bir meblar kaçırabilirsin....
    motorunu senteye getirmeyi becerebilecekmisin??sibop ayarlarını yapabilecekmisin?tüm contaları değiştirerek herbir civatayı dengeli sıkabilecekmisin???
    motorun iki zamanlı olsa buradan tarif ederdim yapardın ama 4 zamanlıda,heleki segmanlar plastikmi,heleki 3 yer var ama 5 segman var gibi sorular sorarken hiç bulaşma...bu senin iyiliğin için bir tavsiye idi...
    dediklerimden alınıp gurur meselesi yapacaksanda bulaş...ama sonucunu da katlanmayı göze almalısın....
    ercan41 ve sbr bunu beğendiler.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin 5 tane dediğin şey aslında 3 segmandır..ikisi kompresör biri yağ sıyırma segmanıdır...en ince olan ikisinin arasına o şekilli olan gelir ve en alta takılır ama .......
    bu işlemi senin yapabileceğini sanmıyorum....100-150 den kaçarken kendine daha fazla bir meblar kaçırabilirsin....
    motorunu senteye getirmeyi becerebilecekmisin??sibop ayarlarını yapabilecekmisin?tüm contaları değiştirerek herbir civatayı dengeli sıkabilecekmisin???
    motorun iki zamanlı olsa buradan tarif ederdim yapardın ama 4 zamanlıda,heleki segmanlar plastikmi,heleki 3 yer var ama 5 segman var gibi sorular sorarken hiç bulaşma...bu senin iyiliğin için bir tavsiye idi...
    dediklerimden alınıp gurur meselesi yapacaksanda bulaş...ama sonucunu da katlanmayı göze almalısın....
    ağır bir dil kullanılsada gayet açıklayıcı olmuş...
    parça paraları ve götürüp getirdiğin zaman, artı emeğin herşey boşa gider haberin olsun..
    en güzeli ya sürekli yağına ilave yapıver durumunu düzeltene kadar yada ustaya yaptır motoru..
    başın ağrımaz hiç değilse...

Yag yakma piston sebepli ise:Silindir iç çap ile segman dış çapı(segman iki uçu birbirine deydigi an)arasındaki farkdan.Yani pistonu silindir içine taktıgınızda segmanların ek yerleri arasında kalan boşluk piston veya segmandan kaynaklı yag yakma yüzdenizi verir.Buna sebep silindir iç yüzeyinizin ve segman dış yüzeyinizin aşınması.Bunlardan birini degiştiginizde mantıken yag yakma oranınız ½ düşecek gibi görünse de parçaların alışması sırasında veya uyumsuzlugundan kaynaklı fark da katıldıgında en fazla %20 civarında kalır bence..Buna da degmez.Eger elinizden geliyorsa mevcut pistonunuzun bir üst çapını alıp blogunuzla birlikte tornacıya vermeniz.Tornacı yeni pistonunuza uygun ebatda silindirinizi genişletecek sizde aracınızdaki eski performansa ulaşacaksınz,fiyat olarak yeni set daha uygun galiba.Fakat elinizden geliyorsa sübopları (alıştırmayı unutmayın:lebleme)ve duman keçelerinide degiştirmeniz yararlı olacak(iyibir usta süboplarınızın deforme olup basınc kaçırıp kaçırmadıgını baktıgı an anlayabilir.).Segman sırasını hiç bilmiyorsanız bile çıkarttıgınız pistondaki sıra ile takabilirsiniz.En kalını basınc segmanı en üstde,altına bir incesi sıyırma segmanı,iki ince arasında S şekilli yag segman seti.segmanlar dökme yay çeligi malzemeden plastik degil.Takarken kırabilir yada segman şeklini bozabilirsiniz.Yada 100-150 tl ye kıyın tamirciniz halletsin.Kolay gelsin.Aynı anda cevaplamışız arkadaşlar da aynı şeyleri yazmış.Tekrar kolay gelsin.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    teşekürler arkadaslar peki yag basıp basıp gezmemin daha buuyuk sorun cıkarması olurmu

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Özelden cep numaramı gönderdim.Arayın yardımcı olmaya çalışırım. Yakınmışsınız madem(semt olarak)
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı antilop_skul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaslar gene herkezi rahatsız edecegim ama mtoorum yag yaktıgı iin piston segman vs değiştirmek istiyorum videoları falan izledim resimlere baktım hallede bilecegime inanıyorum . ama bikaç sorum olacak yag yakmasının nedeni pistonun arasından kaçan yag mıs yani kaçmaması icin segmanlar var
    1. bu segmanlar plastikmi
    2. segmanları takarken yönü varmı ve resimlere bakıyorum segmam 5 tane piston üzerindeki cizikler 3 tane hangisi enreye takılcak

arkadaslar birde eger sorun sadece segman değilse pistonla gidip geldiği yer zarar görmüsse tornalanmalımı yoksa yenisini alsak olurmu ?

lütfen yardım edin bi tamirciye 100 - 150 tl vermek istemiyorum okdarda durumum yok zaten simdiden teşekürler...

http://www.rialli.com/urunler/scoote...-std-sekmanli/

http://www.rialli.com/urunler/scoote...ter-modelleri/
    Scooterlarda kronikdir bu olay. Silindirin çizilmemiş ise ( içine bak ışığa tut, eğer pırılpırıl duruyorsa) silindirle bir yedek parçacıya git ve piston dene. İçine en iyi uyan numaradan piston al. 0,1 - 0,2 gibi vs. vs. Uyan pistonu al ve silindire yerleştir. Segmansız olarak tabi. Pistonu silindirin en üst kısmına al ve yanlarında boşluk varmı bak. Pistonu silindirin en üst kısmında (TDC ) ) sağa sola elinle it. Boşluk olup olmadığını görürsün. Eğer yoksa ilk segman tırnakları eksoz tarafında olacak. İkinci segman karbüratör tarafında. Yağ segmanını ( tırtıklı olan) koy tırnakları karbüratör tarafında olacak. En ince olan segman elinde 2 tane kalacak onlar yağ segmanından sonra takacaksın. Üstteki tırnağı sol perno tarafına doğru baksın tırtıklı olan yağ segmanına göre 30 derece açıyla. alttaki ince segmanı ise tam tersi yöne sağ perno tarafına 30 derece açıyla tak. Bu kadar.... Segmanlara az yağ sür öyle tak.

Tahminim silindirinde aşınmalar vardır durduk yere motor yağ yakmaz bence silindirini 0,25 rektefiye yabtırıp pistonu ona göre almalısın ;)
    HIZLI YAŞA GENÇ ÖL :::::::::HAYAT BUYSA HAYABUSA :::::::::AKHİSARDRAG TEAM:::::::MOBİLETTE:::::YAŞAM İÇİN FARK YARATIRRRR::::::MOTOR KULLANMAK AYRICALIKTIR::queen::bounce::farao:

Djnkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    sen bu sorulari soruyosan bence hic bu ise girme hem basini agritma hemde maddi olarak zarara girme. yanlis anlama kendimden tecrubeli oldugum icin diyorum

kardeş sen hiç dokunma ben 12 yıldır bu işi yapıyorum daha ben olamadın 4 x 4 lük okey en yakın servise git hem ne 100 150 lisi sen birker 300 350 gözden çıkar zaten iki zamalıyı biz 250 yapıyoruz okey

Motosikleti
    BURGMAN UH 200
    Konu açamadığım ve sağolsun admin de bu konu ile ilgilenmediği için mesajımı bu konuya ekleyeceğim.
    Benim motorun piston, segman ıvır zıvır neyi varsa değişti. Bu durumda kullanırken rodaj yapmak gerekir mi?

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    gerekir. piston segman değişmişken silindirde değişmiş olmalı.

rodaj denilen sey zaten hareketli parcaların birbirine alısma sürecidir.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    İstersen parçaları bulduğun fıyattan tedarik ederim,
    istersen kendın AL,,GEL,
    Sen sök herşeyini gör toplarken birlikte toplarız ;)
    sen yapmak iste yeterli

hallederiz 5 kuruşta vermezsin hemde kendin yapmış olursun
    _pLay_06, Ahmet Abi, cenkito ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istersen kendın AL,,GEL,
    sen yapmak iste yeterli

dostum ıstanbulda yasıyorsyun ve serkan abı gıbı bır adamı tanımıyorsan yanlıs yapıyorsun derım :D serkan abı bu konuların harbı ehlı uzmanıdır . zamanında racer 200 sayfasında az muhabbetım olmamıstır kendısıyle. cok tarz bır racer 200 u vardı fıstık yesılı =) sen dırek serkan abının yanına gıt parcaları beraber tedarık edın ve guzelce bastan toplayın =) abı ankaraya tasınsanda su bılgı ve tecrubelerınden bızde faydalansak olmazmı =) burda dokuntu motor cok fazla her hafta 1 tane alır toplar satarız =) ( amac kar elde etmekden zıyade keyıf almak ).

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istersen kendın AL,,GEL,
    sen yapmak iste yeterli

serkan ustam adamın kralısın valla

melek gibi insansın

Motosikleti
    BURGMAN UH 200
    ilk mesaj sahibine cevap yazmışsınız ama mesajın ne zaman yazıldığına bakmamışsınız sanırım. İlk mesaj tarihi 2010!

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı sardokar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk mesaj sahibine cevap yazmışsınız ama mesajın ne zaman yazıldığına bakmamışsınız sanırım. İlk mesaj tarihi 2010!
    kardesım sen tarıhe karısmıs bır konuyu hortlatmıssın :D keske kendı adına bır konu acsaydın .

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı sardokar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu açamadığım ve sağolsun admin de bu konu ile ilgilenmediği için mesajımı bu konuya ekleyeceğim.
    Benim motorun piston, segman ıvır zıvır neyi varsa değişti. Bu durumda kullanırken rodaj yapmak gerekir mi?
    dün arkadas konuya cvp yazmamıs konu içinde soru sormus

Motosikleti
    mondial 125 mt
    bnm de segman pistonun kanalının icinde kırılmıs calısmıodu piston aldım segmanları yerlestırdım ve marsa bastım calıstı calısmasına ama gaz yemiyo simdi de :(

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    subab ayarını duzgun yaptıgınıza emin misiniz

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)