Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooterda Segman Değiştirme Çabamız ve Bazı Sorunlar!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında kendimin cup motorumun titreşimi gidermek için neşter vuracaktım ama olmadı acile gelen bir hasta (babamın scooter) hemen ameliyathaneyi hazırladık ve siyah duman atma şikayetiyle açmaya başladık.

Sahte dokturun ameliyathanesi(arka balkon)

Eldeki dandik aletlerle başladık açmaya

Yağınıda boşattık ama yağ filitresi içerden pek iyi haber vermiyor.

Sübapları iyice kurum bağlamış hasta çok sigara içiyormuş pofurs pofurss

Hastanın kalbi, çok az ömrün kalmış Silindir

Bu biraz sanatsal oldu gibi

İşte böyle başladığımız ama toplarken sorunlarla karşılaştığımız motorda

-Şimdi sübapları hareket ettiren motordan tahrikli zincir var ya biz onu çıkarırken bakmadık silindir ve sübapların durumuna, takarken neye göre takıcaz, yani silindir ne konumda olucak sübaplar ne konumda olucak.Rasgele taksak yinede düzgün çalışırmı motor?

-Silindir contası aldık taktık ama ona sıvı conta sürmedik sorun olurmu?

-Eğer başara bilirsek servislerin 200 lira istediği tamiri biz 40 liraya mal edicez.

Şimdilik bu kadar yarın motoru toplayıp çalıştrma denemesini yapıcaz
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    ne olmuş bu motüre böyle
    sıvı conta kullan
    resimdeki zinciri ise isteğin gibi ama en son takabilirsin...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    kaç binde bu motor? o yağ filtresi ne arkadaşım 10000km de mi değiştiriyorsun? segman için açtın ama hiçde iç açıcı gözükmüyor kaç paket üflüyormuş günde acaba neyse dağıttığın gibi topla özelden yardımcı olurum kolay gelsin

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sence siyah duman atıyor diye segmanları değiştirince düzelecek mi dersin?

inşallah başarılı olursunuz.

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    silindir ne durumda. siboplara baktınız mı mesela en kolay yolu siboplara mazot gibi bişi doldur öbür taraftan akıtacak mı ( ustten alta). bu yöntemde sipopların keçeside sibopların ağızıda kontolden geç miş olur.
    sıvı conta olayına gelince conta takaçaksan kullanma ama motoru çok kurcaladım işimi sağlama alayım dersen, çok çok az kullan. çünkü fazlası taşma yapar dıştan taşanlar önemli değil ama içten de taşarsa bunlar yağ kanallarını falan tıkama ihtimali var. onun için çok az kullan öle belli belirsiz sıva incecik.( yeni conta aldık dedin diye ).
    eksandirin zincirine gelince sentesi ayarı var ona uygun takacaksın. benim bilgisayarda mevcut bir gy6 kodlu scooter motorunun dökümanları vardı bulursam sana e-mail yoluyla yada mesencerden yollarım.
    sökmüşken marş motorunun kavramasınıda 5 bilyelisi ile deyiştirseydin cok sağlam oluyor.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Sakın olaki sübapları restgele yapıp kapatıp çevirme motoru. Piston sübaplara çarpar sorun dahada büyür..
    Sentesini çok iyi yapmazsanız o motordan randıman alamadığınız gibi daha büyük sorunlar çıkabilir...

Sanırım sol yan kapağın altındaki kollektör üzerinden (yinede bir araştırpı emin olun başka yerde bir işaret olabilir.) ateşleme zamanını gösteren işaretleri denk getirdikten sonra...Zincirin üzerinden geçtiği üst dişlideki iki işareti tam paralel olucak şekilde ayarladığınızda emme sübapları tam kapalı ve psiton tepe nokasana gelmiş yada bir milim öncesi şeklinde kabaca manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Fakat burada anlatması çok zor. Bir bilenden yardım almakta fayda var

Motosikleti
    acayüp ün dediyi gibi anlatmak cok zor açdıgın formla ilgilenirsen sana pdf dosya yollayacagım orada nerdeki işaretler denk geldiyinde senten tam olacak gösteriyor. ilgilenirsen yollarım.

takendy cagdas81 Teşekkürler

huska Motor 40 binde safkan çin 2005 model, ufak romatizmal hastalıklar mevcut her yeri gıcırdıyo Aslında bundan 2 ay önce motor komple yenilendi serviste ama durum ortada imama kızıp motor bozuyoruz

sinanİçimde bir küçük umut var düzelcek diyor

yamyamahaSibop için söylediklerini yapıcam,dosya içinde e-mail adresimi yoluyorum özelden.Teşekkürler

acayüpHmm dediklerini bakıp ayarlamaya çalışıcam.Olmazsa el mahkum yeri belli.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bu arada contaların orjinal ise sıvı contaya gerek yok. Sadece üst ve alt contanın bastığı kenarları (contayı değil ,silindir ve üst kapağı) en ince zımpara ve tiner ile zorlamadan temizle.. Contalara da çok ince bir gres sürüp yerine ta. Üst kapağı monte ederken somunları çok zorlama saplamalar yerinden çıkabilir. Zorlayacaksın ama abanmayacaksın. Ayarlı tork ile yapmanda fayda var aslen ama sanırım bulamazsın. İç güdülerine güveniceksin artık.. Bu önemli bir konu saplamaları çıkarırsan işin zor...

Motosikleti
    Hay.alper.est dostum dosya buyuk geldi özelden mesaj attım sen beni msn den kayt et oradan yollayım dosyayı.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:00 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-ve-ayari.html
    bu linkten ön bilgi edine bilirsin.
    benim eski scoterde en alttaki resimdeki gibi ust dişlideki iki cizgi kapağa paralel olması gerek.
    sol tarafta elektirik üreten manyatik tasın ustundeki t harfini gözetleme deliğinden görmen gerek. gözetleme deliyi yok centik var
    kranktaki dişlilere gecirmeyi unutma yanlız zinciri.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:10 ----------

evreka evreka yolları taştan sen cıkardın beni baştan dosyayı yollamayı başaramadım ama bak sana lınk yolluyorum.http://totalruckus.com/phpBB3/viewto...p?f=35&t=34470 bu linkteki 13 üncü resimde manyatik tasın ustundeki işaretler ve referansı orada cok güzel gözüküyor. üsteki eksantırık zinciride konum olarak 4 cü resimdeki gibi olacak cizgiler kapağın kıyısına paralel delik yukarıda bazen delik yerine bir cukucuk nokta oluyor. hadi rast gelsin şimdi böle yazışırken ilk topladıgım scoter motoru geldi aklıma 2006 yılıydı sanırsam.

Alıntı Hay.alper.est adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçimde bir küçük umut var düzelcek diyor
    Öncelikle bu işe giriştiğin için tebrikler.
    İçindeki umudu kaybetme, eğer sabırlı biriysen ve elinden iş geliyorsa (ki resimlerden anlaşılıyor) bu işi başarabilirsin.

Seninle ortalama aynı yollardan geçmişiz, aşağıdaki konuda işine yarayacak bilgiler olabilir.

İncelemeni öneririm :
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...l-degisir.html
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    sivi contada würth ün sıyah sıvı contasını al. 20 tl gibi bi fiyatı var ama ömürük oluo

35sdk89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT09
    Haraketli parçanın olduğu yere sıvı conta sürülmez kağıt conta kesmeniz gerekli sıvı içeriden taşma yaparsa çalışan aksmlarda olmadık şeylere yok açabilir...
    Bİ selektöre BİN manita

Alıntı yamyamaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hay.alper.est dostum dosya buyuk geldi özelden mesaj attım sen beni msn den kayt et oradan yollayım dosyayı.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:00 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-ve-ayari.html
    bu linkten ön bilgi edine bilirsin.
    benim eski scoterde en alttaki resimdeki gibi ust dişlideki iki cizgi kapağa paralel olması gerek.
    sol tarafta elektirik üreten manyatik tasın ustundeki t harfini gözetleme deliğinden görmen gerek. gözetleme deliyi yok centik var
    kranktaki dişlilere gecirmeyi unutma yanlız zinciri.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:10 ----------

evreka evreka yolları taştan sen cıkardın beni baştan dosyayı yollamayı başaramadım ama bak sana lınk yolluyorum.http://totalruckus.com/phpBB3/viewto...p?f=35&t=34470 bu linkteki 13 üncü resimde manyatik tasın ustundeki işaretler ve referansı orada cok güzel gözüküyor. üsteki eksantırık zinciride konum olarak 4 cü resimdeki gibi olacak cizgiler kapağın kıyısına paralel delik yukarıda bazen delik yerine bir cukucuk nokta oluyor. hadi rast gelsin şimdi böle yazışırken ilk topladıgım scoter motoru geldi aklıma 2006 yılıydı sanırsam.
    Abi harikasın çok yardımcı oldun teşekkürler.

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle bu işe giriştiğin için tebrikler.
    İçindeki umudu kaybetme, eğer sabırlı biriysen ve elinden iş geliyorsa (ki resimlerden anlaşılıyor) bu işi başarabilirsin.

Seninle ortalama aynı yollardan geçmişiz, aşağıdaki konuda işine yarayacak bilgiler olabilir.

İncelemeni öneririm :
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...l-degisir.html
    Teşekkürler bu başlığınız işime yaradı baya.

Motoru aslına uygun olarak toplamaya çalışıyoruz şuan .

Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    parca unutma dışarda

şu an ellerim kirli peçeteyle yazıyorum bir parça var takamadık hava kanalarının üstünde kalıyor egzantirik zincire baskı uygulayıp gergin olmasını sağlayan , bastırıyoruz bir türlü oturtup yerine vidalıyamıyoruz acep nedendir

Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Alıntı Hay.alper.est adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu an ellerim kirli peçeteyle yazıyorum bir parça var takamadık hava kanalarının üstünde kalıyor egzantirik zincire baskı uygulayıp gergin olmasını sağlayan , bastırıyoruz bir türlü oturtup yerine vidalıyamıyoruz acep nedendir
    zincir krank dişlisine tam oturmuş mu bi bak? yanlış takarsan sübab çakılır kalır pistona üst kapağı fırlatır.çalıştırdığında hüsrana uğramanı istemeyiz

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Gergi zımbırtısının ortasında bir vida var, onu takmadan önce terse kurup sebitlemen lazım.taktıktan sonra boşaltacaksın.olduğu gibi takmaya kalkarsan olmaz.çıkardığında max.itme pozisyonuna gelir çünki.Kolay gelsin.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Acı kuvvetime dayanamayan bir anahtar

Motoru aşağa indirdik

Taktık

Yağını koyduk

Marş marşşşşşş

Motoru taktık marş yaptık ama çalışmadı tüm aksamları kontrol ettik herşey normal ama sübapları verdiğiniz kaynaklara göre yaptığımız halde bi hava sesi geliyo sanki zamanlama doğru değil gibi.

yarına kaldı

Bu da gösterge 40 bin olucak tamir edersek

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)