Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motor Isınca Vites Değiştirmek Zorlaşıyor !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Herkese iyi forumlar ...

Motosikletimde birkaç gündür bir sorun var ve sebebini anlayabilirsen kendim onarmak istiyorum

Motorsikletim ilk çalıştığında vitesler cok rahatlıkla değişiyor motor ısındıktan sonra yavas yavas vites geçişleri kemikli olmaya başlıyor yaklaşık 10 km yol yaptoktan sonra vites değiştirmek artık imkansı oluyor

detaya girmek gerekirse 10 km den sonra motosikletle giderken deviri biraz gükseltip vites değiştirebiliyorum durduğum zaman kesinlikle vites değişmiyor freni bıraktığımda motosiklet yavas yavas ilerlemeye baslıyor yani debriyaj tamamen ayırmıyor sol elimle debriyajı sıkarken sağ elimle teli kendime dogru cekerek telin gerginliğini arttırıp vites değiştirebiliyorum

diyeceksinizki devbriyaj telini ayarla biraz daha ger gelelim ona debiraz ayarım öyle bir noktadaki biraz daha gerdiğimde bu sefer viterler cok güzel değişiyor ama devir yükseliyor motor yurumuyor yani gaza abanırsam san ki motorun arka tekeri havada devir birden artıyor ama motor yavas yavas hızlanıyor anlayacagınız teli suankinden fazla geremiyorum
    baya uzun yazdık yav :D sizce bunun sorunu nedir arkadaşlar devriyajı değiştireli 6000 km oldu
    bilgilerimde gorunuyor ama motorum jinlun 150-5

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Motor yağını değiştirmen gerek. Yağın ısınınca viskozitesi aşırı artıyor ve debriyajı kaydırmaya başlıyor.
    4T motosiklet yağı koyman lazım. Kesinlikle otomobiller için olan yağdan koyma mutlaka motosikletler için olan yağdan koyman lazım.

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor yağını değiştirmen gerek. Yağın ısınınca viskozitesi aşırı artıyor ve debriyajı kaydırmaya başlıyor.
    4T motosiklet yağı koyman lazım. Kesinlikle otomobiller için olan yağdan koyma mutlaka motosikletler için olan yağdan koyman lazım.
    motorun yağını kendim değiştiriyorum 4t yarı sentetik yağ kullanıyorum önerebileceğin yağ varsa onuda denerim ama yağı değiştireli yaklaşık 500km oldu daha

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:44 ----------

birde üsküdar cevresinde güvenilir bir usta tanıyormusunuz suanki ustama pek güvenmiyorumda

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Sorun yağ değil,debriyaj balataları.Değişeli çok olmamış gibi görünsede balatalar özelliğini kaybetmiş.Üsküdar'da bildiğim yok,İçerenköy'e gelirim dersen mesaj at.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Castrol kullan motorda en iyisidir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun yağ değil,debriyaj balataları.Değişeli çok olmamış gibi görünsede balatalar özelliğini kaybetmiş.Üsküdar'da bildiğim yok,İçerenköy'e gelirim dersen mesaj at.
    üsküdardan iç erenkoy 10 dakka sorun değil gelirim
    bu gunde ısındıktan sonra değişik olaylara sahit olmaya devam ettim ısıklarda duruken motoru kaldırdıgımda 2-3 metre sonra birden hopluyor debriyajı ne kadar dengelide bıraksam sanki aniden bırakmısım gibi 2-3 metre conra sert bi şekilde atıyor kendini
    yol kenraına cektim motor biraz dinlensin diye cok garip geldi bana bu bir kurye arkadas yanastı yardımcı olmak için konuyu anlattım
    debriyaj tasından kaynakladıgını değişmesi gerekir dedi o genleşiyormuş

Motosikleti
    Honda AT
    evt debriyaj sorunu var bencede...sorun çözülünce bencede mutlaka motoruna uygun bir yağ kullanmalısın
    KAFADAN KASK VE AKIL EKSİK OLMASIN!!!

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı egemen977 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evt debriyaj sorunu var bencede...sorun çözülünce bencede mutlaka motoruna uygun bir yağ kullanmalısın
    motora ben yanlış mı yağ kullanıyorum genelde opetten alıyorum
    4T yarı sentetik olarak yazıyor

Motosikleti
    Honda AT
    Alıntı xanka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu yağ konusu uzun hikaye ama motorsikletler için üretilen yağlar otomobilller için üretilen yağlardan farklı..bunun bir çok nedeni var.motorsikletler genelde daha yüksek devir çevirerek çalışır.buda yağın dayanması gereken koşulları değiştirir..ayrıca genelde motorsikletlerde debriyaj ve şanzıman için ayrıca bir yağ olmaz (bazı motorlarda bu durum farklı)yani araca koyduğun yağ hem motoru hem vites kutusunu hemde debriyajı yağlar..motora araba için yapılan yağ koyarsan belki o yağ motoru korusada zamanla kirlenip özelliğini kaybedince dişlileri ve debriyajı doğru çalışamaz hale getirebilir???hele birde bazı otomobil yağlarına konan katkılar ıslak debriyaj palakalarını kayganlaştırır ve tutamaz hale getirir..uzun lafın kısası otomobil yağları büyük oranda motorlar için doğru seçim değildir..ama koyarsan nolur..??? her zaman her motorda kötü sonuç verir diye bir şey yok..ama doğru olan motora uygun yağ kullanman

motorunun el kitabında motor yağının karşılması gereken standartlar yazar..misal benim motorum API SG /JASU MA yı karşılayan yağları kullanır..olması gereken budur..başka yağ konursa istenmeyen şeyler olabilir demek bu??? sen bu değerleri öğren sonra koymayı düşündüğün motor yağı bunları karşılıyorsa koy...her motorsiklet yağıda bu şartları karşılamaz..seninkine uygun olanı seçip koymalısın...
    KAFADAN KASK VE AKIL EKSİK OLMASIN!!!

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    4T yarı sentetik yazması önemli değil motosiklet yağı olması önemli.
    Motosikletlerde debriyaj balataları motor yağının içinde olduğu için otomobiller için yapılmış yağlar aşırı kaygan geliyor. Yağ ısınınca da kıvamı inçeliyor ve daha da kaygan hale geliyor. Bu nedenle sadece motosikler için üretilmiş yağları kullanmalısın. Debriyaj balatasını falan değiştirmeye kalkmadan önce mutlaka yağ değişimi yapıp durumu görmelisin. Yağ değişimi ile durum çözülmezse o zaman başka şeyleri düşünürsün.
    CASTROL POWER 1 4T 15W-40

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4T yarı sentetik yazması önemli değil motosiklet yağı olması önemli.
    Motosikletlerde debriyaj balataları motor yağının içinde olduğu için otomobiller için yapılmış yağlar aşırı kaygan geliyor. Yağ ısınınca da kıvamı inçeliyor ve daha da kaygan hale geliyor. Bu nedenle sadece motosikler için üretilmiş yağları kullanmalısın. Debriyaj balatasını falan değiştirmeye kalkmadan önce mutlaka yağ değişimi yapıp durumu görmelisin. Yağ değişimi ile durum çözülmezse o zaman başka şeyleri düşünürsün.
    CASTROL POWER 1 4T 15W-40
    kullandığım yağ motosiklet için üretilmiş bir ya ama daha önce castrol kullanmadım bu gun alıp deniyeceğim birde yağı bosalttıktan sonra içinde yine pislik kalıyor onu nasıl temizleyebilirim benim eski kullantıgım yagdan 400 ml kada var elimde yagı bosaltıp sonra o yagı koysam 10 dakka calıstırsam onuda bosaltım castrolu koysam daha iyi olur kanımca ne dersiniz Motora bi Gargara Yapyıtıyım yoksa gereği yokmu

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Kurye arkadaşın dediği gibi,debriyaj tasını değiştirmen lazım.Kanunide aynı sıkıntıyı bu şekilde çözdük.60-70 tl balatalarla beraberdi.seninkide aşağı yukarı o kadardır.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Aynı sorun benim motosiklette de var. Motor biraz ısındığı zaman yapıyo...
    Servise gidip sorunu söylediğimde zararı olmadığını vs vs şeyler söyledi. uğraşmak mı istemedi bilmiyorum ... O kuryenin söylediği gibi debriyaj tasındansa sorun garantisi varken neden değiştirmiyo anlamadım...
    Birde bu debriyaj tası dedikleri şey pahalı mı acaba bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevirim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:07 ----------

Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurye arkadaşın dediği gibi,debriyaj tasını değiştirmen lazım.Kanunide aynı sıkıntıyı bu şekilde çözdük.60-70 tl balatalarla beraberdi.seninkide aşağı yukarı o kadardır.
    Ya benim motorda kanuni windy s 125 garanti değiştiriyormu acaba... Değiştirmesek sıkıntısı varmı???

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun benim motosiklette de var. Motor biraz ısındığı zaman yapıyo...
    Servise gidip sorunu söylediğimde zararı olmadığını vs vs şeyler söyledi. uğraşmak mı istemedi bilmiyorum ... O kuryenin söylediği gibi debriyaj tasındansa sorun garantisi varken neden değiştirmiyo anlamadım...
    Birde bu debriyaj tası dedikleri şey pahalı mı acaba bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevirim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:07 ----------

Ya benim motorda kanuni windy s 125 garanti değiştiriyormu acaba... Değiştirmesek sıkıntısı varmı???
    motorunun garantisi var git söyle yapsınlar kç km de motorun suan ama senin problem benimki kadar değil diye düşünüyorum çünki benim motor ısındıgında trafikte gitmek eziyet oluyor vites değiştirmek için devamlı ara gaz veriyorum millette artiste bak siyordur

Motosikleti
    Çok yakında...
    motorunun garantisi var git söyle yapsınlar kç km de motorun suan ama senin problem benimki kadar değil diye düşünüyorum çünki benim motor ısındıgında trafikte gitmek eziyet oluyor vites değiştirmek için devamlı ara gaz veriyorum millette artiste bak siyordur
    SErvis uğraşmak istemiyo galibaa Ewt benimki seninki kadar değil ama İnce yağ koyduğumda özellikle kendini hissettiriyo öne doğru atma oluyo biyerde Neyse bakalım hayırlısı diyelimmmm

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:21 ----------

Şimdi servisten geldim durumu tekrar izah ettim oda garantinin bu sorunu karşılamadığını söyledi

Motosikleti
    Yamaha mt09
    1 knuni atv almıştım vakti zamanında garantinin hiç bir imkanından faydalanamadım
    suan gt250 alma planı içindeyim ve kanuniye nasıl güvenicem bilmiyorum

Motosikleti
    Çok yakında...
    Bilmiyorum artık orasını...
    Peki sen servise gidip neden böyle yapıyor diye bilgi aldınmı

Motosikleti
    '93 Yamaha Virago XV535, '94 Yamaha DT 125R
    debriyaj tasıyla falan alakası yok yanlış yönlerdirmeyin . sadece debriyaj balataları bitik durumda . jinlun 250 ye ybr balataları uyuyordu 150 cc içinde büyük ihtimal uyacaktır bi takım debriyaj balatası al ama ucuzuna kaçma aşırı pahalı olmasına da gerek yok . yeni balataların ve güzel bi ayarl ile hiç bi sorunun kalmayacak

Motosikleti
    Yamaha mt09
    Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu gün balataların fiyarını motorcuma sordum debriyaj tasının fiyatınıda sarayım dedim sadece tasa 65 tl dedi sizce normalmi

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:56 ----------

Alıntı DeaD_Rider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyaj tasıyla falan alakası yok yanlış yönlerdirmeyin . sadece debriyaj balataları bitik durumda . jinlun 250 ye ybr balataları uyuyordu 150 cc içinde büyük ihtimal uyacaktır bi takım debriyaj balatası al ama ucuzuna kaçma aşırı pahalı olmasına da gerek yok . yeni balataların ve güzel bi ayarl ile hiç bi sorunun kalmayacak
    balatalarıda sordum ybr balatı 55 tl dedi sanki biraz fazla bilen arkadaşlar yardımcı olurmu sirkeciden gidip alsam ben takabilirmiyim

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Yedek parça

Birde buraya sor.Tayfun Aktaş 05368870086

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)