Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

çalışmayan motor

Motovento
    REKLAM ALANI

öncelikle herkese merhaba öncelikle olayın öncesini ve sonrasını anlatmalıyımki yardımcı olabilmeniz kolaylassın
    ust sılındır contasından yag kacırıyordu.yenı conta aldım ve aynı zamanda pıyano kep'ının diş sıyırdıgını gordum bunun uzerıne kep'i soktum yenısını taktım.daha sonra krank kecesını degıstırdım
    eskı yagı bosaltım yenısını koydum.bugun çalıştırmak istedigimde egzoz'dan patlama ardından siyah duman geldi.ve sonrasında hiç almadı
    karburator'u sokup detaylı temızlık yaptım,bosh bujı taktım
    genende calısmamakta ısrar edıyor

bıraz sonra baska yerden benzın alıp denıyecegım.oncekı benzın katkılıydı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Çalışmıyor derken ,nasıl yani,marşa basınca marşımı almıyor,hiç tıkmı demiyor,nedir yanii???
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalışmıyor derken ,nasıl yani,marşa basınca marşımı almıyor,hiç tıkmı demiyor,nedir yanii???
    acık sekılde belırtmemısım hemen duzelteyım.mars calısıyor dedıgın gıbı mars'a basınca almıyor

jikle'de denedim önce alır gibi yaptı arkasından patlama oldu egzoz'da,motor durdu .sonrada egzoz'dan siyah duman cıktı

Motosikleti
    HENÜZ YOK :(
    vurdurmatı dene bir derim ben ayrıca karbüratörü söktüğüne göre karbüratöre benzin dolması uzun zaman alır yani zor çalışır bizde temizlemek için söktük biraz geç çalıştı

karburatorde benzın var.halen mars almıyor

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Şimdi şöyle ozaman...

Yapılanlar:

1-Üst silindire yeni conta takıldı.

2-Kep değiştirildi.

3-Krank keçesi değişti.

4-Yağ değişti.

5-Karbüratör temizlendi.

6-Buji değişti.

Gelelim senin arızaya...Geriye doğru sıralıyalım...

1-Şimdi,Bujinin değişmesiyle alakası yok.

2-Karbüratör şüpheli.

3-Yağ değişimiyle alakası yok.

4-Krank keçesiyle alakası yok.

5-piano kepini değiştirdiğinde ayar kaçmış olabilir.Şüpheli.

6-Conta değişimiyle alakası yok.

Şimdi elimizde 6 soruya 6 cevap bulunmaktadı.Bucevapların 4 net,2 si şüpheli dir

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:01 ----------

Buna göre şüphelerin büyük çoğunluğu,karbüratör'e yöneliyor.

Şimleri piyanoları kepleri kople bozsan bile en fazla çekişin düşerdi ve yakıtın artardı...

Tek sorun sanki karbüratör gibi geliyor...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Kısaca çözümü anlatıyım...

Motor çalışmaz çünkü karbüratör vakumu kalkmıyor bu yüzden şimdi yapıcan şeye gelelim motora biniceksin motoru birisi ittiricek bi şekilde arkadan ittirmesi gerekiyor motoru motor biraz hız aldıktan sonra marşa basıcaksın ama gazı çok az yani böyle milim milim vericeksin çünkü motora benzin çok ayarsız geliyor ve benzini yakmadan dışarıya atıyor buda siyah dumana sebeb oluyor eğer bunları denedin olmuyor karbüratöre giren hava filtre borusunu sök karbüratör deliğin içinde orda vakum olur parmağını içine sok vakumu pompalı bunları tekrar dene eğer gene olmazsa karbüratörü söküp iyne yay ayarlarına bakman gerekiyor.(Ama karbüratörü söktünden sonra ayarlaması bilmeyen birisi içinde çok zor)

Dip Not:Olduda böyle çalıştırdın motoru motor tekleye gider benzin ayarsız geldiği için motor teklemeye başladığı zaman gazı düşürüceksin yani böyle motora nasıl diyim 1-2 cm gaz kolunu çevirsen yeter istop etmez seni görütür ama gaza asılırsan gidemezsin bidaha ittirilmek zorunda kalırsın.
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Bence karbüratörden siyah duman çıktı diyor hava ayarı bozulmuş olabilir yada temizlerken meme tıkanmış olabilir. En büyük olasılık bu sökülüp yeniden temizlenir yada hava ayarı yapılırsa çalışacağını umuyorum.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Vakum benzini çekemiyor onun için benzin yanmadan dışarı atılıyor yani tam yanmadan buda siyah dumana sebeb oluyor sorun %99,9 KARBÜRATÖR'De...

Yukarıda anlattıklarımı yaparsa çalışır motor ama düzelmez ustaya gidir ancak orda karbüratörün içine bakalması gerkeiyor.
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Canım kardeşim, motorun doğru sentede değil
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Gökhan abi yemin ederim şimdi düşünüyordum ulan karbüratör değilse başka ne olabilir diye ,tam aklıma geldiki sen yazmışsın...

Arkadaşım Gökhan abinin dediği gibi ''sente''ayarın bozulmuş olabilir.

Sente bozuk olduğunda subapların ve pistonların eğilir arızan dahaçok büyür...

sıyah dumanı karburator'u temızlemeden oncede atmıstı .kep 1tane degistirdim.eksantrik zincirine dokunmadım,tum ayarları bozar dıye

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:29 ----------

piyano kep'i sökükken motorun ileri yada geri hareket ettirilmesi zinciri hareket ettiriyormu?buda ayarın bozulma nedeni olabilirmi?

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(

Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

sıyah dumanı karburator'u temızlemeden oncede atmıstı .kep 1tane degistirdim.eksantrik zincirine dokunmadım,tum ayarları bozar dusuncesıyle

piyano kep'i sökükken motorun ileri yada geri hareket ettirilmesi zinciri hareket ettiriyormu?buda ayarın bozulma nedeni olabilirmi?

Motosikleti
    RaMiZ 100 karacay&Mondi Macit 150
    kepi degistirdin zincire ve yani eksantrik miline dokunmadin ise bozulmaz gergileri gevseltmedin cunku dimi/
    [COLOR="Blue"][B][I]Bize motorsiklet tamirini öğreten ayda 5 dolara çalışıp günde 3 öğün prinç yiyen çinlilere kucak dolu teşekürler...:bounce:[/I][/B][/COLOR]

Alıntı libyali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kepi degistirdin zincire ve yani eksantrik miline dokunmadin ise bozulmaz gergileri gevseltmedin cunku dimi/

kepi degistirince mecburen saplamadan cıkardım.fakat zincire dokunmadım
    biraz evel öğrendim tabi bu arada motor öne dogru hareket ettirilmis.yeni kep takılı degilken
    bundan dolayı ayar bozulmus olabılırmı
    hos zaten calısmadı
    marş'a basarken tak diye ses geldi motordan
    sonra birdaha denedim marş'ı kesti

gidişhat hiç iyi degil,tekrar denemedım

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Canım benim, herşey olabilir, makina bu.. Ummadığın anda ummadığın şeyler yapabilir, onunda bi kalbi var unutma, ben 8 yıldır çok garip şeyler gördüm bu işte
    Sen bi sök egzantrik kapağını sentesine bi bak, eğerki kayıksa senteye al bi dene, çalışmazsa tekrar yazışalım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:39 ----------

Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kepi degistirince mecburen saplamadan cıkardım.fakat zincire dokunmadım
    biraz evel öğrendim tabi bu arada motor öne dogru hareket ettirilmis.yeni kep takılı degilken
    bundan dolayı ayar bozulmus olabılırmı
    hos zaten calısmadı
    marş'a basarken tak diye ses geldi motordan
    sonra birdaha denedim marş'ı kesti

gidişhat hiç iyi degil,tekrar denemedım

Son msjını okumamıştım, belliki sente atlamış zincir bak, sübap yakalamış piston dönmüyor
    Aç kapağıda bi haber et bana
    GKN MOTORS

Canım benim, herşey olabilir, makina bu.. Ummadığın anda ummadığın şeyler yapabilir, onunda bi kalbi var unutma, ben 8 yıldır çok garip şeyler gördüm bu işte
    Sen bi sök egzantrik kapağını sentesine bi bak, eğerki kayıksa senteye al bi dene, çalışmazsa tekrar yazışalım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:39 ----------

Son msjını okumamıştım, belliki sente atlamış zincir bak, sübap yakalamış piston dönmüyor
    Aç kapağıda bi haber et bana

aman de motoru yenı topladım sası ınşası ,,elektrık tesısatı ,aksesuar, yedek parca temını,montajı omrumden 1 yıl goturdu.
    sımdı tekrar olursa hasta olurum heralde

sılındırlere bakmadan hemen motoru tekrar ındırdım.hafta ıcı ayar ıcın ustaya teslım edecegım.(gozumu korkuttun)egzoz manıfoldu asırı kurumluydu
    umarım sılındır yada pıstonlar zarar gormemıstır

egzantirik zincirini kontrol ettim.bujileride söktüm fener yardımıyla baktım
    emin olmak için motoru indirdim ve tamirciye götürdüm oda senkron'da sorun olmadıgını soyledı subap ayarlarınıda kontrol ettırdım
    eve geldım motoru monte ettıkten sonra mars'a bastım
    bır turlu almıyor
    sadece 30sanıye mars'a basıyorsam sonunda patlama yapıyor

umutermis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zat
    dostum sırtlayıp getıreydın bana bukadar dert çekmezdın....neyse son durumdan haberdar ett benı...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)