Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tekerleklere balans yapılması

Motovento
    REKLAM ALANI
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Yarış tipi motorlar için videolardan seyrettiğim ve gördüğüm kadarıyla tekerlek balansını bisiklet çatalı gibi bir zemine koyup tekerleğin boşta hafif döndüğü ve ağırlığın yere doğru bakan kısmının karşısına ağırlık yerleştiriyorlar sorum lastik balansı bu şekildemi yapılmalı yoksa normal rot balasnçılardaki ışıklı motorlu tekerleği döndüren aletlemi yapılması gerekir veya hangisinle yapılıyor ikiside balansı giderirmi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ben lastikçilerdeki balans makinesiyle yapıldığını gördüm dün..
    bayağı lastiği söküp alette döndürdüler..

Ben baya aradım Eskişehir oto sanayisindeki rot-balansçılar yapmıyor,çoğuna sordum motosiklete yapan yok diyor. Önder rot-balans yapıyormuş boşuna ayamayın.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bahsettiğim videoyu ekliyorum bu şekilde çok yapan var balans diye arattırınca:

http://www.youtube.com/watch?v=T2AuivYzaBs

Birde balasn için dynabeads diye yuvarlak tozumsu birşey var nem rutubet kapmasın diye bazı elektronik ürünlere koyarlak pakette toz gibi bunun hakkındada bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim:

http://www.youtube.com/watch?v=eq263AYgyYg

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Evet motosiklet.net olarak balanslı geziniyoruz sanırım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ApacheRTR150+Mondi125+Yamaha50
    antalayda bi usta 251 mz e balans ağırlıkları koyuyor sanırım yeni motorlarda böle şeylere pek gerek kalmıyor

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Balans yapılıyorda genelde makineylemi yoksa o videodaki gibimi balans yapılıyor hangisi sağlıklıdır onu öğrenmek istemiştim.

Motosikleti
    Var
    Az önce yeni lastiklerimi taktırdım..
    Balansı soruduğum usta motosikletlerde balans ayarı lastik takılması sırasında lastik üzerindeki bir işaretin (işareti gösterdi, başka lastiklerde de var, gördüm yani) siboba denk getirilmesiyle yapıldığını söyledi..

Ama bu ayar yüksek sürat yapan motorlarda makineyle kurşun ağırlık takılarak hassaslaştırılmalıdır dedi..
    yani 200 lü rakamlara çıkıyorsa motor bilgisayarla ayar yapılıyor şeklinde açıkladı..

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce yeni lastiklerimi taktırdım..
    Balansı soruduğum usta motosikletlerde balans ayarı lastik takılması sırasında lastik üzerindeki bir işaretin (işareti gösterdi, başka lastiklerde de var, gördüm yani) siboba denk getirilmesiyle yapıldığını söyledi..

Ama bu ayar yüksek sürat yapan motorlarda makineyle kurşun ağırlık takılarak hassaslaştırılmalıdır dedi..
    yani 200 lü rakamlara çıkıyorsa motor bilgisayarla ayar yapılıyor şeklinde açıkladı..
    Şimdi oldu.

Motosikleti
    CBR 600 F
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balans yapılıyorda genelde makineylemi yoksa o videodaki gibimi balans yapılıyor hangisi sağlıklıdır onu öğrenmek istemiştim.
    tıpkı otomobil lastiği gibi motosiklet lastiklerine de balans yapılıyor, İstanbul için buz motor ve İSTOÇ ta Anes motorun lastik motajı işini yapan bir lastikçi var fiyatları 30-40 TL arasında.
    Lastiği söküp bilgisayarlı makinada sapması bulunarak gerekli olan ağırlık takılıyor, sapma tolerans dahlindeki değere gelince işlem bitiyor.
    nihat34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Var
    Bu arada lastiği taktırdığım usta kızıltoprakta bir lastikçide hasass ayarın yapılabileceğini söyledi teker başına 25 alıyor dedi..
    Yaptırmak isteyen olursa bilgisi olsun.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    bmw ler için konuşuyorum genelde arka tekeri makinaya bağlatıp yaptırıyoruz ama ön teker bisiklet balans gibi tekerin aşağı bakan kısmının tam zıttına takılıyor yukarda usta doğru söylemiş lastik yenilenirken balans yapılır ve işaret olayına mutlaka uyulmalıdır.
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Birinci videodaki balans yöntemi çok sağlıklı bir yöntemdir, hatta bir çok motosiklet tamircisinde (özellikle büyük cc ile uğraşanlar) bu tarz bir makine vardır. Mantık aynen böyle çalışır ama kaç gram kurşun takacağınızı canta takılan bir ipin gerilme kuvvetini ölçen basit bir terazi ile öğrenip deneme yanılma yapmadan kurşunu takarlar.

Ama birinci videodaki gibi adamın el ile deneme yanılma yoluyla yaptığı gibi de yapabilirsiniz.

Bilgisayarlı balans makinelerinin tek farkı işlemi hızlandırmasıdır.

Nihayetinide balans ayarı için takdığınız kurşun aynı kurşun takan elde insan eli.

Bilgisayarın şaşırma ihtimali varken elle yapılan yöntemin şaşırma ihtimali yoktur.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    İstanbul'da buz motor balans ayarı yapıyor.
    BMW ciler genelde buz motoru tercih eder.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    konu hort

balans yapılıp yapılmadığını nasıl anlarız peki? bikaç hafta önce agility 125 e city grip taktırdım buz motorda ve sanki sürekli titriyor gibi geliyor hatta kaç seferdir "lastik patladı galiba" falan diye düşünüyorum,bi kaç defa inip baktım bi şey yok. acaba ben mi çok kuruntu yapıyorum?
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

berkay3212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2015
    Düşük cc genelde yapmıyorlar. Jantlarda ağırlık kurşunları varsa yapılmıstır. Motor hızlandıkca zıplama yapar, 8 çizer.

burakragaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R 13'-ÇALINDI - Maxx 200-16' -Rx3i Evo'16 -
    iyi günler herkese, uzun uzun aradıktan sonra sonunda istediğim gibi bir yer buldum.
    İstanbul Avrupa Yakası avcılar/denizköşkler de bulunan MotoPark Cengiz Usta' da lazerli balans ayarı yapılmaktadır
    . 0 hata payı ile güvenle teslim alabilirsiniz gayet memnunum. Ulaşmak isteyen arkadaşlar google'a Motopark Cengiz Usta diye aratabilir. Randevu almanızda fayda var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)