Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yol ortasında aniden stop etti..

Motovento
    REKLAM ALANI
    harunizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    Selam arkadaşlar,
    dün akşam Taksim'den Nişantaşı'na giden caddede motorumla ilerlerken, 60-70 arası bir süratle, arkamda işyerinden arkadaşım varken motor bir anda egzosdan "paaatt" diye çok çok yüksek bi patlama sesi geldi ve yolun ordasında motor stop etti ve arka tekerlek kitlendi. Ben hemen can havliyle debriyajı sıktım, ama ne göreyim, teker serbest kalmadı. Sonra frenleri sıktım yolun ortasındayız korna sesleri falan derken Allah'tan devrilmedik zar zor toparladım durabildim, sonra motoru iterek kaldırıma çıkarttım. Tekrar çalıştırmayı denedim çalışmadı, ne yaptıysam çalışmadı.
    Vitesi boşa alıyorum, herşey hazır, kontak düğmesine basıyorum, gazı veriyorum ama motor çalışmıyor, gaza tepki de vermiyor, hani marş basmama sesi değil, o sesten hemen önce gelen "klak" sesi varya akünün ordan gelen o seste kalıyor, "ihohohohoh" diye gelen o marş sesi gelmedi.
    Sonra orda biraz kurcaladık, bujiye baktık sorun yok. Yanımda scooter'lı arkadaşım vardı onun bujisi ve piposuyla denedik. Sonra aküden midir dedik lambalar falan yanıyor. Heralde akü bitti dedik ama bitik akü yolda giderken motoru stop ettirmezdi ki bildiğim kadarıyla? Bildiğim 3-5 şey var onlar da yanlış mıydı diye düşünmeye başladım. 1 yıllık motor sürücüsüyüm bu arada.
    Sonra scooter'lı arkadaşım keşfe çıktı çevrede tamirci aradık, neyse bulduk götürelim dedik, ben motorun üstüne oturuyorum, vitesi boşta bisiklet gibi giderken, diyorum ki 1'e alayım nasıl olsa debriyaj sıkılı, ama "debriyaj sıkılı" vaziyette 1'e geçirdiğim an arka teker kitleniyor çakılı kalıyor motor. Mecburen tekrar boşa alıp devam ettim motorcuya kadar.
    Motorcuya geldik derdimizi anlattım, yarın öğleden sonra ara dedi. Debriyaj kapaklarını söküp incelemem lazım falan dedi.
    Ben de buraya, yani tecrübeli bilgili ve mükemmel insanlar olan sizlere danışayım dedim.
    Sizce neler oldu bu motora? Yorumlarınızı bekliyorum, 1 saat sonra motorcuyu arayıp durumu soracağım.

Motorumun özellikleri : Zealsun ZS200 GS / 2006 model / tek silindir / 4 zamanlı / hava soğutmalı / 5 vites manuel.

Lütfen bana yardım edin arkadaşlar çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Peki Yağ seviyesine hiç baktın mı
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    Alıntı AzRaİL42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki Yağ seviyesine hiç baktın mı
    Baktım, yağ seviyesi normaldi. 1 hafta önce değiştirdim yağını daha yeni.
    Bujim de yeniydi 10 günlük falan.

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    O Zaman %85 ihtimalle debriyajla alakalı debriyaj ayırmıyordur büyük ihtimalle tabiki bunlar ihtimal genede en iyisini usta söyler sana
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

Dostum zaten motorcuya vermişsin motoru, ona sorup öğrensen sorunu olmaz mı? (:

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    motor kitlendi dedikleri bu heralde;
    arkadaşlarımdan duyduğum durumda böyleydi motorun bir anda durup arka tekeri kitlemesi. dua et hızın fazla değilmiş... sanırım seni büyük bir masraf bekliyor....
    20

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    debriyaj ayırmama sorunu olsa motor niye stop etsin.
    marşa basınca o ilk gelen ses marş rölesinin sesi, çalışıyo demek orda sorun yok ama sonra sanırım marş motoru dönmüyor, daha doğrusu motoru döndürmüyor. ve ayrıca vitese atılınca kımıldamıyor diyosun. anlattıklarından motor kilitlendi diye anladım. eğer öyleyse masrafın büyük.
    arkadaşın dediği gibi yağın durumundan eminmisin. geçenlerdede 150 zatlı bi arkadaş ustaya yağı değiştirip yola çıkıyor ve motor kilitleniyor, içinde tek bir sağlam bile parça bile kalmıyor.
    yağı kendin değiştirmediysen şüphelenmeye başlasan iyi olur.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    151 RS
    dün akşam saatleri yağ değişimi için tamirci de beklerken iterek bir 151 RS getirdiler tekeri dönüyordu ama ne marş basıyordu ne ayak marşı, usta sübap delinmiş dedi ama piston kilitlenmiş vaziyette idi. 250 tl masrafı var dedi elemana direk, ayrıca işim bittikten sonra 1000 kmde rodajı olacak dedi senin durumunun da bunun gibi bişey oldugunu düşünüyorum.. geçmiş olsun ayrıca.
    [B][I]ßiz YoLa çıktıkLarımızı YoLda ßuLdukLarımıza Değişmeyiz... [I][/B]

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    az önce aradım motorcuyu tekrardan, 200 - 800 arası bi masrafı var dedi.
    yağ pompası yağ pompalamamış, motor da kilitlenmiş.
    silindir kapaklarını da açıp bakıcam o zaman tam konuşabiliriz dedi akşam 7 gibi ara dedi ama ben motoru şuan yaptırmamaya karar verdim 200 bile dese o kadar param yok,
    en iyisi bi pikap kamyonetle ordan eve götürmek. çünkü yarın akşam senelik izne çıkıcam gaziantep'e gidicem.
    bu arada tanıdık pikaplı nakliyeci bildiği olan varsa tel. verebilirmi acaba?
    Taksim'den Bağcılar'a 170 kg'lık motosiklet taşınacak.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Nerdeyse 2 saat olmus netıce nedır tamırcı ne dedı.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı harunizm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    az önce aradım motorcuyu tekrardan, 200 - 800 arası bi masrafı var dedi.
    yağ pompası yağ pompalamamış, motor da kilitlenmiş.
    silindir kapaklarını da açıp bakıcam o zaman tam konuşabiliriz dedi akşam 7 gibi ara dedi ama ben motoru şuan yaptırmamaya karar verdim 200 bile dese o kadar param yok,
    en iyisi bi pikap kamyonetle ordan eve götürmek. çünkü yarın akşam senelik izne çıkıcam gaziantep'e gidicem.
    bu arada tanıdık pikaplı nakliyeci bildiği olan varsa tel. verebilirmi acaba?
    Taksim'den Bağcılar'a 170 kg'lık motosiklet taşınacak.

her motorcunun lastıkler kitlendiğinde söylediği şey yağlama kesilmiş motor kitlemiş pehhh

motorun giderken çekişten düştü mü ? gaz çekince motor gitmekte tereddüt etti mi bunları hissettin mi ? sadece vites dişlisinide yemiş olabilirsin inandığın birine götürmeni öneririm.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her motorcunun lastıkler kitlendiğinde söylediği şey yağlama kesilmiş motor kitlemiş pehhh

motorun giderken çekişten düştü mü ? gaz çekince motor gitmekte tereddüt etti mi bunları hissettin mi ? sadece vites dişlisinide yemiş olabilirsin inandığın birine götürmeni öneririm.
    bizim evin orda çok güvendiğim bir ustam var ona götürecem izinden dönünce.
    ama önce bi nakliyeci bulmam lazım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:24 ----------

Nakliyeci buldum Taksim'den Bağcılar'a götürücem motoru, tamirci dayıya da söyledim motoru toplayıp hazırlayacaklar. İzinden dönünce bakıcaz çaresine artık.
    İlgilenen herkese teşekkür ediyorum.
    Bu motoru satıp kaliteli bişey almak lazım galiba.

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    Arkadaşlar dün akşam bağcılar'da motor tamircisine gösterdim motoru, içini açtı indirdi, krank mili, piston, piston yatağı, balansör dişlisi ve adını hatırlamadığım bir takım parçaların paramparça olduğunu gördük. Problem yağ pompasında değilmiş, krank milinin rulman bilmemnesine bağlandığı yerde 3-4 mm.lik bi açıklık varmış oraya normalde pul takılırmış ama benimkinde yokmuş ben geçen yıl bi motorcuya da söktürüp piston kapaklarını conta takımını falan değiştirtmiştim, Hondacıydı o tamirci, acaba o toplarken o pulları mı koymadı yada eski sahibinden kalan bi problem miydi bilmiyoruz şu anda..
    parçalar + 150tl işçilikle birlikte toplam 537TL masraf çıktı, contaları v.s. tornada yaptırıp işçilikten de kısınca 400TL ye anlaştık.
    Tamir olunca direk sahibinden'e koymayı düşünüyorum. 1900'e almıştım, bu yeni masrafıyla birlikte yaklaşık 1500 kadar masraf çıkarttı bana, honda yamaha alabilirdim o paraya.

Satayım mı bineyim mi ne yapayım bilemiyorum..

Motosikleti
    Yakında olacak
    Alıntı harunizm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar dün akşam bağcılar'da motor tamircisine gösterdim motoru, içini açtı indirdi, krank mili, piston, piston yatağı, balansör dişlisi ve adını hatırlamadığım bir takım parçaların paramparça olduğunu gördük. Problem yağ pompasında değilmiş, krank milinin rulman bilmemnesine bağlandığı yerde 3-4 mm.lik bi açıklık varmış oraya normalde pul takılırmış ama benimkinde yokmuş ben geçen yıl bi motorcuya da söktürüp piston kapaklarını conta takımını falan değiştirtmiştim, Hondacıydı o tamirci, acaba o toplarken o pulları mı koymadı yada eski sahibinden kalan bi problem miydi bilmiyoruz şu anda..
    parçalar + 150tl işçilikle birlikte toplam 537TL masraf çıktı, contaları v.s. tornada yaptırıp işçilikten de kısınca 400TL ye anlaştık.
    Tamir olunca direk sahibinden'e koymayı düşünüyorum. 1900'e almıştım, bu yeni masrafıyla birlikte yaklaşık 1500 kadar masraf çıkarttı bana, honda yamaha alabilirdim o paraya.

Satayım mı bineyim mi ne yapayım bilemiyorum..

abi geçmiş olsun ucuz yırtmışsın daha hızlı gidipde motoru toplayamamak var,motorun markasını öğrenebilirmiyim...

Motosikleti
    90 MODEL JAWA 350+YAMAHA CRİRTON+SCOOTER 50 CC
    grank kolunu çıkaramamışsın blogdan olmamış hiç sesinden anlamadın mı sana sesinder haber verir zaten

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:50 ----------

izmirde sana yardımcı olacak tamirci arkadaşım vardı ama sen vermişsin tamirciye

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F
    Alıntı adidas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi geçmiş olsun ucuz yırtmışsın daha hızlı gidipde motoru toplayamamak var,motorun markasını öğrenebilirmiyim...
    Motorum Zealsun ZS200 GS kardeş. Görenler çok beğeniyo tip olarak güzel de, yedek parçasını bulamıyoruz istanbul'da.. o kötü işte..

Motosikleti
    MBK Spirit
    S.a arkadaslar benım bır problemım var 3 kere cylınder ve pıston degıstırdım her 2 haftada bır pıston kırılıyo kendı kendı ne nerden kaynaklanıyo olabılır yardımlarınızı beklıyorum sımdıden tesekkuler .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)