Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Adam gibi usta arıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu güne kadar 5 farklı motora sahip oldum, son iki tanesi hala benimle birlikte çok şükür. İtalyanına da bindim çakma Türk malınada çin malınada, motorlarla ayrı ayrı sıkıntılarım olsada benim asıl derdim usta olduğunu zanneden motor tamircileri ile. Bence asıl çin malı olan motorlar değil bunlar çin malı çakma usta.

şimdi yaşadıklarımı anlatmaya kalkarsam bu sayfada yetmez, az çok benimle aynı şeyleri yaşamış olanlarınızın da var olduğunu düşünerek. Adam gibi usta arıyorum. İstanbul avrupa yakasında arıyordum önceden ama şimdi adam gibi olsunda isterse gebzede olsun diyorum.

1. Diğer ustalara b*k atmayan,
    2. Kendini dünyanın en iyi ustası zannedmeyen,
    3. Sıfır parası alıp çıkma takmayan,
    4. Götürdüğüm motorun marka modeline bakıp burun kıvırmayan,
    5. Yapamayacağı işin altına girmeyen,
    6. ALLAH' TAN ve Haramdan korkan,
    7. 3 günde bir kendisini göreceğim şekilde tamir yapmayan,
    8. İşçilik almıyorum ayağına, parçadan geçirmeyen,
    9. Yaptığı iş tutmayınca motora b*k atıp bunu çöpe at demeyen,
    10. Adam gibi adam, Usta gibi usta.

Arıyorum var mı bilen?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    tam konusuna değinmişsin motoru istanbula getirdim kendim yapıyorum artık bişey olursa birkaç yere götürdüm bujı değiştirmek için bile, bir defa çok pahalılar ayrıca bırak ustalığı çırak kadar bile esnaflık öğrenemişler (usta=eli,aklı,vicdanı olan kişi)
    ödemiş de 50-60 tane motosiklet tamircisi var en kötüsü bile sanırım burda benim gittiklerimden yüz kat daha fazla ustadır.
    koca istanbul mutlaka iyi ustalar da vardır ama bunu tecrube edene kadar hem para hem zaman hem de belki motorundan soğuma kaybı olacaktır onun için en güzeli kendin yapmak diyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:39 ----------

Alıntı Su Silahı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen koskoca İstanbulda adam gibi usata bulamadığında yakınıyorsan biz anadolu da hiç bulamayız. Söylediklerinde çok haklısın.
    anadolu da çokca bulursun bence istanbul bozuyor bu ustaları sanırsam
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    Alıntı canercamalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısınız ama yinede şimdiki haline şükredip alnının teriyle işinin en iyisini yapmak için ter döken ustalar da yok değil en azından bnm için öyle sağolsun bahsettiğim usta bnm arkadaşım bugüne kadar ne bir kazığını gördüm nede motorumun bakımında tamirinde bir yanlışını benim ilk motorum mondial di 1500 cc scooter dı onu bakıma götürdüğümde de aynı muamele hyo mu götürdüğümdede aynı muamele gösterir sağolsun avcılar a yolunuz düşerse tanışmak isterim

valla davetin için teşekkür ederim ama yolum hiç istanbula düşmüyor en son 5-6 sene önce gitmiştim ...

anadoludaki motorcular bulamassın sözünde katılmadıgım cok nokta olup tam tersi olduguna inanıyorum. nedeni motr kulalnımı kırsal keismde daha fazla ve her türlü arıza çıakrtmaları kötü kullanım imkanların sınırlı olması ustayı daha cok pişiri ve tecrübe kazandırır. iyi bi usta bulup pahalıda olsa ona gidin usta değiştirmeyin derim.çünkü ikinci bi şansınız olmaya bilir...
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim lafım hakkıyla iş yapan ustalara değil zaten. Yapamayacağı işi bile üç kruş için yaparım diyenlere. Yapayacağını delikanlı gibi söyleyen usta sırf para kazansın diye yağ değişimine gider yine para kazandırırım ama 650 lik bir makineye 125 lik çin malı muamelesi yapıp altından kalkamamak sonrada olmuyor demek yakşık almaz dimi.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Tamamen haklısın ben inanmıyorum gerçekten iyi usta olduğuna Antalya'da önerilerle gitmediğim usta kalmadı hepside fasa fiso bir sorunu halletiler diye milletin gözünde en iyi usta oluyorlar başka bi sorun getiriyorsun motora yapmadıklarını bırakmıyorlar.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Kimmiş bakim ustalar dökülün
    GKN MOTORS

ugur volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600+150=750 CBF
    Gültepedeki Mehmet ustayı tavsiye ederim,zaten MT inin çoğu oraya götürür motorlarını.
    Benim güvenimi kazanmış biridir,hem esnaf, hemde fiatta uçmayan biridir.
    İlgilenmek istersen,buraya yazıyorum telefonunu.
    İNTER MOTO 02123561210 05436026297

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    2004 yılından sonra çinli markaların patlaması sürecinde bu tamir işlerine soyunan ve bu işten anlamayan rant için dükkan açan servislik alan bir çok kişi oldu malesef, babamın tabiriyle "nalbant" lar çoğaldı. çıraklar hemen kalfa kalfalar hemen usta oldular..
    büyük cc li motorlara büyük markaların oturmuş servislerine lafım yok fakat mahalle arası dediğimiz yerlerde durumlar içler acısı
    eskiden istanbulda belli başlı kesimlerde bilinen büyük cc li motorların ustaları vardı onlardanda parayı bulan aldı başını gitti yada işleri büyütüp elini motora değmez oldu..

anadolumuzun çeşitli yerlerinde örneğin "niğde-gaziantep-kilis-adana-manisa.." gibi illerinde çok deli diye tabi edeceğimiz elinden çok güzel iş gelen olmazı yapan ustalarımız var bunlarda yerlerinde mutlu mesut stabil insanlar olduğu için istanbulda işleri olmaz

istanbulda Allah insanı iyilerle ve merhametlilerle karşılaştırsın yoksa işimiz zor..
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Toqi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa - Resimdeki Srad 600 unutamadığım aşkım
    Geçen arkadaş birinin tavsiyesi üzerine japon motorunu bi yere götürdü iyi ustadır ona göre para alır dendi felan , sonra bu usta arkadaşıma burda olmazsa diğer dükkanıma götürüp bakarım demiş , dedim ki git motorunu al ordan diğer dükkan diye kesin yetkili servise yada başkasına yaptırır bu bi dünyada paran gider şizofreni olduk işte bazı ustalar yüzünden
    Neler dönüyor artık kimseye güven kalmadı içim gidiyo benim motorumdan parça aldımı yerine bişe taktımı diye düşünür olduk en iyisi yetkili servis dedik...
    Tekerlekli sandalyede olsan yanında olurmuydu fiyakalı...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    en iyi usta kendiniz olmalısınmnız..... söylediklerinde haklısın ama ben çok sanşlıyım... araba tamircisinde 8 senemi geçirdiğimden kendi motorumu kendim tamir edebiliyorum...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    gsx1300r hayabusa 2010
    küçükyalıda moto triple yi öneririm. kişilik ve ustalık 10 numaradır.

Alıntı ugur volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gültepedeki Mehmet ustayı tavsiye ederim,zaten MT inin çoğu oraya götürür motorlarını.
    Benim güvenimi kazanmış biridir,hem esnaf, hemde fiatta uçmayan biridir.
    İlgilenmek istersen,buraya yazıyorum telefonunu.
    İNTER MOTO 02123561210 05436026297
    Burası şu mecidiyeköye tarafına çıkan dere yolundaki yer değil mi?

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Ustalardan yana bende çok dertliyim.
    2. arabam otomatik bir BMW 316i. 89 model bir otomobil ve ben 96 gibi aldım. Tam bir Karburatörden enjeksiyona ara geçiş modeliymiş. karbüratöründe bir sorun vardı. Götürmediğim "usta" kalmadı istanbulda. Hiç bir zaman sorunum çözülmedi. Ve BMW servisinde bile usta ile ilk tartıştığımız konu motor hacmi olurdu. İnat ederlerdi bu araç 1600 cc diye. Ruhsatı burunlarına dayardım 1766cc. Allah allah deyip dururlardı. 7. ya da 8. "usta"dan sonra satıp kurtuldum.

Diğer otomobillerimde de hep bu tür sorunlar yaşadım. Başında durmadıkça, her aşamasını kontrol etmedikçe zor. Şimdiki servis mantığında da bu yok. Usta diye gittiğiniz adamlar ise ben bu modelin ustasıyım deyip iki gün sonra sizi arayıp "abi senin motor şöyleydi di mi" diye size bilgi soruyorlar. (gerçekten yaşanmıştır)

En son iki gün önce bir ustaya gittim. 8 yıl BMW servisinde çalışmış. BMW'de çok iyiyimdir, hiç bir sorun olmaz dedi. Motor nedir diye sordu. Scarver dedim. Durdu düşündü. Çıkaramadı. Şimdi normal biri olsa diyeceğim bilmeyebilir, normaldir. Ama 8 yıl BMW motosiklet servisinde çalışmışsan, ustayım diyorsan bana göre bilinmesi gerekir. Ne yapayım bilemedim. Biraz anlasam bu işlerden kendim sökeceğim ama...
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Dostum o senin aradığın usta henüz anasının karnından çıkmadı. Daha çooookk ararsın.Ve sonunda benim gibi 7-8 bin TL. verip kendi tamir atölyeni kendin kurup dostlarına da buyurun atölye hizmetinizde dersin..

Aslında eli anahtar tutan az çok söktüğünü geri toplaya bilen biriyimdir, ama birde her işini ehli olana bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bilerek yapmak başka söküp takarak kötü tecrübelerle öğrenmek başka. Ben kendi motoruma acıyıp böyle yapmadım ama anlaşılan başkaları bizim motoru deneme tahtası yaptılar maalesef

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Bulundugun sempti belirtir isen istanbul icin onemli.

Ikincisi ne tur isler icin usta istiyorsun. Bu cok onemli.Bu ustalarin cogu cirakliktan yetisme , scooterda tamir ediyor race motorda. %1 belki okulunu bitirmistir bu isin. Ustalarin genelinde su mantik vardir. Deneme yanilma.Sorun aninda hemen parca degisimine gidilir, taki sorun cozulene kadar.

O yuzden soruna gore usta olmasi onemli.
    Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı blue white adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    küçükyalıda moto triple yi öneririm. kişilik ve ustalık 10 numaradır.
    Özkan ve Hüseyin ustadan ben de memnunum.

ugur volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600+150=750 CBF
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burası şu mecidiyeköye tarafına çıkan dere yolundaki yer değil mi?
    Dere yolunda doğru,sanırım bildiğin bir yer.
    Daha önce gittiysen,izlenimlerinide paylaşırsan sevinirim.

Lancelot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dream Rider
    İzmir ve çevresindekilere Urla da Sabri ustayı bulmalarını şiddetle öneririm. Çok dua edersiniz bana. Sadık keşke sen de burada olsa idin, F650 yı kız gibi yapıp önüne koysa idi Sabri usta.

Dipnot: Müşterilik hariç hiç bir bağım yoktur kendisi ile

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulundugun sempti belirtir isen istanbul icin onemli.

Ikincisi ne tur isler icin usta istiyorsun. Bu cok onemli.Bu ustalarin cogu cirakliktan yetisme , scooterda tamir ediyor race motorda. %1 belki okulunu bitirmistir bu isin. Ustalarin genelinde su mantik vardir. Deneme yanilma.Sorun aninda hemen parca degisimine gidilir, taki sorun cozulene kadar.

O yuzden soruna gore usta olmasi onemli.
    Haklısın, ama her dert için ayrı ustalara gidersek... bunun sonu gelmezki.! Elektrik için ayrı, motor için ayrı, şanzımana ayrı, ön düzene, zincire dişliye ayrı ustalar? Yanlış anlamış olabilirim seni ama her işin ustası fikrini kavrayamadım.? Bu konuda beni aydınlatabilirsen sevinirim.

Alıntı ugur volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dere yolunda doğru,sanırım bildiğin bir yer.
    Daha önce gittiysen,izlenimlerinide paylaşırsan sevinirim.
    Bu bahsettiğin yere daha önceki motorlarımdan biri ile fiyat sormaya gitmiştim ve onlarda birtane 250 cc' lik bir aprilla vardı onu alacaktım sonra ne olduysa gittim bu katır ölüsünü aldım cenazeyi kaldıracak imamla uğraşıyorum şimdide
    Hayata biraz olumlu bakmaya çalışarak harcadığım parayı sağlık giderlerine harcamamış olmaktan motorun tamirine harcamış olmaktan mutluyum. ama bide düzelsede keyfini çıkarsam fena olmaz Bahar geldi yakında yuvacık organizasyonunun ilk tohumları filizlenir

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    motor ve elektrik ile ilgili iki ayrı ustaya gitmek normaldir bence
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler