Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaj Balatası Nasıl Yanar

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Aslında bu sorum otomobil balatası için, (gerçi hiç vitesli motor kullanmadığım için aynı sistemmi bilmiyorum).
    Az önce yokuş yukarı bi yolda trafikte kaldık, dururken vites 1 de ve ayağım sonuna kadar debriyaja basılıydı. 10 dakika boyunca normal kalkış yaptım, ve duruncada bu dediğim şekilde ayağım sonuna kadar debriyaja basılıydı. Bu şekilde debriyaj balatası yanarmı, babam uyardı bikaç kez öyle durma yanar diye, bende ne alakası var yanmaz dedim, 2-3 dakika sonra leş gibi bi koku geldi bizim arabadanmı geldi çözemedim, camları açıp biraz ilerleyince geçti.
    Yani sorum kısaca şu, debriyaja tam basılıyken debriyaj balatası yanarmı, o durumda balatanın boşta olması gerekmiyormu? Yoksa bu kadar yıldır bildiğim şey yanlışmı
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında bu sorum otomobil balatası için, (gerçi hiç vitesli motor kullanmadığım için aynı sistemmi bilmiyorum).
    Az önce yokuş yukarı bi yolda trafikte kaldık, dururken vites 1 de ve ayağım sonuna kadar debriyaja basılıydı. 10 dakika boyunca normal kalkış yaptım, ve duruncada bu dediğim şekilde ayağım sonuna kadar debriyaja basılıydı. Bu şekilde debriyaj balatası yanarmı, babam uyardı bikaç kez öyle durma yanar diye, bende ne alakası var yanmaz dedim, 2-3 dakika sonra leş gibi bi koku geldi bizim arabadanmı geldi çözemedim, camları açıp biraz ilerleyince geçti.
    Yani sorum kısaca şu, debriyaja tam basılıyken debriyaj balatası yanarmı, o durumda balatanın boşta olması gerekmiyormu? Yoksa bu kadar yıldır bildiğim şey yanlışmı
    Evet balatayı harcarsın. (bende motosiklet anladım önce dedim nasıl oluyor)
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    balata boşta değilse arabada titreme olması gerekmiyomu gidemediği için
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    e zaten normal kullanımda bu olmuyormu ben anlamadım,hafıf bayır olan biyerde trafik yavas yavas gidiyo bende motorla gecemediğim yerde aynı şekilde debriyaj sıkılı 1. viteste dur kalk yapıyorum haliyle debriyajı kullanıyorsunuz bumu balatayı yakıyor anlamadım.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Debriyaja tam basılıyken debriyaj balatası yanmaz, zira baskı ile balatayı ayırmış oluyorsun debriyaja bastığında..
    o balata sıyırması/yanması denilen şey arabayı ya da motoru yarım debriyajda tutmaktan oluyor..
    Hani tam kavrama noktasında tutup gaz verirsin ya, onun gibi..

Motosikleti
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    e zaten normal kullanımda bu olmuyormu ben anlamadım,hafıf bayır olan biyerde trafik yavas yavas gidiyo bende motorla gecemediğim yerde aynı şekilde debriyaj sıkılı 1. viteste dur kalk yapıyorum haliyle debriyajı kullanıyorsunuz bumu balatayı yakıyor anlamadım.
    işte ben de yanmaması lazım diyorum, babam yanar diyo (2-3 dakika sonra koku geliyo)
    kimisi yanar kimisi yanmaz diyo.
    bu işi bilen biri yazana kadar beklicez(:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:17 ----------

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaja tam basılıyken debriyaj balatası yanmaz, zira baskı ile balatayı ayırmış oluyorsun debriyaja bastığında..
    o balata sıyırması/yanması denilen şey arabayı ya da motoru yarım debriyajda tutmaktan oluyor..
    tam düşündüğüm gibi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Trafikte debriyaja tam basılı halde beklersen baskı bilyanı aşındırırsın ,bir de pedal lastiğin aşınır hepsi o.Koku da gelmez.

GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Tam Basıldıgında Yanmaz Ama Kavrama Noktasında Fazla Tutarsan Yanar
    Bazı Akıllılar Yokusta Fren Yerıne Aracı Kavrama Noktasında Tutarlar Ve Ortaya İğrenç Balata Kokusu Yayılır
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    10 Dk boyunca sadece durduysanız yanmaz , yalnız ara ara ilerleyerek tekrar dibine kadar bastım debriyaja diyorsanız ister istemez zorlamışsınızdır debriyajı o şekilde yanmıştır , yani ne kadar dikkatlide kalksan bir şekilde yarım debriyaj yapmak lazım bayırda ...

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster

buna benzer bi yazın başka bi konuda okumuştum ama htrlamıyormen dogrusu bu yoksa o debrıyajın mantığı ne olurkidebrıyaj tam sıkılıyken balata yansa hep vıtes degistirdiğimiz icin malum vitesli motor yada araba,sık sık balata yenileriz

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Tamamen basılıysa sorun olmaz. Anak sürekli dur kalk yaptığınızda kavrama noktasında sürekli zorlanma olacağından bir miktar aşınır. Ama bu sonuna kadar bastığımız için değil balata yokuş yukarı zorlandığı için olur.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosikleti
    Alıntı rasta07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 Dk boyunca sadece durduysanız yanmaz , yalnız ara ara ilerleyerek tekrar dibine kadar bastım debriyaja diyorsanız ister istemez zorlamışsınızdır debriyajı o şekilde yanmıştır , yani ne kadar dikkatlide kalksan bir şekilde yarım debriyaj yapmak lazım bayırda ...
    evet, mecbur balataya yük binicek kalkışlarda, ki onlarca araba vardı, başka biri balatayı yaktı, koku gelincede kabak bize patladı
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Yanmaz ama yarım debriyaj ve benzeri hareketde koku gelir,fazla baslı tutarsan debriyaj rulmanını yersin oda ses yapar fazla debriyajdada ayağını tutma
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Motosikleti
    Alıntı rasta07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet, mecbur balataya yük binicek kalkışlarda, ki onlarca araba vardı, başka biri balatayı yaktı, koku gelincede kabak bize patladı
    ha ben yaktıysamda debriyaja tam basmamla alakası yoktur sonuçta
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

patron_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero xl 1000
    baskı balatan tam ayırma yapmıyorsa,sonuna kadarda bassan balata aşınır kokabilir:D

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    debriyaj balarası pedal tam basılı iken yanmaz... ama rampa yukarı ufak cc araçlarda veya tonajlı araçlarda kalkarken halk tabiri ile yarım debriyajla kalkarız ki araç stop etmesin... bu esnada balatatahrik olur.... bu halk tabiri ile yanma anlamaına gelir...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Skoda Fabia Elegance ; CBF150
    İzlediğim bir programda ileri sürüş teknikleri uzmanı kırmızı ışıkta araba viteste ve debriyajı kökleyerek beklemeyin diyodu.Debriyaj balatasını yermiş.Bunu duyduktan sonra kırmızı ışığa geldiğimde hemen vitesi boşa atarak bekliyorum.Baban doğru söylemiş.Debriyajı köklüyerek beklemek doğru değil.Ayrıca yokuşta dur kalk yaparken sıyırtmak diye bi tabir var.İşte o kavrama noktasında dengesiz bir şekilde gaza asıldığında balata sıyırdı derler.Bunu becermek acemice de olsa ben senin içinde bulunduğun ruh halini anlıyorum.Baban başında dır dır ederken debriyaj balatasını yakman gayet normal.Bende 2 hafta sonra kardeşimin yemin törenine ailecek babam yan koltukta otururken gidicem.Bakalım biz neleri yakıp gelecez.

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Alıntı Lifeisgood adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzlediğim bir programda ileri sürüş teknikleri uzmanı kırmızı ışıkta araba viteste ve debriyajı kökleyerek beklemeyin diyodu.Debriyaj balatasını yermiş.Bunu duyduktan sonra kırmızı ışığa geldiğimde hemen vitesi boşa atarak bekliyorum.Baban doğru söylemiş.Debriyajı köklüyerek beklemek doğru değil.Ayrıca yokuşta dur kalk yaparken sıyırtmak diye bi tabir var.İşte o kavrama noktasında dengesiz bir şekilde gaza asıldığında balata sıyırdı derler.Bunu becermek acemice de olsa ben senin içinde bulunduğun ruh halini anlıyorum.Baban başında dır dır ederken debriyaj balatasını yakman gayet normal.Bende 2 hafta sonra kardeşimin yemin törenine ailecek babam yan koltukta otururken gidicem.Bakalım biz neleri yakıp gelecez.
    Çok ayağın debriyajda tutarsan debriyaj rulmanını yersin motorlar şanzuman ayrılınca bütün yük o rulmanın üzerine biniyor eğer yarım debriyaj bekliyorsan artislik yaparak yarım debriyaj kalkıp gidiyorsan debriyaj balatan yanar.
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler