Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Salcano Elden Geçirilecek: ....Geçiiiiir.

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceyhun__22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Selamün aleyküm Motosiklet.net sakin ve sakineleri.Abilerim, ablalarım, kardeşlerim.

2009 model, gözüm kadar olmasa da gayet iyi baktığım bir adet Salcano panther 100(sonradan 110) sahibiyim.Ama motor bu zamanlar ilk kışını gördüğünden midir nedir biraz mutasyona uğradı.Sizlere yapılması gerekenlerle ilgili birkaç sorum olacak.
    1.Yüksek devirde Vites attıktan sonra sıradaki vitesi ilk bir saniye kaçırabiliyor (bence anormal) -debriyaj değişmeli mi yoksa sıkılabilir ayarlanabilir bişey mi)
    -maliyeti nedir? -son hızı da düşürüyor kanımca .90 geçemiyorum.
    2.Arka fren balatası sanırım bitti, gere gere yer kalmadı ve eskiden daha iyiydi.
    -Maliyeti nedir ? -bir de bu cupların tamamındaki ilk frende gelen tak sesi bundan mı?
    3.Motordan subap sesi de geliyor. Çekişte falan sıkıntı yok ancak rolantide dikiş makinası gibi şık lıyor.Bilmeyen birisi için kesinlikle sorun değildir ama ben duyuyorum.Motor 8 000'de -subap ayarını da kurcalatmalı mıyım? -maliyet?
    4.Yağ değişimi de yapmayı düşünüyorum iyice su oldu içindeki marka olarak hiçbir bilgim yok daha önce hiç altında yağ gezdiren bi motorum olmamıştı -Ne önerirsiniz_ (gözünü sevdiğim mobylettesi )

fazla bile oldu ama şimdilik sorularım, sorunlarım bu kadar.Engin bilgilerinize dayanarak gerisini sizlere bırakıyorum.Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı ceyhun__22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamün aleyküm Motosiklet.net sakin ve sakineleri.Abilerim, ablalarım, kardeşlerim.

2009 model, gözüm kadar olmasa da gayet iyi baktığım bir adet Salcano panther 100(sonradan 110) sahibiyim.Ama motor bu zamanlar ilk kışını gördüğünden midir nedir biraz mutasyona uğradı.Sizlere yapılması gerekenlerle ilgili birkaç sorum olacak.
    1.Yüksek devirde Vites attıktan sonra sıradaki vitesi ilk bir saniye kaçırabiliyor (bence anormal) -debriyaj değişmeli mi yoksa sıkılabilir ayarlanabilir bişey mi)
    -maliyeti nedir? -son hızı da düşürüyor kanımca .90 geçemiyorum.

CEVAP : %80 ihtimal debriyaj balatasıdır diyorum... hele ki gazı açtıktan sonra bir süre zınlayıp sonra birden atağa kalkıyorsa kesinlikel balata derim... 25-40 tl arasıdır...

2.Arka fren balatası sanırım bitti, gere gere yer kalmadı ve eskiden daha iyiydi.
    -Maliyeti nedir ? -bir de bu cupların tamamındaki ilk frende gelen tak sesi bundan mı?

cevap: benim for fusinun ön çifti 35 tl orjinal idi...

3.Motordan subap sesi de geliyor. Çekişte falan sıkıntı yok ancak rolantide dikiş makinası gibi şık lıyor.Bilmeyen birisi için kesinlikle sorun değildir ama ben duyuyorum.Motor 8 000'de -subap ayarını da kurcalatmalı mıyım? -maliyet?

cevap : subap ayarını değiştirsne ne olacak ki, bir süre sonra tekrarlayacak... eğer üst kafa açılmadan yapılabiliyorsa yaptır ama bence sorun ince yağ kullanılmış. sen yağı değiştir, 10/40 sanırım seninki, kullan. bence birşey kalmaz
    4.Yağ değişimi de yapmayı düşünüyorum iyice su oldu içindeki marka olarak hiçbir bilgim yok daha önce hiç altında yağ gezdiren bi motorum olmamıştı -Ne önerirsiniz_ (gözünü sevdiğim mobylettesi )

cevap : shell advance kullanmanı tavsiye edebilirim, castroll da güzeldir..

fazla bile oldu ama şimdilik sorularım, sorunlarım bu kadar.Engin bilgilerinize dayanarak gerisini sizlere bırakıyorum.Şimdiden teşekkürler.
    yani senin sorunun, yağ, debriyaj ve fren balataları....
    maximum 100tl ye tüm bakımların gerçekleşmiş olur...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Dostum dediklerinin içinden şöyle başlayayım.8000 km'deki bir motosiklette dediğin parçaların hepsinin aşınması normal.Ben de cup kullanıyorum.Ancak frene bastığımda tak diye bir ses gelmiyor sanırım senin frenden kaynaklanıyor.Vitesi kaçırması sanırım debriyaj bittiği yada aşındığı için.Subap ayarına gelince güzel bir usta bul bir de o dinlesin derim.Gerekiyorsa yaptır.Yağ değişimine gelince asla ucuza kaçma! Ben 10-40 castrol kullanıyorum.Adam bana 20-50 motor yağı koy diyor.Ama kullanılması gereken 10-40 ya da 15-50 diye biliyorum.Ben izmirden 18 liraya almıştım 1 lt.Diğerlerinin maliyeti hakkında birşey bilmiyorum.Kolay gelsin.

Motosikleti
    CBF150
    bu debriyajın işçiliği para o zamansa yahu.

HercuL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR100
    yürekce hocam gerekeni söylemiş motoruna göre masrafı cıkar seninkide dediği gibi 100 ü geçmes

Motosikleti
    CBF150
    bu yağ olayında hala biriki öneri daha gelse diye bekliyorum.Biliyorum bunun çok başlığı açıldı sitede ama dediğim gibi markayı geçtim numarasını dahi bilmem.Ben bir 90 numara bilirim onu da balya makinasının içine koyarız.20-50 bilirim kamyon şanzımanına mı ne koyulur.mobilette 2T yazan her yağ benim için ideal di.
    Castrol ün ismini duyuyorum sürekli sitede.Güzel de 10-40w var 15-45w var bu da bi önemli olay ne yapacaz?

Motosikleti
    CBF150
    yarın yapıyorum herşeyi.Castrol alıyorum 10-40 w.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Bana kalsa yağa boşuna para verme. Çok yüklenmiyorsan orta halli ucuz bir 20-50 koy. Sonuçta sport makine değil uçuk devirlere çıkmıyorsundur. Düşünsene toplamda yağa 300 lira fazla vereceksin diyelim, bu motor ömrünü ne kadar uzatacak? Onun yerine ucuz yağ koy hadi olsun olsun 5000 erken gitsin motorun. O kadar zaman yağa vereceğin paranın yarısıyla motoru sıfırlat. Sonuçta parça fiyatları uygun bir motor. Ben param olmadığı zamanlarda eski motoruma 20 50 koyuyordum yaklaşık 20 000 de hiçbir derdi yok.

Frenden gelen tak sesi de; kampananın göbeğinin frene bastığında dönmesini engelleyen bir kol vardır. Onun vidası gevşediyse oradan geliyor olabilir. Boşluğunu al sık biraz.

Ha bunlar benim görüşlerim, belirttim ama hiçbir mesuliyet kabul etmem.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana kalsa yağa boşuna para verme. Çok yüklenmiyorsan orta halli ucuz bir 20-50 koy. Sonuçta sport makine değil uçuk devirlere çıkmıyorsundur. Düşünsene toplamda yağa 300 lira fazla vereceksin diyelim, bu motor ömrünü ne kadar uzatacak? Onun yerine ucuz yağ koy hadi olsun olsun 5000 erken gitsin motorun. O kadar zaman yağa vereceğin paranın yarısıyla motoru sıfırlat. Sonuçta parça fiyatları uygun bir motor. Ben param olmadığı zamanlarda eski motoruma 20 50 koyuyordum yaklaşık 20 000 de hiçbir derdi yok.

Frenden gelen tak sesi de; kampananın göbeğinin frene bastığında dönmesini engelleyen bir kol vardır. Onun vidası gevşediyse oradan geliyor olabilir. Boşluğunu al sık biraz.

Ha bunlar benim görüşlerim, belirttim ama hiçbir mesuliyet kabul etmem.
    ne 300 lirası. 1 lt. castrol yarı sentetik 10w 40 yağ alacak. o da 20 lira.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    CBF150
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne 300 lirası. 1 lt. castrol yarı sentetik 10w 40 yağ alacak. o da 20 lira.
    yok o totalde demek istemiş motor ömrünce yani

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Litresi 20 lira. Yani 40 000 de motor yese , her binde yağ değiştirdiğini varsayarsak 20x40=800 lira.

Şimdi bunun yerine 6-7 liralık yağ koyduğunu varsayarsak, tamam hadi 6-7 olmasın kaliteli olsun yine 10 liralık yağ koysa ve motor ömrü yarıya inse ( ki kesinlikle inmez o kadar)

40 kere yağ değiştirse 40x10=400 eder. Kalan 400 de motoru yenilemeye yeter de artar.

Ki adım kadar eminim motoru çok sıkıştırmazsan hiçbir fark olmuyor. Sonuçta 20-50 ile 10-40 aynı tip buji ile ateşlemeli makinalar için üretiliyor. Kullanma klavuzuna bakarsan orada da ayrıntılı bir biçimde anlatılıyor. Eğer çok soğuk havalarda kullanmıyorsan gönül rahatlığıyla kullan 20-50. Hatta ELF in 20-50 bir yağı var adını tam bilmiyorum Formula... gibi birşey 4 litresi 27 lira gibi birşey sanırım.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Tercih senin dostum;) Öneriler bu kadar sanırım. Ama ben castrol derim.He biraz cebini gıdıklar ama Motosikleti yaptırdıktan sonra burada paylaşırsan ne kadar tuttu,ne sorun varmış seviniriz.Kolay gelsin. . .

Motosikleti
    jawa white style 350 ve kuba kb100-6 cub
    yagı walvolıne 10-40 koy yazın 15-50 kısın 10-40 koyulur dıger masraflar gelınce motorcuya gıdersen yag desımı ıcın 30 debrıyaj balatalrı ıcın 60 balatalar ıcın 20 tl nı alır balataları ve yagı kendın degıstırebılırsın aslında zor bısey degıl
    http://www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=1184706190
    kocaeli başiskele :bounce:

Motosikleti
    CBF150
    Bugun eski bir araç tamircisi usta ile beraber(emekli şuan tanıdığım) yağ almaya gittik.Castrol eskisi gibi değil falan diye duymuş.Baktım millet de hep shell diyor, shell satıyor.Servisten 15 tl ye shell advence 15w-50 yağ altım. Fren balatası da bi çin malı 10 liraya bir de honda kinetik için üretilmiş hindistan malı vardı 15 e onu aldım.Yarın takıcam.Debriyajın kaçırmasını da adam yağa bağladı.Koy yağı düzelcek dedi.Gereksiz ama yarın resimleri eklerim teşekkürler

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı ceyhun__22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugun eski bir araç tamircisi usta ile beraber(emekli şuan tanıdığım) yağ almaya gittik.Castrol eskisi gibi değil falan diye duymuş.Baktım millet de hep shell diyor, shell satıyor.Servisten 15 tl ye shell advence 15w-50 yağ altım. Fren balatası da bi çin malı 10 liraya bir de honda kinetik için üretilmiş hindistan malı vardı 15 e onu aldım.Yarın takıcam.Debriyajın kaçırmasını da adam yağa bağladı.Koy yağı düzelcek dedi.Gereksiz ama yarın resimleri eklerim teşekkürler
    Yaw Shell advance aldın ok de. Advance sx mi, yoksa vsx mi, sx sarı etiketlidir ve madeni yağdır. Yarı sentetik dahi değildir. Eğer vsx ise yani beyaz etiketli ise tam sentetiktir. Umarım beyaz etiketli ve tam sentetik olanını almışsındır. Ben Edirne iklimi ve şu mevsim için Shel Advance VSX 10w-40 ı almanı önerirdim. Kış şartlarına 15-50 ağır gelebilir. İlk çalıştırma, motoru ısıtma 10-40 a göre biraz daha zahmetli olabilir. Yazında mart nisandan sonra 15w-50 Advance VSX le devam edebilirsin. Castrol 10-40 yarı senttik ama bu Advancenin vsx serisi 10-40 tam 15w-50 de tam sentetiktir. Eğer aldığın 15w-50 yağı henüz kullanmadıysan bence Shell Advance VSX 10w-40 la değiştirmeni öneririm.

Motosikleti
    klr 600
    cup motorlarda sağ kapakta bi 15 lokma nın açacağı somun var onu gevşet içindeki vidayı düz tornavida ile çevirerek debriyaj ayarı yap

Motosikleti
    CBF150
    Alıntı moto-x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cup motorlarda sağ kapakta bi 15 lokma nın açacağı somun var onu gevşet içindeki vidayı düz tornavida ile çevirerek debriyaj ayarı yap
    bakayım varsa onu da yapalım.1-2 saat içinde icraat başlıcak

Motosikleti
    jawa white style 350 ve kuba kb100-6 cub
    15-50 yag almıssın arkadasım kışın 15-50 yag koyulmaz agır gelır kendın bılırsın soylememız gerekenı soyledık sana kolay gelsın
    http://www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=1184706190
    kocaeli başiskele :bounce:

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler