Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

hava filitreni kendin yap

Motovento
    REKLAM ALANI
    TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    İstanbul / Atasehir / Yedpa ticaret merkezine yakın biryerde filtre imalatcası var, ben motoruma göre k&n den başka filtre bulamadım kendisi 110 $ olunca alternatiflere yöneldik 2 tane yaptırdm bahsettiğim yerde, tanesi 6 liradan 12 lira, kağıt kalitesi orjinali ile nerdeyse aynı. 5 lirayada yağ fitresi yaptırdım şuan kullanıyorum (yağ filtresinin baş ve arka kısmındaki metal kısım orjinal sadece kağıt değişiyor)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul / Atasehir / Yedpa ticaret merkezine yakın biryerde filtre imalatcası var, ben motoruma göre k&n den başka filtre bulamadım kendisi 110 $ olunca alternatiflere yöneldik 2 tane yaptırdm bahsettiğim yerde, tanesi 6 liradan 12 lira, kağıt kalitesi orjinali ile nerdeyse aynı. 5 lirayada yağ fitresi yaptırdım şuan kullanıyorum (yağ filtresinin baş ve arka kısmındaki metal kısım orjinal sadece kağıt değişiyor)

İşte bu kadar..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    Alıntı dark_face adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön yargı mı?

yan sanayi parçaların orjinallerden daha kaliteli olacağını mısöylüyorsun yoksa
    tofaş'ın bursa fabrikasında hava filtresi üretim hattı mı olduğunu sanıyorsun yoksa?
    oto fabrikası da, moto fabrikası da lastik, buji, balata, kayış, boya, civata, bir yığın ıvır-zıvırı nasıl üreticilerinden satın alıp bunları kullanarak bir araç imal ediyorsa; filtreyi de gidip filtreciden satın alıyor.
    bunların bir kısmını da paketleyip, üzerine markasını yazıp, kallavice bir kâr payını da ekledikten sonra yetkili servislerinde satıyor.
    dahası, dünyada filtre kağıdı üreten muhtemelen birkaç firma olup; Türkiye'deki, Japonya'daki, Kore'deki üretici de filtre kağıtlarını onlardan almaktadır.
    yan sanayi denilen ürünlerin kalitelisi var, kalitesizi var. arkadaşımız burada güzel bir fikirle ihtiyacını gidermiş, bizlere de yol gösteriyor; bence çok iyi bir iş yapıyor ve teşekkürü hakediyor.

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tofaş'ın bursa fabrikasında hava filtresi üretim hattı mı olduğunu sanıyorsun yoksa?
    oto fabrikası da, moto fabrikası da lastik, buji, balata, kayış, boya, civata, bir yığın ıvır-zıvırı nasıl üreticilerinden satın alıp bunları kullanarak bir araç imal ediyorsa; filtreyi de gidip filtreciden satın alıyor.
    bunların bir kısmını da paketleyip, üzerine markasını yazıp, kallavice bir kâr payını da ekledikten sonra yetkili servislerinde satıyor.
    dahası, dünyada filtre kağıdı üreten muhtemelen birkaç firma olup; Türkiye'deki, Japonya'daki, Kore'deki üretici de filtre kağıtlarını onlardan almaktadır.
    yan sanayi denilen ürünlerin kalitelisi var, kalitesizi var. arkadaşımız burada güzel bir fikirle ihtiyacını gidermiş, bizlere de yol gösteriyor; bence çok iyi bir iş yapıyor ve teşekkürü hakediyor.

Bencede.. Bugün wolsvagenin bazı modelleri toplama ya.. Benim başıma geldi.. Bir cam motoru için rezil oldum..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 noktaya dikkat etmek gerekli.

Birincisi ve en önemlisi kesip eski filtre çerçevesine uyguladığın filtreyi çerçeveye ne ile montajladın/yapıştırdın? kenarında 1-2 mm bile boşluk kalırsa zarar görürsün.

İkincisi ise arabaların çekeceği hava daha basınçlı olacağı için motora göre filtre kağıdı daha kalın ve sağlam olmalı düşüncesindeyim. Atıyorum 10 birim basınç çeken arabaya uygulanan kağıt kalınlığı ve dayanıklılığı 2 basınç hava çeken motora rahat nefes aldırır mı?

Doğru bir tespit.Ben de söz konusu filtrenin gereken hava akışını sağlamayacağı dolayısyla yakıt sarfiyatı,buji ömrü ve en önemlisi,zengin karışım nedeni ile motor hararetinin artacağını düşünüyorum,sonuç olarakta silindir,piston ve segmanların zarar göreceği kanısındayım.
    Bütçe planlaması yapmak iyidir ancak, kaş yapayım derken göz çıkarmamalı

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:47 ----------

Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dur tahmin edeyim....o custom hava filtersini Aprilia RSV 1000'e taktın değil mi ya çooook para var sende ya da motosikletini hiç sevmiyorsun.
    Şaka bir yana.
    Yakıt enjeksiyonlu makine ne olursa olsun,tasarım ve fabrikasyon olarak DYNO da ne değer alındıysa / programlandıysa, aynı değerler ancak ve ancak original denen parçalar ile sağlanır.
    Filtre gereğinden sıkı ise yakıt anormal artacak,açık ise istenmeyen partiküller emiş manifoldu ve enjeksin sistemine sızar....kısa vadede bir şey anlayamazsın yakıt sarfiyatındaki fark dışında ancak uzun süre kullanman halinde yüklüce bir miktar tamir harcamasını mutlaka yapacaksın garati dahi vere bilirim bunun üzerine.Enjeksiyon üzerine iyi birine danış derim...eminim onlar çok örnek verebilir bu konuda
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Alıntı dark_face adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön yargı mı?

yan sanayi parçaların orjinallerden daha kaliteli olacağını mısöylüyorsun yoksa
    Ben 7 senedir otomotiv yan sanayisinde çalışıyorum. Porsche ye kadar bir çok araba firmasına parça üretiyoruz. Onunki kaliteli seninki kalitesiz olacak diye bir kural yok. Zaten otomotivde kullandıkları kaç tane parçayı kendileri üretiyor sanıyorsun ? Hatta emin ol çoğu otomotiv firmasının parçası yan sanayiden daha kalitesiz. Çünkü kendi içerisinde yaptıramadığı, diretemediği konuları yan sanayisine çok daha kolay yaptırıyor. Ama dersenki ana sanayinin haberi olmadan kaçak olarak üretilen yan sanayi parçalarından hayır gelmez. Daha doğru olur.

Bence arkadaş güzel birşey yapmış. Fakat yüksek devir motorlarda yapılan şey riskli. Çünkü otomobille, motosikletin çevirdiği devir arasında bariz iki kat fark var. Dolayısıyla ikisinin hava emiş direnci farklı. Ve eğer filtreyi düzgün yapamazsan yırtılır ya da açık kalırsa , yağın çok daha çabuk kirlenecek. Segmanların zarar görecek... Zincirleme reaksiyon gibi birsürü şeye etki edebilir. Sağlam yapıp hava almasını zorlaştırırsan yakıt sarfiyatın artacak. Ama scooter için bence uygulanabilir bir işlem.

Ben Fazer için 120 liraya K&N temizlenebilir hava filtresi taktım. 50,000 km yıkamadan sadece tozunu silkeleyerek kullanabiliyorsun. Sonrasında her 50.000 de temizleme losyonuyla yıkayıp, yağlayıp geri takıyorsun. 20.000 km de kendisini amorti ediyor zaten. sonrasında bir temizleme kiti alıp 50.000 de yıkıyorsun o kadar. Tavsiye ederim.
    Okan ACAR

dark_face - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 CBF 1000
    farkındaysanız arkadaşlar yan sanayi dedim. üreticinin bilgisi dahilinde üretilen parçalar zaten muadil oluyor.
    Honda Hayat Onda...

sudabatmayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HERO HUNK
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 noktaya dikkat etmek gerekli.

Birincisi ve en önemlisi kesip eski filtre çerçevesine uyguladığın filtreyi çerçeveye ne ile montajladın/yapıştırdın? kenarında 1-2 mm bile boşluk kalırsa zarar görürsün.

İkincisi ise arabaların çekeceği hava daha basınçlı olacağı için motora göre filtre kağıdı daha kalın ve sağlam olmalı düşüncesindeyim. Atıyorum 10 birim basınç çeken arabaya uygulanan kağıt kalınlığı ve dayanıklılığı 2 basınç hava çeken motora rahat nefes aldırır mı?
    kesip koydugum filitre kagıdını yapıştırmadan orjinal gibi kesip kendi filitreme koydum maket bıçağı ile iyi kesim yaptıgım için orjinal gibi oturdu yani içini tam kavradı ayrıca kağıtları daha kaliteli geldi elime hava filitre kkagıtları otolarda ve motorlarda aynı amaçla yapıldığı için hava çekimi basıncıyla bir ilgisi yok yeterki filitre olsun aklına takılan buysa eger diyer otolarında filitre kagıtlarına bakabilirsin kimisi kullandığın motorla bire bir olan kağıtlısını alabilirsin benim aldığım sarı kagıtlıydı kalın ve ince olan filitrelerde vardı ben kendime uygun olanı aldım... orjinalinden daha kaliteli performasyon gösterdiğine şahit oldum... ayrıca bu hususu kalifiye 10 motor ustasıylada görüştüm hepside okey verdi bu işleme hatta bazıları kendi motosikletlerine benim taktiği uyguladıklarını söylediler, ayrıcada kimseye söyleme diye tembih ettiler.. sonra servis ve parçacıların hava filitresi ellerinde kalır dediler....fazla satış olmazmış ama ben kendimi sırf düşünmedim tüm arkadaşlar bundan faydalansın diye siteye yazdım...sizlere faydalı olabilmek benim için en büyük servettir..(ben maddiyata bakmam, maneviyata bakarım)
    MOTOSİKLETSİZ İNSAN ÖZGÜR DEĞİLDİR

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Dostum aslinda yaptigin sey buyuk bir zarar degil. Tabiki mumkun ve tabiki motorunu daha ucuza bakimini cozersin. Ama gelelim isin diger yuzune. Fiat Palio 1600cc 4 silindir ve senin motorun 250cc ve 2 yada tek silindir simdi hatirlamiyorum. 1600cc lik bir damacani ile 250 cc bir damacanayi doldurmak icin nasil ayni hava olmaz ise , ayni basinc ta olmaz. Hava filtresinde mikron seviyede delikler vardir.Girecek olan havayi ayarlar. Seninki gibi 250 cc lik bir motorda sorun olacagini sanmiyorum ama bizimki gibi buyuk cc ve hava sensoru olan motorlarda filtredeki hassasiyet inanilmaz fark ediyor. Farkli filtrelerde ciddi performance degisikleri yasaniyor. O yuzden bu cozumun ancak daha basit yapili dusuk cc li motorlarda gecerli olabilir ve iyide olur o yuzden agzina saglik paylasimin icin. Ama malesef 500cc+ motorlarda is biraz daha hasas.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    senin o meşhur makinenle resim atsaydında baksaydık
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tebrik ederim, işte yaratıcı ve pratik çözümlerden biri daha.

Motosikleti
    suzuki an125
    bir daha sorayım....otomobil hava filtreleri motosiklet hava filtresinden daha kalın değilmi...yerine oturmada sorun olmadımı?

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Helal olsun süper paylaşım.
    Fakat uygun hava filtresi ve özen gösterilerek hatasız yapılması gereken bir işlem.
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

Motosikleti
    HERO HUNK
    arkadaşlar benimkinde hiç bir sorun olmadı gayette güzel çok memnunum ,diyer arkadaşlara gelince bakın derim büyük cc motorlariçin yetpa da filitre imalatçısı varmış eski filitrelerinizi oraya götürün ona uygun olan kagıt filitresinden alıp kendiniz takarsınız derim isterseniz imalatçı arkadaşda takabilir.... s kusra bakmayın bazılarınız bu filitre işini gözünüzde çok büyütüyorsunuz... aslında çok basit mesele boşu .boşuna fazla paranızı çöpe atmayın derim.. hiç olmasa imalatçıya gidin eski filitrenizle orda sizinkine uygun olanı taksın derim eminim yeni aldıgınız filitrenın dörte bir fiyatından az ödeme yaparsınız böyleliklede aslının aynısı olur daha ucuza almak istyen de filitre mikronunu orda ölçtürüp kendine uygun filitreyi alıp kendisi motoruna uyarlar... işte hepinize kesin çözüm....

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı HAZER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir daha sorayım....otomobil hava filtreleri motosiklet hava filtresinden daha kalın değilmi...yerine oturmada sorun olmadımı?
    Kalınlarıda var inceleride var , arkadaş kendi motoruna uygun olduğu düşündüğü filtreyi seçerek yerleştirmiş.

Motosikleti
    Scrambler Ducati Classic
    vall çözüm benim aklıma yattı. önemli olan en uygun filtre kağıdını bulup, temiz ve hasas bir işçilikle çerçeveye takabilmek.
    Emeğine sağlık.

Motosikleti
    HERO HUNK
    Alıntı OGLUMVE BEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin o meşhur makinenle resim atsaydında baksaydık
    benim makina tabiki benim gibi meşhur olacak benim meşhur makina parasız resim atmıyor ama hatrına bir adet yolluyayım....

Suda batmayan filtre ne zaman üretilecek, bununla ilgili bir çalışmanız var mı

İki üç yıl kadar araç-münübüs filtrelerini denedim.Elbetde ucuza geliyor fakat baya bi ugraştırıyor.Kes slikon sıva vs...... Daha basiti:filtre kasnagınıza uyarsa uygun kalınlık ve gözenek sıklıgına sahip sünger en kesin çözüm.İçeri kaçar yapıştırıcı tutmaz endişesine de filtre kasnağınızın yanından ısıtılıp yada delinip sokulmuş 2-6 adet topluiğne yada ince çivi ile son.Prformans filtresinden bile daha ucuz ve daha az bakım gerektriyor.Havayı süzmez yanma odası pislik dolar diyorsanızda biraz yağ emdirip iyice sıkmanız yeterli.iki adet sünger ayarlayın kirleneni pril ile yıkayıp kurumaya bırakın digeri pislenekadar o zaten kurumuş olacak.5-10 bin km net gidiyor.Araba yıkama süngeri 50 krş.Ybr 125 de denedim baya bi km, şu an cbf 150 de deniyorum degil artık kagıt filtre takmıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.Uzun vadede sorun çıkarır diyenlerede 140 binde sattıgım yağ yakmayan rektefe görmemiş ybr mi hatırlatırım...........Cbf şirket aracı
    KaptanGarga bunu beğendi.

Motosikleti
    HERO HUNK
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Suda batmayan filtre ne zaman üretilecek, bununla ilgili bir çalışmanız var mı
    peki şimdiye kadar ne yapıyorduk, herhalde yangelip yatmıyoruz, sabah akşam motosikletre pratik çözümler düşünüyoruz,,, daha ne olsun ki............

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler