Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

yağ ne çabuk bozulmus

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    slm arkadaslar....
    11000 km de motorumun startör kitlemesi sebebiyle ortadan yarmadan her yerini sökmüstüm...sağ sol kapaklar silindir piston...
    yni startör takıp...içinide güzelce temizleyip yeni yağ doldurdum...
    içini de şu şekilde temizledim....
    litresi 5 ytl olan 1 litre yağ ayıp motora bosattım...iyice calistirip yağın her tarafa bulasmasını sağladım...her tarafa bulasırken eski yağdan kalıntılarlada birlesti...zaten amacım o...geri bosalltım o yağı...
    10-40 castrol magnatec yag koydum...aradan 1566 km geçti...bugun yağı kontrol icin bosalttim da yağın iyice siyahlamıs oldugunu gördüm...
    bu normal mi acaba...

sevgiler saygılar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    içi çürümüş o motorunkanka bi tur daha boşaltıp koysan yağı belki öncekinden kalanlar tam geçmemiştir.

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    magnatec motosiklet yağı değil, motosiklet için üretilen bi yağ olsaydı bu olmazdı herhalde yanılıyorda olabilirim ama magnatec otomobil yağı castrolün

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı aykan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    magnatec motosiklet yağı değil, motosiklet için üretilen bi yağ olsaydı bu olmazdı herhalde yanılıyorda olabilirim ama magnatec otomobil yağı castrolün
    sanki evet kanka bugün bauhaus da gördüm.motor yağı mı dedim cık cık dediler.

Yağ eksiltme var mı?

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    200 cc bir motor yağını 1500 km de dahi değiştirsen yağı boşalttığın kaba baktığında yağ kap kara görünür. Bu yağın rengine, yağı motordan boşaltmadan önce yağ çubuğunu bi selpakla falan silerek baksaydın sana bu kadar kirli yağ izlenimi vermeycekti. 800-1000 km den sonra yağ kirlenme eğilimine giriyor zaten. Yağ çubugunda hafif siyah olarak gördüğün yağı motordan kaba boşalttığında kap içersinde simsiyah olarak görüyorsun.

125/150/200 cc grubu motorlarda 1000-1500 km de yağın kirli olduğunun görülmesi anormal değildir. renginden dolayı kirli olarak değerlendirilen her yağda işlevini tamamlanış sayılmaz. Km değişim aralığı veya son değişim zamanı tarih olarak geçmediyse bence problem yok. Mesela 3 ay veya 2000 km, hangisi önce dolarsa yağ değiştiririm. Ben cbf 150 ile ilgili konuşursak böyle yapıyorum. Sende kullanım tarzına, motorun yağ eskitme eğilimine vs göre km haricinde bir zaman standartı oluştur kendine.

Ayrıca motor 1500 km boyunca genelde şehir içi kullanıldıysa 2000 km uzun yolda kullanılmış yağdan daima daha kirli olacaktır. Ben kış ayında genelde şehir içinde 1500 km de değiştirdiğim yağın, yazın hep uzun yolda kullandığım ve 2200 km de değiştirdiğim yağdan daha kirli olduğunu biliyorum. Motorun 2000 km yolu yapmak için düşük viteste 5 mialen 30 saat çalışması var. Yüksek viteslerde misal uzun yolda 15 saat çalışması var. Bu iki farklı yol ve kullanım koşulunda kullanılan yağ kullanım ömrü ve kirlilik seviyesi kesinlikle aynı olayacaktır.

Magnatec araba yağı yaw Tüm motosiklet yağlarının üzerinde motosiklet resmi vardır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    abicim yağı zaten motisiklet yedek parçacısından aldım...
    üstündede arabalar içindir yada motosikletler içindir yazmıyor...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:05 ----------

Alıntı baran06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanki evet kanka bugün bauhaus da gördüm.motor yağı mı dedim cık cık dediler.
    bauhaustakiler okadar bilgili olsa orda çalismaz kanki yaw...
    geçen bauhaustakı biriside bana 25 ytl sözde saqer yapıstırıcı kakalıyordu...
    baska yerden 6 ytl ye ondan daha süperini aldım...

racer2000
    Dostum motor yağlarının içinde bulunan özel deterjan formulü yüzünden yeni değiştirilen bir yağı 200-300 km sonra bile boşaltsan siyah olması normaldir.
    Ve iyi birşeydir. çünkü motor yağı görevini iyi yapıyor demektir.

Eğer 2000 km geçse ve motor yağı tertemiz kalsa buradan motor yağının veya pompasının görevini tam yapmadığı ve motoru korumadığı anlaşılır.

Yani bir problem yok.

Ama bu Castrol magnatec, otomobiller için üretilmiştir.
    Motosiklet için faydalı değildir bilakis uzun süreli kullanımlarda motorda sorun çıkmasına sebeb verebilir.

Sebebide motosikletlerde şanzımanın ve motor yağının aynı yağ ile yağlanmasıdır. Magnatec adındanda anlaşılacağı üzere manyetik bir etki ile adeta yapışıyor ve bizim motosikletlerimizin şanzımanın kaçırmasına sebep verebiliyor. Bu yüzden motosiklet için üretilmiş yağ kullanmalıyız.

http://www.castrol.com/castrol/produ...tentId=7019437
    Castrolün sarı 1 litrelik kutularında satılan bu "Power1" ürünlerinden kullanman lazım. Castrol olmasa bile kesinlikle motosiklet için üretilmiş yağlardan kullanmanı tavsiye ederim. Uzun vadede motor sağlığı için önemlidir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ eksiltme var mı?
    şöyle bi durum var...
    motoru 10500 km de aldım...
    kitabında motora 1.1 litre yağ koncak yazıyordu...
    yağını iyice bosalttım...1 litre yağ koydum çubukla ölçtüm normalden fazla cıktı...penceresinden baktım gene cok görünüyordu...
    11000 km de startör kitlediğinde motorda yağ filitresi oldugunu gördüm
    ama telli filitre...
    o zaman
    tam 1.1 litre yağ koydum...bugun 800 gr yağ cıktı motordan...
    sanırım yağ yakıyor...
    tabi ben de deli kullanıyorum...zaten sadece hafta sonları kullanıyorum ondada tüm haftanın acısını almak için basıyomda basıyom...
    suan 1 litre yağ koydum pencereden baktım 2 cizgi arasında

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:11 ----------

Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2.
    okadarda bozulmamıstı yağ...ve koydugum kap beyaz...
    icerisi görünüyor...
    bide parmağımla bandımda çokta siyah olmadığın gördüm...
    ben o çubuga pencereye güvenmem bosaltırım yağı...kitabında ne yazıyorsa okadar eklerim...
    sehir icinde haftada 2 gün kullanıyorum...2 gündede 100-120 km yapıyorum...hafta içinin acısını cıkartmak için allah ne verdiyse basıyom...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:16 ----------

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    racer2000
    Dostum motor yağlarının içinde bulunan özel deterjan formulü yüzünden yeni değiştirilen bir yağı 200-300 km sonra bile boşaltsan siyah olması normaldir.
    Ve iyi birşeydir. çünkü motor yağı görevini iyi yapıyor demektir.

Eğer 2000 km geçse ve motor yağı tertemiz kalsa buradan motor yağının veya pompasının görevini tam yapmadığı ve motoru korumadığı anlaşılır.

Yani bir problem yok.

Ama bu Castrol magnatec, otomobiller için üretilmiştir.
    Motosiklet için faydalı değildir bilakis uzun süreli kullanımlarda motorda sorun çıkmasına sebeb verebilir.

Sebebide motosikletlerde şanzımanın ve motor yağının aynı yağ ile yağlanmasıdır. Magnatec adındanda anlaşılacağı üzere manyetik bir etki ile adeta yapışıyor ve bizim motosikletlerimizin şanzımanın kaçırmasına sebep verebiliyor. Bu yüzden motosiklet için üretilmiş yağ kullanmalıyız.

http://www.castrol.com/castrol/produ...tentId=7019437
    Castrolün sarı 1 litrelik kutularında satılan bu "Power1" ürünlerinden kullanman lazım. Castrol olmasa bile kesinlikle motosiklet için üretilmiş yağlardan kullanmanı tavsiye ederim. Uzun vadede motor sağlığı için önemlidir.
    tamda bozuldugundan emin değilim...
    tamırcide de calsıyorum...bozulan yağın ne halde oldugunu iyi biliyorum...
    önceki motorumda o km lerde yağ bosalttığımda bunun kadar kirlenmediğin görmüstüm o yüzden kafama karıstı....o motordada bi sorun sıkıntı yoktu...
    bi arkadasımın zx6r sinin yağınıda o power 1le değistirmistim....2000 km olsunda bi daha değiseyim bari...
    yaw verdiğin linkte avrupa ve capon motorları icin diyo...çin demiyor...

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    5ooo km'de olan motorumda 5 kez yağ değiştirdim şu ana kadar...1ooo-2ooo-4ooo...4ooo bakımında, 1'er gün arayla 3 kez yağ değiştirdim.Castrol Magnetec; Castrol 10-40; Shell Advanced 10-40... Her yağ değişimimde de Yağım henüz hafif sarı; kararmamış haldeydi.
    Bunun nedeni ise Her yağ değişimimde Yağ filtremi de değişiyor olmamdır... Genel olarak ; Yağ değişimlerinde Yağ filtrelerinin de değiştirilmesi gerekir. Aksi halde filtredeki kirli yağ; diğer yağa da bulasıyor...Haa bu demek değildir ki ; yağın kalitesi azalmıs.. Kararan her yağın kalitesi düşük demek değildir!

Yani anlayacağınız gibi; Yağın kararması gibi birşey söz konusu değil; filtre değişirseniz bunu göreceksiniz...
    15oo KM'de bir yağ ve yağ filtrenizi düzeni olarak değiştirin...

4ooo km'de neden 3 kez yağ değiştirdim? Neden 12o lira masrafa girdim ?

Önce zx6 kullanan Yağ satıcısı bir arkadasa gittik ve Magnetec koyduk; yalnız vites geçişleri hoşuma gitmedi ve magnetecin araba yağı olması beni huylandırdı.20 km kullanmadan; ertesi gün castrol 10-40 aldm. Onun da geçişlerini beğenmedim ve sonrasında kullanma kitabımda da yazdığı gibi; Shell aldm... Shell Yağı cok beğendim; vites gecişleri arasında ses yok; tıktıktık vitese geçiyor motor...
    Yani sırf hoşuma gitmediği için castrol gibi bir yağı bile 20 km kullanıp döktüm...

Yağ tüm araçların yemeği suyu gibidir. Motor sağlığı acısından, Benzinden cok daha önemLidir. Bu yüzden Lütfen Motorunuzun özelliklerine uygun olan yağı özenle seciniz...
    Ve her değişiminizde filtrenizi de değiştiriniz!

İstasyonlarda satılan acık yağlar motor ömrünüzü kısaltacaktır !
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    biriside diyorku motor yağı magnetec olacak dislilere yapısacak diyo...daha iyi olur diyo...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:22 ----------

Alıntı cakalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5ooo km'de olan motorumda 5 kez yağ değiştirdim şu ana kadar...1ooo-2ooo-4ooo...4ooo bakımında, 1'er gün arayla 3 kez yağ değiştirdim.Castrol Magnetec; Castrol 10-40; Shell Advanced 10-40... Her yağ değişimimde de Yağım henüz hafif sarı; kararmamış haldeydi.
    Bunun nedeni ise Her yağ değişimimde Yağ filtremi de değişiyor olmamdır... Genel olarak ; Yağ değişimlerinde Yağ filtrelerinin de değiştirilmesi gerekir. Aksi halde filtredeki kirli yağ; diğer yağa da bulasıyor...Haa bu demek değildir ki ; yağın kalitesi azalmıs.. Kararan her yağın kalitesi düşük demek değildir!

Yani anlayacağınız gibi; Yağın kararması gibi birşey söz konusu değil; filtre değişirseniz bunu göreceksiniz...
    15oo KM'de bir yağ ve yağ filtrenizi düzeni olarak değiştirin...

4ooo km'de neden 3 kez yağ değiştirdim? Neden 12o lira masrafa girdim ?

Önce zx6 kullanan Yağ satıcısı bir arkadasa gittik ve Magnetec koyduk; yalnız vites geçişleri hoşuma gitmedi ve magnetecin araba yağı olması beni huylandırdı.20 km kullanmadan; ertesi gün castrol 10-40 aldm. Onun da geçişlerini beğenmedim ve sonrasında kullanma kitabımda da yazdığı gibi; Shell aldm... Shell Yağı cok beğendim; vites gecişleri arasında ses yok; tıktıktık vitese geçiyor motor...
    Yani sırf hoşuma gitmediği için castrol gibi bir yağı bile 20 km kullanıp döktüm...

Yağ tüm araçların yemeği suyu gibidir. Motor sağlığı acısından, Benzinden cok daha önemLidir. Bu yüzden Lütfen Motorunuzun özelliklerine uygun olan yağı özenle seciniz...
    Ve her değişiminizde filtrenizi de değiştiriniz!

İstasyonlarda satılan acık yağlar motor ömrünüzü kısaltacaktır !
    filitre telli oldugu için değistirmeye gerek duymadım basınçlı havayla iyice temizledim...
    acık yağıda motorun içinde kalan eski yağ artıklarını temizlemek için kullandım...
    bi dahaki sefere baska yağ deneyeceğim...
    tesekkürler

Alıntı racer2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biriside diyorku motor yağı magnetec olacak dislilere yapısacak diyo...daha iyi olur diyo...
    eğer otomobillerdeki gibi şanzıman ve motor yağımız farklı olsaydı evet daha iyi olurdu magnatec.

ama bizim şanzıman aynı yağ ile yağlandığı için normalden fazla yapışkanlık zarar verir.

Mesela şu bor denilen zımbırtı bizim motosikletler için kullanışlı değil, kullanan bi kaç arkadaş var onlar bile 50 ml.lik minik bir kısımlarını koyarak denediler.

çünkü normalden fazla olan yapışkanlık bizim debriyaj ve şanzıman sistemine zarar veriyor.

yaw verdiğin linkte avrupa ve capon motorları icin diyo...çin demiyor...
    O zaman petrol ofisinin motosiklet yağını dene bence.
    Bi arkadaşın tavsiyesi üzerine bende 12bin bakımında haftaya PO koyacağım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer otomobillerdeki gibi şanzıman ve motor yağımız farklı olsaydı evet daha iyi olurdu magnatec.

ama bizim şanzıman aynı yağ ile yağlandığı için normalden fazla yapışkanlık zarar verir.

Mesela şu bor denilen zımbırtı bizim motosikletler için kullanışlı değil, kullanan bi kaç arkadaş var onlar bile 50 ml.lik minik bir kısımlarını koyarak denediler.

çünkü normalden fazla olan yapışkanlık bizim debriyaj ve şanzıman sistemine zarar veriyor.

O zaman petrol ofisinin motosiklet yağını dene bence.
    Bi arkadaşın tavsiyesi üzerine bende 12bin bakımında haftaya PO koyacağım.
    bu 5. motorum...castrol alamıyom diye içime dert olmustu... ilk defa castrol kullanayım dedim,ondada yanlısı kullanmısım...
    2000 de baska bi marka deneyecem....tesekkürler

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    aynen öyle... castrolun motosikletle hiç alakası yok. mobil yağ koy..

Alıntı Mikuni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen öyle... castrolun motosikletle hiç alakası yok. mobil yağ koy..
    Mobil mi satıyorsun

Motosikleti
    Honda pcx125
    şahsen denedim. 1000 km.de simsiyah oluyor. mobil 3000 km. bile o kadar değildi.

birde eğer 10-40 ise normaldir. racer dediği motor kanuni racer galiba. en az 160 cc vardır o motor. bu nedenle 15-50 yağ koymalı. aksi halde yağ fazla dayanmaz zaten.

6500 km Castrol 10-50 Power Racing,hiç eksilme olmadı

Motosikleti
    Honda pcx125
    senin motor honda galiba. hiç hondanın yağ eksilttiği vâki değil zaten.

Alıntı Mikuni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin motor honda galiba. hiç hondanın yağ eksilttiği vâki değil zaten.
    Honda'nın tavsiye ettiği yağ da Castrol evet

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6500 km Castrol 10-50 Power Racing,hiç eksilme olmadı
    6500km. dir aynı yağmı var motorda ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler