Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

70 km Hız İle Giderken..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Selka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI DL650 V-STROM
    Arkadaşlar...

Sorum şu; Geçen gün otobanda lambalar yeşil olunca birazda seri kalkış yaparak 1.vites 40 km 2.vites 60 km 3. vites 70 km derken 4. vitese attığım an motor stop etti ve sol elim debriyaj maneti sıkık vaziyette yaklaşık 80 km lik hızımı sıfır yaparak durdurdum..

Eğer sol elimi stop etmiş motordan çekip debriyajı salsam nasıl bir durum gerçekleşirdi?

Tesadüf vitesi yükseltiğim an stop etme olayı olduğundan daha debriyajı bıracak zaman bulamamıştım.

Cevaplarınız için teşekkür ederim..
    SOSYAL BİR MESAJIM KALMADI ARTIK BU İNSANLIĞA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nipp10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Usulca bıraksaydın vurdurmuş olur çalışmaya devam ederdi.(Makinada bir sorun yoksa) Ani bırakırsan arka tekerlek kayabilir kazaya sebebiyet verabilir. Gerçi 4 viteste pek kayacağını sanmıyorum 80 KM/H ile.
    тнє ρσωєя σƒ ∂яєαмѕ... www.facebook.com/ugurbas

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bu durumda yapılacak en iyi hareketi yapmışsın

Nipp10'un dediği gibi debriyaj magnetini yumuşak bir hareket ile bıraksaydın vurdurma işlemi yapmış olurdun ve tekrar çalışan motorla yoluna devam ederdin. Ancak motorun neden stop ettiğini bilemeyiz, belki mekanik bir sorun oldu diyelim, bu durumda debriyajı bırakmak ciddi tehlikeye yol açabilirdi. Motorun dağılması veya arka tekerin kilitlemesi vs. gibi.

Selka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI DL650 V-STROM
    Durdurktan sonra tekrar düzenli olarak çalıştı. Yaklaşık 20 km daha seyahat ettim ve hiçbir sorun çıkarmadı. Kastım motorun bozulması falan değildir. İsterse paramparça dağılsın. Korkum debriyajı salmış olsa idim kazıklama yapıp beni tepesinde 50 m ileriye atarmıydı?

Cevaplarınızdan hayır gibi anlıyorum ama tekrar bu soruma cevap yazarsanız çok memnun olurum..
    SOSYAL BİR MESAJIM KALMADI ARTIK BU İNSANLIĞA

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    arkadasim ben aticaini pek sanmam benimde basima bu durum geldi,en kotu ihtimalle arka teker kilitlenirdi(motorunda teknik bi ariza oldugunu varsayarsak tabiki)

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arka lastik kızaklardı ancak yükün varsa lastik ten zincire ordan dişli ye ordan krank koluna olmak üzere aşırı bir zorlama meydana gelicek ve piston dönücektir bu olayda parça ömrü azalırdı ama şansınız varmış.Stop etmeside boğulmadan mı acaba ??
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

SmirnouF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tekirdağ - Çerkezköy & Kırklareli - Pınarhisar
    Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    tamamen zeminin durumu ve motosikletin pozisyonuna bağlı , eğer debriyaj bırakma işlemi motor sağa veya sola yatık iken yapılırsa arka teker bir anda kendini atar veya zemin ıslak veya kaygan ise sonuç aynı olur , ama onun haricinde motor düz vaziyette ve zemin sağlam ise hızlı bıraksanda bişey olmazdı . ama bu dediğim 4. vites ve üstü için geçerli , 1,2 ve 3 viteste kaydırma riski çok fazla ...
    buna benzer bi olay başıma gelmişti , buyur konu : http://www.motosiklet.net/forum/moto...lebilir-p.html
    Bir Afrika Atasözü; Sular yükselince, balıklar karıncaları yer.Sular çekilince de karıncalar balıkları yer .Kimse bugünkü üstünlügüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyecegine “suyun akışı" karar verir. - Drift Religion

asivezor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    altımda scooter hayalimde 600 f
    yüksek hızda ve astvalt yolda eger benzin bitmesi yada ateşleme sisteminden kaynaklanan bir sorundan dolayı stop etmişşe vurdurma olayı gerçekleşirdi ve motor yeniden çalışırdı. ancak stablize yolda ve viraja girerken bu durum gerçekleşirse senin yaptıgın en dogrusu. sonuç olarak herkesin başına gelebilir. kirli benzin karburatörü yadaenjektörü tıkayabilir. geçmiş olsun bu arada.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    debriyajı bıraksaydın (bizzat ybr ile denedim) motor çalışıyormuş gibi bir ses (birebir aynı sadece egsozun verdiği ekstra ses hariç) çıkacaktı ve motorun sen gaz kesmişsin gibi gittikçe yavaşlayacaktı (eğer çalışmasaydı).
    gaza basıp yola devam edecektin(çalışsırsa).
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    ben benzer bir problemle suzuki gs500 de karşılaştım. sorunu tam çözemedim ama sanırım 1. viteste redline yaptım debriyajı sıktımama vites yükseltmedim ve debriyajı bıraktım. o an arka teker kitledi, sonra salvo yaptı 8-10 metre sonra debriyajı sıktım toparlamak üzereyken gren yaptım ve birden durup yana düşerken ayağımı koydum. salakça bir hareketti. evet gerçekten aptalcaydı, o devirdeki makinaya bu yapılır mı? satarken ilk tavsiyemde bu konu üzerine olmuştur... mutlaka gazdan sonra vites yükselt
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Büyük viteslerde bişey olmaz ama 3 ve ağşağısı olsaydı arka lastik kızaklardı
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler